Ceramika w stylu new look – Barbara Banaś

Okładka książki przedstawia trzy gładkie figurki pingwinów patrzące w górę, na czerwony napis: Polski New Look”.

Pojęcie new look powstało w 1947 roku i opisywało pierwszą kolekcję ubrań Christiana Diora. Szybko przedostało się do innych dziedzin życia, między innymi do sztuki użytkowej. Do Polski nowe trendy dotarły kilka lat później. Istotną rolę w ich promowaniu odegrał Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Ale, jak dowiecie się z tego odcinka, za ciekawe projekty polskiej ceramiki z drugiej połowy XX wieku, odpowiadał nie tylko IWP. O dekorowanych talerzach, figurkach i pikasach opowiada Barbara Banaś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gdzie powstawały serwisy kawowe i wazony, które są obiektem westchnień miłośników designu? Kto projektował w stylu new look? I czym właściwie są pikasy? Na te pytania Barbara Banaś odpowiada w książce Polski new look, wydanej przez Wydawnictwo Marginesy.

Polska ceramika z lat 50. i 60. XX wieku

Abstrakcyjne wzory oraz proste i funkcjonalne formy na nowe czasy. Taki był design w pierwszych latach II połowy XX wieku. Taka też była polska ceramika w latach 50. i 60. Nad Wisłą powstawały bardzo oryginalne projekty. Znikoma wiedza na temat przedmiotów wytwarzanych na zachodzie Europy i braki technologiczne pobudzały kreatywność polskich projektantów. Wyroby fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Bogucicach, Pruszkowie, Tułowicach, Włocławku, Katowicach i IWP w Warszawie do dziś budzą zachwyt nie tylko kolekcjonerów. Posłuchajcie o nich w tym odcinku naszego podcastu.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka dowiecie się między innymi:

  • kto projektował polską ceramikę w stylu new look;
  • dlaczego katowicka wytwórnia porcelany Steatyt wzbudza u kolekcjonerów tyle emocji;
  • czy talerze mogą pełnić funkcję obrazów w mieszkaniu.

W rozmowie wspomniałam o wystawie prac Lubomira Tomaszewskiego, którą w październiku można było oglądać w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Możecie o niej posłuchać w odcinku Lubomir Tomaszewski w Kordegardzie. Barbara Banaś przypomniała też o Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podczas jej otwarcia nagrałam odcinek Polski design na stałe trafił do muzeum.

Fot. okładka książki (mat. pras.) / Safwana Basheer.

Ceramika w stylu new look – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Ciekawie napisane. Chciałbym wyrazić uznanie za Twój trud. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Po prostu super. Będę częściej zaglądał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera