Pieśni o Śmierci – Adam Strug, Łukasz Kozak

Adam Strug, Łukasz Kozak w rozmowie o Pieśniach o Śmierci

W październiku w Warszawie grał zespół Nagrobki. Dwa tygodnie później odwiedzaliśmy cmentarze. Mniej więcej w tym samym czasie natknęłam się w internecie na informację o spotkaniach towarzyskich poświęconych rozmowom o śmierci, Death Cafe. Późną jesienią trudniej jest udawać, że śmierć nie istnieje. Goście tego odcinka, Adam Strug i Łukasz Kozak, przekonują, że takie udawanie nie ma sensu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Śmierć jest jednym z tematów poruszanych podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. 18 listopada w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II swoją premierę będzie miało widowisko Pieśni o Śmierci.

Pieśni o Śmierci

Twórcy Pieśni o Śmierci zestawiają w jednym spektaklu szesnastowieczne utwory w wykonaniu Adama Struga i Monodii Polskiej z monodramem na podstawie Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, którą będzie interpretował Jan Frycz. Widowisko powstało na zamówienie Narodowego Centrum Kultury.

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią to jeden z najważniejszych zabytków polskiego średniowiecza. Być może pamiętacie ten tekst z lekcji języka polskiego. Do niedawna znaliśmy jego rękopis, który pozbawiony był zakończenia (które zostało zrekonstruowane na podstawie rosyjskich tłumaczeń utworu). W zeszłym roku, w jednej z europejskich bibliotek, prof. Wiesław Wydra z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, odnalazł nieznany dotąd druk Rozmowy z 1542 roku.  Na podstawie tej wersji tekstu powstało widowisko Pieśni o Śmierci.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka podcastu dowiecie się między innymi:

  • jak prof. Wiesław Wydra odnalazł druk Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią;
  • czym jest widowisko Pieśni o Śmierci;
  • co to jest coaching śmierci.

O radzeniu sobie ze śmiercią i tradycyjnych polskich obrzędach pogrzebowych rozmawiałam z Olgą Kozieł, Pawłem Grochockim i Pawłem Odorowiczem, którzy ratują od zapomnienia pieśni pogrzebowe. Posłuchacie o tym w odcinku Pieśni przejścia.

Pieśni o śmierci – Adam Strug, Łukasz Kozak – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera