„Piłsudski” – Borys Szyc, Maria Dębska, Michał Rosa

Film „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy to fabularna opowieść o mniej znanym fragmencie biografii przyszłego Naczelnika Państwa. Zaczyna się karkołomną ucieczką ze szpitala psychiatrycznego w 1901 roku, a kończy wybuchem I wojny światowej. Z twórcami filmu rozmawiałam podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Główną rolę w filmie „Piłsudski” reżyser powierzył Borysowi Szycowi, co przed premierą filmu było powodem wielu dyskusji. Moim zdaniem sprawdził się świetnie. Na ekranie partneruje mu między innymi Maria Dębska, która wcieliła się w działaczkę niepodległościową i kochankę Ziuka – Aleksandrę Szczerbińską. Burzliwe życie prywatne Piłsudskiego jest w tym filmie równie istotne, co jego dążenia do odzyskania niepodległości. Takiego marszałka nie poznaje się na lekcjach historii i między innymi o tym rozmawiałam z gośćmi tego odcinka.

Film „Piłsudski” brał udział w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, współorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Nagrodę za główną rolę kobiecą otrzymała Magdalena Boczarska, która zagrała pierwszą żonę Józefa Piłsudskiego, Marię.

Jeśli chcielibyście poznać więcej ciekawostek związanych z Marszałkiem, posłuchajcie odcinka „Józef Piłsudski i zmiany w jego wizerunku”. Z Maciejem Walkowskim z Narodowego Centrum Kultury rozmawiałam między innymi o słynnych wąsach Piłsudskiego i jego podobieństwie do pewnego filozofa.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera