Audycje Kulturalne https://audycjekulturalne.pl Audycje Kulturalne - podcast Narodowego Centrum Kultury Sun, 28 Feb 2021 19:17:33 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.9 https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2017/06/cropped-favi.png Audycje Kulturalne https://audycjekulturalne.pl 32 32 Codzienna dawka kultury w formie kilkunastominutowych podcastów poświęconych najciekawszym wydarzeniom kulturalnym. Rozmawiamy z twórcami i ekspertami o książkach, muzyce, filmie i sztuce. Gościliśmy między innymi Michała Jacaszka, Bartosza Schmidta, zespoły EABS i Hańba, Jerzego Mazzolla, Jana Młynarskiego, Józefa Wilkonia, Lecha Majewskiego, Piotra Rypsona, Monikę Piątkowską, Cezarego Łazarewicza, Ewę Solarz, Dorotę Kobielę. Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Audycje Kulturalne clean episodic Audycje Kulturalne audycjekulturalne@nck.pl audycjekulturalne@nck.pl (Audycje Kulturalne) w dobrym tonie Audycje Kulturalne https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/powerpress/1907_Audycje_realizowane_NCK_Logo-Kol2-1400.jpg https://audycjekulturalne.pl Familekt, gwara i dialekt. O szczególnych odmianach języka https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/ Sat, 27 Feb 2021 09:00:15 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10471 https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/#respond https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/feed/ 0 <p>Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/">Familekt, gwara i dialekt. O szczególnych odmianach języka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p>

Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce. Dziś w Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z beneficjentami programu – twórcami „DoMowego” i „Języków Pogranicza”.

Katarzyna Sołtan-Młodożeniec i Joanna Mueller opowiedzą Państwu o familekcie, czyli języku rodzinnym. To niepowtarzalny zbiór słów, za których powstaniem najczęściej stoją najmłodsi domownicy. Dlaczego warto go pielęgnować? Na to pytanie odpowiadają współtwórczynie projektu „DoMowy”.

Zabierzemy też Państwa na przygraniczne tereny wokół Włodawy, gdzie Muzeum Zespołu Synagogalnego powołało do życia program „Języki Pogranicza”. O specyfice wielokulturowego tygla opowie Bogusław Smolik, a prof. Feliks Czyżewski wytłumaczy, czym różni się gwara od dialektu. Zastanowimy się też nad przyszłością gwar, które stopniowo zanikają.

Obydwa projekty otrzymały dofinansowanie w ramach programu dotacyjnego Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 

 

 

Artykuł Familekt, gwara i dialekt. O szczególnych odmianach języka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce.… Czytaj dalej Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 25:29
Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/ Fri, 26 Feb 2021 09:00:56 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10460 https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/#respond https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/feed/ 0 <p>Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/">Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Ptacy-i-ludzie.mp3

Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy ze współautorem książki i wieloletnim przyjacielem Rudnika – Bolesławem Błaszczykiem.

Trudno o bardziej barwną postać polskiej muzyki eksperymentalnej niż Eugeniusz Rudnik. Urodzony w 1932 roku, doświadczył zarówno okrucieństw wojny, jak i okresu stalinizmu. Do Polskiego Radia trafił przypadkowo. Jednak z upływem lat, mimo braku wykształcenia muzycznego, z pracownika technicznego stał się uznanym artystą. Życiorys Rudnika został opisany w książce „Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku”. Jej współautorem jest wiolonczelista i muzykolog Bolesław Błaszczyk, który opowiada o kompozytorze w naszym podcaście.

W audycji zastanowimy się nad profilem kompozytorskim Rudnika, odpowiemy, dlaczego tworzywem sztuki uczynił „podłe materie”, a także wysłuchamy kilku anegdot, w które obfitowało jego życie. Nie zabraknie też bardzo osobistych wspomnień o zmarłym pięć lat temu artyście.

Autorami książki „Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku” są oprócz Bolesława Błaszczyka – Michał Mendyk, Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Zuzanna Solakiewicz i Jan Topolski. Pozycja ukazała się w ramach serii Biblioteka SEPR.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Nostalgia Totalna”, „Dziwne Dzwony Płaczliwe” oraz „Duszny Przedwieczerz”, które znalazły się na „Kostce Rudnika”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury (płytę wciąż można kupić w sklepie NCK). Więcej o albumie mogą Państwo usłyszeć w podcaście Eugeniusz Rudnik „Miniatury”.

Artykuł Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości. Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 26:10
Beksiński – Banach. Wywiad, którego nie będzie https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/ Wed, 24 Feb 2021 09:00:17 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10417 https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/#respond https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/feed/ 0 <p>Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, który wpadł na pomysł przedstawienia „Wywiad, którego nie będzie”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/">Beksiński – Banach. Wywiad, którego nie będzie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Beksinski.mp3

Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, który wpadł na pomysł przedstawienia „Wywiad, którego nie będzie”.

Sztukę można zobaczyć w internecie. Filmowy zapis spektaklu powstał dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Punktem wyjścia historii jest tajemniczy SMS o treści „ZADZWOŃ”, który Wiesław Banach dostał w rocznicę śmierci malarza z jego telefonu. W spektaklu udaje mu się oddzwonić do przyjaciela.

W podcaście rozmawiamy też o artystycznych fascynacjach Zdzisława Beksińskiego. Oprócz malarstwa próbował swoich sił w literaturze i fotografii, choć z wykształcenia był architektem, a marzył o pracy filmowca.

Polecamy Państwu stronę internetową Muzeum Historycznego w Sanoku.

Na zdjęciu głównym Zdzisław Beksiński, fot. dzięki uprzejmości Wiesława Banacha.

 

Twarz pomarszczonego mężczyzny, którego czubek głowy stapia się z tłem. Człowiek siedzi na galopującym koniu. Dwa czarne wilki stoją pośród zakrwawionego śniegu, nad nimi unosi się wielki balon na tle częściowo zachmurzonego nieba. Stara zniszczona katedra w trakcie burzy piaskowej. Dwójka mężczyzn w średnim wieku pozuje na tle obrazu.

Artykuł Beksiński – Banach. Wywiad, którego nie będzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, który wpadł na pomysł przedstawienia „Wywiad, którego nie będzie”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 24:53
Zdzisław Najder we wspomnieniach Andrzeja Mietkowskiego https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/ Tue, 23 Feb 2021 09:00:10 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10389 https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/#respond https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/feed/ 0 <p>Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/">Zdzisław Najder we wspomnieniach Andrzeja Mietkowskiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Mietkowski-o-Najderze.mp3

Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci. Intelektualista zmarł 15 lutego 2021 r. Miał 90 lat. O Zdzisławie Najderze rozmawiamy z Andrzejem Mietkowskim, z którym znawca twórczości Josepha Conrada współpracował w Radiu Wolna Europa.

Zdzisław Najder zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Oxfordzie. Był członkiem polskiego PEN Clubu. Specjalizował się w twórczości Josepha Conrada. Opracował pierwsze na świecie pełne zbiorowe wydanie dzieł pisarza. Był także autorem wydanej po polsku i angielsku biografii Conrada, o której można przeczytać m.in. w wydanym przez Narodowe Centrum Kultury zbiorze esejów „Oddać sprawiedliwość światu”.

Od lat 70. XX w. Zdzisław Najder angażował się w działania opozycji antykomunistycznej. Był założycielem Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Przez wiele lat utrzymywał kontakt z Jerzym Giedroyciem, redaktorem paryskiej „Kultury”. Efektem tej relacji są listy, które zostały wydane w formie książki przez NCK.

Sąd wojskowy PRL zaocznie skazał Zdzisława Nadera na karę śmierci za rzekome szpiegostwo. Pośrednio przyczynił się do tego fakt, że został dyrektorem sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Po zmianach ustrojowych w Polsce był doradcą Lecha Wałęsy i Jana Olszewskiego.

Trzy takie same książki ułożone są obok siebie. Na lewej krawędzi okładki znajduje się napis "ty", na prawej "lis", ułożone obok siebie tworzą napis "listy" Na pieńku częściowo zanurzonym w jeziorze leży książka. Na jej okładce znajduje się portret mężczyzny z brodą.

Artykuł Zdzisław Najder we wspomnieniach Andrzeja Mietkowskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci.… Czytaj dalej Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:49
Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Anna Maria” https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/ Sun, 21 Feb 2021 09:00:08 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10378 https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/#respond https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/feed/ 0 <p>Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Anna Maria”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Anna-Maria.mp3

Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła. Druga połowa lat sześćdziesiątych należała do Czerwonych Gitar. Amerykański magazyn muzyczny „Billboard” przyznał im nagrodę specjalną jako najlepszemu polskiemu zespołowi, a na Targach MIDEM w Cannes w 1969 roku Gitary otrzymały trofeum za liczbę sprzedanych płyt.

Niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych piosenek tego zespołu jest „Anna Maria”, o której opowiada Państwu Maria Szabłowska z radiowej Jedynki. Dziennikarka w kolejnej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” mówi o najważniejszych polskich utworach big-beatowych.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Anna Maria” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła.… Czytaj dalej Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 8:06
„Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/ Sat, 20 Feb 2021 09:00:54 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10396 https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/#respond https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/feed/ 0 <p>Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/">„Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Nowosielski.mp3

Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni” – tak o twórczości Jerzego Nowosielskiego mówił Tadeusz Różewicz. „Nietoperz w świątyni” stał się później inspiracją do tytułu biografii artysty autorstwa naszej rozmówczyni.

Dr Krystyna Czerni od lat prowadzi badania nad twórczością sakralną Jerzego Nowosielskiego. O ile świecka część jego prac została opisana, o tyle w kwestii dzieł kościelnych czy cerkiewnych pozostało jeszcze wiele do zrobienia. W podcaście rozmawiamy o nietypowych ikonach autorstwa Nowosielskiego i myśli towarzyszącej jego sztuce. Usłyszą Państwo również poruszające wspomnienia o artyście, który odszedł 21 lutego 2011 roku.

Katalogi „Nowosielski w Małopolsce” oraz „Jerzy Nowosielski w Lublinie”mogą Państwo obejrzeć na stronie Uniwersytetu w Heidelbergu.

O wspomnianym w rozmowie Kościele pw. Ducha Świętego w Tychach projektu Stanisława Niemczyka usłyszą Państwo więcej w naszej rozmowie z Marcinem Zasadą:„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” – opowieść o determinacji wizjonera.

Tym z Państwa, których interesuje sztuka sakralna, polecamy również podcast „Wyjątkowe obrazy – rozmowa z ikonopisarką Jadwigą Denisiuk”.

Fot. Jerzy Nowosielski, Górowo Iławeckie, 1983 fot. Bohdan Tchórz.

Fotografie dzięki uprzejmości dr Krystyny Czerni.

Portret mężczyzny z aureolą, namalowany na drewnianej ścianie. Wielki portret Matki Boskiej namalowany na kamiennej ścianie. Poniżej znajdują się cztery mniejsze portretu świętych. Wnętrze niewielkiego budynku sakralnego. Drewniany, wysoki krzyż prawosławny stoi wbity w ziemię. Przed nim znajduje się jeden znicz.

 

Starszy mężczyzna siedzi na ławce, nad nim wisi portret innego mężczyzny. Obraz o miękkich, ciepłych barwach przedstawia wnętrze pokoju. Obraz przedstawia prostokątne kształty.

Artykuł „Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.… Czytaj dalej Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:48
„Ojczysty” i gry planszowe w edukacji https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/ Fri, 19 Feb 2021 09:00:20 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10382 https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/#respond https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/feed/ 0 <p>Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach zajęć szkolnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/">„Ojczysty” i gry planszowe w edukacji</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Ojczysty_gra.mp3

Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach zajęć szkolnych.

Od 2012 roku NCK prowadzi społeczno-edukacyjną kampanię Ojczysty – dodaj do ulubionych, której celem jest podnoszenie świadomości językowej Polaków i pielęgnowanie poprawnej polszczyzny. W związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, rozmawiamy o rodzinnej grze planszowej stworzonej w ramach programu. Dzięki „Ojczystemu” poznajemy słowa dawne, potoczne, młodzieżowe, a nawet te używane niepoprawnie.

O wynikach badań uzyskanych na podstawie doświadczeń graczy rozmawiamy z Martyną Rutką z Działu Badań i Analiz NCK. Okazuje się, że planszówka oferuje znacznie więcej, niż rozwój świadomości językowej. Możliwe modyfikacje gry rozszerzają bowiem jej wykorzystanie, zwłaszcza w sektorze edukacji. Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, dlaczego użytkownicy sięgają po planszówki i na co zwracają szczególną uwagę.

Naszym gościem jest również Aleksander Pawlicki – nauczyciel i wykładowca związany ze Szkołą Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiamy o tym, co umożliwiają zajęcia szkolne prowadzone z wykorzystaniem gier. W audycji usłyszą Państwo również o roli błędu w procesie nauczania i istocie planowania zajęć zorientowanych na indywidualną grupę uczniów.

„Ojczysty” jest dostępny w księgarni internetowej Wydawnictwa NCK, a o projekcie gry mogą Państwo posłuchać w podcaście z udziałem jej autora i recenzentki gier planszowych.

Pełna plansza gry "Ojczysty" Górna część pudełka gry leży obok zwiniętej planszy do gry. Okładka gry przedstawia napis: "ojczysty", każda litera jest napisana innym fontem i ma różny kolor. Karty do gry planszowej.

Artykuł „Ojczysty” i gry planszowe w edukacji pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach za... Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach zajęć szkolnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:15
Czy chodzimy do galerii sztuki? https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/ Wed, 17 Feb 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10366 https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/#respond https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/feed/ 0 <p>W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/">Czy chodzimy do galerii sztuki?</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Czy-chodzimy-do-galerii-sztuki.mp3

W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje. Takie dane przedstawia Główny Urząd Statystyczny, a my zastanawiamy się co zrobić, aby zachęcić zwiedzających do obcowania z kulturą i czy wystawy online tworzone w 2020 r., podczas pandemii, są dobrym rozwiązaniem.

W rozmowie z historyczką sztuki prof. Joanną Sosnowską sprawdzamy też czy wystawy prezentowane w internecie w formie filmów były popularne i czy zostaną z nami również po pandemii. Jako przykład służą nam ekspozycje przygotowane przez Kordegardę, Galerię Narodowego Centrum Kultury, ponieważ przewodniczącą Rady Programowej tej instytucji jest nasz gość.

Polecamy Państwu wysłuchanie podcastów o wystawach prezentowanych w Kordegardzie. W zeszłym roku były to m.in.:

Wiele z tych wystaw można zobaczyć wirtualnie.

Na zdjęciu głównym fragment wystawy „Niepamięci” w Kordegardzie, fot. Marianna Kulesza

Dwie kobiety w maseczkach przyglądają się abstrakcyjnej płaskorzeźbie umieszczonej w szkle. Fragment ekspozycji przedstawia drewnianą konstrukcje w Galerii Kordegarda Kobieta i mężczyzna oglądają obrazy wiszące na ścianie. Manekin, ubrany w strój królowej, stoi na przeciwko obrazu rozchwianej kobiety.

Artykuł Czy chodzimy do galerii sztuki? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje.… Czytaj dalej W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:51
Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/ Mon, 15 Feb 2021 09:00:22 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10337 https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/#respond https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/feed/ 0 <p>Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, z którym zastanawiamy się po co nam awangarda.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/">Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Po-co-nam-awangarda_errata.mp3

Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, z którym zastanawiamy się po co nam awangarda.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

Jarosław Suchan tłumaczy, dlaczego zbiór sprzed 90 lat jest tak ważny i jak awangarda tworzona m.in. przez Katarzynę Kobro i Władysława Strzemińskiego zmieniła podejście do sztuki. Nasz rozmówca zauważa, że trudno dziś wskazać dominujący nurt sztuki, wokół którego skupialiby się artyści. Wątpi też, aby w najbliższej przyszłości doszło do ważnych zmian w tym zakresie. Jednocześnie wskazuje na intensywny rozwój sztuki poza cywilizacją euroatlantycką. Jarosław Suchan odpowiada też na pytanie, które zadaje sobie wielu zwiedzających kolekcje sztuki nowoczesnej: po co konfrontować się z dziełem, które mogę narysować sam?

Na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi przeczytają Państwo o publikacji „Awangardowe muzeum” związanej z urodzinami i o jubileuszowej wystawie planowanej na jesień. Zarówno książka jak i ekspozycja mają pokazać początki łódzkiego muzeum w kontekście innych inicjatyw zmierzających do powołania nowatorskich instytucji artystycznych, które nie tylko miały gromadzić sztukę, ale także stwarzać warunki do eksperymentowania z jej tworzeniem i percepcją. Chodzi o twórczość m.in. Kazimierza Malewicza, Władimira Tatlina, Aleksandra Rodczenki czy Marcela Duchampa.

Polecamy też Państwu podcasty o tym jak zmieniły się muzea i co czeka nas w przyszłości w takich instytucjach: „Pierwsze interaktywne muzeum” i „Jak zmieniły się muzea? Rozmowa z twórcami przestrzeni wystawienniczych”, a także cykl audiooprowadzań po instytucjach kultury.

A książkę „Sztuka i myśl” znajdą Państwo na stronie internetowej Wydawnictwa NCK.

Po co komu awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi – transkrypcja podcastu

 

Artykuł Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, z którym zastanawiamy się po co nam awangarda.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:35
Piosenka prawdę ci powie IV – Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/ Sun, 14 Feb 2021 09:00:59 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10333 https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/#respond https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/feed/ 0 <p>Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/">Piosenka prawdę ci powie IV – Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Skaldowie.mp3

Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia. Ich przebojowe piosenki wyróżniały się na tle big-beatowego pejzażu. Było w nich słychać góralską nutę. Nic dziwnego, bo mama braci Zielińskich była góralką.

Zapraszamy do wysłuchania historii utworu „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” według Marii Szabłowskiej z radiowej Jedynki. Dziennikarka w kolejnej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” opowiada o najważniejszych polskich utworach big-beatowych.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia. Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 5:58
Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/ Fri, 12 Feb 2021 09:00:14 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10319 https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/#respond https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/feed/ 0 <p>Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, zabieramy Państwa w świat jego fotografii.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/">Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Hartwig.mp3

Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, zabieramy Państwa w świat jego fotografii.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

112 lat temu w Moskwie przyszedł na świat chłopiec, który za jakiś czas miał stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Pierwszy kontakt Edwarda Hartwiga z tą dziedziną sztuki przypadł na jego lata dziecięce, kiedy pomagał ojcu w prowadzeniu lubelskiego zakładu fotograficznego. Z czasem fotografia stała się w jego życiu pasją i twórczym środkiem wyrazu. Pozostawił po sobie tysiące prac przedstawiających ludzi, martwą naturę, architekturę i pejzaże. Zajmował się również fotografią teatralną i filmową, ale jego poszukiwania twórcze wymykały się klasyfikacjom.

W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z kuratorką wirtualnej wystawy Edwarda Hartwiga – dr Mariką Kuźmicz. Historyczka sztuki opowiada o charakterze prac artysty i jego poglądzie na to, czym jest fotografia. Internetowa ekspozycja została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Fotografie dzięki uprzejmości Fundacji Edwarda Hartwiga. © Danuta Hartwig-Saulewicz

Zainteresowanych fotografią zachęcamy do wysłuchania podcastu poświęconego życiu i twórczości Zofii Rydet.

Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga – transkrypcja podcastu

Artykuł Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, zabieramy Państwa w świat jego fotografii.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:44
Mit i znaczenie https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/ Thu, 11 Feb 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10311 https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/#respond https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/feed/ 0 <p>„Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza tematy ważne nie tylko dla myślicieli.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/">Mit i znaczenie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Levi-Strauss.mp3

„Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza tematy ważne nie tylko dla myślicieli. Rozmawiamy dziś o nich z jednym z autorów polskiego przekładu prof. Rafałem Wiśniewskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Claude Levi-Strauss zapoznaje nas w tej książce z dorobkiem swojego życia, czyli interpretacjami mitów i próbami odkrycia ich znaczenia dla ludzkiej zdolności pojmowania. Wykłady rozpoczyna dyskusja o historycznym rozłamie między mitologią i nauką oraz o tym, że w podejściu do nauki ponownie uwzględniamy mityczne poziomy rozumienia. W rozwinięciu tego wątku badacz poddaje analizie to, co nazwaliśmy myśleniem „prymitywnym”, a także omawia wybrane uniwersalne cechy mitologii człowieka. Ostatnie dwa wykłady pokazują związek funkcjonalny między mitologią i historią oraz strukturalny między mitologią i muzyką.

Publikacja ukazała się w serii „Myśl o kulturze” nakładem Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Polecamy Państwu także podcast o serii „Myśl o kulturze” NCK.

Mit i znaczenie – transkrypcja podcastu

Artykuł Mit i znaczenie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza... „Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza tematy ważne nie tylko dla myślicieli.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:12
Janusz Kapusta o sztuce ostatecznej https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/ Tue, 09 Feb 2021 09:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10304 https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/#respond https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/feed/ 0 <p>Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/">Janusz Kapusta o sztuce ostatecznej</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Janusz-Kapusta.mp3

Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40. latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych, postanowił wrócić do Polski. Jak dziś patrzy na sztukę? Jak polska kultura prezentuje się na tle kultury USA? Janusz Kapusta w podcaście odpowiada na te pytania.

Jako członek Rady Programowej Kordegardy, artysta dzieli się też swoimi przemyśleniami na temat Galerii Narodowego Centrum Kultury. Twórca mówi o swojej wizji na wykorzystanie tej przestrzeni wystawienniczej i porównuje ją do miejsc, w których sam wystawiał swoje prace.

Janusz Kapusta w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi o sztuce ostatecznej, do której dąży. Twierdzi, że to, co piękne może być dobre i prawdziwe, dlatego chciałby w przyszłości ułożyć równanie matematyczne. Czy może się to udać?

Polecamy też Państwu wysłuchanie podcastów o wystawach prezentowanych w Kordegardzie. W zeszłym roku były to m.in.:

Wiele wystaw prezentowanych w Kordegardzie można też zobaczyć wirtualnie.

Na zdjęciu głównym fragment instalacji Janusza Kapusty z wystawy „Triumf”, która odbyła się w Kordegardzie (fot. Rafał Kudyba).

Artykuł Janusz Kapusta o sztuce ostatecznej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40.… Czytaj dalej Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:22
Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/ Mon, 08 Feb 2021 09:00:02 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10286 https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/#respond https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/feed/ 0 <p>W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/">Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Szklo_metal_detal.mp3

W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.

W 2016 roku, rok po uznaniu gdyńskiego śródmieścia za pomnik historii, powstała wystawa, której celem było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony i konserwacji modernistycznych detali wykończeniowych. Znalazły się wśród nich m.in. klamki, płytki czy elementy okienne o niemal stuletniej historii. Projekt „Szkło, metal, detal” przywoływał też założenia modernizmu, zorientowane na poprawę warunków mieszkaniowych i funkcjonalność budynków. Rozszerzeniem idei stała się platforma internetowa „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci”, będąca kompendium wiedzy o modernistycznym dziedzictwie Gdyni, powstała dzięki środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

W Audycjach Kulturalnych gościmy koordynatorkę projektu – dr Annę Śliwę z Muzeum Miasta Gdyni, która opowiada o kontekście rozwoju modernizmu w mieście. Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, gdzie znaleźć można oryginalne podłogi z „gorsecików” czy ówczesne rozwiązania doświetlające zimowe ogrody. Pytamy też o to, czy modernistyczna architektura przetrwała próbę czasu.

Projekt jest dostępny na stronie internetowej.

A skoro modernizm, to i Bauhaus! Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Ewa Solarz oprowadza nas po wystawie stworzonej w ramach festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia w Lublinie.

Artykuł Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 20:01
Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Bema pamięci rapsod żałobny” https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/ Sun, 07 Feb 2021 09:00:42 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10280 https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/#respond https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/feed/ 0 <p>Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Bema pamięci rapsod żałobny”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Bema-pamieci.mp3

Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem. Kolejnym punktem zwrotnym w jego karierze było sięgnięcie do poezji, co miało ogromny wpływ na całą późniejszą twórczość.

Efektem tej decyzji jest m.in. utwór „Bema pamięci rapsod żałobny” na podstawie tekstu Cypriana Kamila Norwida, o którym opowie Państwu Maria Szabłowska z radiowej Jedynki w kolejnym odcinku nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Bema pamięci rapsod żałobny” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem.… Czytaj dalej Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 7:20
Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/ Fri, 05 Feb 2021 09:00:18 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10271 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/feed/ 0 <p>Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/">Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Kontrola-Jakosci.mp3

Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

„Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk” to dokument o reżyserze, którego wielu zapamiętało niekoniecznie tak, jak życzyłby sobie tego twórca. Obraz w reżyserii Kuby Mikurdy dopełnia ścieżka dźwiękowa autorstwa Stefana Wesołowskiego, który opowiada w Audycjach Kulturalnych o dylematach związanych z tworzeniem muzyki filmowej. Martyna Matwiejuk rozmawia też z Michałem Fetlerem o mariażu elektroniki z muzyką tradycyjną. Na „Prawdziwie Polskim Techno” Fanfary Awantury dzieją się bowiem niestworzone historie! Za sprawą Sexy Suicide przenosimy się również do fantastycznej estetyki lat 80., o której niezwykłości przekonuje Bartłomiej „Poldek” Salamon. Zapraszamy do słuchania!

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • Stefan Wesołowski – słuchaj od 0:40,
 • Fanfara Awantura – słuchaj od 15:20,
 • Sexy Suicide – słuchaj od 23:57.

Albumy prezentowane w tym odcinku:

 • Stefan Wesołowski – The Disappearance of Walerian Borowczyk (Lakeshore Records),
 • Fanfara Awantura – Prawdziwie Polskie Techno (Nopaper Records),
 • Sexy Suicide – We will die as one (Requiem Records).

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów “Boro” (Stefan Wesołowski), “Polka Techno dziadek” (Fanfara Awantura) i „Techno scar” (Sexy Suicide).

Zapraszamy również do wysłuchania poprzednich odcinków Kontroli Jakości:

Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide – transkrypcja podcastu

Artykuł Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.… Czytaj dalej Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 34:52
Michał Rusinek o słowach pożyczonych https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/ Thu, 04 Feb 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10261 https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/#respond https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/feed/ 0 <p>„Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/">Michał Rusinek o słowach pożyczonych</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Wihajster.mp3

„Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof. Michał Rusinek , autor książki „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”.

Mimo, że „Wihajster…” został wydany z myślą o dzieciach to okazuje się, że często sięgają po niego dorośli. Dlaczego? Autor mówi, że powodem jest fakt, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele słów zapożyczyliśmy z obcych języków. A jakie to języki? Zdziwią się Państwo, bo to nie tylko angielski.

Michał Rusinek zdradza nam też, że niebawem ukaże się kolejna książka związana ze słowami. Jakimi? Tego dowiedzą się Państwo słuchając rozmowy.

Polecamy też Państwu rozmowę z literaturoznawcą o akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”.

Fot. Jakub Ociepa

Artykuł Michał Rusinek o słowach pożyczonych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof.… Czytaj dalej „Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:37
Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/ Wed, 03 Feb 2021 09:00:42 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10252 https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/#respond https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/feed/ 0 <p>„Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/">Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Tam-i-sam-1.mp3

Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury. Muzyk postanowił skonfrontować dźwięki przyrody ze swoją muzyczną wrażliwością. Saksofonowi towarzyszą na płycie odgłosy wody, muczenie krów, szczekanie psów i furkot przelatujących ptaków.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mateusz Pospieszalski w rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza skąd wziął się pomysł na nagranie takiego właśnie albumu. Tłumaczy też, dlaczego powodem nie była pandemia koronawirusa. W podcaście zdradzamy na ile utwory były tworzone spontaniczne i czy muzyk był tak naprawdę sam.

Polecamy też Państwu rozmowę z Wojciechem Waglewskim o płycie „Anawa 2020”, o której wspominamy w podcaście z Mateuszem Pospieszalskim.

Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie – transkrypcja podcastu

Artykuł Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury.… Czytaj dalej „Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:22
Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/ Mon, 01 Feb 2021 09:00:52 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10236 https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/#respond https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/feed/ 0 <p>Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/">Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Sztuka-dwudziestolecia.mp3

Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”. Wydawcą serii jest Narodowe Centrum Kultury. O duchu epoki i okolicznościach zachodzących przemian rozmawiamy dziś z autorką książki – dr Katarzyną Nowakowską-Sito.

Od rozwoju plakatu i reklamy przez awangardę, po niewielkie, funkcjonalne meble. Czas międzywojenny obfitował w nowości na polu kultury i sztuki. W kolejnych rozdziałach książki „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” dr Katarzyna Nowakowska-Sito przybliża koncepcje artystyczne, które rozwinęły się w tym okresie. Publikacja, wzbogacona ilustracjami autorstwa Ryszarda Kajzera, to pierwszy tom z serii „20 lat XX wieku”.

W naszym podcaście autorka zwraca uwagę na użytkowy wymiar sztuki i kontekst zachodzących wówczas zmian. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o epoce, w której ścierały się ze sobą różnorodne koncepcje, a warunki kulturowo-gospodarcze doprowadziły twórców do nowych rozwiązań.

Książka „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” jest dostępna w księgarni Narodowego Centrum Kultury.

fot. Marianna Kulesza / NCK

Wybrane fotografie z książki dzięki uprzejmości autorki.

Artykuł Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”.… Czytaj dalej Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:36
Piosenka prawdę ci powie IV – Marek Grechuta/Anawa „Korowód” https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/ Sun, 31 Jan 2021 09:00:00 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10231 https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/#respond https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/feed/ 0 <p>W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdobywając Grand Prix za „Tango Anawa”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/">Piosenka prawdę ci powie IV – Marek Grechuta/Anawa „Korowód”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Piosenka-Korowod.mp3

W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdobywając Grand Prix za „Tango Anawa”. Rok później na festiwalu w Opolu dziennikarze przyznali im nagrodę specjalną. W 1971 roku Marek Grechuta i Anawa za utwór „Korowód” otrzymali nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

I to właśnie o tym utworze w podcaście opowiada Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia. W czwartej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” dziennikarka przedstawia historię polskiego big-beatu.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Marek Grechuta/Anawa „Korowód” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdo... W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdobywając Grand Prix za „Tango Anawa”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 6:27
Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem” https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/ Fri, 29 Jan 2021 09:00:20 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10221 https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/#respond https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/feed/ 0 <p>Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Przemysława Truścińskiego, niedawno wydana „Andzia” to zaproszenie do surrealistycznego świata, w którym odnajdą się również dorośli czytelnicy.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/">Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Andzia.mp3

Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Przemysława Truścińskiego, niedawno wydana „Andzia” to zaproszenie do surrealistycznego świata, w którym odnajdą się również dorośli czytelnicy.

Piotr Mańkowski, biskup kamieniecki, urodził się w 1866 roku. Do dziś zachowały się jego pamiętniki, prace teologiczne oraz „Andzia”, czyli zbiór wierszowanych przygód nieco niesfornej dziewczynki. Po niemal wieku wiersze ujrzały światło dzienne za sprawą rodzinnego odkrycia. Do ich zilustrowania zaproszono Przemysława Trusta Truścińskiego, jednego z najważniejszych twórców komiksu i ilustracji w Polsce.

W Audycjach Kulturalnych artysta opowiada o tym, co zmieniła w jego życiu wieloletnia praca nad rysunkami do „Andzi”. Wbrew pozorom, światy kreowane przez twórców, których różni tak wiele, znakomicie się dogadują. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o projekcie, który połączył artystów odległych epok.

„Andzia” jest dostępna na stronie wydawcy.

Artykuł Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Przemysława Truścińskiego, niedawno wydana „Andzia” to zaproszenie do surrealistycznego świata, w którym odnajdą się również dorośli czytelnicy.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:53
SzekspirOn//line https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/ Thu, 28 Jan 2021 09:00:43 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10200 https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/#respond https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/feed/ 0 <p>20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/">SzekspirOn//line</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/SzekspirOn.mp3

20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty. O aktualności twórczości angielskiego pisarza rozmawiamy z prof. Jerzym Limonem, dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Pretekstem do stworzenia podcastu jest portal SzekpirOn//line poświęcony sztukom: „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Burza” i „Romeo i Julia”. Strona internetowa pozwala poszerzyć wiedzę o dziełach Williama Szekspira za pośrednictwem internetu i bez wychodzenia z domów.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura w sieci” operowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu audiooprowadzanie po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Portret Williama Shakespeare.

Artykuł SzekspirOn//line pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty.… Czytaj dalej 20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:48
Historia polskiego wzornictwa w animacji https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/ Wed, 27 Jan 2021 09:00:33 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10209 https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/#respond https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/feed/ 0 <p>KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, o których rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/">Historia polskiego wzornictwa w animacji</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/KO-LEKCJE.mp3

KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, o których rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych.

Pobyt Stanisława Witkiewicza w Zakopanem pod koniec XIX wieku zaowocował powstaniem stylu zakopiańskiego – to wtedy rozpoczęła się historia polskiego wzornictwa. Dążenia do niepodległości inspirowały kolejnych twórców do sięgania po tradycyjne, ludowe elementy, które zostały przeniesione na obiekty użytkowe. Z czasem jednak wśród artystów rozwinęły się ruchy awangardowe, a wzornictwo skierowało się ku funkcjonalności.

Początki polskiej sztuki stosowanej przedstawiają KO-LEKCJE, czyli trzy krótkie filmy animowane. Dzięki nim odkryją Państwo nie tylko podstawowe fakty dotyczące rozwoju wzornictwa, ale i gospodarczo-kulturowy kontekst jego zmian. O projekcie, dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, opowiadają nam jego twórczynie – Kaja Nosal i Anna Wręga z ONTO Studio.

KO-LEKCJE mogą Państwo obejrzeć tutaj.

Zachęcamy również do wysłuchania naszego podcastu o Galerii Wzornictwa Polskiego w warszawskim Muzeum Narodowym.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty odcinka cyklu KO-LEKCJE, poświęconego pierwszym polskim „designerom”.

Artykuł Historia polskiego wzornictwa w animacji pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, o których rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:10
Piotr Głowacki i Maciej Barczewski o „Mistrzu” https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/ Mon, 25 Jan 2021 09:00:00 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10167 https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/#respond https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/feed/ 0 <p>Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/">Piotr Głowacki i Maciej Barczewski o „Mistrzu”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Mistrz.mp3

Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego. Dzieło od razu zdobyło uznanie krytyków. O pracy na planie i przygotowaniach do realizacji filmu w rozmowie z Katarzyną Oklińską opowiadają reżyser oraz odtwórca głównej roli – Piotr Głowacki.

Twórcy podkreślają, że realizacja filmu bokserskiego osadzonego w czasach II wojny światowej i holokaustu była dużym wyzwaniem. Tadeusz Pietrzykowski to prawdziwa postać. Był pięściarzem, który dzięki woli walki przetrwał pobyt w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Film nie miał jeszcze premiery, która – z uwagi na pandemię i zamknięcie kin – została przełożona na późniejszy termin. Był on jednak pokazywany w konkursie głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, współorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Więcej o życiu Tadeusza Pietrzykowskiego znajdą Państwo na stronie internetowej Sportowcy Dla Niepodległej.

Fot. Robert Pałka

Czarnobiały portret młodego mężczyzny w mundurze. Mężczyzna ubrany w strój bokserski, pozuje do zdjęcia. Kadr z filmu, w rogu ringu stoi bokser gotowy do walki. Za nim stoją więźniowie, którzy oglądają walkę. Kadr z filmu, sędzia unosi rękę boksera na ringu, ukazuje w ten sposób zwycięzcę walki. Bokser ma uniesione obie ręce do góry w geście zwycięstwa. Kadr z filmu, grupa oficerów niemieckich przygląda się czemuś. Kadr z filmu, chłopiec w ubraniu więziennym patrzy się poważnie na coś nieujętego w kadrze. Mężczyzna instruuje kogoś nieujętego w kadrze. W jego prawej ręce znajduje się scenariusz.

Artykuł Piotr Głowacki i Maciej Barczewski o „Mistrzu” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego.… Czytaj dalej Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:28
Piosenka prawdę ci powie IV – Breakout „Na drugim brzegu tęczy” https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/ Sun, 24 Jan 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10189 https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/#respond https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/feed/ 0 <p>Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/">Piosenka prawdę ci powie IV – Breakout „Na drugim brzegu tęczy”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Breakout-Na-drugim-brzegu-teczy.mp3

Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku. Dwa lata później utworzyli w swoim rodzinnym Rzeszowie zespół Blackout, który potem przekształcił się w Breakout.

Zapraszamy Państwa na kolejny odcinek nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”. Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia opowiada w nim o polskich utworach z gatunku big-beat. Dzisiaj to historia utworu „Na drugim brzegu tęczy”.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Breakout „Na drugim brzegu tęczy” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku.… Czytaj dalej Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 5:59
Archi-przygody. O edukacji i architekturze jutra https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/ Sat, 23 Jan 2021 09:00:32 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10182 https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/#respond https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/feed/ 0 <p>Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/">Archi-przygody. O edukacji i architekturze jutra</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/ARCHI-PRZYGODY.mp3

Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych. W Audycjach Kulturalnych pytamy o znaczenie edukacji architektonicznej i rozwiązania, które kształtują architekturę przyszłości.

Już od kilku lat dzięki Archi-przygodom dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas podstawowych odkrywają zagadnienia związane z ich najbliższym otoczeniem. Opracowane scenariusze zajęć zawierają propozycje wielu aktywności ruchowo-manualnych, a także pomysły na dyskusje z najmłodszymi. Lekcje współprowadzone są przez nauczyciela i architekta. Szczegóły projektu zdradza jego koordynatorka i współtwórczyni – Paulina Niemczyk.

Do 7 lutego 2021 r. trwa nabór architektów do tegorocznej odsłony projektu.

Rozmawiamy też z młodymi architektami – Gabrielą Chechłacz oraz Mateuszem Potempskim, który dodatkowo jest współtwórcą programu. Pytamy ich dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o architekturze i w jaki sposób użytkownicy przestrzeni mogą wpływać na jej kształt. Czemu w „erze antropocenu” liczy się każde rozwiązanie umożliwiające zrównoważony rozwój? Jak wygląda architektura jutra? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

O zajęciach programu Archi-przygody w jednym z warszawskich przedszkoli mogą Państwo posłuchać w podcaście „Archi-przygody w Narodowym Centrum Kultury”.

Fot. Piotr Litwic

Grupa dzieci jest oprowadza po parku, przez trzy kobiety. Grupa dzieci oparta o kamienny murek, zapisuje coś na kartkach.. Zajęcia plastyczne dla dzieci.

Artykuł Archi-przygody. O edukacji i architekturze jutra pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych.… Czytaj dalej Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:38
Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/ Fri, 22 Jan 2021 09:00:13 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10152 https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/#respond https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/feed/ 0 <p>22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/">Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Mural.mp3

22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.

Krzysztof Kamil Baczyński marzył o studiach w Akademii Sztuk Pięknych, jednak pragnienie to przerwał wybuch wojny. Poeta zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego w wieku 23 lat. Po stu latach od narodzin ta wybitna postać nadal funkcjonuje w pamięci Polaków, a zwłaszcza w miejscu, które szczególnie wiąże się z jej życiorysem – w Warszawie.

„Syn tego miasta” – tak o Baczyńskim mówił w Audycjach Kulturalnych prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Już od kilku lat instytucja prowadzi działania street artowe, poprzez które włącza się w obchody ważnych rocznic, inspiruje i zachęca do dialogu. Z okazji setnej rocznicy urodzin poety-Powstańca, przy ul. Solec 85 powstał mural przypominający o postaci tak ważnej dla historii Warszawy.

Rozmawiamy też z autorem projektu muralu – ilustratorem Bartoszem Kosowskim, który opowiada o kulisach jego powstania. Obok portretu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego artysta przywołał fragment wiersza „Spojrzenie” z 1943 roku. O wzrastającej popularności murali i sztuce ich tworzenia opowiada w audycji Zuza Olejniczak z Good Looking Studio, które było odpowiedzialne za wykonanie projektu.

Więcej o samym poecie usłyszą Państwo w naszym podcaście „Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?”.

Fotografie dzięki uprzejmości Good Looking Studio.

Mural widziany z perspektywy przechodnia. Mural na tle panoramy miasta Loga instytucji odpowiedzialnych za powstanie muralu i podpis autora projektu. longdesc= "Zbliżenie na cytat znajdujący się na muralu, który brzmi: jeden z nas — to jestem ja,. którym pokochał. Świat mi rozkwitł. jak wielki obłok, ogień w snach. i tak jak drzewo jestem — prosty." Grafika przedstawia młodego mężczyznę, obok niego znajduje się cytat. Mężczyzna stoi na rusztowaniu i pędzlem maluje mural. Malarz w stroju roboczym, macza pędzel w białej farbie. Kobieta na rusztowaniu, w jednej ręce trzyma projekt muralu, drugą ręką maluje.

Artykuł Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych. 22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:52
Twórczość wirtualnie. O Roczniku Kultury Polskiej 2020 https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/ Wed, 20 Jan 2021 09:00:26 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10142 https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/#respond https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/feed/ 0 <p>Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, czyli kolejnego tomu czasopisma Narodowego Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/">Twórczość wirtualnie. O Roczniku Kultury Polskiej 2020</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Rocznik-Kultury-Polskiej-2020.mp3

Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, czyli kolejnego tomu czasopisma Narodowego Centrum Kultury. To jedyne wydawnictwo w naszym kraju, które w tak szeroki sposób analizuje pandemiczny rok w kontekście sztuki.

Jakiej pomocy państwo udzieliło twórcom? Czy pieniądze przyznane beneficjentom z programu „Kultura w sieci” były wystarczające? Jak instytucje poradziły sobie z przejściem na zdalny system pracy? I w końcu, czy odbiorcy byli gotowi na taką zmianę? Między innymi na te pytania odpowiedzi znajdą Państwo w Roczniku Kultury Polskiej 2020. Na wiele z nich odpowiadają też nasi goście: dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, redaktor merytoryczna tomu z Działu Badań i Analiz NCK Kamila Węglarska i zastępczyni kierownika tego samego działu Grażyna Pol.

Rocznik Kultury Polskiej 2020 jest dostępny do bezpłatnego pobrania w sklepie NCK. Czasopismo można też bezpłatnie zamówić w formie drukowanej, również w sklepie NCK.

Artykuł Twórczość wirtualnie. O Roczniku Kultury Polskiej 2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, czyli kolejnego tomu czasopisma Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:57
Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta? https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/ Mon, 18 Jan 2021 09:00:24 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10116 https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/#respond https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/feed/ 0 <p>W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/">Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Baczynski-biograficznie.mp3

W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców. W podcaście opowiadamy o życiu i twórczości artysty.

W rozmowie z literaturoznawcą prof. Maciejem Urbanowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego skupiamy się na wierszach, które nierozerwalnie wiążą się ze światopoglądem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przyglądamy się rozumieniu patriotyzmu i bierzemy na warsztat jego wiersze miłosne pisane dla żony Barbary Drapczyńskiej.

W drugiej części podcastu, ze znawcą twórczości poety Wiesławem Budzyńskim rozmawiamy o wojennych losach poety. Wracamy też do wątku konieczności aktywnego udziału w walkach II wojny światowej i spotkania z Czesławem Miłoszem.

W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Narodowe Centrum Kultury odsłoniło mural poświęcony poecie. Zachęcamy Państwa do wysłuchania podcastu poświęconemu temu wydarzeniu.

Polecamy też Państwu portal Biblioteki Narodowej Polona i obejrzenie wspominanego w rozmowie rękopisu tomiku poetyckiego „W żalu najczystszym”, który Krzysztof Kamil Baczyński podarował swojej żonie w dniu ślubu.

Fot. Krzysztof Kamil Baczyński z żoną i matką, zdjęcie ślubne, 1942 r., z archiwum Wiesława Budzyńskiego

Stare zdjęcie portretowe przedstawia mężczyznę. Elegancko ubrany mężczyzna w średnim wieku pozuje o zdjęcia. Starszy mężczyzna o siwych włosach i zaroście, siedzi w lokalu.

Artykuł Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców. W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:07
Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/ Sun, 17 Jan 2021 09:00:32 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10112 https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/#respond https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/feed/ 0 <p>Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugiego kolorowego zespołu polskiej sceny młodzieżowej lat 60.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Dziwny-jest-ten-swiat.mp3

Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugiego kolorowego zespołu polskiej sceny młodzieżowej lat 60. XX w. Próbował zrobić karierę we Włoszech, Francji i Niemczech, ale zrezygnował z tego, wrócił do Polski i stał się jedną z najważniejszych postaci polskiej piosenki, a „Dziwny jest ten świat” do dzisiaj jest uważany za kamień milowy w jej historii.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zapraszamy Państwa na drugi odcinek nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”. Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia opowiada w nim o polskich utworach z gatunku big-beat.

Polecamy też Państwu podcast o innym utworze Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. A dopełnieniem będzie wysłuchanie tej piosenki w mistrzowskim wykonaniu Krystyny Prońko w akcji zaśpiewajmy.pl, czyli śpiewnika Narodowego Centrum Kultury.

Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” – transkrypcja podcastu

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugieg... Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugiego kolorowego zespołu polskiej sceny młodzieżowej lat 60.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 7:54
Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/ Fri, 15 Jan 2021 09:00:58 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10101 https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/feed/ 0 <p>23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/">Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Pismo_reczne.mp3

23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność. Czy kaligrafia jest przeżytkiem i jakie trudności wiążą się z nauką pisania? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W erze wzrastającej popularności komunikacji cyfrowej umiejętność ręcznego pisania zdaje się być coraz mniej istotna. Jako czynność manualna, ma ona jednak nieoceniony wpływ na nasz rozwój. Z kolei sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia, uczy wrażliwości, dbałości o proporcje, właściwej organizacji, a poza tym – relaksuje.

Naszym gościem jest Ewa Landowska, twórczyni Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma. Rozmawiamy nie tylko o pozytywnych aspektach pisma ręcznego, ale również o nauce pisania i związanych z nią problemach, z którymi często borykają się uczniowie.

Z pewnością pamiętają Państwo słynne zdanie „Ala ma kota”, zaczerpnięte z elementarza autorstwa Mariana Falskiego. Ta książka służyła najmłodszym przez kolejne dekady minionego stulecia. Historia elementarzy jest bardzo bogata – pierwsze tego typu pomoce naukowe pojawiły w Polsce już w XVI wieku. Nasza rozmówczyni opracowała niedawno autorski elementarz ułożony według metody nauki pisania. Więcej o wydawnictwie usłyszą Państwo w audycji.

Zachęcamy również do zapoznania się z numerem Kultury Współczesnej poświęconym analogowym mediom i przedmiotom – „Uroki analogu” (Kultura Współczesna nr 4(84)/2014), w którym Monika Górska-Olesińska poszukuje istoty pisma odręcznego w analogowo-cyfrowej rzeczywistości.

Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania – transkrypcja podcastu

Na drewnianym blacie leży otwarty zeszyt, w którym znajdują się pięknie zapisane wyrazy. Otwarty podniszczony zeszyt z pięknie zapisanymi literami. Otwarty zeszyt, w którym w każdej linijce zapisane są takie same wyrazy - ćwiczenie kaligrafii. Na dole strony znajduje się ocena: "pięć", zapisana czerwonym długopisem.

 

Młoda kobieta pozuje do zdjęcia. W tle znajduje się rozmyty las. Fragment elementarza, który przedstawia pisane i drukowane litery polskiego alfabetu. Okładka elementarza, na której znajduje się namalowana, biegnąca świnia. Fragment elementarza, w którym znajdują się krótkie teksty, a pod nimi - namalowane zwierzęta.

Artykuł Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność.… Czytaj dalej 23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:20
Zieja – zapomniany bohater https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/ Thu, 14 Jan 2021 09:00:59 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10091 https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/#respond https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/feed/ 0 <p>Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/">Zieja – zapomniany bohater</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Zieja-1.mp3

Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego. Reżyser opowiada Katarzynie Oklińskiej o trudnych początkach, o problematycznej nieskazitelności postaci i o poszukiwaniu konfliktu, który jest zalążkiem każdej filmowej opowieści.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Film „Zieja” to ciągła retrospekcja. Poznajemy duchownego pod koniec lat 70. XX w., kiedy jest przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. Ksiądz wspomnieniami wraca do wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., do Powstania Warszawskiego w 1944 r. i do spotkań Komitetu Obrony Robotników w drugiej połowie lat 70. XX w. Robert Gliński mówi, dlaczego podjął decyzję o takim ułożeniu fabuły.

Reżyser opowiada też o spotkaniu dwóch wielkich aktorów: Andrzeja Seweryna i Zbigniewa Zamachowskiego. To oni wcielili się – kolejno – w postaci przesłuchiwanego księdza Jana Ziei i przesłuchującego go oficera SB Adama Grosickiego.

Film był pokazywany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni współorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu wysłuchanie podcastu „Jan Zieja – kapelan piątego przykazania” o życiu duchownego.

W materiale wykorzystaliśmy fragmenty filmu.

Fot. fotos z filmu „Zieja”, od lewej Zbigniew Zamachowski i Andrzej Seweryn.

Zieja – zapomniany bohater – transkrypcja podcastu

Polscy żołnierze uzbrojeni w karabiny i ksiądz z krzyżem w dłonie, przemykają po zniszczonym mieście.

Artykuł Zieja – zapomniany bohater pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego.… Czytaj dalej Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:49
Szymborska. Znaki szczególne https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/ Wed, 13 Jan 2021 09:00:00 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10073 https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/#respond https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/feed/ 0 <p>To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/">Szymborska. Znaki szczególne</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Szymborska.mp3

To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka. Joanna Gromek-Illg mówi jak zapamiętała noblistkę i jaki wizerunek poetki wyłania się z jej korespondencji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Książka prezentuje Wisławę Szymborską jako postać wielowymiarową. Autorka biografii mówi, że jej praca to uzupełnienie już istniejącej literatury opowiadającej o życiu artystki. Jednak dopiero z tej publikacji dowiadujemy się na przykład, w którym momencie młoda kobieta stała się poetką. W podcaście rozmawiamy też o Wisławie Szymborskiej – miłośniczce kiczu oraz o jej trudnościach finansowych (sic!) spowodowanych otrzymaniem literackiej nagrody Nobla.

Polecamy Państwu również podcast o wierszach Wisławy Szymborskiej w jazzowych aranżacjach Kasi Osterczy oraz rozmowę z sekretarzem noblistki prof. Michałem Rusinkiem i aktorką Sonią Bohosiewicz o akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza też na kuratorskie oprowadzanie online po wystawie „Szuflada Szymborskiej” z 2013 roku.

Szymborska. Znaki szczególne – transkrypcja podcastu

Uśmiechnięta Wiesława Szymborska pozuje z szympansem Wiesława Szymborska siedzi na ławce obok starszego mężczyzny, który pali papierosa. Wiesława Szymborska siedzi w powozie, trzyma pod rękę mężczyznę, który ma w rękach lejce. Niewielki powóz jest ciągnięty przez niewielkiego konia. Młoda Wiesława Szymborska siedzi obrócona profilem. W ręce trzyma papierosa. Okładka książki pod tytułem: "Wiesława Szymborska, Znaki szczególne", przedstawia bohaterkę biografii, która siedzi przy stoliku w pustej kawiarni i pali papierosa.

 

Starsza kobieta siedzi oparta o krawędź kanapy, obok niej siedzi pies w podobnej pozycji.

 

Artykuł Szymborska. Znaki szczególne pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka.… Czytaj dalej To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:25
PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/ Mon, 11 Jan 2021 09:00:21 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10068 https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/#respond https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/feed/ 0 <p>Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/">PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/PoWarszawsku_Karnawal.mp3

Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie. Dziś pytamy go o to, jak mieszkańcy przedwojennej Warszawy świętowali karnawał.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Słowo „karnawał” prawdopodobnie pochodzi od włoskiego „carnevale” i oznacza „pożegnanie z mięsem”. Rozpoczynający się Świętem Trzech Króli okres zabaw i uczt trwa do Środy Popielcowej, która inauguruje czas Wielkiego Postu. Zwyczaj karnawałowych bali sięga dawnych czasów, my jednak przyjrzymy się dziś nie tak odległej historii dwudziestolecia międzywojennego.

Do stołecznych sal bankietowych zabierze nas Łukasz Ostoja-Kasprzycki, twórca varsavianistycznego bloga PoWarszawsku. Dowiemy się, gdzie tańczono do rana i co jadano najchętniej na warszawskich przyjęciach. Porozmawiamy też o pasji, z której zrodził się blog cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród internautów.

PoWarszawsku znajdą Państwo na Facebooku, YouTubie oraz Instagramie.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów: „Piosenka o mojej Warszawie” (Mieczysław Fogg), „Yo-Yo (live)” (Jazz Band Młynarski Masecki) oraz „Bal na Gnojnej” (Stanisław Grzesiuk).

Obraz: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

PoWarszawsku – o karnawale w międzywojennej stolicy – transkrypcja podcastu

Artykuł PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie.… Czytaj dalej Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 11:35
Piosenka prawdę ci powie IV – Karin Stanek „Malowana lala” https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/ Sun, 10 Jan 2021 09:00:50 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10024 https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/#respond https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/feed/ 0 <p>Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/">Piosenka prawdę ci powie IV – Karin Stanek „Malowana lala”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Malowana-lala.mp3

Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Jurorzy zachwycili się jej żywiołowością i rockandrollową energią, a Czerwono-Czarni, jeden z dwóch tzw. kolorowych zespołów polskiego big beatu (ten drugi to Niebiesko-Czarni), zaproponowali współpracę. Koncertowała z nimi w całej Polsce i ośrodkach polonijnych w USA i Kanadzie. Jednym z jej pierwszych wielkich przebojów była „Malowana piosenka” (dziś znana jako „Malowana lala”). I to właśnie o niej w pierwszy odcinku nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie” o polskich utworach z gatunku big-beat opowie Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Karin Stanek „Malowana lala” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.… Czytaj dalej Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 7:14
Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/ Fri, 08 Jan 2021 09:00:43 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10061 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/feed/ 0 <p>Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, to bardzo interesujące powroty.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/">Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Kontrola_Jakosci.mp3

Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, to bardzo interesujące powroty.

Czarny Roman, tarantyzm i skradziona nerka to tylko niektóre spośród tematów, jakie trafiły na „Mrówkę Zombie” – trzeci album jazzowo-folkowego zespołu Chłopcy Kontra Basia. O zamiłowaniu do tajemniczych historii opowie Państwu w Kontroli Jakości Basia Derlak. Kolejną propozycją płytową Martyny Matwiejuk jest album „2020” łódzkiego projektu Hedone, za którym stoi producent i wokalista Maciej Werk. Jak wraca się z nowym wydawnictwem po piętnastoletniej przerwie? Zapraszamy do słuchania! Zerkniemy też na szeroko pojętą scenę alternatywną, o której urokach i mankamentach porozmawiamy z Maciejem Wachowiakiem, liderem zespołu Max Bravura.

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • Chłopcy Kontra Basia – słuchaj od 0:42,
 • HEDONE – słuchaj od 11:07,
 • Max Bravura – słuchaj od 21:54.

Albumy i single prezentowane w tym odcinku:

 • Chłopcy Kontra Basia – Mrówka Zombie (Mystic Production)
 • HEDONE – 2020 (New Sun)
 • Max Bravura – Mostly 4 Fun

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Wołga” (Chłopcy Kontra Basia), „What Dickens Says About Loneliness” (Hedone) oraz „Mostly 4 Fun” (Max Bravura).

Zapraszamy również do wysłuchania poprzednich odcinków Kontroli Jakości:

Artykuł Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, to bardzo interesujące powroty.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 33:37
Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/ Wed, 06 Jan 2021 09:00:54 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9979 https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/#respond https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/feed/ 0 <p>Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/">Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Admiralowie-wyobrazni.mp3

Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci”, o której w Audycjach Kulturalnych opowiada Alicja Wincencjusz-Patyna – redaktor merytoryczna tomu oraz autorka wielu zagadnień w publikacji.

Nasz gość mówi nie tylko o zawartości tomu. Tłumaczy, dlaczego autorzy podjęli decyzję o rezygnacji z chronologicznej opowieści o stu latach pracy polskich ilustratorów na rzecz hasłowości. Wymienia najważniejszych twórców z badanego okresu. Wyjaśnia też, kiedy rysunek staje się ilustracją. W rozmowie nie zapominamy o dzieciach. To przecież również dla nich – tych już czytających, ale również oglądających tylko obrazki, bo ciągle przed nauką czytania – powstała ta książka.

Polecamy Państwu rozmowę z prof. Januszem Górskim o okładkach polskich książek.

Artykuł Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni.… Czytaj dalej Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:15
Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie” https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/ Mon, 04 Jan 2021 09:00:58 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9970 https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/#respond https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/feed/ 0 <p>„Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/">Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Talita.mp3

„Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka. Twórca zdradza też, że najbardziej lubi czytać opowiadania. Dlaczego? Ponieważ to forma wieczorowo-kolejowa. Wyjaśnienie znajdą Państwo w podcaście.

„Talita” to zbiór 12 opowiadań. Każde z nich to krótka historia wyjątkowych bohaterów, których Paweł Huelle lepi ze słów. Nie są to słowa proste. Autor daje popis polszczyzny, o której być może na co dzień zapominamy. W tomie – jak zawsze w przypadku tego pisarza – dominuje Gdańsk, z którego Paweł Huelle nie jeden już raz próbował się wyprowadzić. W rozmowie wyjaśnia dlaczego się nie udało. Wiele mówi nam również o religijności, która jest ważna dla bohaterów „Tality”. Pisarz przyznaje, że nie było mu łatwo tworzyć tej książki. A jaki jest efekt? To muszą ocenić Państwo sami.

Polecamy też Państwu rozmowę z Anną Kaszubą-Dębską, o której wspomina Paweł Huelle „O życiu Brunon Schulza. Pierwsza biografia artysty”.

Artykuł Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka.… Czytaj dalej „Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:05
Języki tańca https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/ Sun, 03 Jan 2021 09:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9892 https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/#respond https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/feed/ 0 <p>„Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowania tradycji.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/">Języki tańca</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Jezyki-tanca.mp3

„Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowania tradycji. O innych kontekstach tej dziedziny sztuki rozmawiamy z redaktorem naczelnym pisma Rafałem Koschanym, dr. hab. prof. UAM, prodziekanem na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa.

„Kultura Współczesna” to pismo wydawane od 1993 roku. Jest kwartalnikiem naukowym o wyraźnie kulturoznawczym rodowodzie. Wpisuje się w aktualne debaty poświęcone kulturze, naukom o kulturze, jak również zjawiskom okołokulturowym. Jest także otwarte na środowiska kulturo- i opiniotwórcze w kraju i za granicą. Więcej o kwartalniku „Kultura współczesna” znajdą Państwo na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.

Odsyłamy też Państwa do omawianego numeru „Języki tańca”.

Fot. Katarzyna Oklińska

Artykuł Języki tańca pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowani... „Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowania tradycji.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:55
Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/ Fri, 01 Jan 2021 09:00:55 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9868 https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/#respond https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/feed/ 0 <p>W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/">Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Boleslaw-Ksiazek.mp3

W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej. Dzięki „Czarodziejowi z Łysej Góry” możliwe były realizacje architektoniczne wykorzystujące ceramikę, a wazony i talerze jego projektu do dziś znajdziemy w polskich domach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Bolesław Książek kochał swoją pracę i oddawał się jej całym sobą. Przygodę z ceramiką rozpoczął w 1941 r. w krakowskiej Kunstgewerbeschule (przed wojną ASP). Dziesięć lat później trafił do Łysej Góry, gdzie pracował jako kierownik artystyczny Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kamionka”. To tam powstawały wspaniałe gliniane przedmioty jego projektu – wazony, misy, talerze, ale również płytki ceramiczne i obiekty ozdobne. Poza rozwijaniem zamysłu artystycznego, Książek stale pracował nad poprawą technologii, tworząc nowe receptury szkliw. Jego otwartość na eksperymenty doprowadziła do powstania dziesiątek ceramicznych kompozycji architektonicznych, spośród których dużą część możemy podziwiać do dzisiaj.

O postaci ceramika i łysogórskich wytworach opowiada dr Bożena Kostuch – kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, autorka książki „Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku” (wyd. Marginesy). Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo m.in. w jaki sposób w „Kamionce” wytwarzano ceramikę i czym różniła się od innych ówczesnych przedmiotów sztuki użytkowej. Zastanowimy się też, czy Polacy są zainteresowani polskim wzornictwem ubiegłego stulecia.

Bolesław Książek, kompozycja na piętrze Starych Łazienek Mineralnych w Krynicy-Zdroju, 1963/64, fot. Marcina Sacha.

Więcej o polskiej ceramice lat 50. i 60. usłyszą Państwo w podcaście „Ceramika w stylu new look”.

Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku – transkrypcja podcastu

Artykuł Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej.… Czytaj dalej W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:40
Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Kwiaty we włosach” https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/ Fri, 01 Jan 2021 09:00:48 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10465 https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/#respond https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/feed/ 0 <p>Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Kwiaty we włosach”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Kwiaty-we-wlosach.mp3

Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski. Klenczon po odejściu z Niebiesko-Czarnych współtworzył zespół Pięciolinie, który w 1965 roku przekształcił się właśnie w Czerwone Gitary. Po pięciu latach Klenczon opuścił Czerwone Gitary, stworzył własny zespół Trzy Korony.

Jednym z najbardziej popularnych utworów duetu Klenczon/Krajewski jest piosenka „Kwiaty we włosach”, o której opowiada dziś Państwu Maria Szabłowska z radiowej Jedynki. Dziennikarka w kolejnej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” mówi o najważniejszych polskich utworach big-beatowych.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Kwiaty we włosach” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski.… Czytaj dalej Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 6:07
Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/ Wed, 30 Dec 2020 09:00:06 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9880 https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/#respond https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/feed/ 0 <p>Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/">Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Zabij-to.mp3

Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Mariusz Wilczyński pracował nad filmem 14 lat. W rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi dlaczego potrzebował tak dużo czasu. Dzieli się też wrażeniami po odebraniu Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, współorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Postaci narysowane przez reżysera zostały ożywione głosami wielu artystów, m.in.: Andrzeja Wajdy, Tadeusza Nalepy, Gustawa Holoubka, Andrzeja Chyry, Marka Kondrata, Małgorzaty Kożuchowskiej, Krystyny Jandy, Magdaleny Cieleckiej czy Zbigniewa Bońka i Anji Rubik. Mariusz Wilczyński nie ucieka od trudnych tematów: odchodzenia bliskich, okrucieństwa wobec zwierząt czy miłości do miejsca, którego już nie ma. Bez skrupułów opowiada o czasach swojego dzieciństwa, bezapelacyjnie związanych z Łodzią. W podcaście zdradza też pewną tajemnicę, którą wyjawił tylko Audycjom Kulturalnym.

Fot. kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Artykuł Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.… Czytaj dalej Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 28:39
T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/ Tue, 29 Dec 2020 09:00:21 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9854 https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/#respond https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/feed/ 0 <p>29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/">T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/T-jak-Tytus.mp3

29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.

Tytusowi Chałubińskiemu zawdzięczamy wiele. Doktor szczególnie ukochał sobie Zakopane, które dzięki niemu szybko zyskało status popularnej miejscowości uzdrowiskowej. Jego górskie wyprawy przecierały nowe szlaki tatrzańskie. W 1873 r. pomógł Zakopiańczykom w opanowaniu epidemii cholery, nie tylko lecząc, ale również edukując.

Pasja przyrodnicza doprowadziła go do stworzenia monumentalnych zbiorów okazów przyrodniczych, z „Zielnikiem mchów tatrzańskich” na czele. Na pierwszej wystawie wirtualnej poświęconej Tytusowi Chałubińskiemu, Muzeum Tatrzańskie udostępnia jego kolekcje geologiczne i botaniczne, w tym preparaty mchów wykonane przez samego doktora.

„Angażował się w pełni we wszystko, co robił” – tak o Chałubińskim mówi w Audycjach Kulturalnych dr Marcin Warchałowski, kurator ekspozycji. W podcaście usłyszą Państwo o zakopiańskim okresie życia Chałubińskiego, jego działaniach na rzecz społeczeństwa i rozwoju nauki.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” można oglądać na stronie Muzeum Tatrzańskiego. Wystawę dofinansowano ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Fotografie dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego.

Artykuł T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.… Czytaj dalej 29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:03
Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/ Sun, 27 Dec 2020 09:00:23 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9844 https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/#respond https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/feed/ 0 <p>„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/">Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Czuly-narrator.mp3

„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r. Razem ze znawczynią twórczości autorki dr Katarzyną Kantner i zastępcą dyrektora Instytutu Książki prof. Krzysztofem Koehlerem analizujemy myśli zawarte w publikacji.

Nasi goście nie zawsze się zgadzają. Oboje cenią twórczość Olgi Tokarczuk, ale różnie ją nazywają. Dr Katarzyna Kantner mówi o odpowiedzialnym podejściu noblistki do procesu twórczego. Prof. Krzysztof Koehler zdobywa się na nazwanie jej konserwatystką, co mogłoby zaskoczyć samą pisarkę. Wszyscy zastanawiamy się czy romantyczne i magiczne postrzeganie literatury przez Olgę Tokarczuk jest utopijne. Mierzymy się również z przekonaniem autorki, która twierdzi, że jesteśmy jednym z ostatnich pokoleń czytelników.

To nie wszystko. W podcaście rozmawiamy o Innych i podróżowaniu, o stosunku ludzi do zwierząt, o czwartoosobowej narracji oraz o wspólnej odpowiedzialności autorów i tłumaczy za tekst. Zapraszamy do słuchania!

Artykuł Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r.… Czytaj dalej „Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 35:22
Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/ Thu, 24 Dec 2020 09:00:01 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9840 https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/feed/ 0 <p>Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/">Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Dawne-potrawy-wigilijne.mp3

Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych. Choć pewna szczególna grupa składników pozostaje stała, niektóre potrawy powoli odchodzą w zapomnienie.

Z łaciny „vigilia”, czyli „czuwanie”, dawniej wiązała się z kolacją spożywaną w przeddzień dnia świątecznego. Spośród funkcjonującej niegdyś szerokiej gamy wieczerzy wigilijnych, współcześnie kultywowana jest już tylko Wigilia Bożego Narodzenia. Tego dnia przygotowujemy specjalne potrawy zarezerwowane na ten szczególny wieczór.

Gościem naszego podcastu jest prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który opowiada o tym, co przed laty znaleźlibyśmy na wigilijnych stołach Polaków. Wśród ryb z pewnością byłby to szczupak, dorsz, bieługa czy popularny do dziś karp, na którego szesnatowieczny przepis usłyszą Państwo w audycji. Przy okazji zastanowimy się też nad znaczeniem chętnie używanego w kuchni określenia „staropolski”.

Dawne receptury kulinarne znajdą Państwo na blogu prof. Jarosława Dumanowskiego „Kuchnia staropolska”.

Zachęcamy też do posłuchania o tym, jak zmieniły się bożonarodzeniowe zwyczaje.

Artykuł Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniow... Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 24:30
Rewolta grudnia 1970 r. https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/ Wed, 23 Dec 2020 09:00:03 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9818 https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/#respond https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/feed/ 0 <p>Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/">Rewolta grudnia 1970 r.</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Grudzien.mp3

Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen. Zginęło co najmniej kilkadziesiąt pokojowo manifestujących osób. Z okazji rocznicy Narodowe Centrum Kultury przygotowało film edukacyjny „Przerwane życie. Rewolta grudnia ‘70”, o którym Katarzyna Oklińska rozmawia z Maksymilianem Olenderkiem z Działu Edukacji Kulturalnej NCK.

Nasz gość opowiada jak doszło do protestów. Wyjaśnia dlaczego podwyżki, czy też – jak to nazywała komunistyczna władza – regulacje cen, to tylko bezpośrednia przyczyna wyjścia protestujących na ulice w 1970 r. Niepokoje społeczne panowały od dawna. Nasz gość mówi też o konsekwencjach demonstracji. Były nimi nie tylko użycie broni przez milicję i wojsko oraz śmierć robotników, ale również zmiana na szczytach władzy, która tylko pozornie stała się dla Polaków bardziej przyjazna.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu edukacyjnego NCK „Przerwane życie. Rewolta grudnia ‘70”.

W rozmowie wykorzystaliśmy fragmenty filmu.

Fot. kadr z filmu

Artykuł Rewolta grudnia 1970 r. pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.… Czytaj dalej Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:34
Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie! https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/ Mon, 21 Dec 2020 09:00:43 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9779 https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/#respond https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/feed/ 0 <p>Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/">Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie!</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Wielkie-Koledowanie.mp3

Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in. Stanisławę Celińską, zespół Enej, Sylwię Grzeszczak i Sebastiana Karpiela-Bułeckę.

W Audycjach Kulturalnych pytamy muzyków o ich wspomnienia z dzieciństwa związane z kolędowaniem. Z czym kojarzą im się święta i jakie uczucia towarzyszą wykonywaniu kolęd? Czy jako dzieci bywali kolędnikami? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Koncert Wielkiego Kolędowania z Polsatem z Sanktuarium Matki Bożej w Mariańskim Porzeczu rozpocznie się o godzinie 16:45 w Wigilię. Artyści zaśpiewają znane kolędy, a o oprawę muzyczną zadba Grott Orkiestra pod kierownictwem Michała Grotta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach WPR Narodowe Śpiewanie.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Oj Maluśki Maluśki” (Aleksandra Kurzak, Sebastian Karpiel-Bułecka) oraz „W żłobie leży” (w wykonaniu Stanisławy Celińskiej).

Zapraszamy Państwa do wysłuchania naszego podcastu o polskich kolędach.

Fot. Anna Wołowczyk

Artykuł Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in.… Czytaj dalej Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 12:15
Zaproś nas do siebie 2020 https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/ Sun, 20 Dec 2020 09:00:07 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9772 https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/#respond https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/feed/ 0 <p>16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/">Zaproś nas do siebie 2020</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Zapros-nas-do-siebie.mp3

16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury. W podcaście wysłuchają Państwo w czym NCK pomogło beneficjentom i jak – mimo pandemii – doszło do realizacji programu. Zdradzamy także szczegóły badania domów kultury, które premierowo ma ukazać się w styczniu 2021 r.

Wśród gości są: dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski i Grażyna Pol z Działu Badań i Analiz NCK oraz przedstawiciele części beneficjentów: Paulina Nowakowska z Domu Kultury Stare Babice, Katarzyna Kotarska z Centrum Kultury Gminy Jabłonna, Paweł Perdek z Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli, Jolanta Lechowska-Białecka z Miejskiego Domu Kultury w Brzezinach i Adam Bondarenko z Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie.

„Zaproś nas do siebie” zakłada uczenie się przez poznawanie dobrych praktyk, wymianę doświadczeń i budowanie relacji między uczestnikami podczas wizyt studyjnych, warsztatów, konsultacji z ekspertami i spotkań zespołowych. W tegoroczną odsłonę programu zaangażowały się:

 • Miejski Dom Kultury w Brzezinach,
 • Miejski Dom Kultury w Człuchowie,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach,
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie,
 • Miejski Dom Kultury „Ligota” w Katowicach,
 • Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich,
 • Miejski Dom Kultury w Lublińcu,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie,
 • Ośrodek Kultury Górna w Łodzi,
 • Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji „PEGAZ” w Pieckach,
 • Centrum Kultury Gminy Jabłonna w Piotrkowie Drugim,
 • Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach,
 • Świdwiński Ośrodek Kultury w Świdwinie,
 • Wołowski Ośrodek Kultury w Wołowie,
 • Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli,
 • Dom Kultury Stare Babice w Zielonkach-Parceli.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku poświęconego tegorocznej odsłonie programu. A także do poczytania o badaniu dot. domów kultury, o którym wspominamy w podcaście.

Na stronie Narodowego Centrum Kultury znajdą też Państwo zapis spotkania dotyczącego „Zaproś nas do siebie!” 2020.

Fot. Obraz truthseeker08 z Pixabay

Artykuł Zaproś nas do siebie 2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej 16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:23
Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/ Fri, 18 Dec 2020 09:00:08 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9752 https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/#respond https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/feed/ 0 <p>Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, czasem bardzo dziwnych miejscach.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/">Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Doslownie.mp3

Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, czasem bardzo dziwnych miejscach. „Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944-2019” prof. Janusza Górskiego to lektura obowiązkowa dla miłośników edytorstwa, liternictwa i typografii.

Janusz Górski w rozmowie z Katarzyną Oklińską omawia rozwój projektowania okładek w kolejnych dekadach, zastanawia się nad ukrytym sensem słów, a także wyjaśnia co oznaczają: font, czcionka i krój pisma. Znawca edytorstwa wiele miejsca poświęca kaligrafii, która coraz bardziej odchodzi w zapomnienie. Tłumaczy też czym różnią się liternictwo od typografii, choć sam w publikacji używa tych słów zamiennie.

Autor sam stworzył okładkę swojej książki. W rozmowie wyjaśnia, dlaczego do jej zaprojektowania wybrał trzy kolory, a słowo podzielił na trzy części.

 

Artykuł Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, czasem bardzo dziwnych miejscach.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 20:07
Studenci a kultura https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/ Wed, 16 Dec 2020 09:00:12 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9748 https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/#respond https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/feed/ 0 <p>Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/">Studenci a kultura</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Kultura-studencka.mp3

Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dziś pytamy, czy studenci chcą uczestniczyć w kulturze i w jaki sposób możemy im w tym pomóc.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Izabela Pastuszko – dyrektor programowa Chatki Żaka i pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej. Przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, w ramach projektu zrealizowano badania mające na celu wskazanie kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce. Analizie poddano również motywy, dla których studenci chcą uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Czym jednak jest dziś kultura studencka? Jak zmieniają się potrzeby młodych dorosłych i w jaki sposób akademickie jednostki kultury mogą wyjść im naprzeciw? O tym rozmawiamy w podcaście.

Zachęcamy Państwa także do obejrzenia debaty eksperckiej z udziałem badaczy, specjalistów z zakresu socjologii kultury i przedstawicieli ośrodków akademickich. W panelu dyskusyjnym „Kultura studencka. Czy na tej planecie jest życie? Kondycja współczesnej kultury studenckiej w Polsce, perspektywa badawcza.” udział wzięli: dr. hab. Jan Pomorski, prof. ucz. (UMCS w Lublinie), prof. dr. hab. Tomasz Szlendak (UMK w Toruniu), a także dr Marcin Zarzecki oraz mgr Agata Rozalska (UKSW w Warszawie). Moderatorem dyskusji był dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz., dyrektor NCK.

Z raportem „Diagnoza kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce” mogą zapoznać się Państwo na stronie NCK.

Fot. Pixabay

Artykuł Studenci a kultura pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.… Czytaj dalej Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:24
Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/ Mon, 14 Dec 2020 09:00:04 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9733 https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/#respond https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/feed/ 0 <p>Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/">Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Ignacy-Witz.mp3

Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Poglądy estetyczne Ignacego Witza ukształtowało przedwojenne lwowskie środowisko artystyczne. Debiutował jako prasowy rysownik satyryczny i choć przez lata jego formy ekspresji ulegały zmianie, to właśnie rysunek pozostawał ich podstawą. Tworzył ilustracje do książek, plakaty i karykatury. Jednocześnie, pozostając twórcą prac zaangażowanych, prężnie działał na polu krytyki i popularyzacji sztuki.

Tej nieco zapomnianej dziś postaci poświęcona jest pierwsza monografia z serii Sylwetki, wydana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. W naszym podcaście rozmawiamy o artyście z Karoliną Prymlewicz, autorką tomu zatytułowanego „Ignacy Witz (1919-1971). Oczy są radarem mózgu”. Dlaczego o rysowniku mówi się dziś niewiele? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Obraz: Bez tytułu, ok. 1955.

Fotografie i reprodukcje prac dzięki uprzejmości Muzeum Karykatury w Warszawie.

Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu – transkrypcja podcastu

Artykuł Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.… Czytaj dalej Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:15
Andrzej Wróblewski. Waiting Room https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/ Sun, 13 Dec 2020 09:00:45 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9666 https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/#respond https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/feed/ 0 <p>W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił człowiek.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/">Andrzej Wróblewski. Waiting Room</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Andrzej_Wroblewski.mp3

W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił człowiek.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 1956 r. wraz z krytyczką sztuki, Barbarą Majewską, malarz odbył trzytygodniową podróż do Jugosławii. Podczas pobytu Wróblewski odwiedził wiele miejsc związanych nie tylko ze światem sztuki, ale i lokalnym dziedzictwem kulturowym. Wizyta silnie wpłynęła na ostatnie miesiące jego twórczości, aż do niespodziewanej śmierci w 1957 r. w Tatrach.

Otwarta w Lublanie wystawa „Andrzej Wróblewski. Waiting Room” skupia się na ostatnich latach jego działalności twórczej. O przedsięwzięciu rozmawiamy z Magdaleną Ziółkowską i Wojciechem Grzybałą z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego. Współkuratorem ekspozycji jest również Marko Jenko ze słoweńskiej Moderna galerija. Wystawa potrwa do 10 stycznia 2021 roku, ale już niebawem dostępna będzie także w formie wirtualnego spaceru pod adresem http://waitingroom.andrzejwroblewski.pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z esejem Magdaleny Ziółkowskiej pt. „Wszystko, co minęło, rozegra się na nowo. Historyczne i artystyczne okoliczności wyjazdu Andrzeja Wróblewskiego do Jugosławii jesienią 1956 roku.” [w]: Andrzej Wróblewski. Waiting Room, red. Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz, Warszawa – Ostfieldern 2020, s. 51–67.

Fot. „Autoportret z żoną III” (tytuł stosowany w literaturze), maj 1954, fotografia czarno-biała, Archiwum Spadkobierców Artysty.

Reprodukcje prac oraz widoki wystawy dzięki uprzejmości Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

Andrzej Wróblewski. Waiting Room – transkrypcja podcastu

Artykuł Andrzej Wróblewski. Waiting Room pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił... W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił człowiek.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 20:19
Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/ Fri, 11 Dec 2020 09:00:46 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9617 https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/#respond https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/feed/ 0 <p>Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/">Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Cyberpunk.mp3

Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.

Termin „cyberpunk” wszedł do użytku już w latach 80. ubiegłego stulecia za sprawą wstępu do antologii „Mirrorshades” Bruce’a Sterlinga. Przez lata gatunek chętnie eksplorowali twórcy z różnych obszarów kultury, kreując dystopijne światy z przyszłości. Ich bohaterami byli zazwyczaj ludzie funkcjonujący w cyberprzestrzeni dzięki gadżetom z pogranicza biotechnologii. W tym podcaście prof. Paweł Frelik z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, czym charakteryzują się cyberpunkowe uniwersa.

Jednym z przedstawicieli tego nurtu jest gra „Cyberpunk 2077”, stworzona przez polskiego producenta CD Projekt Red. Studio jest odpowiedzialne również za słynnego „Wiedźmina”, który znacząco wpłynął na rozpoznawalność Polski na międzynarodowym rynku gier. Jakie wyzwania stoją przed jedną z najgłośniejszych produkcji roku i jak może ona rezonować w popkulturze? Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy!

O grach inspirowanych literaturą, w tym o „Wiedźminie”, możecie posłuchać w podcaście „Gdy wideo a literatura”, a o polskich grach zaangażowanych społecznie mówimy tutaj.

Fot. Pixabay

Artykuł Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich la... Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:29
Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/ Wed, 09 Dec 2020 09:00:18 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9599 https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/feed/ 0 <p>W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/">Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Tyrmand-NCK.mp3

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości. „Leopold Tyrmand. Pisarz – człowiek spektaklu – świadek epoki” to eseje polskich humanistów spoglądające na autora „Złego” z różnych perspektyw.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nasze rozmówczynie – redaktor prowadząca publikację Magdalena Woźniewska-Działak i kierowniczka Wydawnictwa NCK Małgorzata Chrobak – opowiadają nie tylko o tym, co zawiera tom. Mówią przede wszystkim o złożoności postaci. Leopold Tyrmand żył w czasach, które nie sprzyjały jakiejkolwiek twórczości, a on mimo wszystko tworzył. I to niezłomna postawa wobec systemu zmusiła go do opuszczenia Polski i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Książkę „Leopold Tyrmand. Pisarz – człowiek spektaklu – świadek epoki” można znaleźć na stronie internetowej Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu wywiad z Marcelem Woźniakiem, autorem najnowszej biografii Leopolda Tyrmanda oraz rozmowę z Bartkiem Skubiszem, który wraz z Art Celebration podczas tegorocznego festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie stworzył ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu na podstawie powieści „Zły”.

A Fundacja Wirtualne Horyzonty zaprasza na tropienie myśli literackiej Warszawy lat 50. podczas wirtualnego spaceru po mieście śladami Leopolda Tyrmanda.

Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie – transkrypcja podcastu

Kolaż kolorystyczny, po lewej stronie leżą książki ułożone w wachlarz, pod nimi otwarta książka, której lewa strona jest pusta i zielona, a prawa biała, zapisana czarnymi literami. Kompozycję dopełnia zielona roślina w białej doniczce, wypełnionej ciemną ziemią.

 

 

Artykuł Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości.… Czytaj dalej W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:40
„Odmienne stany świadomości” – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/ Mon, 07 Dec 2020 09:00:25 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9526 https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/#respond https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/feed/ 0 <p>Autyzm i zespół Aspergera to nie choroby – przekonuje reżyser filmu „Odmienne stany świadomości” Piotr Stasik. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/">„Odmienne stany świadomości” – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Odmienne-stany-swiadomosci.mp3

Autyzm i zespół Aspergera to nie choroby – przekonuje reżyser filmu „Odmienne stany świadomości” Piotr Stasik. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Jego autor o pomyśle na film opowiada w rozmowie z Katarzyną Oklińską.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Piotr Stasik przyznaje, że jako dokumentalista wzoruje się na Krzysztofie Kieślowskim. „Odmienne stany świadomości” to kolejny film reżysera, który nawiązuje do „Gadających głów” z 1980 roku. Nasz rozmówca mówi jednak, że znalezienie na pozór prostej formy nie jest łatwą sprawą, a sam proces dokumentacji, jeszcze przed realizacją zdjęć, zajmuje wiele miesięcy.

Polecamy też Państwu rozmowę z drugim laureatem nagrody „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza (wyróżnienie zostało przyznane ex-aequo) Jerzym Śladkowskim o filmie „Gorzka miłość”.

A więcej o Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu na stronie internetowej wydarzenia.

Fot. fotos z filmu

Odmienne stany świadomości – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie – transkrypcja podcastu

Zamyślona dziewczynka, ustawiona profilem, patrzy się przed siebie. W tle znajduje się ciemny materiał. Chłopiec znajduje się na ciemnym tle, ma otwarte usta i zamknięte oczy. Częściowo oświetlony chłopczyk, zasłania ręką część twarzy. Chłopczyk znajduje się na ciemnym tle. Chłopczyk w okularach nad czymś się zastanawia, drapie się ręką po brodzie. Postać znajduje się na ciemnym tle. Częściowo oświetlony chłopczyk patrzy się w obiektyw, swoją prawą rękę opiera na szarym prostokątnym kształcie. Tło jest ciemne. Zbliżenie na głowę mężczyzny w średnim wieku, który z powagą patrzy w obiektyw.

Artykuł „Odmienne stany świadomości” – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Autyzm i zespół Aspergera to nie choroby – przekonuje reżyser filmu „Odmienne stany świadomości” Piotr Stasik. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegoroczne... Autyzm i zespół Aspergera to nie choroby – przekonuje reżyser filmu „Odmienne stany świadomości” Piotr Stasik. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:36
Jerzy Śladkowski o „Gorzkiej miłości” https://audycjekulturalne.pl/gorzka-milosc/ Sun, 06 Dec 2020 09:00:58 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9538 https://audycjekulturalne.pl/gorzka-milosc/#respond https://audycjekulturalne.pl/gorzka-milosc/feed/ 0 <p>To historia o nieustannym poszukiwaniu miłości, ale bez patosu – tak najprościej można byłoby opisać najnowszy film Jerzego Śladkowskiego. „Gorzka miłość” to opowieść o rejsie po Wołdze, ale również o uczestnikach wycieczki, którzy miewają swoje wzloty i upadki.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/gorzka-milosc/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/gorzka-milosc/">Jerzy Śladkowski o „Gorzkiej miłości”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Gorzka-milosc.mp3

To historia o nieustannym poszukiwaniu miłości, ale bez patosu – tak najprościej można byłoby opisać najnowszy film Jerzego Śladkowskiego. „Gorzka miłość” to opowieść o rejsie po Wołdze, ale również o uczestnikach wycieczki, którzy miewają swoje wzloty i upadki. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jerzy Śladkowski zdradza nam jak nawiązać kontakt z bohaterami i jak zdobyć ich zaufanie. Nasz rozmówca podkreśla, że nie jest filmowcem z wykształcenia i udowadnia, że do realizacji filmów potrzebne jest wyczucie i umiejętność opowiadania historii. Nie ma jednak historii bez bohaterów, dlatego kluczowe jest znalezienie osób o otwartym sercu. Reżyser twierdzi, że można je znaleźć tylko w Rosji. To właśnie w tym kraju dzieje się akcja „Gorzkiej miłości”.

Film zdobył nagrodę „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ex-aequo z dokumentem „Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika. Rozmowa z reżyserem już jutro!

A więcej o Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu na stronie internetowej wydarzenia.

Jerzy Śladkowski o „Gorzkiej miłości” – transkrypcja podcastu

Artykuł Jerzy Śladkowski o „Gorzkiej miłości” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
To historia o nieustannym poszukiwaniu miłości, ale bez patosu – tak najprościej można byłoby opisać najnowszy film Jerzego Śladkowskiego. „Gorzka miłość” to opowieść o rejsie po Wołdze, ale również o uczestnikach wycieczki, To historia o nieustannym poszukiwaniu miłości, ale bez patosu – tak najprościej można byłoby opisać najnowszy film Jerzego Śladkowskiego. „Gorzka miłość” to opowieść o rejsie po Wołdze, ale również o uczestnikach wycieczki, którzy miewają swoje wzloty i upadki.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:51
Kontrola Jakości: Blauka, Patryk Cannon, NANGA https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-8/ Fri, 04 Dec 2020 09:00:54 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9551 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-8/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-8/feed/ 0 <p>Grudniową odsłonę „Kontroli Jakości” łączy duża różnorodność gatunków muzycznych i bezkompromisowość twórców.<br /> Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.<br /> Alternatywa podszyta psychodelią, poetycki rap w wielogatunkowej przestrzeni dźwiękowej i eksperymentalna elektronika pełna transu – tak opisać można muzykę z grudniowego przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-8/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-8/">Kontrola Jakości: Blauka, Patryk Cannon, NANGA</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Kontrola_Jakosci_Grudzien.mp3

Grudniową odsłonę „Kontroli Jakości” łączy duża różnorodność gatunków muzycznych i bezkompromisowość twórców.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Alternatywa podszyta psychodelią, poetycki rap w wielogatunkowej przestrzeni dźwiękowej i eksperymentalna elektronika pełna transu – tak opisać można muzykę z grudniowego przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk. Nas jednak najbardziej interesuje to, co o mówią o niej sami twórcy. Kim są, dlaczego wyrażają się poprzez muzykę, co inspiruje ich do tworzenia? Poznajcie Blaukę, Patryka Cannona i NANGĘ!

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • Blauka – słuchaj od 0:36;
 • Patryk Cannon – słuchaj od 14:20;
 • NANGA – słuchaj od 26:47.

Albumy i single prezentowane w tym odcinku:

 • Blauka – Trefne Fanty (Duża Wytwórnia)
 • Patryk Cannon – Living Inside
 • NANGA – Cisza w bloku (Mystic Production)

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Trefne Fanty” (Blauka), „The Dream” (Patryk Cannon) oraz „Dziki zachód” (NANGA).

Kontrola Jakości: Blauka, Patryk Cannon, NANGA – transkrypcja podcastu

Zapraszamy również do wysłuchania poprzednich odcinków Kontroli Jakości:

Dwójka mężczyzn siedzi na chodniku oparta o murek, przed nimi siedzi kobieta, która patrzy się przed siebie. Portret mężczyzny w średnim wieku, który pozuje na tle zamglonego pola. Kobieta stoi przed mężczyzną, jest delikatnie przezroczysta, dlatego widać przez nią fragment mężczyzny, który powinna zasłaniać. Para jest ubrana na biało, pozuje na polanie na tle lasu.

Artykuł Kontrola Jakości: Blauka, Patryk Cannon, NANGA pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Grudniową odsłonę „Kontroli Jakości” łączy duża różnorodność gatunków muzycznych i bezkompromisowość twórców. Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej. Alternatywa podszyta psychodelią, poetycki rap w wielogatunkowej przestrzeni dźwiękowej... Grudniową odsłonę „Kontroli Jakości” łączy duża różnorodność gatunków muzycznych i bezkompromisowość twórców.<br /> Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.<br /> Alternatywa podszyta psychodelią, poetycki rap w wielogatunkowej przestrzeni dźwiękowej i eksperymentalna elektronika pełna transu – tak opisać można muzykę z grudniowego przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 35:38
To nie jest hip-hop. Rozmowy https://audycjekulturalne.pl/to-nie-jest-hip-hop/ Wed, 02 Dec 2020 09:00:35 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9512 https://audycjekulturalne.pl/to-nie-jest-hip-hop/#respond https://audycjekulturalne.pl/to-nie-jest-hip-hop/feed/ 0 <p>Seria wywiadów z postaciami kształtującymi polską branżę hip-hopową doczekała się już trzeciej odsłony. W Audycjach Kulturalnych pytamy jej autorów – Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego o ich stosunek do polskiego rapu i kulisy wyjątkowych rozmów.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/to-nie-jest-hip-hop/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/to-nie-jest-hip-hop/">To nie jest hip-hop. Rozmowy</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/TNJHH_ROZMOWY.mp3

Seria wywiadów z postaciami kształtującymi polską branżę hip-hopową doczekała się już trzeciej odsłony. W Audycjach Kulturalnych pytamy jej autorów – Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego o ich stosunek do polskiego rapu i kulisy wyjątkowych rozmów.

Transkrypcja podcastu pod tekstem poniżej.

Kiedy w 2018 r. wydawali pierwszą część książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, obawiali się o zwrot kosztów zapłaconych drukarni. Bardzo szybko okazało się jednak, że nakład musi być wznowiony (i to niejednokrotnie). Czytelnicy pokochali serię pogłębionych wywiadów z postaciami tworzącymi polską scenę hip-hopową.

Naszymi gośćmi są autorzy książki, Jacek Baliński i Bartek Strowski, z którymi rozmawiamy o ich zainteresowaniu rapem – od pierwszych słuchanych płyt po serię intymnych rozmów z twórcami. Za co kochają polski hip-hop i czy sentymentalizują jego początki? Wreszcie – które wywiady mają dla nich największy ładunek emocjonalny? Posłuchajcie!

Książka „To nie jest hip-hop. Rozmowy 3” ukaże się 4 grudnia. Postaci, z którymi autorzy rozmawiali w tej części: 600 V, Bonson, Eldo, Ero, Mateusz Jędrzejewicz, Kali, Kuba Knap, Witek Michalak, Paluch, Peja, Rahim, The Returners, Sarius, Spisek Jednego i Bartłomiej Walczuk.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Re-Fleksje” (Pezet/NOON) oraz „Miej wątpliwość” (Łona i Webber).

Posłuchajcie też naszej rozmowy o filmie „Skandal. Ewenement Molesty”.

To nie jest hip-hop. Rozmowy – transkrypcja podcastu

Dwóch mężczyzn siedzi przy stole i pozuje z książką „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Na stole znajduje się sterta tych książek. Okładki książek składające się głównie z napisów, na pierwszym planie leżą dwie otwarte książki, w jednej widać tekst, w drugiej - zdjęcia raperów. Uśmiechnięty mężczyzna, który ma owalną twarz. Nosi okulary korekcyjne, ma bardzo krótkie zarost i włosy. Mężczyzna pozuje dumnie, ręce ma skrzyżowane na piersiach. Twarz lekko odchyloną do tyłu, nosi okulary przeciwsłoneczne. Mężczyzna patrzy się w smutny sposób w obiektyw. Na głowie nosi czapkę z daszkiem, na twarzy ma dłuższy zarost. Zamyślony mężczyzna spogląda w górę. Na głowie ma czapkę z daszkiem odchyloną do tyłu. Mężczyzna ustawiony profilem patrzy przed siebie. Ma kościstą twarz, kaptur założony na głowę i odwróconą do tyłu czapkę z daszkiem. Mężczyzna patrzy empatycznie w obiektyw, na głowie nosi materiałową czapkę.

Artykuł To nie jest hip-hop. Rozmowy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Seria wywiadów z postaciami kształtującymi polską branżę hip-hopową doczekała się już trzeciej odsłony. W Audycjach Kulturalnych pytamy jej autorów – Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego o ich stosunek do polskiego rapu i kulisy wyjątkowych rozmów. Seria wywiadów z postaciami kształtującymi polską branżę hip-hopową doczekała się już trzeciej odsłony. W Audycjach Kulturalnych pytamy jej autorów – Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego o ich stosunek do polskiego rapu i kulisy wyjątkowych rozmów.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:06
„Legendy warszawskie” w Teatrze Lalka https://audycjekulturalne.pl/legendy-warszawskie/ Mon, 30 Nov 2020 09:00:51 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9505 https://audycjekulturalne.pl/legendy-warszawskie/#respond https://audycjekulturalne.pl/legendy-warszawskie/feed/ 0 <p>Bazyliszek, Złota Kaczka czy Syrenka – to tylko część legend, które każdy Warszawianin powinien znać. Jednak Teatr Lalka postanowił przybliżyć historie Artura Oppmana w formie bajek online nie tylko mieszkańcom stolicy.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/legendy-warszawskie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/legendy-warszawskie/">„Legendy warszawskie” w Teatrze Lalka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Legendy-warszawskie.mp3

Bazyliszek, Złota Kaczka czy Syrenka – to tylko część legend, które każdy Warszawianin powinien znać. Jednak Teatr Lalka postanowił przybliżyć historie Artura Oppmana w formie bajek online nie tylko mieszkańcom stolicy. O tym pomyśle w Audycjach Kulturalnych opowiadają: reżyser i dyrektor Teatru Lalka Jarosław Kilian oraz autor muzyki do przedstawień Grzegorz Turnau.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Bajki, które Teatr Lalka wybrał do realizacji to „Syrena”, „Kościół Panny Marii”, „Bazyliszek”, „Złota kaczka”, „Biała Dama”, „Cudowny Chrystus u Fary” i „Zbójcy”. Nasi goście opowiadają, dlaczego trudno było przenieść przedstawienia do sieci. Przyznają, że możliwość dotarcia do większego grona odbiorców jest pozytywnym aspektem trudnego czasu pandemii.

Cykl 7 spektakli lalkowych prezentowanych w internecie został zrealizowany dzięki środkom z programu „Kultura w sieci” rozpisanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Wszystkie odcinki „Legend warszawskich” są dostępne na stronie internetowej Teatru Lalka w Warszawie.

Odsyłamy też Państwa do posłuchania utworu „Księżyc w misce”, o którym w rozmowie wspomina Grzegorz Turnau.

W materiale wykorzystaliśmy ścieżkę dźwiękową odcinka „Kościół Panny Marii”.

„Legendy warszawskie” w Teatrze Lalka – transkrypcja podcastu

Artykuł „Legendy warszawskie” w Teatrze Lalka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Bazyliszek, Złota Kaczka czy Syrenka – to tylko część legend, które każdy Warszawianin powinien znać. Jednak Teatr Lalka postanowił przybliżyć historie Artura Oppmana w formie bajek online nie tylko mieszkańcom stolicy.… Czytaj dalej Bazyliszek, Złota Kaczka czy Syrenka – to tylko część legend, które każdy Warszawianin powinien znać. Jednak Teatr Lalka postanowił przybliżyć historie Artura Oppmana w formie bajek online nie tylko mieszkańcom stolicy.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 24:34
Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych https://audycjekulturalne.pl/krolowie-bajek/ Wed, 25 Nov 2020 09:00:21 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9441 https://audycjekulturalne.pl/krolowie-bajek/#respond https://audycjekulturalne.pl/krolowie-bajek/feed/ 0 <p>„Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki” to tylko niektóre z tytułów stworzonych przez reżyserów z bielskiej wytwórni filmów rysunkowych. Studio funkcjonowało w czasach PRL-u dzięki pasji i determinacji jego kreatywnych twórców.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/krolowie-bajek/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/krolowie-bajek/">Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Krolowie-bajek.mp3

„Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki” to tylko niektóre z tytułów stworzonych przez reżyserów z bielskiej wytwórni filmów rysunkowych. Studio funkcjonowało w czasach PRL-u dzięki pasji i determinacji jego kreatywnych twórców. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o książce „Królowie bajek” przybliżającej kulisy tego wyjątkowego miejsca.

Transkrypcja podcastu pod tekstem poniżej.

Zaczęło się od pomysłu Zdzisława Lachura, który zainspirowany „Królewną Śnieżką i siedmioma krasnoludkami” Walta Disneya, postanowił tworzyć polskie filmy rysunkowe. Początki nie były łatwe – brakowało podstawowych materiałów, znajomości tajników animacji i miejsca do pracy. Młodzi zapaleńcy byli jednak wystarczająco zdeterminowani, by powołać do życia studio, którego produkcje poruszają wyobraźnię kolejnych pokoleń dzieci.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z reporterem Leszkiem K. Talko – współautorem książki „Królowie bajek” opisującej losy Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej. Z podcastu dowiedzą się Państwo w jakich warunkach powstawały najsłynniejsze polskie bajki i czym poskutkował nadzwyczajny ferment twórczy obecny w wytwórni.

Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych – transkrypcja podcastu

Okładka książki, mężczyzna ogląda narysowanych chłopców na przezroczystej folii, którą trzyma w ręce na wysokości wzroku. W drugiej ręce trzyma inny kawałek folii z rysunkami postaci, ręka jest opuszczona. Grupa ludzi pozuje do zdjęcia. Dwóch chłopców leci na dużym białym ptaku. Dwóch strażników pcha samochód, w którym na fotelu pasażera siedzi kucharz, a prowadzi go smok w ubraniu. Biało brązowy pies radośnie biegnie po chodniku. Narysowany mężczyzna na kartce, od przodu i od tyłu. Od sylwetki od przodu odchodzą linie z opisem barw. Uczony zapisuje coś piórem w dużym zeszycie, siedzi przy stole, oświetlonym jedynie kilkoma świecami. Na tropikalnej wyspie, dwóch chłopców siedzi na rękach silnego mężczyzny. Obok nich leżą dwie walizki.

Artykuł Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki” to tylko niektóre z tytułów stworzonych przez reżyserów z bielskiej wytwórni filmów rysunkowych. Studio funkcjonowało w czasach PRL-u dzięki pasji i determinacji jego kreatywnych twórców. „Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki” to tylko niektóre z tytułów stworzonych przez reżyserów z bielskiej wytwórni filmów rysunkowych. Studio funkcjonowało w czasach PRL-u dzięki pasji i determinacji jego kreatywnych twórców.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:06
Artysta, który nie interesował się sztuką. O twórczości Wacława Szpakowskiego https://audycjekulturalne.pl/tworczosc-waclawa-szpakowskiego/ Mon, 23 Nov 2020 09:00:10 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9430 https://audycjekulturalne.pl/tworczosc-waclawa-szpakowskiego/#respond https://audycjekulturalne.pl/tworczosc-waclawa-szpakowskiego/feed/ 0 <p>„Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego” – to tytuł wystawy prac artysty, który od sztuki trzymał się z daleka. Z wykształcenia był skrzypkiem, ale pracował jako architekt i inżynier.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/tworczosc-waclawa-szpakowskiego/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/tworczosc-waclawa-szpakowskiego/">Artysta, który nie interesował się sztuką. O twórczości Wacława Szpakowskiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Szpakowski.mp3

„Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego” – to tytuł wystawy prac artysty, który od sztuki trzymał się z daleka. Z wykształcenia był skrzypkiem, ale pracował jako architekt i inżynier. To właśnie obowiązki zawodowe doprowadziły go do tworzenia sztuki geometrycznej, która opisuje świat i jego porządek. O twórczości Wacława Szpakowskiego w Audycjach Kulturalnych opowiada Jakub Gawkowski – kurator wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wacław Szpakowski to artysta, który urodził się w Warszawie pod koniec XIX wieku, ale większość życia mieszkał w Rydze. To tam odkrył swoje zamiłowanie do porządku i fascynację przyrodą, w tym meteorologią. Był znany jako architekt i inżynier, ale w historii, już po swojej śmierci, zapisał się jako człowiek wszechstronny, który potrafił połączyć fizykę z malarstwem.

Oprócz prac Wacława Szpakowskiego na wystawie można też obejrzeć twórczość ośmiorga innych artystów, którzy z nim korespondują. Obrazy przedstawiają abstrakcje w różny sposób odnoszące się do sztuki geometrycznej Wacława Szpakowskiego.

Więcej o wystawie na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi. Poniżej artykułu jest też dostępny folder wystawy, który w czasach zamknięcia instytucji kultury może być namiastką odwiedzin zachęcającą do wizyty w muzeum po pandemii. Wystawa jest otwarta do 28 lutego przyszłego roku.

Polecamy też artykuł, który śledzi losy „Portretu wielokrotnego”, o którym więcej w podcaście.

Fot. Wacław Szpakowski, Z serii B B 6

Artysta, który nie interesował się sztuką. O twórczości Wacława Szpakowskiego – transkrypcja podcastu

Fragment ekspozycji, w jasnym pomieszczeniu na frontowej ścianie wiszą puste papirusy. Na lewej ścianie znajdują się szkice w czarnych ramkach, na prawej – szklana gablota z kartkami papieru. Żółta kartka papieru, która wygląda jak pożółkła strona z gazety, wisi w ramce na ścianie. Pod nią znajduje się gablota przymocowana do ścian bocznych i frontowej, w której znajdują się stare kartki papieru. Na białej ścianie wiszą szkice abstrakcyjnych figur w ramkach. Pięć prostokątnych spirali, narysowanych obok siebie. Każdą spirale tworzą dwie linie mające swój początek po przekątnej kształtu. Rysunek składający się z prostokątnej linii, tworzącej prostokątny labirynt. Pięciu identycznych mężczyzn, ustawionych w kierunku centrum, siedzi przy pięciokątnym stole.

Artykuł Artysta, który nie interesował się sztuką. O twórczości Wacława Szpakowskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego” – to tytuł wystawy prac artysty, który od sztuki trzymał się z daleka. Z wykształcenia był skrzypkiem, ale pracował jako architekt i inżynier.… Czytaj dalej „Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego” – to tytuł wystawy prac artysty, który od sztuki trzymał się z daleka. Z wykształcenia był skrzypkiem, ale pracował jako architekt i inżynier.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:36
Roman Ingarden – filozof wszechstronny https://audycjekulturalne.pl/filozof-wszechstronny/ Fri, 20 Nov 2020 09:00:08 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9418 https://audycjekulturalne.pl/filozof-wszechstronny/#respond https://audycjekulturalne.pl/filozof-wszechstronny/feed/ 0 <p>W tym roku mija 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury wydało tom poświęcony filozofowi „Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/filozof-wszechstronny/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/filozof-wszechstronny/">Roman Ingarden – filozof wszechstronny</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Ingarden.mp3

W tym roku mija 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury wydało tom poświęcony filozofowi „Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena”. O książce rozmawiamy z redaktorem naukowym publikacji prof. Tomaszem Maślanką i dyrektorem NCK prof. Rafałem Wiśniewskim.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Obaj profesorowie przyznają, że Roman Ingarden był filozofem wszechstronnym. Nie zamknął się na wybraną specjalizację. Wręcz przeciwnie. I choć jest znany przede wszystkim ze swoich prac z zakresu estetyki i teorii literatury to równie mocno interesował się człowiekiem, bez którego szeroko pojęta kultura nie miałaby racji bytu.

Tom wydany przez Wydawnictwo NCK to nie tylko artykuły naukowe i eseje współczesnych humanistów o twórczości Romana Ingardena. To także omówienie najważniejszych zagadnień poruszanych przez filozofia z zakresu fenomenologii, metafizyki czy wspomnianych: estetyki i teorii literatury oraz fotografie myśliciela.

Publikacja została przygotowana z okazji Roku Romana Ingardena 2020.

Książka „Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena” jest dostępna na stronie internetowej Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu podcast „Legenda Romana Ingardena, filozofa, który podbił rynek wydawniczy”.

A także rozmowę o wspominanym przez prof. Rafała Wiśniewskiego tomie poświęconym Janowi Pawłowi II. Ten tom również można kupić na stronie Wydawnictwa NCK (https://sklep.nck.pl/pl/p/Jan-Pawel-II-miara-wielkosci-czlowieka/907).

Fot. okładka książki

Roman Ingarden – filozof wszechstronny – transkrypcja podcastu

Artykuł Roman Ingarden – filozof wszechstronny pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W tym roku mija 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury wydało tom poświęcony filozofowi „Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena”.… Czytaj dalej W tym roku mija 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury wydało tom poświęcony filozofowi „Doświadczanie świata. Eseje o myśli Romana Ingardena”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:17
„Miasto pamięci” – rodzinny spacerownik po Starych Powązkach https://audycjekulturalne.pl/miasto-pamieci/ Thu, 19 Nov 2020 09:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9404 https://audycjekulturalne.pl/miasto-pamieci/#respond https://audycjekulturalne.pl/miasto-pamieci/feed/ 0 <p>Jakie tajemnice skrywa jedna z najbardziej rozpoznawalnych nekropolii w Polsce? W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z autorką pierwszej książki o Cmentarzu Powązkowskim stworzonej z myślą o najmłodszych czytelnikach.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/miasto-pamieci/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/miasto-pamieci/">„Miasto pamięci” – rodzinny spacerownik po Starych Powązkach</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Miasto-pamieci.mp3

Jakie tajemnice skrywa jedna z najbardziej rozpoznawalnych nekropolii w Polsce? W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z autorką pierwszej książki o Cmentarzu Powązkowskim stworzonej z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Miasto pamięci. Czternaście rodzinnych spacerów po Starych Powązkach” to najnowsza publikacja Zuzanny Orlińskiej, pisarki i ilustratorki. Jej dotychczasowe powieści dla dzieci i młodzieży zdobyły wiele nagród literackich. Zamiłowanie do historii i ilustratorstwa tym razem doprowadziło autorkę do stworzenia rodzinnego przewodnika po zabytkowym warszawskim cmentarzu. W czternastu opowieściach pisarka przedstawia nie tylko biografie wybitnych ludzi pochowanych na Powązkach, ale i architekturę kaplic grobowych oraz burzliwe losy szczególnych miejsc cmentarza.

Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo m.in. o tym, ile lat mogą liczyć najstarsze powązkowskie nagrobki, dlaczego jednej z kwater pilnował niegdyś rosyjski żołnierz i kto zamieszkiwał największy grobowiec w trakcie wojny.

Publikacja jest dostępna na stronie Wydawnictwa Literatura.

O historii innej ważnej nekropolii – wileńskiego Cmentarza na Rossie mogą posłuchać Państwo w podcaście „Cmentarz na Rossie – wystawa w Kordegardzie”.

„Miasto pamięci” – rodzinny spacerownik po Starych Powązkach – transkrypcja podcastu

Okładka książki, droga usypana liśćmi. Drzewa przy drodze tworzą tunel. Zdjęcie kobiety w krótkich włosach i okularach korekcyjnych, obok niej znajduje się podpis: „Zuzanna Orlińska” oraz notka niej. Zdjęcia płaskorzeźb na nagrobkach opatrzone podpisami. Tekst opatrzony zdjęciem nagrobka o kształcie kolumny, oraz dwoma ilustracjami – sylwetką mężczyzny i jego portretem. Zilustrowany elegancki mężczyzna trzyma w ręce parasolkę, na głowie ma cylinder. Umieszczony jest między kolumnami tekstu, po prawej stronie zdjęcie nagrobka w kształcie obelisku. Zdjęcie nagrobku, umieszczonego pod tekstem w lewej kolumnie, przedstawiające wyrzeźbioną postać, która pochla się nad urną. Po prawej stronie ilustracja mężczyzny w mundurze. Ilustracja, rodzina składa kwiaty i zapala znicze na grobie. Rysunek znajduje się pod prawą kolumną tekstu. Po lewej stronie znajduje się spis treści, po prawej tekst „Jak zwiedzać Powązki” opatrzony ilustracją.

Artykuł „Miasto pamięci” – rodzinny spacerownik po Starych Powązkach pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jakie tajemnice skrywa jedna z najbardziej rozpoznawalnych nekropolii w Polsce? W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z autorką pierwszej książki o Cmentarzu Powązkowskim stworzonej z myślą o najmłodszych czytelnikach.… Czytaj dalej Jakie tajemnice skrywa jedna z najbardziej rozpoznawalnych nekropolii w Polsce? W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z autorką pierwszej książki o Cmentarzu Powązkowskim stworzonej z myślą o najmłodszych czytelnikach.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:28
O 12 książkach dostępnych za darmo. Czytaj PL 2020 https://audycjekulturalne.pl/czytaj-pl-2020/ Tue, 17 Nov 2020 09:00:34 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9386 https://audycjekulturalne.pl/czytaj-pl-2020/#respond https://audycjekulturalne.pl/czytaj-pl-2020/feed/ 0 <p>Listopad to czas na czytanie – przekonują organizatorzy akcji Czytaj PL. To wydarzenie, w którym za darmo można sięgnąć po 12 książek rozmaitych gatunków. O tegorocznej odsłonie akcji w Audycjach Kulturalnych opowiadają Katarzyna Jakubowiak z KBF oraz pisarze: Dominika Słowik i Jakub Małecki.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czytaj-pl-2020/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czytaj-pl-2020/">O 12 książkach dostępnych za darmo. Czytaj PL 2020</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Czytaj-PL.mp3

Listopad to czas na czytanie – przekonują organizatorzy akcji Czytaj PL. To wydarzenie, w którym za darmo można sięgnąć po 12 książek rozmaitych gatunków. O tegorocznej odsłonie akcji w Audycjach Kulturalnych opowiadają Katarzyna Jakubowiak z KBF oraz pisarze: Dominika Słowik i Jakub Małecki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Katarzyna Jakubowiak zdradza jakie tytuły organizatorzy oddają w ręce czytelników w tym roku. Mówi też o tym, że z czytelnictwem w Polsce nie jest tak źle. Być może właśnie dzięki takim akcjom jak Czytaj PL. A wśród 12 dostępnych za darmo książek są między innymi takie tytuły jak „Zimowla” Dominiki Słowik i „Horyzont” Jakuba Małeckiego. Autorzy opowiadają o tym kiedy i jak najczęściej czytają. Mówią też kilka słów o swoich książkach.

Lista książek dostępnych w akcji:

 • Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy),
 • Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak),
 • Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA),
 • Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie),
 • Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera),
 • Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter),
 • Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN),
 • Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona),
 • Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia),
 • Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak),
 • Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte),
 • Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie).

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink. Partner strategiczny: Instytut Książk

Więcej o akcji Czytaj PL.

O 12 książkach dostępnych za darmo. Czytaj PL 2020 – transkrypcja podcastu

Artykuł O 12 książkach dostępnych za darmo. Czytaj PL 2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Listopad to czas na czytanie – przekonują organizatorzy akcji Czytaj PL. To wydarzenie, w którym za darmo można sięgnąć po 12 książek rozmaitych gatunków. O tegorocznej odsłonie akcji w Audycjach Kulturalnych opowiadają Katarzyna Jakubowiak z KBF oraz ... Listopad to czas na czytanie – przekonują organizatorzy akcji Czytaj PL. To wydarzenie, w którym za darmo można sięgnąć po 12 książek rozmaitych gatunków. O tegorocznej odsłonie akcji w Audycjach Kulturalnych opowiadają Katarzyna Jakubowiak z KBF oraz pisarze: Dominika Słowik i Jakub Małecki.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:15
Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego https://audycjekulturalne.pl/architektura-zbigniewa-karpinskiego/ Mon, 16 Nov 2020 09:00:28 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9368 https://audycjekulturalne.pl/architektura-zbigniewa-karpinskiego/#respond https://audycjekulturalne.pl/architektura-zbigniewa-karpinskiego/feed/ 0 <p>62 lata temu rozstrzygnięto konkurs na architektoniczno-urbanistyczne zagospodarowanie obszaru położonego w samym sercu Warszawy. Tuż obok świeżo wybudowanego Placu Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, miała powstać wielofunkcyjna, nowoczesna przestrzeń służąca mieszkańcom stolicy.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/architektura-zbigniewa-karpinskiego/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/architektura-zbigniewa-karpinskiego/">Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Sciana_Wschodnia.mp3

62 lata temu rozstrzygnięto konkurs na architektoniczno-urbanistyczne zagospodarowanie obszaru położonego w samym sercu Warszawy. Tuż obok świeżo wybudowanego Placu Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, miała powstać wielofunkcyjna, nowoczesna przestrzeń służąca mieszkańcom stolicy. Zwyciężył projekt zaproponowany przez Zbigniewa Karpińskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego”, ekspozycja stworzona przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, opowiada o historii jednego z najważniejszych projektów architektonicznych powojennej Warszawy. Od samego początku miejscu przypisywano wysoką rangę. Pod koniec lat 50. odbyło się kilka konkursów na projekt zagospodarowania przestrzeni między Alejami Jerozolimskimi, a ulicą Świętokrzyską i Marszałkowską. Polityczno-kulturowa odwilż z 1956 r. umożliwiła realizację nowatorskich i śmiałych planów. Wygrał modernistyczny projekt Zbigniewa Karpińskiego, który niebawem stał się jednym z symboli prosperującej stolicy.

Kacper Kępiński, kurator ekspozycji, opowiada w Audycjach Kulturalnych o ówczesnych realiach architektonicznych i cechach urbanistycznego planowania Karpińskiego. Dlaczego to właśnie jego projekt zrealizowano? Czym wyróżniała się modna przestrzeń i wreszcie – co zostało z niej do dzisiaj? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Przewodnik online po wystawie.

Skan 3D ekspozycji.

Wystawie towarzyszy również szereg wykładów i spotkań, które znajdą Państwo na kanale ZODIAK-u Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Więcej o Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki do usłyszenia w naszym podcaście.

Fot. Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego – transkrypcja podcastu

Odwrócony elegancki mężczyzna na tle fasady budynku kawiarni z neonem Zodiak na dachu Trójka ludzi przechodzących przez ulicę w centrum miasta, na tle budynku z neonem Kino Relax Tłum klientów między regałami poszczególnych stoisk w domu towarowym. Czarnobiałe zdjęcie wieżowca z perspektywy człowieka na dole, patrzącego przez metalowe belki. Grafika z wystawy zatytułowanej: „Ściana Wschodnia, Architektura Zbigniewa Karpińskiego”.

Artykuł Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
62 lata temu rozstrzygnięto konkurs na architektoniczno-urbanistyczne zagospodarowanie obszaru położonego w samym sercu Warszawy. Tuż obok świeżo wybudowanego Placu Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, miała powstać wielofunkcyjna, 62 lata temu rozstrzygnięto konkurs na architektoniczno-urbanistyczne zagospodarowanie obszaru położonego w samym sercu Warszawy. Tuż obok świeżo wybudowanego Placu Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, miała powstać wielofunkcyjna, nowoczesna przestrzeń służąca mieszkańcom stolicy.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 20:29
Jan Paweł II – miara wielkości człowieka https://audycjekulturalne.pl/miara-wielkosci-czlowieka/ Sat, 14 Nov 2020 09:00:08 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9346 https://audycjekulturalne.pl/miara-wielkosci-czlowieka/#respond https://audycjekulturalne.pl/miara-wielkosci-czlowieka/feed/ 0 <p>W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II – papieża, który został świętym. Z tej okazji, nakładem Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, ukazał się tom „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/miara-wielkosci-czlowieka/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/miara-wielkosci-czlowieka/">Jan Paweł II – miara wielkości człowieka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/01/Jan-Pawel-II.mp3

W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II – papieża, który został świętym. Z tej okazji, nakładem Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, ukazał się tom „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o publikacji będącej próbą uchwycenia fenomenu osobowości Karola Wojtyły.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Strukturę wyjątkowej książki przybliża prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. W tym szczególnym roku przypomina, że wartości, o których nauczał papież, pozostają aktualne niezależnie od biegu dziejów.

Na monografię wydaną w serii Jubileusze składają się rozważania dotyczące wielu obszarów działań i zainteresowań papieża. Jednym z nich jest rozdział autorstwa ks. prof. Piotra Mazurkiewicza, w którym poddaje on analizie encykliki społeczne Jana Pawła II.

Pojęcie wspólnotowości i uczestniczenia w życiu społecznym było szczególnie istotne w nauczaniu Karola Wojtyły. W naszym podcaście usłyszą Państwo, co oznacza wielokrotnie podkreślana przez papieża „solidarność społeczna” i dlaczego jednym z najważniejszych aspektów życia człowieka jest praca.

Tom „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka” jest dostępny na stronie Wydawnictwa NCK. Zachęcamy do lektury!

Jan Paweł II – miara wielkości człowieka – transkrypcja podcastu

Dwie książki przechylone ku sobie oddzielone pionową ścianą regału. Po lewej książka z tytułem na grzbiecie: Doświadczenie Świata, po prawej - Jan Paweł II Książka: „Jan Paweł II - miara wielkości człowieka”, z czarnobiałym portretem papieża na okładce.

Artykuł Jan Paweł II – miara wielkości człowieka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II – papieża, który został świętym. Z tej okazji, nakładem Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, ukazał się tom „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”.… Czytaj dalej W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II – papieża, który został świętym. Z tej okazji, nakładem Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, ukazał się tom „Jan Paweł II – miara wielkości człowieka”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 25:16
Piłsudski. Portret przewrotny https://audycjekulturalne.pl/pilsudski-portret-przewrotny/ Wed, 11 Nov 2020 09:00:52 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9306 https://audycjekulturalne.pl/pilsudski-portret-przewrotny/#respond https://audycjekulturalne.pl/pilsudski-portret-przewrotny/feed/ 0 <p>Po co pisać kolejną biografię Józefa Piłsudskiego? To pierwsze pytanie, jakie Katarzyna Oklińska zadaje Maciejowi Gablankowskiemu. Autor książki „Piłsudski. Portret przewrotny” odpowiada wprost: bo jest to publikacja prezentująca Marszałka jako człowieka, a takiego ujęcia brakowało.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/pilsudski-portret-przewrotny/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/pilsudski-portret-przewrotny/">Piłsudski. Portret przewrotny</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Gablankowski.mp3

Po co pisać kolejną biografię Józefa Piłsudskiego? To pierwsze pytanie, jakie Katarzyna Oklińska zadaje Maciejowi Gablankowskiemu. Autor książki „Piłsudski. Portret przewrotny” odpowiada wprost: bo jest to publikacja prezentująca Marszałka jako człowieka, a takiego ujęcia brakowało.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Maciej Gablankowski mówi o niefrasobliwości ojca Józefa Piłsudskiego, o wrażliwości matki i rywalizacji z bratem Bronkiem, a także o wierze w duchy i nadziejach bohatera swojej książki. Podejmuje też temat, którego w książce świadomie nie chciał poruszyć, mianowicie, co by było, gdyby Marszałek dożył 1939 roku? Na to i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w podcaście.

Fot. materiały prasowe

Piłsudski. Portret przewrotny – transkrypcja podcastu

Uśmiechnięty mężczyzna na tle regałów z książkami.

Artykuł Piłsudski. Portret przewrotny pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Po co pisać kolejną biografię Józefa Piłsudskiego? To pierwsze pytanie, jakie Katarzyna Oklińska zadaje Maciejowi Gablankowskiemu. Autor książki „Piłsudski. Portret przewrotny” odpowiada wprost: bo jest to publikacja prezentująca Marszałka jako człowie... Po co pisać kolejną biografię Józefa Piłsudskiego? To pierwsze pytanie, jakie Katarzyna Oklińska zadaje Maciejowi Gablankowskiemu. Autor książki „Piłsudski. Portret przewrotny” odpowiada wprost: bo jest to publikacja prezentująca Marszałka jako człowieka, a takiego ujęcia brakowało.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:20
Jawajka, pacynka czy marionetka? Teatr lalek w Muzeum Śląskim https://audycjekulturalne.pl/teatr-lalek-w-muzeum-slaskim/ Mon, 09 Nov 2020 09:00:51 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9289 https://audycjekulturalne.pl/teatr-lalek-w-muzeum-slaskim/#respond https://audycjekulturalne.pl/teatr-lalek-w-muzeum-slaskim/feed/ 0 <p>Lalki w teatrze to nie tylko sztuka wyobraźni, ale i wielość znaczeń. Wystawa „Programowanie lalki. Ali Bunsch w Centrum Scenografii Polskiej” rozkłada teatr lalkowy na czynniki pierwsze i odkrywa jego tajniki przed zwiedzającym.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/teatr-lalek-w-muzeum-slaskim/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/teatr-lalek-w-muzeum-slaskim/">Jawajka, pacynka czy marionetka? Teatr lalek w Muzeum Śląskim</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Teatr_lalkowy.mp3

Lalki w teatrze to nie tylko sztuka wyobraźni, ale i wielość znaczeń. Wystawa „Programowanie lalki. Ali Bunsch w Centrum Scenografii Polskiej” rozkłada teatr lalkowy na czynniki pierwsze i odkrywa jego tajniki przed zwiedzającym.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ali Bunsch wywarł ogromny wpływ na scenografię w teatrze polskim. Jego barwne prace nawiązywały do świata baśni, rodzimego folkloru i kultur dalekowschodnich. Uważa się go za twórcę polskiego typu lalki – kukły o uproszczonych rysach twarzy. Projekty powstałe przy okazji przedstawienia „Zwyrtałowa muzyka” stały się inspiracją do stworzenia ekspozycji w Muzeum Śląskim. Podczas wystawy „Programowanie lalki” widzowie mogą poznać sekrety lalkarstwa.

Jolanta Niedoba, kuratorka projektu, opowiada w Audycjach Kulturalnych o znaczeniu teatru lalkowego i twórczości Alego Bunscha. W podcaście usłyszą Państwo o podstawowych typach lalek i sposobach ich animacji. Dowiemy się, czy spektakle lalkowe przeznaczone są także dla dorosłego widza.

Fragmenty ekspozycji zobaczą Państwo w filmie.

Więcej o wystawie na stronie Muzeum Śląskiego.

Edukacyjna ulotka towarzysząca wystawie do pobrania.

Zachęcamy również do wysłuchania naszego podcastu o znaczeniu powojennego teatru lalkowego w Polsce.

Jawajka, pacynka czy marionetka_ Teatr lalek w Muzeum Śląskim – transkrypcja podcastu

Kobieta na scenie uczy kilkuletnią dziewczynkę jak poruszać marionetką. Wejście na wystawę, brama stworzona z odsłoniętej kurtyny, za którą znajdują się eksponaty. Dwie lalki ustawione frontem, przymocowane prętem do podłogi. Po lewej lalka wygląda jak księżniczka, po prawej lalka w stroju służki. Lalka przedstawiająca złego lorda z rogami na głowie, przymocowana prętem do podłogi. Dwie sceny teatru lalek, na bliższej pięć lalek przymocowanych prętami, na dalszej scenie dwie lalki przymocowane prętami. Dwie lalki na scenie, ustawione profilem. Lalka po lewej przedstawia śmierć, po prawej – diabła.

Artykuł Jawajka, pacynka czy marionetka? Teatr lalek w Muzeum Śląskim pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Lalki w teatrze to nie tylko sztuka wyobraźni, ale i wielość znaczeń. Wystawa „Programowanie lalki. Ali Bunsch w Centrum Scenografii Polskiej” rozkłada teatr lalkowy na czynniki pierwsze i odkrywa jego tajniki przed zwiedzającym.… Czytaj dalej Lalki w teatrze to nie tylko sztuka wyobraźni, ale i wielość znaczeń. Wystawa „Programowanie lalki. Ali Bunsch w Centrum Scenografii Polskiej” rozkłada teatr lalkowy na czynniki pierwsze i odkrywa jego tajniki przed zwiedzającym.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:43
Kontrola Jakości: A_GIM, EABS, Krakowitz https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-7/ Fri, 06 Nov 2020 09:00:19 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9272 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-7/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-7/feed/ 0 <p>Kompozytor z Saturna, historia seryjnego mordercy i śląski folk w elektronicznej odsłonie. Płyty, które znalazły się w listopadowym odcinku Kontroli Jakości zaskakują! Zapraszamy do wysłuchania opowieści o najciekawszych polskich premierach ostatniego miesiąca.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-7/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-7/">Kontrola Jakości: A_GIM, EABS, Krakowitz</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Kontrola_Jakosci_Listopad.mp3

Kompozytor z Saturna, historia seryjnego mordercy i śląski folk w elektronicznej odsłonie. Płyty, które znalazły się w listopadowym odcinku Kontroli Jakości zaskakują! Zapraszamy do wysłuchania opowieści o najciekawszych polskich premierach ostatniego miesiąca.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pośród wielu producentów i DJ-ów rodzimej sceny, szczególne miejsce zajmuje Agim Dżeljilji, wydający solowo pod aliasem A_GIM. Jego najnowszy album to ścieżka dźwiękowa stworzona do gry „This Is the Zodiac Speaking”, zaprojektowanej przez Krzysztofa Grudzińskiego. Współtwórcą scenariusza, nawiązującego do zakorzenionej już w kulturze postaci Zodiaka, jest pisarz Łukasz Orbitowski. W naszym podcaście A_GIM opowiada o komponowaniu muzyki ilustracyjnej oraz trudnościach, jakie niesie tworzenie soundtracku do gry.

Jeżeli ktokolwiek jest w stanie zmierzyć się z rewolucyjną i wielowątkową twórczością amerykańskiego kompozytora Sun Ra, to nie może być to nikt inny, jak zespół EABS. Wrocławska grupa stawia odważne kroki, konsekwentnie budując swój własny język, za pomocą którego na płycie „Discipline of Sun Ra” interpretuje utwory jednego z najbardziej rewolucyjnych muzyków jazzowych. O śmiałych poszukiwaniach muzycznych opowiadają w Kontroli Jakości Sebastian Jóźwiak i Marek Pędziwiatr.

Melodię pieśni „Szła Dzieweczka” znają wszyscy, ale co powiedzą Państwo na jej ambitną wersję elektroniczną? Krakowsko-katowicki duet Krakowitz podjął się niecodziennego zadania stworzenia współczesnych aranżacji śląskich pieśni ludowych,  do których zaprosił wokalistkę Weronikę Wronkę. Piotr Figiel i Dominik Gawroński zdradzają, jak powstawała płyta „RE:Interpretacje”.

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • A_GIM – słuchaj od 0:20;
 • EABS – słuchaj od 15:00;
 • Krakowitz – słuchaj od 25:30.

Albumy prezentowane w tym odcinku:

 • A_GIM – This Is the Zodiac Speaking (PIAS)
 • EABS – Discipline of Sun Ra (Astigmatic Records)
 • Krakowitz – RE:Interpretacje

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów “Lost Innocence”, „The Lady with the Golden Stockings (The Golden Lady)” oraz „Szła Dzieweczka”.

Kontrola Jakości: listopad ’20 – subiektywny przegląd płytowy – transkrypcja podcastu

Grupa ludzi podświetlona na czerwono stoi na tle zachmurzonego granatowego nieba. Dwóch mężczyzn tworzy muzykę elektroniczną na mikserach, ustawionych na ławce, w kącie sali. Mężczyzna pozuje do zdjęcia na tle białej ściany.

Artykuł Kontrola Jakości: A_GIM, EABS, Krakowitz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Kompozytor z Saturna, historia seryjnego mordercy i śląski folk w elektronicznej odsłonie. Płyty, które znalazły się w listopadowym odcinku Kontroli Jakości zaskakują! Zapraszamy do wysłuchania opowieści o najciekawszych polskich premierach ostatniego ... Kompozytor z Saturna, historia seryjnego mordercy i śląski folk w elektronicznej odsłonie. Płyty, które znalazły się w listopadowym odcinku Kontroli Jakości zaskakują! Zapraszamy do wysłuchania opowieści o najciekawszych polskich premierach ostatniego miesiąca.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 35:08
Kołakowski. Czytanie świata https://audycjekulturalne.pl/czytanie-swiata/ Wed, 04 Nov 2020 09:00:45 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9227 https://audycjekulturalne.pl/czytanie-swiata/#respond https://audycjekulturalne.pl/czytanie-swiata/feed/ 0 <p>Wybieramy się dziś w filozoficzną podróż śladami Leszka Kołakowskiego. Zabiera nas w nią Zbigniew Mentzel, autor książki „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”. Przyjaciel filozofia postanowił uporządkować fakty z życia profesora i pokazać czytelnikom myśliciela takim, jakim był naprawdę.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czytanie-swiata/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czytanie-swiata/">Kołakowski. Czytanie świata</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Kolakowski-biografia.mp3

Wybieramy się dziś w filozoficzną podróż śladami Leszka Kołakowskiego. Zabiera nas w nią Zbigniew Mentzel, autor książki „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”. Przyjaciel filozofia postanowił uporządkować fakty z życia profesora i pokazać czytelnikom myśliciela takim, jakim był naprawdę. I choć sam Leszek Kołakowski niewiele mówił o swoim życiu prywatnym, Zbigniewowi Mentzlowi udało się przeniknąć do świata filozofa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W podcaście poruszamy przede wszystkim temat młodości Leszka Kołakowskiego. Zbigniew Mentzel opowiada o jego fascynacjach światopoglądowych, również tych, z których później myśliciel się wycofał. Mówimy też o religii, a raczej jej braku oraz o tym, jak na filozofa wpłynął fakt bycia bezwyznaniowcem.

Rozmawiamy też o poezji, stosunku do dzieci i znajomości języków, a spotkanie kończymy definicją szczęścia, o której pewnie wszyscy za późno się przekonujemy.

Kołakowski. Czytanie świata – transkrypcja podcastu

Mężczyzna pozuje do zdjęcia profilem na tle jeziora.

 

Artykuł Kołakowski. Czytanie świata pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Wybieramy się dziś w filozoficzną podróż śladami Leszka Kołakowskiego. Zabiera nas w nią Zbigniew Mentzel, autor książki „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”. Przyjaciel filozofia postanowił uporządkować fakty z życia profesora i pokazać czytelniko... Wybieramy się dziś w filozoficzną podróż śladami Leszka Kołakowskiego. Zabiera nas w nią Zbigniew Mentzel, autor książki „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”. Przyjaciel filozofia postanowił uporządkować fakty z życia profesora i pokazać czytelnikom myśliciela takim, jakim był naprawdę.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:26
Heima, czyli „w domu”. Laureaci Soundedit Spotlight https://audycjekulturalne.pl/heima-czyli-w-domu/ Tue, 03 Nov 2020 09:00:58 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9221 https://audycjekulturalne.pl/heima-czyli-w-domu/#respond https://audycjekulturalne.pl/heima-czyli-w-domu/feed/ 0 <p>Od czterech lat organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, wraz z Radiem Łódź, wspierają młodych twórców. Spośród najbardziej obiecujących zespołów, w drodze głosowania słuchaczy wybierany jest zwycięzca.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/heima-czyli-w-domu/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/heima-czyli-w-domu/">Heima, czyli „w domu”. Laureaci Soundedit Spotlight</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/11/Heima_Spotlight.mp3

Od czterech lat organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, wraz z Radiem Łódź, wspierają młodych twórców. Spośród najbardziej obiecujących zespołów, w drodze głosowania słuchaczy wybierany jest zwycięzca. W tym roku nagrodę Spotlight otrzymała alternatywna grupa Heima, o której usłyszą Państwo więcej w naszym podcaście.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pod koniec 2017 roku Olga Stolarek, grywająca dotąd na łódzkich ulicach, postanowiła założyć zespół Heima. Zaczerpnięta z języka islandzkiego nazwa oznacza domową, ciepłą atmosferę. Te określenia nie wyczerpują nastroju budowanego przez młodych muzyków, choć z pewnością ich twórczość przywołuje emocje i bliskie relacje, które kojarzymy z domem. Brzmienie zespołu oscyluje pomiędzy singer-songwritingiem a alternatywą. Grupa ma za sobą koncerty w kraju i za granicą, zarówno te kameralne, jak i festiwalowe.

Wokalistka Olga Stolarek opowiada w Audycjach Kulturalnych o początkach Heimy i swoich inspiracjach muzycznych. Zapytaliśmy ją, czy młodym zespołom trudno jest dziś dotrzeć do szerszej publiczności oraz co według niej może pomóc w budowaniu swojego miejsca na scenie.

W naszym podcaście prezentujemy przedpremierowo fragment utworu „Nasz Koniec” z nadchodzącego debiutu fonograficznego Heimy oraz singiel „Milion Głupich Min”. Zapraszamy do słuchania!

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit jest współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia odbył się m.in. premierowy koncert zespołu Voo Voo, który wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentował nowe aranżacje przebojów Marka Grechuty i Anawy. Więcej usłyszą Państwo w rozmowie z Wojciechem Waglewskim.

Heima, czyli „w domu”. Laureaci Soundedit Spotlight – transkrypcja podcastu

Zespół muzczny gra koncert. Dym na scenie i słabe światło sprawiają, że widać jedynie ciemne sylwetki członków zespołu. Wokalistka w trakcie odgrywania koncertu. W tle nieostry basista zespołu.

Artykuł Heima, czyli „w domu”. Laureaci Soundedit Spotlight pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Od czterech lat organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, wraz z Radiem Łódź, wspierają młodych twórców. Spośród najbardziej obiecujących zespołów, w drodze głosowania słuchaczy wybierany jest zwycięzca.… Czytaj dalej Od czterech lat organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, wraz z Radiem Łódź, wspierają młodych twórców. Spośród najbardziej obiecujących zespołów, w drodze głosowania słuchaczy wybierany jest zwycięzca.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:20
Śmiechem w twarz. Malcolm XD o nowej książce „Edukacja” https://audycjekulturalne.pl/malcolm-xd-edukacja/ Mon, 02 Nov 2020 09:00:17 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9213 https://audycjekulturalne.pl/malcolm-xd-edukacja/#respond https://audycjekulturalne.pl/malcolm-xd-edukacja/feed/ 0 <p>„Edukacja” to po „Emigracji” druga powieść, a zarazem trzecia książka Malcolma XD. To autor anonimowy, który lubi bawić do łez. W Audycjach Kulturalnych opowiada jak znajduje tematy do pisania i dlaczego większość przedstawianych historii jest tak osobista.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/malcolm-xd-edukacja/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/malcolm-xd-edukacja/">Śmiechem w twarz. Malcolm XD o nowej książce „Edukacja”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Malcolm-XD.mp3

„Edukacja” to po „Emigracji” druga powieść, a zarazem trzecia książka Malcolma XD. To autor anonimowy, który lubi bawić do łez. W Audycjach Kulturalnych opowiada jak znajduje tematy do pisania i dlaczego większość przedstawianych historii jest tak osobista. Poruszamy też temat wulgaryzmów i przekraczania granicy dobrego smaku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

O Malcolmie XD wiadomo niewiele, ale wiele o nim samym usłyszycie w tym podcaście. Katarzynie Oklińskiej udało się spotkać z autorem, choć ze względu na jego anonimowość w materiale głos został zniekształcony. Mówi nam jednak sporo o swoich czytelniczych fascynacjach, początkach pisania w internecie, zmieniającym się języku i kolejnej powieści, którą podobno już zaczął pisać. Zapraszamy do słuchania!

Śmiechem w twarz. Malcolm XD o nowej książce „Edukacja” – transkrypcja podcastu

Okładka książki Malcolma XD „Edukacja”. Okładka przedstawia ilustrację miasta stołecznego z charakterystycznymi budynkami dla Warszawy.

Artykuł Śmiechem w twarz. Malcolm XD o nowej książce „Edukacja” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Edukacja” to po „Emigracji” druga powieść, a zarazem trzecia książka Malcolma XD. To autor anonimowy, który lubi bawić do łez. W Audycjach Kulturalnych opowiada jak znajduje tematy do pisania i dlaczego większość przedstawianych historii jest tak osob... „Edukacja” to po „Emigracji” druga powieść, a zarazem trzecia książka Malcolma XD. To autor anonimowy, który lubi bawić do łez. W Audycjach Kulturalnych opowiada jak znajduje tematy do pisania i dlaczego większość przedstawianych historii jest tak osobista.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:26
Willa pod Zwariowaną Gwiazdą https://audycjekulturalne.pl/willa-pod-zwariowana-gwiazda/ Fri, 30 Oct 2020 09:00:52 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9205 https://audycjekulturalne.pl/willa-pod-zwariowana-gwiazda/#respond https://audycjekulturalne.pl/willa-pod-zwariowana-gwiazda/feed/ 0 <p>Willa pod Zwariowaną Gwiazdą – tak jest nazywana Willa Żabińskich na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Zabieramy dziś Państwa w podróż śladami jej mieszkańców. Odkryjemy, że oprócz dyrektora zoo i jego rodziny przebywały w niej także lwy i niedźwiedzie, a w czasie II wojny światowej 300 osób pochodzenia żydowskiego, których Antonina i Jan Żabińscy ocalili od zagłady.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/willa-pod-zwariowana-gwiazda/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/willa-pod-zwariowana-gwiazda/">Willa pod Zwariowaną Gwiazdą</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Willa-pod-Zwariowana-Gwiazda.mp3

Willa pod Zwariowaną Gwiazdą – tak jest nazywana Willa Żabińskich na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Zabieramy dziś Państwa w podróż śladami jej mieszkańców. Odkryjemy, że oprócz dyrektora zoo i jego rodziny przebywały w niej także lwy i niedźwiedzie, a w czasie II wojny światowej 300 osób pochodzenia żydowskiego, których Antonina i Jan Żabińscy ocalili od zagłady.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Po willi oprowadza Olga Żmuda-Zbonikowska, która na co dzień opowiada zwiedzającym o zakamarkach tego, wbrew pozorom, niewielkiego domu. Jego sercem jest salon z fortepianem, dzięki któremu Antonina Żabińska ostrzegała Żydów ukrywających się w willi o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Zaglądamy też do gabinetu z pamiątkami po Janie Żabińskim oraz do jadalni, w której można podziwiać kolekcję bezkręgowców prof. Szymona Tenenbauma. Na końcu odwiedzimy piwnicę. To w niej, w ciągłym strachu, mieszkały osoby pochodzenia żydowskiego.

Więcej o historii Willi Żabińskich przeczytają Państwo na stronie internetowej Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Zachęcamy też do wirtualnych odwiedzin willi. W ten sposób można zobaczyć jadalnię, gabinet i salon domu.

Polecamy też Państwu podcast o filmie dokumentalnym „O zwierzętach i ludziach”, który jest poświęcony życiu rodziny Żabińskich. A także zdjęcia z rodzinnego archiwum.

Willa pod Zwariowaną Gwiazdą – transkrypcja podcastu

Fot. Katarzyna Oklińska

Artykuł Willa pod Zwariowaną Gwiazdą pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Willa pod Zwariowaną Gwiazdą – tak jest nazywana Willa Żabińskich na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Zabieramy dziś Państwa w podróż śladami jej mieszkańców. Odkryjemy, że oprócz dyrektora zoo i jego rodziny przebywały w niej także lwy i ni... Willa pod Zwariowaną Gwiazdą – tak jest nazywana Willa Żabińskich na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Zabieramy dziś Państwa w podróż śladami jej mieszkańców. Odkryjemy, że oprócz dyrektora zoo i jego rodziny przebywały w niej także lwy i niedźwiedzie, a w czasie II wojny światowej 300 osób pochodzenia żydowskiego, których Antonina i Jan Żabińscy ocalili od zagłady.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 28:28
Umiejętność wsłuchiwania się w ulicę – „Hłasko. Proletariacki książę” https://audycjekulturalne.pl/hlasko-proletariacki-ksiaze/ Wed, 28 Oct 2020 09:00:22 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9167 https://audycjekulturalne.pl/hlasko-proletariacki-ksiaze/#respond https://audycjekulturalne.pl/hlasko-proletariacki-ksiaze/feed/ 0 <p>Anegdoty, wyobrażenia i plotki o życiu Marka Hłaski do dziś elektryzują zarówno zwolenników, jak i krytyków jego twórczości. W najnowszej biografii autora Radosław Młynarczyk analizuje życiorys pisarza, którego kariera była „jedną z najszybszych i najbłyskotliwszych w polskiej literaturze”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/hlasko-proletariacki-ksiaze/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/hlasko-proletariacki-ksiaze/">Umiejętność wsłuchiwania się w ulicę – „Hłasko. Proletariacki książę”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Hlasko_Proletariacki_ksiaze.mp3

Anegdoty, wyobrażenia i plotki o życiu Marka Hłaski do dziś elektryzują zarówno zwolenników, jak i krytyków jego twórczości. W najnowszej biografii autora Radosław Młynarczyk analizuje życiorys pisarza, którego kariera była „jedną z najszybszych i najbłyskotliwszych w polskiej literaturze”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 2015 r. w Wydawnictwie Iskry ukazał się „Wilk” – nieopublikowana dotąd powieść Marka Hłaski, stworzona przez niego w latach 50. Odnalazł ją Radosław Młynarczyk, zajmujący się wówczas edytorskim opracowaniem „Sonaty marymonckiej”. Prace nad wydaniem „Wilka” i innych dzieł Hłaski doprowadziły go do napisania biografii pisarza, którego twórczością fascynuje się od czasów młodości.

W naszym podcaście rozmawiamy z autorem o niełatwym życiorysie Hłaski, źródłach jego buntowniczej postawy i charakterystycznym stylu prozy. Czy pisarz celowo kreował obraz nieszczęśliwego, pesymistycznego prozaika? Dlaczego do wydania „Wilka” nie doszło po jego napisaniu i od czego warto zacząć przygodę z literaturą Marka Hłaski? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w audycji, zapraszamy do słuchania!

Książka „Hłasko. Proletariacki książę” ukazała się 28 października 2020 r. w Wydawnictwie Czarne.

Fot. okładka książki oraz grafika z domeny publicznej.

Umiejętność wsłuchiwania się w ulicę – „Hłasko. Proletariacki książę” – transkrypcja podcastu

Artykuł Umiejętność wsłuchiwania się w ulicę – „Hłasko. Proletariacki książę” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Anegdoty, wyobrażenia i plotki o życiu Marka Hłaski do dziś elektryzują zarówno zwolenników, jak i krytyków jego twórczości. W najnowszej biografii autora Radosław Młynarczyk analizuje życiorys pisarza, którego kariera była „jedną z najszybszych i najb... Anegdoty, wyobrażenia i plotki o życiu Marka Hłaski do dziś elektryzują zarówno zwolenników, jak i krytyków jego twórczości. W najnowszej biografii autora Radosław Młynarczyk analizuje życiorys pisarza, którego kariera była „jedną z najszybszych i najbłyskotliwszych w polskiej literaturze”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:38
Baśniowość, ludowość, indywidualizm – romantyzm w muzyce https://audycjekulturalne.pl/romantyzm-w-muzyce/ Fri, 23 Oct 2020 08:00:16 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9132 https://audycjekulturalne.pl/romantyzm-w-muzyce/#respond https://audycjekulturalne.pl/romantyzm-w-muzyce/feed/ 0 <p>Przed nami III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W tym roku punktem wyjściowym jego programu stał się styl romantyczny. W Audycjach Kulturalnych, wraz z dr Agnieszką Chwiłek, przyglądamy się procesowi rozwoju nowej epoki muzycznej i jej najważniejszym wyróżnikom.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/romantyzm-w-muzyce/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/romantyzm-w-muzyce/">Baśniowość, ludowość, indywidualizm – romantyzm w muzyce</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Romantyzm_w_muzyce.mp3

Przed nami III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W tym roku punktem wyjściowym jego programu stał się styl romantyczny. W Audycjach Kulturalnych, wraz z dr Agnieszką Chwiłek, przyglądamy się procesowi rozwoju nowej epoki muzycznej i jej najważniejszym wyróżnikom.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Prześledzenie dat wyznaczających początek i koniec stylu romantycznego, a także wskazanie związanych z nimi najważniejszych wydarzeń, pozwoli nam zrozumieć, czym romantyzm różnił się od poprzedzającego go klasycyzmu. Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo o kilku cechach charakterystycznych tej epoce. Odkryjemy niezwykle istotne pojęcie „szkół narodowych” i różnorodną problematykę dzieł romantycznych, która nie ograniczała się tylko do tematu nieodwzajemnionej miłości. Spojrzymy też na spuściznę stylu romantycznego i jego ślady w muzyce współczesnej. Naszą przewodniczką jest dr Agnieszka Chwiłek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie rozpocznie się 20 listopada i potrwa do 28 listopada 2020 r. Zachęcamy do zapoznania się z programem tegorocznej odsłony, szczegóły znajdą Państwo na stronie Narodowego Centrum Kultury.

W materiale wykorzystano fragmenty Mazurka c-moll op. 56 Fryderyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza oraz „Gretchen am Spinnrade” Franza Schuberta w wykonaniu Kiri Te Kanawy.

Fot. Pixabay

Baśniowość, ludowość, indywidualizm – romantyzm w muzyce – transkrypcja podcastu

Artykuł Baśniowość, ludowość, indywidualizm – romantyzm w muzyce pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Przed nami III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W tym roku punktem wyjściowym jego programu stał się styl romantyczny. W Audycjach Kulturalnych, wraz z dr Agnieszką Chwiłek, Przed nami III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W tym roku punktem wyjściowym jego programu stał się styl romantyczny. W Audycjach Kulturalnych, wraz z dr Agnieszką Chwiłek, przyglądamy się procesowi rozwoju nowej epoki muzycznej i jej najważniejszym wyróżnikom.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 25:13
62. Jazz Jamboree: Jazzpospolita https://audycjekulturalne.pl/jazz-jamboree-jazzpospolita/ Wed, 21 Oct 2020 08:00:26 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9123 https://audycjekulturalne.pl/jazz-jamboree-jazzpospolita/#respond https://audycjekulturalne.pl/jazz-jamboree-jazzpospolita/feed/ 0 <p>Już jutro, 22 października, rozpocznie się kolejna odsłona warszawskiego Jazz Jamboree. To jeden z największych festiwali jazzowych w Polsce, cieszący się bogatą historią i wieloletnią tradycją.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jazz-jamboree-jazzpospolita/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jazz-jamboree-jazzpospolita/">62. Jazz Jamboree: Jazzpospolita</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Jazzpospolita.mp3

Już jutro, 22 października, rozpocznie się kolejna odsłona warszawskiego Jazz Jamboree. To jeden z największych festiwali jazzowych w Polsce, cieszący się bogatą historią i wieloletnią tradycją. W tegorocznym programie znaleźli się wyjątkowi artyści, w tym zespół Jazzpospolita, którego założyciel, Stefan Nowakowski, jest gościem Audycji Kulturalnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pierwsze Jazz Jamboree wybrzmiało w klubie „Hybrydy” w 1958 r. Było ono kontynuacją zainicjowanego dwa lata wcześniej festiwalu jazzowego, który odbył się w Sopocie, m.in. z inicjatywy Leopolda Tyrmanda. Polski jazz wyszedł z podziemia i stał wówczas zjawiskiem doświadczanym zbiorowo. Nastąpił rozkwit działalności artystycznej młodego pokolenia jazzmanów, którzy przeszli później do historii jako twórcy „polskiej szkoły jazzu”.

Od 62 lat festiwal Jazz Jamboree prezentuje najciekawsze oblicza sceny jazzowej – od wielkich legend po nietuzinkowe formacje, których twórczość nierzadko balansuje między różnymi gatunkami. Jednym z artystów, którzy w tym roku wystąpią na scenie festiwalu jest zespół Jazzpospolita, założony w 2008 roku przez Stefana Nowakowskiego. Jednoznaczne sklasyfikowanie ich muzyki nie należy do najłatwiejszych zadań. Z pewnością usłyszeć w niej można wpływy post-rocka i mariażu elektroniki z jazzem. I właśnie o muzyce jazzowej rozmawiamy w tym podcaście Audycji Kulturalnych.

Stefan Nowakowski opowiada od czego zaczęła się jego przygoda z jazzem i co czerpie z tego gatunku w swojej twórczości. Zastanawiamy się również czy istnieje pewien swoisty duch naszej rodzimej sceny jazzowej. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

W materiale wykorzystano fragment utworu „Przypływ” z albumu „Przypływ” (Audio Cave, 2020).

Współorganizatorem 62. Jazz Jamboree jest Narodowe Centrum Kultury. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie.

Rozmowy o polskim jazzie mogą Państwo również obejrzeć w naszym cyklu „Muzyka wolności”.

Fot. Adam Karbowski

62. Jazz Jamboree: Jazzpospolita – transkrypcja podcastu

Mężczyzna gra na klawiszach na scenie. Mężczyzna gra koncert na gitarze elektrycznej. Na pierwszym planie Stefan Nowakowski daje koncert na gitarze basowej, na drugim planie Łukasz Borowicki gra na gitarze elektrycznej. Na pierwszym planie Stefan Nowakowski daje koncert na gitarze basowej, na drugim planie Łukasz Borowicki gra na gitarze elektrycznej. Mężczyzna gra na perkusji w trakcie koncertu.

Artykuł 62. Jazz Jamboree: Jazzpospolita pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Już jutro, 22 października, rozpocznie się kolejna odsłona warszawskiego Jazz Jamboree. To jeden z największych festiwali jazzowych w Polsce, cieszący się bogatą historią i wieloletnią tradycją.… Czytaj dalej Już jutro, 22 października, rozpocznie się kolejna odsłona warszawskiego Jazz Jamboree. To jeden z największych festiwali jazzowych w Polsce, cieszący się bogatą historią i wieloletnią tradycją.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:23
Agnieszka Holland o „Szarlatanie” https://audycjekulturalne.pl/szarlatan/ Mon, 19 Oct 2020 08:00:04 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9109 https://audycjekulturalne.pl/szarlatan/#respond https://audycjekulturalne.pl/szarlatan/feed/ 0 <p>Czy warto żyć w zgodzie z naturą? Takie pytanie stawia nowy film Agnieszki Holland. Po „Gorejącym krzewie”, „W ciemności” czy „Obywatelu Jonesie” reżyserka sięgnęła po kolejną prawdziwą historię, tym razem z Czechosłowacji.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szarlatan/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szarlatan/">Agnieszka Holland o „Szarlatanie”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Agnieszka-Holland.mp3

Czy warto żyć w zgodzie z naturą? Takie pytanie stawia nowy film Agnieszki Holland. Po „Gorejącym krzewie”, „W ciemności” czy „Obywatelu Jonesie” reżyserka sięgnęła po kolejną prawdziwą historię, tym razem z Czechosłowacji. Szarlatan to bowiem Jan Mikolášek – zielarz i uzdrowiciel, który nie bał się kompromisów. Na podstawie próbek moczu leczył hitlerowców i komunistów, biedaków i bogaczy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Agnieszka Holland w Audycjach Kulturalnych opowiada dlaczego zainteresował ją scenariusz Marka Epsteina. Mówi też o dwuznaczności tytułu nowego filmu. Szarlatan to – według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN – „oszust zwodzący ludzi swymi rzekomymi umiejętnościami i kwalifikacjami, ciągnący zyski z ludzkiej łatwowierności”. Tymczasem Jan Mikolášek, według różnych szacunków, leczył ziołami około 5 milionów (sic!) pacjentów, w zdecydowanej większości z powodzeniem.

„Szarlatan” to jednak nie tylko film o zielarzu. Obraz stawia też pytanie, czy warto żyć w zgodzie z własną naturą? Główny bohater skrywa tajemnicę, którą poznają Państwo oglądając film.

Dodajmy, że czeska Akademia Filmu i Telewizji wybrała „Szarlatana” na kandydata do najważniejszej filmowej nagrody – Oscara – w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. Trzymamy kciuki!

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu.

Fot. materiały prasowe

Agnieszka Holland o „Szarlatanie” – transkrypcja podcastu

Fotos z filmu „Szarlatan”. Starszy mężczyzna przygląda się, jak młody mężczyzna robi bukiet kwiatów. Fotos z filmu „Szarlatan”. Młody mężczyzna przygląda się czemuś nieujętemu w kadrze. Fotos z filmu „Szarlatan”. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, na tylnym siedzeniu eleganckiego kabrioletu, śmieje się jednocześnie tuląc się o siebie. Fotos z filmu „Szarlatan”. Za kratami przy stole rozmawia elegancko ubrany mężczyzna z kimś nieujętym w kadrze. Na brzegu stołu leży plik papierów. Fotos z filmu „Szarlatan”. Młody mężczyzna patrzy się przed siebie, w tle widać rozmazanych ludzi, którzy patrzą na mężczyznę. Fotos z filmu „Szarlatan”. Dwójka zamyślonych mężczyzn. Po lewej starszy mężczyzna siedzi na krześle przed oknem i wygląda przez nie. Młodszy mężczyzna siedzi przy stole i pali papierosa.

 

Artykuł Agnieszka Holland o „Szarlatanie” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czy warto żyć w zgodzie z naturą? Takie pytanie stawia nowy film Agnieszki Holland. Po „Gorejącym krzewie”, „W ciemności” czy „Obywatelu Jonesie” reżyserka sięgnęła po kolejną prawdziwą historię, tym razem z Czechosłowacji.… Czytaj dalej Czy warto żyć w zgodzie z naturą? Takie pytanie stawia nowy film Agnieszki Holland. Po „Gorejącym krzewie”, „W ciemności” czy „Obywatelu Jonesie” reżyserka sięgnęła po kolejną prawdziwą historię, tym razem z Czechosłowacji.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:05
Voo Voo w nowych aranżacjach przebojów Marka Grechuty i Anawy! https://audycjekulturalne.pl/voo-voo-vs-anawa/ Fri, 16 Oct 2020 08:00:07 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9099 https://audycjekulturalne.pl/voo-voo-vs-anawa/#respond https://audycjekulturalne.pl/voo-voo-vs-anawa/feed/ 0 <p>Mija 50 lat od premiery pierwszej płyty Anawy i Marka Grechuty. To właśnie z tego albumu pochodzą utwory: „Będziesz moją Panią” czy „Nie dokazuj”. Nowe aranżacje dawnych przebojów przygotował – na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury – Wojciech Waglewski wraz z zespołem Voo Voo i gośćmi.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/voo-voo-vs-anawa/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/voo-voo-vs-anawa/">Voo Voo w nowych aranżacjach przebojów Marka Grechuty i Anawy!</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Waglewski-Anawa.mp3

Mija 50 lat od premiery pierwszej płyty Anawy i Marka Grechuty. To właśnie z tego albumu pochodzą utwory: „Będziesz moją Panią” czy „Nie dokazuj”. Nowe aranżacje dawnych przebojów przygotował – na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury – Wojciech Waglewski wraz z zespołem Voo Voo i gośćmi. Są nimi Katarzyna Nosowska, Kasai, Krzysztof Zalewski i Hubert „Spięty” Dobaczewski. Dziś premiera pierwszego singla „Zadymka”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W Audycjach Kulturalnych Wojciech Waglewski zdradza w jaki sposób artyści wybierali utwory, które ostatecznie zaśpiewali na płycie. Mówi też o swoich wspomnieniach związanych z 1970 rokiem, kiedy premierę miał album „Marek Grechuta & Anawa”.

Dodajmy, że koncert premierowy jest zaplanowany 24 października, podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych  Soundedit 2020. Zagra zespół Voo Voo wraz z zaproszonymi gośćmi. Występ będzie można zobaczyć w streamingu (bilety dostępne są na stronie Bilety24. Podczas koncertu zostanie wręczona statuetka „Człowieka ze Złotym Uchem”, którą otrzyma Jan Kanty Pawluśkiewicz.

A płyta „Anawa 2020” ukaże się 23 października. Będzie dostępna w sprzedaży w księgarni NCK, w sieci salonów i sklepach internetowych Empik oraz w ART2 Music Shop.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Wydawcą płyty „Anawa 2020” jest Narodowe Centrum Kultury.

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty utworów z płyty „Anawa 2020”:

 • „Zadymka”,
 • „W dzikie wino zaplątani”,
 • „Korowód”,
 • „Niepewność”,
 • „Nie dokazuj”.

Fot. materiały prasowe

Voo Voo w nowych aranżacjach przebojów Marka Grechuty i Anawy! – transkrypcja podcastu

Portret łysego mężczyzny na tle białej ściany. Uśmiechnięty mężczyzna układa ręce w sposób jakby trzymał w nich wysoka statuetkę.

Artykuł Voo Voo w nowych aranżacjach przebojów Marka Grechuty i Anawy! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Mija 50 lat od premiery pierwszej płyty Anawy i Marka Grechuty. To właśnie z tego albumu pochodzą utwory: „Będziesz moją Panią” czy „Nie dokazuj”. Nowe aranżacje dawnych przebojów przygotował – na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury – Wojciech Wagle... Mija 50 lat od premiery pierwszej płyty Anawy i Marka Grechuty. To właśnie z tego albumu pochodzą utwory: „Będziesz moją Panią” czy „Nie dokazuj”. Nowe aranżacje dawnych przebojów przygotował – na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury – Wojciech Waglewski wraz z zespołem Voo Voo i gośćmi.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:36
Kata/Kami, forma/papier – wystawa prac Elżbiety Baneckiej https://audycjekulturalne.pl/kata-kami/ Thu, 15 Oct 2020 08:00:59 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9084 https://audycjekulturalne.pl/kata-kami/#respond https://audycjekulturalne.pl/kata-kami/feed/ 0 <p>Czasem monumentalne, innym razem zamknięte w małym pudełeczku. Złożone z prostych przedmiotów, ale mające wywoływać emocje. Instalacje, asamblaże i grafiki Elżbiety Baneckiej można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kata-kami/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kata-kami/">Kata/Kami, forma/papier – wystawa prac Elżbiety Baneckiej</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/KataKami.mp3

Czasem monumentalne, innym razem zamknięte w małym pudełeczku. Złożone z prostych przedmiotów, ale mające wywoływać emocje. Instalacje, asamblaże i grafiki Elżbiety Baneckiej można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury. Dziś, 15 października wernisaż ekspozycji „Kata/Kami”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jak mówi w Audycjach Kulturalnych autorka prac, najważniejsze są dla niej forma i papier. Elżbieta Banecka inspiracje czerpie z natury i kultury, przede wszystkim japońskiej. To właśnie tam trafiła w 1991 roku i zakochała się bez reszty. Od niemal 30 lat pomysły na szaro-biało-czerwone instalacje mają swoje źródło właśnie w kulturze kraju kwitnącej wiśni.

Autorka mówi nie tylko o procesie twórczym, zdradza nam także dlaczego Japonia stała się tak ważnym punktem odniesienia w jej pracy artystycznej. Elżbieta Banecka opowiada też o przełomowym momencie, kiedy zdecydowała się zerwać z nabożnym stosunkiem do papieru i… pognieść go.

Wystawa potrwa do 29 listopada.

Na stronie internetowej Kordegardy więcej o wystawie „Kata/Kami”, a także wirtualna jej odsłona.

A o artystce można poczytać na stronie Elżbiety Baneckiej.

Na fotografii praca Elżbiety Baneckiej.

Kata,Kami, forma,papier – wystawa prac Elżbiety Baneckiej – transkrypcja podcastu

Artykuł Kata/Kami, forma/papier – wystawa prac Elżbiety Baneckiej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czasem monumentalne, innym razem zamknięte w małym pudełeczku. Złożone z prostych przedmiotów, ale mające wywoływać emocje. Instalacje, asamblaże i grafiki Elżbiety Baneckiej można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, Czasem monumentalne, innym razem zamknięte w małym pudełeczku. Złożone z prostych przedmiotów, ale mające wywoływać emocje. Instalacje, asamblaże i grafiki Elżbiety Baneckiej można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:32
„Życie obrazów” – o losie zapomnianych dzieł malarskich https://audycjekulturalne.pl/zycie-obrazow/ Wed, 14 Oct 2020 08:00:32 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9072 https://audycjekulturalne.pl/zycie-obrazow/#respond https://audycjekulturalne.pl/zycie-obrazow/feed/ 0 <p>W Fundacji Stefana Gierowskiego trwa wystawa podejmująca problem ginącego dorobku malarstwa polskiego. Na ekspozycję składają się prace kilkunastu powojennych artystów, których prace, mimo walorów artystycznych, nie zawsze miały szansę wejść do malarskiego kanonu.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zycie-obrazow/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zycie-obrazow/">„Życie obrazów” – o losie zapomnianych dzieł malarskich</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Zycie_Obrazow_SG.mp3

W Fundacji Stefana Gierowskiego trwa wystawa podejmująca problem ginącego dorobku malarstwa polskiego. Na ekspozycję składają się prace kilkunastu powojennych artystów, których prace, mimo walorów artystycznych, nie zawsze miały szansę wejść do malarskiego kanonu. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Łukaszem Dybalskim o problemie właściwego magazynowania dzieł sztuki i ratowaniu ich od zapomnienia.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wszystko zaczęło się od listy nazwisk sporządzonej przez profesora Stefana Gierowskiego, zaniepokojonego kolejami życia niedocenionych obrazów. Rozpoczęło się poszukiwanie prac i badanie ich historii, prowadzone przez Aleksandra Grzybka. W wielu przypadkach udało się dotrzeć do zapomnianych dzieł, w posiadaniu których były rodziny, spadkobiercy czy instytucje, nierzadko nie dysponujące warunkami właściwymi do magazynowania obrazów. To ukazało skalę problemu, jakim jest zagrożenie spuścizny artystycznej twórców spoza „kanonu malarstwa”.

W naszym podcaście Łukasz Dybalski opowiada o zagadnieniu niezwykle istotnym, a jednak nie funkcjonującym w szerszej świadomości. Czy istnieją możliwe rozwiązania tego problemu? Co determinuje wartość i atrakcyjność dzieła? Zapraszamy do słuchania!

Wystawa „Życie obrazów” dostępna jest dla zwiedzających w Fundacji Stefana Gierowskiego do 20 listopada 2020 r. Szczegóły znajdą Państwo na stronie Fundacji.

Artyści prezentowani na wystawie: Urszula Broll, Witold Damasiewicz, Zbigniew Grzybowski, Anna Huskowska-Młynarska, Zbigniew Jaskierski, Barbara Jonscher, Lech Kunka, Wanda Paklikowska-Winnicka, Włodzimierz Panas, Stanisława Stelmaszewska-Panasowa, Andrzej Urbanowicz, Roman Usarewicz, Stanisław Wójcik, Tomasz Żołnierkiewicz.

Jeśli mają Państwo ochotę odkryć mniej oczywiste postaci kultury, zapraszamy także do obejrzenia naszego video-bloga o niedocenionych polskich kompozytorach muzyki eksperymentalnej.

Na zdjęciu widok wystawy „Życie obrazów”, fot. Adam Gut.

„Życie obrazów” – o losie zapomnianych dzieł malarskich – transkrypcja podcastu

Artykuł „Życie obrazów” – o losie zapomnianych dzieł malarskich pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W Fundacji Stefana Gierowskiego trwa wystawa podejmująca problem ginącego dorobku malarstwa polskiego. Na ekspozycję składają się prace kilkunastu powojennych artystów, których prace, mimo walorów artystycznych, W Fundacji Stefana Gierowskiego trwa wystawa podejmująca problem ginącego dorobku malarstwa polskiego. Na ekspozycję składają się prace kilkunastu powojennych artystów, których prace, mimo walorów artystycznych, nie zawsze miały szansę wejść do malarskiego kanonu.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:15
„Tyrmand. Pisarz o białych oczach” – nowa biografia autorstwa Marcela Woźniaka https://audycjekulturalne.pl/o-biografii-tyrmanda/ Mon, 12 Oct 2020 08:00:10 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9023 https://audycjekulturalne.pl/o-biografii-tyrmanda/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-biografii-tyrmanda/feed/ 0 <p>„Tyrmand. Pisarz o białych oczach” to tytuł drugiej biografii Leopolda Tyrmanda autorstwa Marcela Woźniaka. Książka ukaże się 14 października nakładem Wydawnictwa Marginesy. W naszym podcaście biograf opowiada o niezwykłych spotkaniach, które pomogły mu odnaleźć nowe fakty z życiorysu „pisarza w kolorowych skarpetkach”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-biografii-tyrmanda/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-biografii-tyrmanda/">„Tyrmand. Pisarz o białych oczach” – nowa biografia autorstwa Marcela Woźniaka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Tyrmand_Pisarz_o_bialych_oczach.mp3

„Tyrmand. Pisarz o białych oczach” to tytuł drugiej biografii Leopolda Tyrmanda autorstwa Marcela Woźniaka. Książka ukaże się 14 października nakładem Wydawnictwa Marginesy. W naszym podcaście biograf opowiada o niezwykłych spotkaniach, które pomogły mu odnaleźć nowe fakty z życiorysu „pisarza w kolorowych skarpetkach”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W Audycjach Kulturalnych Marcel Woźniak wspomina postaci, które spotkał w trakcie prac książką. Bardzo często spotkania te rzucały nowe światło na życie Leopolda Tyrmanda, wzruszały i inspirowały do kolejnych poszukiwań. Na kartach książki poznajemy wiele nowych fragmentów biograficznych i wspomnień osób związanych z autorem „Złego”. 

Jakim człowiekiem był Tyrmand? Skąd jego niegasnące zamiłowanie do jazzu i przede wszystkim – niezwykła umiejętność popularyzowania tej muzyki? Czy był geniuszem? Na te pytania odpowiada w naszym podcaście autor „Tyrmanda. Pisarza o białych oczach”. Zapraszamy do wysłuchania audycji! 

Fot. Okładka książki / Wydawnictwo Marginesy

Zachęcamy również do wysłuchania podcastu o ścieżce dźwiękowej do „Złego”.

A Fundacja Wirtualne Horyzonty zaprasza na tropienie myśli literackiej Warszawy lat 50. podczas wirtualnego spaceru po mieście śladami Leopolda Tyrmanda.

„Tyrmand. Pisarz o bialych oczach” – nowa biografia autorstwa Marcela Woźniaka – transkrypcja podcastu

Dwie fotografie ustawione obok siebie, przedstawiają Leopolda Tyrmanda podczas gry w tenisa. Mężczyzna gestykuluje w trakcie rozmowy. Dwóch mężczyzn przygląda się czemuś poza kadrem. Uśmiechnięty mężczyzna pozuje na tle regału z książkami. Podniszczone zeszyty Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda. Kobieta w sukience przytula od tyłu mężczyznę, ubranego w kompielówki. Mężczyzna stoi z założonymi rękami.

Artykuł „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” – nowa biografia autorstwa Marcela Woźniaka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Tyrmand. Pisarz o białych oczach” to tytuł drugiej biografii Leopolda Tyrmanda autorstwa Marcela Woźniaka. Książka ukaże się 14 października nakładem Wydawnictwa Marginesy. W naszym podcaście biograf opowiada o niezwykłych spotkaniach, „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” to tytuł drugiej biografii Leopolda Tyrmanda autorstwa Marcela Woźniaka. Książka ukaże się 14 października nakładem Wydawnictwa Marginesy. W naszym podcaście biograf opowiada o niezwykłych spotkaniach, które pomogły mu odnaleźć nowe fakty z życiorysu „pisarza w kolorowych skarpetkach”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:50
„Do kołysania serc naszych” – Konopnicka mniej oczywista https://audycjekulturalne.pl/konopnicka-mniej-oczywista/ Fri, 09 Oct 2020 08:00:22 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9009 https://audycjekulturalne.pl/konopnicka-mniej-oczywista/#respond https://audycjekulturalne.pl/konopnicka-mniej-oczywista/feed/ 0 <p>8 października minęło 110 lat od śmierci wielkiej polskiej pisarki, autorki słynnej „Roty”, ale i twórczyni literatury dziecięcej. W naszym podcaście przybliżamy nieznane powszechnie fakty z życia Marii Konopnickiej, która poza własną twórczością, zajmowała się również tłumaczeniami i krytyką literacką. … <a href="https://audycjekulturalne.pl/konopnicka-mniej-oczywista/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/konopnicka-mniej-oczywista/">„Do kołysania serc naszych” – Konopnicka mniej oczywista</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Maria-Konopnicka.mp3

8 października minęło 110 lat od śmierci wielkiej polskiej pisarki, autorki słynnej „Roty”, ale i twórczyni literatury dziecięcej. W naszym podcaście przybliżamy nieznane powszechnie fakty z życia Marii Konopnickiej, która poza własną twórczością, zajmowała się również tłumaczeniami i krytyką literacką. 

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Paweł Bukowski – dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. To właśnie ten podkarpacki dworek został przekazany pisarce z okazji 25-lecia jej działalności twórczej jako dar narodowy. Poetka spędzała tam wiosenne i letnie miesiące do ostatniego roku swego życia. Autorka zmarła we Lwowie w 1910 r. 

Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo, iloma językami władała Konopnicka i jakie zagraniczne dzieła udało jej się przełożyć. Odkryjemy nierozpowszechnione dotąd utwory i kilka ciekawostek dotyczących bogatej twórczości pisarki. Nie zapomnieliśmy też o „Narodzie wielce osobliwym. Drobnym – niby ziarnka w bani”, czyli o krasnoludkach, które zawdzięczają swoje miejsce w kulturze i literaturze polskiej właśnie Marii Konopnickiej. Zapraszamy do słuchania! 

Fot. dzięki uprzejmości Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu 

„Do kołysania serc naszych” – Konopnicka mniej oczywista – transkrypcja podcastu

Okładka książki „Hanusia” Gerhart Hauptmann, przekład Marii Konopnickiej. Okładka książki Marii Konopnickiej „O Mickiewiczowskiej Odzie do Młodości”. Okładka książki Marii Konopnickiej „Historya o Krasnoludkach”. Okładka przedstawia bohaterów książki podróżujących w trakcie pełni księżyca. Pierwsza strona miesięcznika Przodownica, na której znajduje się wydrukowana „Rota” Marii Konopnickiej. Dworek Marii Konopnickiej. Budynek o jasnych ścianach i ciemnym dachu. Wokół domu jest wiele roślinności.

Artykuł „Do kołysania serc naszych” – Konopnicka mniej oczywista pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
8 października minęło 110 lat od śmierci wielkiej polskiej pisarki, autorki słynnej „Roty”, ale i twórczyni literatury dziecięcej. W naszym podcaście przybliżamy nieznane powszechnie fakty z życia Marii Konopnickiej, która poza własną twórczością, 8 października minęło 110 lat od śmierci wielkiej polskiej pisarki, autorki słynnej „Roty”, ale i twórczyni literatury dziecięcej. W naszym podcaście przybliżamy nieznane powszechnie fakty z życia Marii Konopnickiej, która poza własną twórczością, zajmowała się również tłumaczeniami i krytyką literacką. … Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 12:28
Położna z Auschwitz. Film o Stanisławie Leszczyńskiej https://audycjekulturalne.pl/polozna-z-auschwitz/ Thu, 08 Oct 2020 08:00:10 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8971 https://audycjekulturalne.pl/polozna-z-auschwitz/#respond https://audycjekulturalne.pl/polozna-z-auschwitz/feed/ 0 <p>Była położną w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Podczas jej, często całodobowych, dyżurów nie umarła ani jedna rodząca kobieta oraz ani jedno dziecko, które przyszło na świat.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/polozna-z-auschwitz/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/polozna-z-auschwitz/">Położna z Auschwitz. Film o Stanisławie Leszczyńskiej</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Polozna.mp3

Była położną w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Podczas jej, często całodobowych, dyżurów nie umarła ani jedna rodząca kobieta oraz ani jedno dziecko, które przyszło na świat. Film dokumentalny „Położna” to opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej. W Audycjach Kulturalnych o pracach nad obrazem opowiada jego reżyserka Maria Stachurska, dla której Stanisława Leszczyńska była cioteczną babcią.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Stanisława Leszczyńska to wręcz postać pomnikowa. Ceniona zarówno za ciepło, jakie okazywała rodzącym w fatalnych warunkach kobietom, jak i za zdecydowany sprzeciw wobec decyzji SS-manów. Stawiała opór nie tylko prowadzącemu pseudomedyczne eksperymenty na więźniach Josefowi Mengele, ale także brakowi podstawowych środków medycznych i higienicznych.

W dokumencie można wysłuchać historii wnuczki Stanisławy Leszczyńskiej, a także dzieci – dziś dojrzałych osób – które uratowała wykonując swój zawód w obozie. Fragmenty filmowych wypowiedzi można wysłuchać w podcaście.

Więcej o filmie „Położna” na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury, które jest koproducentem dokumentu.

Fot. Krzysztof Mordak

Położna z Auschwitz. Film o Stanisławie Leszczyńskiej – transkrypcja podcastu

Kulisy powstawania filmu „Położna z Auschwitz”. Trzech dorosłych siedzi przy stole. Nad nimi znajduje się lampa filmowa. Z lewej strony stoi kilku członków ekipy filmowej. Kulisy powstawania filmu „Położna z Auschwitz”. Operator kręci grupę w baraku. Kadr z filmu „Położna z Auschwitz”. Tłum ludzi czeka przy pociągu towarowym. Kadr z filmu „Położna z Auschwitz”. Starsza kobieta w fartuchu otwiera drzwi wejściowe młodemu mężczyźnie. Kadr z filmu. Gabinet oficera Trzeciej Rzeszy. Mężczyzna w mundurze siedzi na krześle. Na pierwszym planie stoi starsza kobieta w więziennym pasiaku. Kulisy powstawania filmu. Kobieta i mężczyzna siedzą na kanapie i przeglądają zdjęcia z albumu. Z boku przygląda im się mężczyzna, stojący nieopodal kamer filmowych na statywach. Otwarty album ze starymi zdjęciami, który przegląda kobieta. Dwie kobiety w średnim wieku siedzą wtulone w siebie czule. Uśmiechnięta kobieta w średnim wieku siedzi przy stole. Ma włosy do ramion, na nosie ma okulary.

Artykuł Położna z Auschwitz. Film o Stanisławie Leszczyńskiej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Była położną w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Podczas jej, często całodobowych, dyżurów nie umarła ani jedna rodząca kobieta oraz ani jedno dziecko, które przyszło na świat.… Czytaj dalej Była położną w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Podczas jej, często całodobowych, dyżurów nie umarła ani jedna rodząca kobieta oraz ani jedno dziecko, które przyszło na świat.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:25
Nowa przestrzeń dla teatru w Warszawie i premiera „Kwartetu” https://audycjekulturalne.pl/nowa-przestrzen-dla-teatru/ Tue, 06 Oct 2020 08:00:42 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8903 https://audycjekulturalne.pl/nowa-przestrzen-dla-teatru/#respond https://audycjekulturalne.pl/nowa-przestrzen-dla-teatru/feed/ 0 <p>„Scena 20” Teatru Ateneum w Warszawie otworzyła swoje podwoje. Jest czwartą sceną tej instytucji. Pomieści 222 widzów i skupi się na pokazywaniu sztuk młodych reżyserów.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/nowa-przestrzen-dla-teatru/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/nowa-przestrzen-dla-teatru/">Nowa przestrzeń dla teatru w Warszawie i premiera „Kwartetu”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Ateneum.mp3

„Scena 20” Teatru Ateneum w Warszawie otworzyła swoje podwoje. Jest czwartą sceną tej instytucji. Pomieści 222 widzów i skupi się na pokazywaniu sztuk młodych reżyserów. W podcaście opowiada nam o tym p. o. dyrektora teatru Artur Janusiak. A o pierwszym przedstawieniu zagranym na deskach „Sceny 20” – spektaklu „Kwartet” – mówi reżyser Wojciech Adamczyk, który wczoraj, 5. października został dyrektorem artystyczny teatru.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Sztuka Ronalda Harwooda została napisana 21 lat temu, ale porusza tematy tak uniwersalne, że nie zestarzała się ani trochę. Spektakl opowiada o starości, przyjaźni i przemijaniu. Na scenie – w roli artystów w podeszłym wieku mieszkających w domu spokojnej starości – występują między innymi Marzena Trybała/Sylwia Zmitrowicz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła i Krzysztof Tyniec.

Pierwsza premiera na nowej scenie to przewortnie nie sztuka o młodych, w dodatku stworzona przez doświadczonych twórców, ale – jak twierdzi Artur Janusiak – to tylko dowód na to, jak otwarty na interpretację pojęć jest Teatr Ateneum. Wojciech Adamczyk dodaje, że jego obecność jest klamrą w działalności instytucji. Nie pierwszy raz bowiem reżyseruje sztukę z okazji ważnego wydarzenia dla teatru im. Stefana Jaracza.

Na stronie internetowej Teatru Ateneum więcej o przedstawieniu.

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty przedstawienia „Kwartet”.

Fot. Bartek Warzecha

Nowa przestrzeń dla teatru w Warszawie i premiera „Kwartetu” – transkrypcja podcastu

Scena spektaklu, starszy elegancko ubrany mężczyzna stoi wspierając się laską. Zwraca się do publiczności. Scena spektaklu, człowiek w makijażu mima trzyma kurtynę, aby nie zasłoniła sceny. Człowiek stoi na jednej nodze, drugą nogą trzyma lewą stronę kurtyny, a rękami - prawą. Scena spektaklu, starsza kobieta słucha czegoś na słuchawkach. Słuchawki przytrzymuje rękami, gdyż są one skierowane w dół. Scena spektaklu, starszy mężczyzna z laską siedzi na krawędzi kanapy. Mówi do drugiego starszego mężczyzny siedzącego na kanapie z książką. Scena spektaklu, starsza kobieta z laską siedzi mówi do starszego mężczyzny, który jest zajęty czytaniem książki. Scena spektaklu, starsza kobieta stoi wyprostowana, opiera się jedną ręką o laskę, drugą o krzesło, na którym siedzi zamyślony starszy mężczyzna. Aktorzy patrzą się w różne strony.

Artykuł Nowa przestrzeń dla teatru w Warszawie i premiera „Kwartetu” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Scena 20” Teatru Ateneum w Warszawie otworzyła swoje podwoje. Jest czwartą sceną tej instytucji. Pomieści 222 widzów i skupi się na pokazywaniu sztuk młodych reżyserów.… Czytaj dalej „Scena 20” Teatru Ateneum w Warszawie otworzyła swoje podwoje. Jest czwartą sceną tej instytucji. Pomieści 222 widzów i skupi się na pokazywaniu sztuk młodych reżyserów.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:37
„Burza. Pomiędzy” – Szekspir w przedwojennym tłumaczeniu na jidysz https://audycjekulturalne.pl/burza-w-jidysz/ Mon, 05 Oct 2020 08:00:28 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8893 https://audycjekulturalne.pl/burza-w-jidysz/#respond https://audycjekulturalne.pl/burza-w-jidysz/feed/ 0 <p>Teatr Żydowski w Warszawie wraca do „Burzy” Williama Szekspira granej w języku jidysz 82 lata temu. W najnowszym spektaklu wyreżyserowanym przez Damiana Josefa Necia „Der Szturem.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/burza-w-jidysz/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/burza-w-jidysz/">„Burza. Pomiędzy” – Szekspir w przedwojennym tłumaczeniu na jidysz</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Burza-Pomiedzy.mp3

Teatr Żydowski w Warszawie wraca do „Burzy” Williama Szekspira granej w języku jidysz 82 lata temu. W najnowszym spektaklu wyreżyserowanym przez Damiana Josefa Necia „Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy” pojawiają się odwołania do sztuki Leona Schillera z 1938 roku, która była premierowo wystawiona w Folks un Jugnt-Teater w Łodzi. We współczesnej adaptacji są też inne punkty odniesienia, między innymi związane z holokaustem, o czym w najnowszym podcaście opowiada reżyser.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Daman Josef Neć zdradza, że chodzi o fragmenty Archiwum Ringelbluma oraz „Lamentacji Jeremiasza” i „Pieśni nad Pieśniami”. Inscenizacja jest bowiem czymś – jak sam tytuł mówi – pomiędzy. Premiera „Burzy” w jidysz okazała się zapowiedzią zagłady, o czym Leon Schiller 82 lata temu nie mógł wiedzieć. Dzisiaj twórcy wracają do tego dzieła dodając komentarz i budując kontekst.

W podcaście o głównej roli opowiada Henryk Rajfer, który wciela się między innymi w postać Prospera. Zdradza jak zakończą się jego losy i dlaczego twórcy postanowili zmienić zakończenie sztuki Szekspira.

Więcej o przedstawieniu mogą Państwo przeczytać na stronie internetowej Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Fot. Natalia Kabanow

„Burza. Pomiędzy” – Szekspir w przedwojennym tłumaczeniu na jidysz – transkrypcja podcastu

Mężczyzna leży na scenie, patrzy się na swoje odbicie w podłodze. Scena oświetlona jest mocnym światłem tworzącym jasne kształty. Mężczyzna w mundurze i ciemnych okularach, wyciąga ręce przed siebie. Kobieta ustawiona prostopadle względem mężczyzny, wyciąga swoją dłoń przed jego ręce. W tle wyświetlone na rzutniku ruiny miasta.

Artykuł „Burza. Pomiędzy” – Szekspir w przedwojennym tłumaczeniu na jidysz pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Teatr Żydowski w Warszawie wraca do „Burzy” Williama Szekspira granej w języku jidysz 82 lata temu. W najnowszym spektaklu wyreżyserowanym przez Damiana Josefa Necia „Der Szturem.… Czytaj dalej Teatr Żydowski w Warszawie wraca do „Burzy” Williama Szekspira granej w języku jidysz 82 lata temu. W najnowszym spektaklu wyreżyserowanym przez Damiana Josefa Necia „Der Szturem.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:57
„Wszyscy nagrywali z zajawką, byliśmy jedną subkulturą” – Vienio i Maciej Ostatek o filmie „Skandal. Ewenement Molesty” https://audycjekulturalne.pl/skandal-ewenement-molesty/ Sat, 03 Oct 2020 08:00:15 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8883 https://audycjekulturalne.pl/skandal-ewenement-molesty/#respond https://audycjekulturalne.pl/skandal-ewenement-molesty/feed/ 0 <p>Od dziś, 2 października w kinach można oglądać film o początkach jednego z pierwszych polskich zespołów hip-hopowych. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o „Skandalu. Ewenemencie Molesty” osadzonym w realiach połowy lat dziewięćdziesiątych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/skandal-ewenement-molesty/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/skandal-ewenement-molesty/">„Wszyscy nagrywali z zajawką, byliśmy jedną subkulturą” – Vienio i Maciej Ostatek o filmie „Skandal. Ewenement Molesty”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Skandal_Ewenement_Molesty.mp3

Od dziś, 2 października w kinach można oglądać film o początkach jednego z pierwszych polskich zespołów hip-hopowych. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o „Skandalu. Ewenemencie Molesty” osadzonym w realiach połowy lat dziewięćdziesiątych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Producent dokumentu Maciej Ostatek mówi skąd pomysł na filmową opowieść o kulisach „Skandalu”. Debiutancka płyta warszawskiej grupy Mistic Molesta, znanej później jako Molesta Ewenement, w 1998 roku poruszyła rodzącą się właśnie polską scenę hip-hopową. Pochodzące z niej „Osiedlowe akcje” czy „Wiedziałem, że tak będzie” można zaliczyć do klasyków rodzimego rapu.

Gościem Audycji Kulturalnych jest również jeden z twórców legendarnego składu – Piotr „Vienio” Więcławski – który wspomina początki zespołu. W jakich realiach rodziły się pierwsze wersy „Skandalu”? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Dokument powstał w ramach programu Kultura – Interwencje, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Fot. dzięki uprzejmości dystrybutora filmu – Best Film.

„Wszyscy nagrywali z zajawka, byliśmy jedną subkulturą” – Vienio i Maciej Ostatek o filmie „Skandal. Ewenement Molesty” – transkrypcja podcastu

Artykuł „Wszyscy nagrywali z zajawką, byliśmy jedną subkulturą” – Vienio i Maciej Ostatek o filmie „Skandal. Ewenement Molesty” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Od dziś, 2 października w kinach można oglądać film o początkach jednego z pierwszych polskich zespołów hip-hopowych. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o „Skandalu. Ewenemencie Molesty” osadzonym w realiach połowy lat dziewięćdziesiątych.… Czytaj dalej Od dziś, 2 października w kinach można oglądać film o początkach jednego z pierwszych polskich zespołów hip-hopowych. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o „Skandalu. Ewenemencie Molesty” osadzonym w realiach połowy lat dziewięćdziesiątych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:28
Kontrola Jakości: Pin Park, Pruski, Resina https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-6/ Fri, 02 Oct 2020 08:00:43 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8868 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-6/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-6/feed/ 0 <p>Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wiele różnorodnych oblicz prezentuje polska scena elektroniczna. W październikowej odsłonie przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk znaleźli się artyści świadomie sięgający po narzędzia, które pozwalają im na rozwijanie nowych kierunków ich twórczości.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-6/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-6/">Kontrola Jakości: Pin Park, Pruski, Resina</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Kontrola_Jakosci.mp3

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wiele różnorodnych oblicz prezentuje polska scena elektroniczna. W październikowej odsłonie przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk znaleźli się artyści świadomie sięgający po narzędzia, które pozwalają im na rozwijanie nowych kierunków ich twórczości.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Rozmowy o kilku wrześniowych premierach fonograficznych są punktem wyjścia do szerszych rozważań o sposobach i celach tworzenia oraz indywidualnym spojrzeniu na fenomen muzyki elektronicznej.

Maciej Bączyk i Maciej Polak, znani ze swojej wspólnej działalności jako Pin Park, wprowadzą nas w świat stworzony za pomocą analogowych syntezatorów. Jak poradzili sobie z obsługą starych urządzeń? Nad stanami, w które wprowadza ambient, zastanawiamy się z Pawłem Pruskim, natomiast o niełatwym procesie komponowania muzyki do gier opowiada Karolina Rec, wydająca jako Resina.

Zachęcamy do zapoznania się z albumami prezentowanymi w tym odcinku:

• Pin Park – Doppelganger (Coastline Northern Cuts)
• Pruski – Between (Krysali Sound)
• Resina – Vampire: The Masquerade – Shadows of New York Soundtrack (Coastline Northern Cuts)

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

• Pin Park – słuchaj od 0:47;
• Pruski – słuchaj od 17:40;
• Resina – słuchaj od 28:37.

Kontrola Jakości: październik’20 – subiektywny przegląd płytowy – transkrypcja podcastu

Artykuł Kontrola Jakości: Pin Park, Pruski, Resina pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wiele różnorodnych oblicz prezentuje polska scena elektroniczna. W październikowej odsłonie przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk znaleźli się artyści świadomie sięgający po narzędzia, Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wiele różnorodnych oblicz prezentuje polska scena elektroniczna. W październikowej odsłonie przeglądu płytowego Martyny Matwiejuk znaleźli się artyści świadomie sięgający po narzędzia, które pozwalają im na rozwijanie nowych kierunków ich twórczości.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 40:09
Eufonie 2020 – uchylamy rąbka tajemnicy https://audycjekulturalne.pl/eufonie-2020/ Thu, 01 Oct 2020 08:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8852 https://audycjekulturalne.pl/eufonie-2020/#respond https://audycjekulturalne.pl/eufonie-2020/feed/ 0 <p>III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie to wydarzenie, o którym nie mogą zapomnieć melomani w żadnym zakątku świata. W tym roku bowiem – z uwagi na pandemię koronawirusa – oprócz osobistego uczestnictwa, koncerty będzie można oglądać online.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/eufonie-2020/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/eufonie-2020/">Eufonie 2020 – uchylamy rąbka tajemnicy</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/10/Eufonie.mp3

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie to wydarzenie, o którym nie mogą zapomnieć melomani w żadnym zakątku świata. W tym roku bowiem – z uwagi na pandemię koronawirusa – oprócz osobistego uczestnictwa, koncerty będzie można oglądać online. Hasłem tegorocznej odsłony jest romantyzm i to właśnie na tym okresie w muzyce skupią się twórcy. A kogo będzie można posłuchać? Zdradzają nasi goście.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

A są nimi dyrektor i członkowie Rady Programowej Festiwalu Eufonie:

 • Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK i festiwalu,
 • przewodniczący Mieczysław Kominek,
 • Ewa Bogusz-Moore,
 • Beata Bolesławska-Lewandowska,
 • Olga Smetanova,
 • Marek Horodniczy,
 • Aleksandra Jagiełło-Skupińska.

Podczas festiwalu usłyszymy między innymi kompozycje fińskiego kompozytora Jana Sibeliusa, Norwega Edwarda Griega oraz czeskich kompozytorów: Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka.

Do udziału w tegorocznej odsłonie Narodowe Centrum Kultury zaprosiło między innymi: Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w KatowicachSinfonię VarsovięOrkiestrę Filharmonii Narodowej, Słowacką Orkiestrę Kameralną Bogdana Warchala czy Chór Radia Łotewskiego.

W materiale wykorzystaliśmy następujące utwory:

 • Fryderyk Chopin – Ballada g-moll op. 23 (Krystian Zimerman);
 • Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika (Sinfonietta Cracovia, Jurek Dybał – dyrygent);
 • Fryderyk Chopin – Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65 (Jerzy Maciejewski – fortepian, Anna Wróbel – wiolonczela);
 • Antonín Dvořák – Suita czeska op. 39, V. Finale (Furiant). Presto (Scottish Chamber Orchestra, Joseph Swensen – dyrygent);
 • Oval – „Improg”;
 • Adam Bałdych i Yaron Herman – „June”.

Więcej o festiwalu na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.

Cały program będzie dostępny 12. października.

Eufonie 2020 – uchylamy rąbka tajemnicy – transkrypcja podcastu

Artykuł Eufonie 2020 – uchylamy rąbka tajemnicy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie to wydarzenie, o którym nie mogą zapomnieć melomani w żadnym zakątku świata. W tym roku bowiem – z uwagi na pandemię koronawirusa – oprócz osobistego uczestnictwa, III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie to wydarzenie, o którym nie mogą zapomnieć melomani w żadnym zakątku świata. W tym roku bowiem – z uwagi na pandemię koronawirusa – oprócz osobistego uczestnictwa, koncerty będzie można oglądać online.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:02
Co z „Kulturą w sieci”? Sprawdzamy jakie inicjatywy powstały w czasach pandemii https://audycjekulturalne.pl/kultura-w-sieci/ Wed, 30 Sep 2020 08:00:52 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8841 https://audycjekulturalne.pl/kultura-w-sieci/#respond https://audycjekulturalne.pl/kultura-w-sieci/feed/ 0 <p>1200 beneficjantów – tyle osób i instytucji dostało dofinansowanie na działalność kulturalną online w czasach zarazy. Nie sposób powiedzieć o wszystkich odsłonach pandemicznej kreatywności, ale wybraliśmy dla Państwa kilka inicjatyw, którym warto się przyjrzeć.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kultura-w-sieci/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kultura-w-sieci/">Co z „Kulturą w sieci”? Sprawdzamy jakie inicjatywy powstały w czasach pandemii</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/09/Kultura-w-sieci.mp3

1200 beneficjantów – tyle osób i instytucji dostało dofinansowanie na działalność kulturalną online w czasach zarazy. Nie sposób powiedzieć o wszystkich odsłonach pandemicznej kreatywności, ale wybraliśmy dla Państwa kilka inicjatyw, którym warto się przyjrzeć. Było z czego wybierać!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W podcaście:

 • o programie dotacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obsługiwanym przez Narodowe Centrum Kultury mówi dyrektor NCK profesor Rafał Wiśniewski;
 • dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michał Malinowski opowiada jak instytucja poradziła sobie z brakiem obecności widzów w siedzibie;
 • Mateusz Żebrowski i Marta Chylińska ze stowarzyszenia Słowo i Film mówią o swoim pomyśle na e-wykłady o historii kina polskiego po 1989 roku;
 • redaktor naczelna nieregularnika „Non/fiction” Dorota Groyecka zdradza jak wpadła na pomysł dotarcia do czytelników słowem i stworzyła podcast „Na ucho”;
 • Kinga Wojnicka z Fundacji Burza Mózgów opowiada o stronie internetowej SztukawEkranStuka.pl stworzonej dla kadr kultury, twórców oraz dzieci i młodzieży.

W materiale wykorzystaliśmy utwór „Nava meditation” Ney Tanbur z warsztatów Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

Obraz Niek Verlaan z Pixabay

Co z „Kulturą w sieci”? Sprawdzamy jakie inicjatywy powstały w czasach pandemii – transkrypcja podcastu

Artykuł Co z „Kulturą w sieci”? Sprawdzamy jakie inicjatywy powstały w czasach pandemii pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
1200 beneficjantów – tyle osób i instytucji dostało dofinansowanie na działalność kulturalną online w czasach zarazy. Nie sposób powiedzieć o wszystkich odsłonach pandemicznej kreatywności, ale wybraliśmy dla Państwa kilka inicjatyw, 1200 beneficjantów – tyle osób i instytucji dostało dofinansowanie na działalność kulturalną online w czasach zarazy. Nie sposób powiedzieć o wszystkich odsłonach pandemicznej kreatywności, ale wybraliśmy dla Państwa kilka inicjatyw, którym warto się przyjrzeć.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:25
Pandomia, czyli fotografia w czasach zarazy https://audycjekulturalne.pl/pandomia/ Mon, 28 Sep 2020 08:00:27 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8800 https://audycjekulturalne.pl/pandomia/#respond https://audycjekulturalne.pl/pandomia/feed/ 0 <p>Jak fotografować Polaków podczas pandemii, skoro wszyscy zamknęli się w domach? Z tym pytaniem zmierzył się Przemek Wiśniewski, którego zdjęcia zawisły w Galerii Miejskiej Zespołu Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, a wernisaż wystawy został zorganizowany podczas Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/pandomia/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/pandomia/">Pandomia, czyli fotografia w czasach zarazy</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/09/Pandomia.mp3

Jak fotografować Polaków podczas pandemii, skoro wszyscy zamknęli się w domach? Z tym pytaniem zmierzył się Przemek Wiśniewski, którego zdjęcia zawisły w Galerii Miejskiej Zespołu Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, a wernisaż wystawy został zorganizowany podczas Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Artysta opowiada jak wpadł na pomysł fotografowania bohaterów przez otwarte drzwi ich domów. Zdradza które zdjęcie zostało zrobione jako pierwsze. Mówi też o osobach, które same się do niego zgłaszały, bo chciałby wziąć udział w eksperymencie. Przemek Wiśniewski sportretował Polaków tak, jak sami sobie życzyli – z psami, kotami i chomikami u boku, w maseczkach, pojedynczo lub z rodziną – każdy wybrał swój sposób. Cykl zawiera też zdjęcie rodziny fotografa, z nim samym jako jednym z bohaterów. Które to zdjęcie? Zapraszamy do słuchania!

Na stronie internetowej Przemka Wiśniewskiego można zobaczyć wszystkie zdjęcia z cyklu „Pandomia”.

Fot. Przemek Wiśniewski

Pandomia, czyli fotografia w czasach zarazy – transkrypcja podcastu

Zapraszamy do posłuchania innych podcastów zrealizowanych podczas tegorocznego Wschodu Kultury:

Artykuł Pandomia, czyli fotografia w czasach zarazy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jak fotografować Polaków podczas pandemii, skoro wszyscy zamknęli się w domach? Z tym pytaniem zmierzył się Przemek Wiśniewski, którego zdjęcia zawisły w Galerii Miejskiej Zespołu Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, Jak fotografować Polaków podczas pandemii, skoro wszyscy zamknęli się w domach? Z tym pytaniem zmierzył się Przemek Wiśniewski, którego zdjęcia zawisły w Galerii Miejskiej Zespołu Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, a wernisaż wystawy został zorganizowany podczas Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:56
„Te wszystkie fotografie są opowieściami o człowieku” – wspomnienie Zofii Rydet https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zofii-rydet/ Sat, 26 Sep 2020 08:00:33 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8789 https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zofii-rydet/#respond https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zofii-rydet/feed/ 0 <p>O jednej z najważniejszych postaci rodzimej fotografii nie wiemy za wiele. Zofia Rydet funkcjonuje w społecznej świadomości jako lekko przygarbiona kobieta w dojrzałym wieku, fotografująca mieszkańców polskiej wsi.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zofii-rydet/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zofii-rydet/">„Te wszystkie fotografie są opowieściami o człowieku” – wspomnienie Zofii Rydet</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/09/Zofia-Rydet.mp3

O jednej z najważniejszych postaci rodzimej fotografii nie wiemy za wiele. Zofia Rydet funkcjonuje w społecznej świadomości jako lekko przygarbiona kobieta w dojrzałym wieku, fotografująca mieszkańców polskiej wsi. W ślad za autorami książki „Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet” pytamy, kim była artystka, znana głównie z monumentalnego cyklu zatytułowanego „Zapis socjologiczny”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zofia Rydet przyszła na świat 5 maja 1911 roku w Stanisławowie. Jej życie naznaczone było szeregiem traum związanych z wojenną rzeczywistością Polski pierwszej połowy XX wieku. Debiut artystyczny Rydet przypadł na rok 1956, a od lat 60. artystka tworzyła rozbudowane cykle fotograficzne – m.in. „Mały Człowiek”, „Czas Przemijania” czy „Świat uczuć i wyobraźni”. Jej prace od samego początku wskazywały na szczególne zainteresowanie człowiekiem, który do końca życia fotografki pozostał głównym tematem jej zdjęć. Swoje najsłynniejsze dzieło, „Zapis socjologiczny”, Zofia Rydet tworzyła na przestrzeni kilkunastu lat, fotografując przede wszystkim ludność wiejską. Artystka zmarła w 1997 roku w Gliwicach, pozostawiając po sobie dziesiątki tysięcy wspaniałych fotografii.

O wyjątkowej fotografce opowiadają w Audycjach Kulturalnych: badacz twórczości Zofii Rydet – Karol Jóźwiak oraz reżyser, fotograf, a także przyjaciel artystki – Andrzej Różycki. Wraz z socjologiem Tomaszem Ferencem są oni autorami książki „Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet” wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo o kilku istotnych wydarzeniach z życia artystki, które wpłynęły na jej późniejszą twórczość. Porozmawiamy również o tym, co dla Zofii Rydet było najważniejszym celem fotografii i jak udawało jej się docierać do nieznajomych, przypadkowych ludzi, którzy z ufnością spoglądali w obiektyw jej aparatu.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji im. Zofii Rydet, gdzie znajdą Państwo zdigitalizowany przekrój szerokiej twórczości artystki.

Fotografie dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet

„Te wszystkie fotografie są opowieściami o człowieku” – wspomnienie Zofii Rydet – transkrypcja podcastu

Artykuł „Te wszystkie fotografie są opowieściami o człowieku” – wspomnienie Zofii Rydet pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
O jednej z najważniejszych postaci rodzimej fotografii nie wiemy za wiele. Zofia Rydet funkcjonuje w społecznej świadomości jako lekko przygarbiona kobieta w dojrzałym wieku, fotografująca mieszkańców polskiej wsi.… Czytaj dalej O jednej z najważniejszych postaci rodzimej fotografii nie wiemy za wiele. Zofia Rydet funkcjonuje w społecznej świadomości jako lekko przygarbiona kobieta w dojrzałym wieku, fotografująca mieszkańców polskiej wsi.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:05
O zmianach klimatycznych w teatrze https://audycjekulturalne.pl/o-klimacie-w-teatrze/ Thu, 24 Sep 2020 08:00:12 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8753 https://audycjekulturalne.pl/o-klimacie-w-teatrze/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-klimacie-w-teatrze/feed/ 0 <p>Każdy ma wpływ na środowisko naturalne – do tego w najnowszym przedstawieniu Nowego Teatru w Warszawie przekonują twórcy „Grupy warszawskiej”. Premiera sztuki dziś, w czwartek 24 września.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-klimacie-w-teatrze/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-klimacie-w-teatrze/">O zmianach klimatycznych w teatrze</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/09/Grupa-warszawska.mp3

Każdy ma wpływ na środowisko naturalne – do tego w najnowszym przedstawieniu Nowego Teatru w Warszawie przekonują twórcy „Grupy warszawskiej”. Premiera sztuki dziś, w czwartek 24 września. W Audycjach Kulturalnych gościmy dramaturga spektaklu Michała Telegę oraz aktorów Zuzannę Bojdecką i Stanisława Garapicha.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Przedstawienie było planowane na początek roku. Niestety pandemia pokrzyżowała plany twórców. Dramaturg dowodzi, że koronawirus to tylko jeden z efektów działalności człowieka ze szkodą dla środowiska. Natomiast aktorzy mówią jak pod wodzą litewskiej reżyserki Egle Švedkauskaitė wykreowali swoje postacie.

Więcej o przedstawieniu na stronie Nowego Teatru w Warszawie.

O zmianach klimatycznych w teatrze – transkrypcja podcastu

Artykuł O zmianach klimatycznych w teatrze pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Każdy ma wpływ na środowisko naturalne – do tego w najnowszym przedstawieniu Nowego Teatru w Warszawie przekonują twórcy „Grupy warszawskiej”. Premiera sztuki dziś, w czwartek 24 września.… Czytaj dalej Każdy ma wpływ na środowisko naturalne – do tego w najnowszym przedstawieniu Nowego Teatru w Warszawie przekonują twórcy „Grupy warszawskiej”. Premiera sztuki dziś, w czwartek 24 września.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:15
Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych https://audycjekulturalne.pl/bauhaus/ Wed, 23 Sep 2020 08:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8744 https://audycjekulturalne.pl/bauhaus/#respond https://audycjekulturalne.pl/bauhaus/feed/ 0 <p>W 1919 roku Walter Gropius założył w Weimarze szkołę artystyczną, która zrewolucjonizowała dotychczasowe myślenie o projektowaniu. Kuratorka wystawy „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych”, Ewa Solarz, opowiada w Audycjach Kulturalnych o wyjątkowości tego miejsca i przełomowych rozwiązaniach twórców szkoły.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/bauhaus/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/bauhaus/">Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/09/Bauhaus.mp3

W 1919 roku Walter Gropius założył w Weimarze szkołę artystyczną, która zrewolucjonizowała dotychczasowe myślenie o projektowaniu. Kuratorka wystawy „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych”, Ewa Solarz, opowiada w Audycjach Kulturalnych o wyjątkowości tego miejsca i przełomowych rozwiązaniach twórców szkoły.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od Waltera Gropiusa przez Hannesa Meyera po Ludwiga Miesa van der Rohe. Od elementarnej edukacji po najważniejsze projekty lat dwudziestych. Audycje Kulturalne odwiedzają lubelską wystawę o Bauhausie przeznaczoną dla najmłodszych.

Nasza rozmówczyni opowiada o dziejach słynnej szkoły i niecodziennym podejściu do nauczania, które propagowali jej założyciele. Dowiemy się, dlaczego korytarze placówki wypełniał zapach czosnku i jaką teorię wyznawał Wassily Kandinsky. Odkryjemy też kilka prostych zasad, które pozwolą rozpoznać budynki i wnętrza zaprojektowane w duchu nieśmiertelnego Bauhausu.

Wystawa „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych” powstała w ramach festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych – transkrypcja podcastu

Zapraszamy również do wysłuchania naszego podcastu, w którym szukamy polskich wątków w stuletniej historii Bauhausu, a także innych podcastów zrealizowanych podczas tegorocznego Wschodu Kultury:

Artykuł Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W 1919 roku Walter Gropius założył w Weimarze szkołę artystyczną, która zrewolucjonizowała dotychczasowe myślenie o projektowaniu. Kuratorka wystawy „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych”, Ewa Solarz, opowiada w Audycjach Kulturalnych o wyjątkowośc... W 1919 roku Walter Gropius założył w Weimarze szkołę artystyczną, która zrewolucjonizowała dotychczasowe myślenie o projektowaniu. Kuratorka wystawy „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych”, Ewa Solarz, opowiada w Audycjach Kulturalnych o wyjątkowości tego miejsca i przełomowych rozwiązaniach twórców szkoły.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:16
Teatr Wielki – Opera Narodowa z repertuarem na czas pandemii https://audycjekulturalne.pl/repertuar-na-czas-pandemii/ Mon, 21 Sep 2020 08:00:12 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=8435 https://audycjekulturalne.pl/repertuar-na-czas-pandemii/#respond https://audycjekulturalne.pl/repertuar-na-czas-pandemii/feed/ 0 <p>Teatr bez publiczności – z tym mierzyliśmy się przez ostatnie miesiące. Teraz co prawda instytucje kultury, z pewnymi ograniczeniami, mogą być otwarte, ale niewiele z nich decyduje się na rozpoczęcie sezonu z takim rozmachem, z jakim zrobił to Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/repertuar-na-czas-pandemii/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/repertuar-na-czas-pandemii/">Teatr Wielki – Opera Narodowa z repertuarem na czas pandemii</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/09/TWON-z-nowym-pandemicznym-sezonem.mp3

Teatr bez publiczności – z tym mierzyliśmy się przez ostatnie miesiące. Teraz co prawda instytucje kultury, z pewnymi ograniczeniami, mogą być otwarte, ale niewiele z nich decyduje się na rozpoczęcie sezonu z takim rozmachem, z jakim zrobił to Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Sprawdzamy nie tylko co znalazło się w repertuarze na najbliższy rok, ale także czy jest plan B na wypadek zakażenia.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor mówi o tym, jak zespół tancerzy – a to około 90. osób! – przetrwał trudny czas zamknięcia w domach. Zdradza też jak przygotował artystów do występowania na scenie w czasach pandemii. Zastanawiamy się ponadto, czego może oczekiwać publiczność po miesiącach oglądania przedstawień w internecie.

Dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Mariusz Treliński przedstawia repertuar narodowej sceny na ten rok. Zdradza również, jakie emocje towarzyszyły mu po otrzymaniu nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik „Teatr” dla najlepszego reżysera w sezonie 2019/2020. Laur przypadł reżyserowi za spektakl „Halka” Stanisława Moniuszki.

Na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej więcej o nowym repertuarze.

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty z filmów TWON zapowiadających nowy sezon.

Fot. E. Krasucka

Teatr Wielki – Opera Narodowa z repertuarem na czas pandemii – transkrypcja podcastu