Polacy i Oscary – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

katarzyna czajka-kominiarczuk

Z tego odcinka dowiecie się, jaki film byłby polskim pewniakiem do Oscara i dlaczego nie będzie w nim wielkiej małpy wspinającej się na Pałac Kultury i Nauki. Scenariusz wymyśliłam z autorką książki „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”, Katarzyną Czajką-Kominiarczuk. Rozmawiałyśmy też o kondycji nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową, ich znaczeniu dla twórców europejskich oraz polskich wątkach obecnych na oscarowych galach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W tym roku Polacy walczyli o Oscara w trzech kategoriach. „Zimna wojna” była kandydatką do tytułu najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Szansę na statuetkę miał też reżyser, Paweł Pawlikowski (twórca nagrodzonej w zeszłym roku „Idy”) oraz autor zdjęć do filmu, Łukasz Żal. Tym razem się nie udało, ale Polacy byli nominowani i nagradzani niemal od początku istnienia Oscarów. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk przypomina ich historie w naszej rozmowie i w swojej książce.

Więcej o filmach (nie tylko oscarowych) i serialach przeczytacie na blogu Kasi, Zwierz Popkulturalny. Możecie ją też usłyszeć w podcaście Zombie vs Zwierz.

Polacy i Oscary – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera