Jak zmieniły się zwyczaje bożonarodzeniowe – Bratek Robotycki

Święty Mikołaj i jego pomocnicy zjeżdżają na snowboardzie, po zaśnieżonym stoku.

Czy masowe świąteczne zakupy i grudniowe podróże z rodziną lub bez to nasze nowe zwyczaje bożonarodzeniowe? Gość dzisiejszego odcinka, Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, jest zdania, że tak. Rozmawiamy też o spędzaniu świąt po swojemu, prezentach (oraz ich braku) i sajgonkach podanych podczas wigilijnej kolacji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ile potraw wasze rodziny przygotowują na Wigilię? Moja 12 i do niedawna myślałam, że to uniwersalna liczba. Tymczasem w innych miejscach Polski może być ich na przykład 9. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to 1 lub 2 dania. Przecież już mało kto wierzy w to, że od liczby waz i pater na stole zależy nasze szczęście w Nowym Roku.

Nowe zwyczaje bożonarodzeniowe

Dawne tradycje odnoszą się do czasów, których już nie ma. Ale w miejsce tych zanikających pojawiają się nowe zwyczaje bożonarodzeniowe. Bo jak inaczej określić doroczne tłumy w sklepach i pociągach oraz świąteczne oferty biur podróży? Coraz częściej decydujemy się na spędzanie Bożego Narodzenia po swojemu (w bardzo różne sposoby) i nie jesteśmy w tym odosobnieni. Nie oznacza to jednak, że dawne zwyczaje odeszły już do lamusa.

W odcinku nie mówimy o religijnym aspekcie Bożego Narodzenia. Przyglądamy się temu, co mu towarzyszy, a ma inny rodowód.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka dowiecie się między innymi:

  • czy różnice w regionalnych zwyczajach bożonarodzeniowych nadal są w Polsce wyraźne;
  • dla kogo tak naprawdę przeznaczone jest wolne miejsce przy stole podczas wigilijnej kolacji;
  • co o naszych świątecznych zwyczajach powiedzieliby kosmici.

A jeśli należycie do tej grupy, której dużą przyjemność sprawia kultywowanie dawnych tradycji, zajrzyjcie do nas 25 grudnia. Swoją premierę będzie miał wtedy odcinek o polskich kolędach.

Fot. Jakob Owens

Jak zmieniły się zwyczaje bożonarodzeniowe – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera