Muzyczna opowieść o cierpieniu i zagładzie – Mathew Rosenblum

mathew rosenblum

Pogrom mieszkańców ukraińskiego Proskurowa w 1919 roku, trudna ucieczka do Wiednia i wreszcie nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie te wydarzenia są częścią losów rodziny amerykańskiego kompozytora, Mathew Rosenbluma. Historia, którą usłyszał w dzieciństwie, zainspirowała go do skomponowania utworu Lament / Sabat Czarownic. Opowiedział nam o nim w tym odcinku podcastu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Bella Liss, babcia kompozytora, przekazywała rodzinne dzieje w formie lamentu. Rosenblum wykorzystuje to w swojej kompozycji. A napisał ją z myślą o swoim przyjacielu i jednym z najlepszych klarnecistów na świecie, Davidzie Krakauerze. Posłuchajcie, jak doszło do tej współpracy.

Mathew Rosenblum

Mathew Rosenblum urodził się w Nowym Jorku w 1954 roku. Uczył się w High School of Music and Art, gdzie poznał Davida Krakauera i zainteresował się free jazzem. Kompozycję studiował w New England Conservatory of Music i na Uniwersytecie w Princeton. W swojej twórczości łączy elementy muzyki mikrotonowej, jazzu, elektroniki i world music.  Lament / Sabat Czarownic to jego najbardziej osobista kompozycja. Swoją premierę miała w 2018 roku. Na żywo będziecie mogli jej wysłuchać w Warszawie 15. listopada. Mathew Rosenblum, David Krakauer i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wspólnym koncertem otworzą II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka podcastu dowiecie się między innymi:

  • jak babcia Mathew Rosenbluma uciekała ze swojej ojczyzny,
  • czym kompozytor inspirował się podczas pracy nad Lamentem / Sabatem Czarownic,
  • jak przebiegała współpraca z Davidem Krakauerem.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy na temat artystów, którzy wystąpią na festiwalu EUFONIE. Posłuchajcie też odcinków „Elektroniczne brzmienia z Ukrainy” i „Francesco Tristano interpretuje utwory Wojciecha Kilara”. Na naszym fanpage’u na Facebooku możecie też obejrzeć klipy z festiwalu.

fot. Joshua Brown

Muzyczna opowieść o cierpieniu i zagładzie – Mathew Rosenblum – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera