Syntezatory zamiast fletu i skrzypiec – Małgorzata Penkalla / Enchanted Hunters

Małgorzata Penkalla z zespołu Enchanted Hunters

Astrologiczny dwunasty dom to miejsce, gdzie kryją się nasze lęki i tajemnice. Dwunasty dom to też tytuł płyty Enchanted Hunters.  Pod koniec roku spotkałam się z połową duetu, Małgorzatą Penkallą, żeby porozmawiać o nowym albumie, muzycznych zmianach w zespole i dobrych pomysłach na spędzenie ostatniej nocy w roku.

Jeśli dopiero stoicie przed wyborem odpowiednich piosenek na sylwestrową playlistę, być może nasza rozmowa podsunie wam kilka pomysłów.

Enchanted Hunters

Duet Enchanted Hunters tworzą Magdalena Gajdzica i Małgorzata Penkalla. Swoją debiutancką płytę, Peorię, wydały w 2012 roku. Wtedy zespół funkcjonował w szerszym składzie, a ich akustycznym utworom blisko było do amerykańskiego folku.

Dwunasty dom, album z 2019 roku, to już zupełnie inna historia. Klimat lat 80., syntezatory i piosenki śpiewane w języku polskim. Chociaż jak dowiecie się z rozmowy, według Małgorzaty twórczość Enchanted Hunters nie zmieniła się tak bardzo, jak wydaje się na pierwszy rzut ucha.

Polonia Disco

Dziewczyny z Enchanted Hunters są też częścią kolektywu Polonia Disco. Tworzą go artyści z krajowej sceny niezależnej, którzy eksperymentują z piosenkami w stylu disco polo i italo disco. Podczas kilkugodzinnych spotkań dzielą się na zespoły, losują tematy utworów i nagrywają utwory, które potem trafiają do sieci. Nagrania znajdziecie na profilu Polonii Disco na platformie SoundCloud. A więcej o samym pomyśle dowiecie się z rozmowy z Małgorzatą.

Przy okazji polecam waszej uwadze odcinek Disco polo, czyli polski bajer, który nagrałam z Moniką Borys.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka dowiecie się między innymi:

  • o czym opowiada płyta Dwunasty dom Enchanted Hunters;
  • czemu lata 80. wciąż są na fali;
  • jak napisać piosenkę korzystając z kart tarota i szczęśliwego trafu w wyszukiwarce Google.

Jeśli chcecie sprawdzić, co jeszcze działo się w polskiej muzyce w roku 2019, posłuchajcie archiwalnych odcinków Audycji Kulturalnych. Rozmawialiśmy między innymi z Biszem i Radexem w odcinku Pokaż mi język, Katarzyną Piszek z Kasai w odcinku Poszukiwanie głębi oraz Tobiaszem Bilińskim, czyli Perfect Son, w odcinku Pierwszy polski artysta w Sub Pop.

W tym odcinku wykorzystałam fragmenty utworów Latawiec, Plan działania i Fraktale z płyty Dwunasty dom zespołu Enchanted Hunters.

 

Fot. Magdalena Miszewska

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera