Syntezatory zamiast fletu i skrzypiec – Małgorzata Penkalla / Enchanted Hunters

Uśmiechnięta młoda kobieta, pozuje na tle białej ściany.

Astrologiczny dwunasty dom to miejsce, gdzie kryją się nasze lęki i tajemnice. Dwunasty dom to też tytuł płyty Enchanted Hunters.  Pod koniec roku spotkałam się z połową duetu, Małgorzatą Penkallą, żeby porozmawiać o nowym albumie, muzycznych zmianach w zespole i dobrych pomysłach na spędzenie ostatniej nocy w roku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jeśli dopiero stoicie przed wyborem odpowiednich piosenek na sylwestrową playlistę, być może nasza rozmowa podsunie wam kilka pomysłów.

Enchanted Hunters

Duet Enchanted Hunters tworzą Magdalena Gajdzica i Małgorzata Penkalla. Swoją debiutancką płytę, Peorię, wydały w 2012 roku. Wtedy zespół funkcjonował w szerszym składzie, a ich akustycznym utworom blisko było do amerykańskiego folku.

Dwunasty dom, album z 2019 roku, to już zupełnie inna historia. Klimat lat 80., syntezatory i piosenki śpiewane w języku polskim. Chociaż jak dowiecie się z rozmowy, według Małgorzaty twórczość Enchanted Hunters nie zmieniła się tak bardzo, jak wydaje się na pierwszy rzut ucha.

Polonia Disco

Dziewczyny z Enchanted Hunters są też częścią kolektywu Polonia Disco. Tworzą go artyści z krajowej sceny niezależnej, którzy eksperymentują z piosenkami w stylu disco polo i italo disco. Podczas kilkugodzinnych spotkań dzielą się na zespoły, losują tematy utworów i nagrywają utwory, które potem trafiają do sieci. Nagrania znajdziecie na profilu Polonii Disco na platformie SoundCloud. A więcej o samym pomyśle dowiecie się z rozmowy z Małgorzatą.

Przy okazji polecam waszej uwadze odcinek Disco polo, czyli polski bajer, który nagrałam z Moniką Borys.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka dowiecie się między innymi:

  • o czym opowiada płyta Dwunasty dom Enchanted Hunters;
  • czemu lata 80. wciąż są na fali;
  • jak napisać piosenkę korzystając z kart tarota i szczęśliwego trafu w wyszukiwarce Google.

Jeśli chcecie sprawdzić, co jeszcze działo się w polskiej muzyce w roku 2019, posłuchajcie archiwalnych odcinków Audycji Kulturalnych. Rozmawialiśmy między innymi z Biszem i Radexem w odcinku Pokaż mi język, Katarzyną Piszek z Kasai w odcinku Poszukiwanie głębi oraz Tobiaszem Bilińskim, czyli Perfect Son, w odcinku Pierwszy polski artysta w Sub Pop.

W tym odcinku wykorzystałam fragmenty utworów Latawiec, Plan działania i Fraktale z płyty Dwunasty dom zespołu Enchanted Hunters.

Fot. Magdalena Miszewska

Syntezatory zamiast fletu i skrzypiec – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera