Piłsudski, Legiony, Kurier, Obywatel Jones – to tylko kilka filmów historycznych, które brały udział w Konkursie Głównym podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Filmowcy lubią pokazywać nam swoją wizję przeszłości, a widzowie chętnie oglądają ją w kinie. O tym, co jest dobre a co trochę gorsze w tego typu rodzimych produkcjach, rozmawiam w tym odcinku z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, historyczką i autorką bloga Zwierz popkulturalny.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Na twórcach chcących opowiedzieć o historii naszego kraju ciąży niemała odpowiedzialność. Chociaż w polskich filmach historycznych zdarza się, że kostiumy lub scenografia, a w niektórych przypadkach nawet pewne wydarzenia, nie są wiernym odtworzeniem przeszłości. Ale, jak mówi moja rozmówczyni, najtrudniejsze jest odwzorowanie dawnego sposobu myślenia. Więcej dowiecie się z naszego podcastu.
Polskie filmy historyczne
W latach 2005-2018 powstały 102 pełnometrażowe produkcje fabularne dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Widownię niektórych liczymy w milionach, innych w setkach tysięcy. Katyń Andrzeja Wajdy był drugim najchętniej oglądanym tytułem 2007 roku, w 2016 na trzeciej pozycji uplasował się Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. W 2013 roku blisko 1 mln osób obejrzało Wałęsę. Człowieka z nadziei także w reżyserii Wajdy, a rok później 1,75 mln – Miasto 44 Jana Komasy. W rozmowie z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk wspominamy o polskich filmach historycznych, których twórcy gościli w Audycjach Kulturalnych. W odcinku „Kamerdyner” – filmowa opowieść o Kaszubach możecie posłuchać rozmowy z Filipem Bajonem, a w odcinku „Piłsudski” o pracy nad filmem opowiadają Maria Dębska, Borys Szyc i Michał Rosa.
Zawartość odcinka
Z tego odcinka podcastu dowiecie się między innymi:
- ile koni musi pojawić się na planie polskiego filmu historycznego, żeby spełnić oczekiwania widzów,
- czy polscy filmowcy dobrze wychodzą na oglądaniu się na Hollywood,
- który ze znanych Polaków jest idealnym materiałem na bohatera historycznego serialu;
Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk mogliście już usłyszeć w Audycjach Kulturalnych. W odcinku Polacy i Oscary rozmawiałyśmy o jej książce Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej. Katarzyna jest także autorką bloga Zwierz popkulturalny. Współtworzy również podcasty Zombie vs. Zwierz oraz Czytu, czytu.
Polskie filmy historyczne – Katarzyna Czajka-Kominarczuk – transkrypcja podcastu