Audycje Kulturalne https://audycjekulturalne.pl Audycje Kulturalne - podcast Narodowego Centrum Kultury Mon, 10 May 2021 05:42:29 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.10 https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2017/06/cropped-favi.png Audycje Kulturalne https://audycjekulturalne.pl 32 32 Codzienna dawka kultury w formie kilkunastominutowych podcastów poświęconych najciekawszym wydarzeniom kulturalnym. Rozmawiamy z twórcami i ekspertami o książkach, muzyce, filmie i sztuce. Gościliśmy między innymi Michała Jacaszka, Bartosza Schmidta, zespoły EABS i Hańba, Jerzego Mazzolla, Jana Młynarskiego, Józefa Wilkonia, Lecha Majewskiego, Piotra Rypsona, Monikę Piątkowską, Cezarego Łazarewicza, Ewę Solarz, Dorotę Kobielę. Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Audycje Kulturalne clean episodic Audycje Kulturalne audycjekulturalne@nck.pl audycjekulturalne@nck.pl (Audycje Kulturalne) w dobrym tonie Audycje Kulturalne https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/powerpress/1907_Audycje_realizowane_NCK_Logo-Kol2-1400.jpg https://audycjekulturalne.pl Piosenka prawdę ci powie – Liroy „Korrba” https://audycjekulturalne.pl/liroy-korrba/ Sun, 09 May 2021 08:00:27 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11165 https://audycjekulturalne.pl/liroy-korrba/#respond https://audycjekulturalne.pl/liroy-korrba/feed/ 0 <p>Dyskusje o początkach polskiego rapu będą się ciągnąć w nieskończoność. I wcale nie wszystkie będą zaczynać się od Liroya – dla jednych nie był pierwszy, dla drugich nie wypadało wjeżdżać na scenę ze wsparciem dużej wytwórni, gangsterską pozą i z mnóstwem pożyczonych patentów.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/liroy-korrba/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/liroy-korrba/">Piosenka prawdę ci powie – Liroy „Korrba”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p>

Dyskusje o początkach polskiego rapu będą się ciągnąć w nieskończoność. I wcale nie wszystkie będą zaczynać się od Liroya – dla jednych nie był pierwszy, dla drugich nie wypadało wjeżdżać na scenę ze wsparciem dużej wytwórni, gangsterską pozą i z mnóstwem pożyczonych patentów. Ale rap nigdy nie bazował na tym, co wypada. Dlatego zamiast „Scyzoryka” wybieramy inny utwór z płytowego (i kasetowego!) singla z 1995 roku, a mianowicie „Korrbę”.

Spychająca słowo na drugi plan, szafująca zaoceanicznymi inspiracjami, oferująca funkowy groove zamiast punkowego etosu jest wszystkim tym, z czym polski rap lat 90. rzadko się kojarzy. I może właśnie dlatego tak dobrze przeszła próbę czasu. Na pohybel stereotypom!

I to właśnie o utworze „Korrba” w podcaście opowiada Marcin „Flint” Węcławek. W piątej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” dziennikarz przedstawia historię polskiego hip-hopu.

Polecamy też Państwu wysłuchanie poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie – Liroy „Korrba” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Dyskusje o początkach polskiego rapu będą się ciągnąć w nieskończoność. I wcale nie wszystkie będą zaczynać się od Liroya – dla jednych nie był pierwszy, dla drugich nie wypadało wjeżdżać na scenę ze wsparciem dużej wytwórni, Dyskusje o początkach polskiego rapu będą się ciągnąć w nieskończoność. I wcale nie wszystkie będą zaczynać się od Liroya – dla jednych nie był pierwszy, dla drugich nie wypadało wjeżdżać na scenę ze wsparciem dużej wytwórni, gangsterską pozą i z mnóstwem pożyczonych patentów.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 6:51
Kontrola Jakości: Mariusz Duda, Błoto, Urbanski https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-13/ Fri, 07 May 2021 08:00:20 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11173 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-13/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-13/feed/ 0 <p>Co miesiąc w Audycjach Kulturalnych przygotowujemy dla Państwa zestaw najciekawszych premier płytowych. Majowa odsłona Kontroli Jakości stoi pod znakiem eksperymentalnej elektroniki, mariażu brzmień tradycyjnych i syntetycznych oraz jazzu, który tak naprawdę dawno przekroczył wszelkie granice gatunkowe.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-13/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-13/">Kontrola Jakości: Mariusz Duda, Błoto, Urbanski</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/05/Kontrola_Jakosci_Maj.mp3

Co miesiąc w Audycjach Kulturalnych przygotowujemy dla Państwa zestaw najciekawszych premier płytowych. Majowa odsłona Kontroli Jakości stoi pod znakiem eksperymentalnej elektroniki, mariażu brzmień tradycyjnych i syntetycznych oraz jazzu, który tak naprawdę dawno przekroczył wszelkie granice gatunkowe.

Druga pozycja z lockdownowej trylogii Mariusza Dudy to podróż do wnętrza siebie i wspomnienie dzieciństwa. Na „Claustrophobic Universe” znalazły się dopracowane utwory, w których współczesnym brzmieniu można doszukać się echa elektroniki lat 70. ubiegłego stulecia. Muzyk, znany z projektów takich jak Riverside czy Lunatic Soul, powrócił do instrumentów klawiszowych, od których rozpoczęła się jego przygoda z muzyką.

Po dwóch udanych krążkach z 2020 roku, wrocławskie Błoto powraca natomiast z płytą zatytułowaną „Kwasy i Zasady”. Marek Pędziwiatr opowiada w Kontroli Jakości o nagrywaniu materiału, który zrodził się w sali prób Tercetu Egzotycznego. To kolejna mocna propozycja muzyków, znanych m.in. z grupy EABS.

Kompozytor, DJ i producent Wojtek Urbański wydał niedawno ścieżkę dźwiękową do serialu kryminalnego „Rysa”. Z podcastu dowiedzą się Państwo, co najbardziej inspiruje artystę podczas tworzenia muzyki ilustracyjnej i czym kieruje się on w swojej producenckiej działalności obejmującej różnorodne obszary muzyki.

Na Kontrolę Jakości zaprasza Martyna Matwiejuk.

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:
• Mariusz Duda – słuchaj od 0:15;
• Błoto – słuchaj od 14:30;
• Urbanski – słuchaj od 25:24.

Albumy prezentowane w tym odcinku:
• Mariusz Duda – Claustrophobic Universe;
• Błoto – Kwasy i Zasady (Astigmatic Records);
• Urbanski – Rysa OST (U Know Me Records).

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów “I Landed on Mars” (Mariusz Duda), “Prostactwo” (Błoto) oraz “Crux” (Urbanski).

Zapraszamy również do wysłuchania pozostałych odcinków cyklu Kontrola Jakości:

Mariusz Duda fot. Tomasz Pulsakowski
Błoto fot. Ola Bodnaruś
Wojtek Urbański fot. Kacper Żywicki

Artykuł Kontrola Jakości: Mariusz Duda, Błoto, Urbanski pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Co miesiąc w Audycjach Kulturalnych przygotowujemy dla Państwa zestaw najciekawszych premier płytowych. Majowa odsłona Kontroli Jakości stoi pod znakiem eksperymentalnej elektroniki, mariażu brzmień tradycyjnych i syntetycznych oraz jazzu, Co miesiąc w Audycjach Kulturalnych przygotowujemy dla Państwa zestaw najciekawszych premier płytowych. Majowa odsłona Kontroli Jakości stoi pod znakiem eksperymentalnej elektroniki, mariażu brzmień tradycyjnych i syntetycznych oraz jazzu, który tak naprawdę dawno przekroczył wszelkie granice gatunkowe.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 37:46
Filmowe przedstawienie teatralne w Teatrze Współczesnym w Szczecinie https://audycjekulturalne.pl/filmowe-przedstawienie-teatralne/ Thu, 06 May 2021 08:00:57 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11161 https://audycjekulturalne.pl/filmowe-przedstawienie-teatralne/#respond https://audycjekulturalne.pl/filmowe-przedstawienie-teatralne/feed/ 0 <p>„Numer 9 mieszkania 13” to przedstawienie teatralne przypominające film zrealizowane przez Teatr Współczesny w Szczecinie. Jego reżyserka Daria Kopiec mówi w rozmowie z Katarzyną Oklińską o trudnościach tworzenia w czasach pandemii i konieczności zmiany sposobu komunikacji z widzami.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/filmowe-przedstawienie-teatralne/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/filmowe-przedstawienie-teatralne/">Filmowe przedstawienie teatralne w Teatrze Współczesnym w Szczecinie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/05/Przedstawienie-online.mp3

„Numer 9 mieszkania 13” to przedstawienie teatralne przypominające film zrealizowane przez Teatr Współczesny w Szczecinie. Jego reżyserka Daria Kopiec mówi w rozmowie z Katarzyną Oklińską o trudnościach tworzenia w czasach pandemii i konieczności zmiany sposobu komunikacji z widzami.

Sztuka opowiada o mieszkańcach kamienicy. To nie tylko ludzie zameldowani na kolejnych piętrach, ale także dawni lokatorzy, którzy już odeszli, a także pęd rośliny zmieniającej rzeczywistość. W przedstawieniu poznajemy też spersonifikowaną kamienicę, która ma uczucia i próbuje zrozumieć mieszkańców.

Spektakl został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Więcej o przedstawieniu przeczytają Państwo na stronie internetowej Teatru Współczesnego w Szczecinie. Spektakl jest dostępny bezpłatnie w internecie na specjalnej platformie.

Artykuł Filmowe przedstawienie teatralne w Teatrze Współczesnym w Szczecinie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Numer 9 mieszkania 13” to przedstawienie teatralne przypominające film zrealizowane przez Teatr Współczesny w Szczecinie. Jego reżyserka Daria Kopiec mówi w rozmowie z Katarzyną Oklińską o trudnościach tworzenia w czasach pandemii i konieczności zmian... „Numer 9 mieszkania 13” to przedstawienie teatralne przypominające film zrealizowane przez Teatr Współczesny w Szczecinie. Jego reżyserka Daria Kopiec mówi w rozmowie z Katarzyną Oklińską o trudnościach tworzenia w czasach pandemii i konieczności zmiany sposobu komunikacji z widzami.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:36
Jasny punkt w czarnej epoce rozbiorów – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja https://audycjekulturalne.pl/konstytucja-3-maja/ Mon, 03 May 2021 08:00:02 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11113 https://audycjekulturalne.pl/konstytucja-3-maja/#respond https://audycjekulturalne.pl/konstytucja-3-maja/feed/ 0 <p>Mija 230 lat od uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r. wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej, choć została przegłosowana w tajemnicy i podstępem.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/konstytucja-3-maja/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/konstytucja-3-maja/">Jasny punkt w czarnej epoce rozbiorów – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Konstytucja-3-Maja.mp3

Mija 230 lat od uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r. wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej, choć została przegłosowana w tajemnicy i podstępem. Dlaczego do dziś jest wzorem i symbolem? W rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi o tym prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego. To tutaj 230 lat temu została uchwalona konstytucja.

Konstytucja 3 maja to następstwo traumy pierwszego rozbioru Polski i zagrożenia utratą państwowości. Nie bez znaczenia pozostawały zmiany zachodzące na świecie – w Stanach Zjednoczonych formowało się państwo oparte na zasadach monteskiuszowskich, a we Francji trwała rewolucja.

Co zmieniał ten dokument? Likwidował jedno z najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań ówczesnego ustroju – liberum veto na rzecz głosowania większością, wprowadzał dziedziczność tronu, a także zapoczątkował trójpodział władzy i decentralizację państwa. W podcaście wymieniamy też inne ważne zmiany wprowadzone przez Konstytucję 3 maja, które nie pozostały bez znaczenia dla późniejszych losów Rzeczpospolitej, choć ustawa zasadnicza obowiązywała zaledwie kilka miesięcy.

Z całym aktem mogą Państwo zapoznać się w cyfrowej bibliotece Polona.

Na zdjęciu głównym obraz „Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja 1791” Jana Piotra Norblina, Polona.

Artykuł Jasny punkt w czarnej epoce rozbiorów – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Mija 230 lat od uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r. wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej, choć została przegłosowana w tajemnicy i podstępem.… Czytaj dalej Mija 230 lat od uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej konstytucji. Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r. wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej, choć została przegłosowana w tajemnicy i podstępem.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:01
Kultura jako element wzmacniający markę Polski – debata z cyklu „Polskie DNA” https://audycjekulturalne.pl/marka-polski/ Sat, 01 May 2021 08:00:25 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11131 https://audycjekulturalne.pl/marka-polski/#respond https://audycjekulturalne.pl/marka-polski/feed/ 0 <p>Czym jest współczesny patriotyzm? Czy kultura może pomagać w budowaniu marki Polski? Jaką strategię powinien przyjąć nasz kraj i czy jej stworzenie jest w ogóle możliwe?… <a href="https://audycjekulturalne.pl/marka-polski/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/marka-polski/">Kultura jako element wzmacniający markę Polski – debata z cyklu „Polskie DNA”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Deabata-o-patriotyzmie-Polskie-DNA.mp3

Czym jest współczesny patriotyzm? Czy kultura może pomagać w budowaniu marki Polski? Jaką strategię powinien przyjąć nasz kraj i czy jej stworzenie jest w ogóle możliwe? M.in. takie pytania zadawali sobie uczestnicy pierwszej w tym roku debaty z cyklu „Polskie DNA”, którą poprowadził dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.

W spotkaniu uczestniczyli redaktor naczelny i wydawca magazynu „Brief” Grzegorz Kiszluk, prezes zarządu Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc Adam Mikołajczyk, strateg budowania marki Paweł Tkaczyk, dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie dr Katarzyna Mieczkowska i dyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie Katarzyna Ziętal.

Debaty z cyklu „Polskie DNA” są elementem społeczno-edukacyjnej kampanii NCK „#Barwy Wspólne”, której celem jest szacunek do symboli narodowych oraz rozwijanie uczuć i postaw patriotycznych rozumianych jako codzienne, drobne gesty. Organizatorzy starają się odpowiedzieć na pytanie: „Co to znaczy być patriotą w dzisiejszym świecie?”, edukują i zachęcają do świętowania polskości na co dzień, nie tylko od święta.

Cała debata jest dostępna na kanale NCK na portalu YouTube.

Artykuł Kultura jako element wzmacniający markę Polski – debata z cyklu „Polskie DNA” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czym jest współczesny patriotyzm? Czy kultura może pomagać w budowaniu marki Polski? Jaką strategię powinien przyjąć nasz kraj i czy jej stworzenie jest w ogóle możliwe?… Czytaj dalej Czym jest współczesny patriotyzm? Czy kultura może pomagać w budowaniu marki Polski? Jaką strategię powinien przyjąć nasz kraj i czy jej stworzenie jest w ogóle możliwe?… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:51
Międzynarodowy Dzień Jazzu: o muzyce Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Marcinem Wasilewskim https://audycjekulturalne.pl/miedzynarodowy-dzien-jazzu/ Fri, 30 Apr 2021 08:00:34 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11124 https://audycjekulturalne.pl/miedzynarodowy-dzien-jazzu/#respond https://audycjekulturalne.pl/miedzynarodowy-dzien-jazzu/feed/ 0 <p>Dla melomanów to wyjątkowy tydzień. 27 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy – jednego z najwybitniejszych kompozytorów jazzowych, a 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/miedzynarodowy-dzien-jazzu/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/miedzynarodowy-dzien-jazzu/">Międzynarodowy Dzień Jazzu: o muzyce Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Marcinem Wasilewskim</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Wasilewski-o-Komedzie.mp3

Dla melomanów to wyjątkowy tydzień. 27 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy – jednego z najwybitniejszych kompozytorów jazzowych, a 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury organizuje Tydzień Jazzu, a jednym z jego ważnych punktów jest koncert pianisty Marcina Wasilewskiego, którego gościmy w Audycjach Kulturalnych.

W programie koncertu znalazły się utwory naszkicowane przez Krzysztofa Komedę i zachowane w domowych zbiorach artysty. Pochodzą one z zeszytu z pierwszymi kompozycjami muzyka, który Marcin Wasilewski otrzymał od Zofii Komedowej na początku swojej kariery. W naszej rozmowie zastanawiamy się czy napisana kilkadziesiąt lat temu muzyka jest dziś ciągle słuchana i jaki wywiera wpływ na współczesnych twórców.

Marcin Wasilewski wystąpił w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wraz z członkami swojego zespołu: Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) i Michałem Miśkiewiczem (perkusja) oraz z gośćmi: Henrykiem Miśkiewiczem (saksofon altowy) i Adamem Pierończykiem (saksofon tenorowy). Koncertu „Pamięć Komedy” można wysłuchać na portalu YouTube.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 

Artykuł Międzynarodowy Dzień Jazzu: o muzyce Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Marcinem Wasilewskim pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Dla melomanów to wyjątkowy tydzień. 27 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy – jednego z najwybitniejszych kompozytorów jazzowych, a 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu.… Czytaj dalej Dla melomanów to wyjątkowy tydzień. 27 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy – jednego z najwybitniejszych kompozytorów jazzowych, a 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:58
Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film. https://audycjekulturalne.pl/jozef-wilkon/ Wed, 28 Apr 2021 08:00:32 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11098 https://audycjekulturalne.pl/jozef-wilkon/#respond https://audycjekulturalne.pl/jozef-wilkon/feed/ 0 <p>Twórczość Józefa Wilkonia, przedstawiciela Polskiej Szkoły Ilustracji, stała się tematem Salonu Marcowego 2021 i Pokazu Filmów o Sztuce w Zakopanem. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorkami wydarzeń, objętych patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jozef-wilkon/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jozef-wilkon/">Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film.</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Jozef-Wilkon.mp3

Twórczość Józefa Wilkonia, przedstawiciela Polskiej Szkoły Ilustracji, stała się tematem Salonu Marcowego 2021 i Pokazu Filmów o Sztuce w Zakopanem. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorkami wydarzeń, objętych patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury.

Obszar zainteresowań twórczych Józefa Wilkonia to nie tylko ilustracja, ale także malarstwo, rzeźba czy scenografia. W swoich pracach, często przedstawiających zwierzęta i inspirowanych naturą, artysta nawiązuje do czasów dzieciństwa, które, jak mówi, było najszczęśliwszym okresem jego życia. Przez kolejne dekady działalności Józef Wilkoń wypowiada się za pomocą różnych technik twórczych, pozostając artystą poszukującym i wymykającym się prostym definicjom.

Tegoroczna odsłona Salonu Marcowego i Pokazu Filmów o Sztuce jest okazją do bliższego spotkania z twórczością Wilkonia. W przestrzeni wystawienniczej Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem znalazł się wybór prac, tworzący swoiste „kompendium wiedzy” o artyście. W ramach towarzyszącego wydarzeniu pokazu filmów obejrzymy też produkcje przybliżające wrażliwość artysty i kulisy jego pracy.

W podcaście rozmawiamy z kuratorką wystawy – Lidią Rosińską-Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki oraz autorką koncepcji pokazu filmów – Beatą Majcher, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury. Wystawa „Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film”, która pierwotnie miała potrwać do 22 maja, zostanie przedłużona do końca czerwca 2021 roku. Wirtualne zwiedzanie ekspozycji znajdą Państwo na stronie galerii.

Fot. Józef Wilkoń „Konie”, tusz, papier. Reprodukcje prac artysty oraz widoki wystawy dzięki uprzejmości organizatorów.

Artykuł Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film. pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Twórczość Józefa Wilkonia, przedstawiciela Polskiej Szkoły Ilustracji, stała się tematem Salonu Marcowego 2021 i Pokazu Filmów o Sztuce w Zakopanem. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorkami wydarzeń, Twórczość Józefa Wilkonia, przedstawiciela Polskiej Szkoły Ilustracji, stała się tematem Salonu Marcowego 2021 i Pokazu Filmów o Sztuce w Zakopanem. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorkami wydarzeń, objętych patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:40
Muzyka regionów: Podhale https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-podhale/ Fri, 23 Apr 2021 08:00:22 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11081 https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-podhale/#respond https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-podhale/feed/ 0 <p>W drugim odcinku cyklu poświęconego muzyce tradycyjnej regionów Polski zaglądamy na Podhale. Jakie dźwięki zrodziły się u podnóża Tatr pośród pasterskiego życia blisko natury?<br /> Charakterystyczną cechą muzyki podhalańskiej jest lokalna odrębność manier wykonawczych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-podhale/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-podhale/">Muzyka regionów: Podhale</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Muzyka-regionow-Podhale.mp3

W drugim odcinku cyklu poświęconego muzyce tradycyjnej regionów Polski zaglądamy na Podhale. Jakie dźwięki zrodziły się u podnóża Tatr pośród pasterskiego życia blisko natury?

Charakterystyczną cechą muzyki podhalańskiej jest lokalna odrębność manier wykonawczych. Nasz rozmówca – Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, etnograf i członek zespołów regionalnych, opowiada o tym, jak współcześnie praktykuje się tradycje muzyczne na Podhalu. Wiele rodzin nadal muzykuje w domach, a umiejętności przekazywane są międzypokoleniowo. Przetrwała też gra na tradycyjnych instrumentach, takich jak koza (dudy podhalańskie), trombity czy złóbcoki.

„Dom Ludowy” jest organizatorem festiwali, podczas których występują nie tylko lokalne zespoły, ale także podhalańskie rodziny. Instytucja dba o dziedzictwo swojego regionu na różnych obszarach kultury, również dzięki dofinansowaniu z programu „EtnoPolska”.

O rodowodzie muzyki Podhala rozmawiamy też z dr Marią Małanicz-Przybylską z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Z podcastu dowiedzą się Państwo m.in. co charakteryzuje utwory i tańce tego regionu. Porozmawiamy również o nowych zjawiskach towarzyszących podhalańskiej scenie.

Zapraszamy także do obejrzenia vloga z serii „Przejrzysty Ojczysty”, w którym Mateusz Adamczyk odkrywa cechy gwary podhalańskiej.

Poprzedni odcinek podcastu z cyklu „Muzyka regionów” poświęciliśmy muzyce kaszubskiej. Znajdą go Państwo tutaj.

Fot. P. Lewandowski.

 

Maria Małanicz-Przybylska, fot. Justyna Chmielewska

Artykuł Muzyka regionów: Podhale pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W drugim odcinku cyklu poświęconego muzyce tradycyjnej regionów Polski zaglądamy na Podhale. Jakie dźwięki zrodziły się u podnóża Tatr pośród pasterskiego życia blisko natury? Charakterystyczną cechą muzyki podhalańskiej jest lokalna odrębność manier ... W drugim odcinku cyklu poświęconego muzyce tradycyjnej regionów Polski zaglądamy na Podhale. Jakie dźwięki zrodziły się u podnóża Tatr pośród pasterskiego życia blisko natury? <br /> Charakterystyczną cechą muzyki podhalańskiej jest lokalna odrębność manier wykonawczych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 37:49
W Dniu Ziemi o odpadach w kulturze nadmiaru https://audycjekulturalne.pl/odpady-w-kulturze-nadmiaru/ Thu, 22 Apr 2021 08:00:31 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11074 https://audycjekulturalne.pl/odpady-w-kulturze-nadmiaru/#respond https://audycjekulturalne.pl/odpady-w-kulturze-nadmiaru/feed/ 0 <p>Postrzeganie odpadów w kulturze nadmiaru stało się punktem wyjścia dla badania etnograficznego zrealizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, publikowanego – nie przez przypadek – w Dniu Ziemi.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/odpady-w-kulturze-nadmiaru/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/odpady-w-kulturze-nadmiaru/">W Dniu Ziemi o odpadach w kulturze nadmiaru</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Odpady-w-kulturze-nadmiaru.mp3

Postrzeganie odpadów w kulturze nadmiaru stało się punktem wyjścia dla badania etnograficznego zrealizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, publikowanego – nie przez przypadek – w Dniu Ziemi. Dlaczego kupujemy nowe rzeczy? Czy naprawiamy stare? Jak szybko przedmiot staje się śmieciem i ląduje w koszu? Wreszcie, czy w ogóle dostrzegamy potrzebę mniejszej produkcji odpadów i większej uważności w dbaniu o środowisko? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w rozmowie z Grażyną Pol z Działu Badań i Analiz NCK.

W podcaście poruszamy temat „cyklu życia” różnych przedmiotów, od mleka po telefon komórkowy. Zastanawiamy się kto naprawia buty i od czego zależy decyzja czy trafią do śmietnika czy do szewca. Okazuje się, że wiele czynników wpływa na decyzje konsumentów. Są nimi m.in. wiek, wykształcenie, stopień zamożności i wpływ otoczenia.

Jednak bez względu na to, jak bardzo zaangażujemy się w walkę ze zmianami klimatycznymi to i tak codziennie, każdy z nas wyrzuca śmierci. Dlatego w audycji mówimy też o segregacji odpadów, która wciąż jest tematem kontrowersyjnym.

Raport jest dostępny na stronie NCK. Oprócz niego, szykowana jest też publikacja o tym, jak poszczególne gospodarstwa domowe podchodzą do używania przedmiotów oraz do segregacji odpadów. Więcej na temat omawianych w podcaście zagadnień przeczytają Państwo w czasopiśmie „Kultura Współczesna” (nr 4/2007 oraz 1/2013).

Obraz Pexels z Pixabay.

Artykuł W Dniu Ziemi o odpadach w kulturze nadmiaru pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Postrzeganie odpadów w kulturze nadmiaru stało się punktem wyjścia dla badania etnograficznego zrealizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, publikowanego – nie przez przypadek – w Dniu Ziemi.… Czytaj dalej Postrzeganie odpadów w kulturze nadmiaru stało się punktem wyjścia dla badania etnograficznego zrealizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, publikowanego – nie przez przypadek – w Dniu Ziemi.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:02
Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952 https://audycjekulturalne.pl/sny-o-warszawie/ Tue, 20 Apr 2021 08:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11061 https://audycjekulturalne.pl/sny-o-warszawie/#respond https://audycjekulturalne.pl/sny-o-warszawie/feed/ 0 <p>W trakcie II wojny światowej Warszawa uległa ogromnym zniszczeniom, a w wielu miejscach dosłownie zrównano ją z powierzchnią ziemi. Mimo to, jak w swojej książce pisze Krzysztof Mordyński, miasta tak naprawdę nie można było zniszczyć – pozostało ono w sercach mieszkańców.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sny-o-warszawie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sny-o-warszawie/">Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Sny-o-Warszawie.mp3

W trakcie II wojny światowej Warszawa uległa ogromnym zniszczeniom, a w wielu miejscach dosłownie zrównano ją z powierzchnią ziemi. Mimo to, jak w swojej książce pisze Krzysztof Mordyński, miasta tak naprawdę nie można było zniszczyć – pozostało ono w sercach mieszkańców. Z autorem reportażu rozmawiamy o ideach towarzyszących architektom i urbanistom, którzy planowali stolicę na nowo.

Z urbanistycznego punktu widzenia ogromne zniszczenie Warszawy po wojnie było pewną szansą. Planiści mogli zaprojektować nowy układ przestrzenny miasta, oparty na zyskujących popularność założeniach modernizmu. Architekci związani z Biurem Odbudowy Stolicy (BOS) w swoich projektach przywiązywali dużą uwagę do funkcjonalności. Istotne było również stworzenie przestrzeni sprzyjającej nawiązywaniu więzi społecznych. Musieli jednak decydować, które przedsięwzięcia traktować jako priorytetowe. Niebawem ich plany częściowo zrewidować miała socrealistyczna wizja układu miasta.

O burzliwym i trudnym okresie przebudowy Warszawy po wojnie pisze w swojej książce historyk, wykładowca i kustosz muzealny Krzysztof Mordyński. Z autorem reportażu „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952” (wyd. Prószyński i S-ka) rozmawiamy o urbanistycznych koncepcjach układu powojennej stolicy. Jakie dylematy przeżywali ówcześni urbaniści? Jak mogłaby dziś wyglądać Warszawa? Zapraszamy do słuchania!

Artykuł Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W trakcie II wojny światowej Warszawa uległa ogromnym zniszczeniom, a w wielu miejscach dosłownie zrównano ją z powierzchnią ziemi. Mimo to, jak w swojej książce pisze Krzysztof Mordyński, miasta tak naprawdę nie można było zniszczyć – pozostało ono w ... W trakcie II wojny światowej Warszawa uległa ogromnym zniszczeniom, a w wielu miejscach dosłownie zrównano ją z powierzchnią ziemi. Mimo to, jak w swojej książce pisze Krzysztof Mordyński, miasta tak naprawdę nie można było zniszczyć – pozostało ono w sercach mieszkańców.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:42
Obecność. Magdalena Gross / Gela Seksztajn https://audycjekulturalne.pl/obecnosc/ Mon, 19 Apr 2021 08:00:08 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11028 https://audycjekulturalne.pl/obecnosc/#respond https://audycjekulturalne.pl/obecnosc/feed/ 0 <p>Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z twórczością Magdaleny Gross i Geli Seksztajn, które – mimo niesprzyjających czasów, w jakich przyszło im żyć – zapisały się w historii sztuki.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/obecnosc/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/obecnosc/">Obecność. Magdalena Gross / Gela Seksztajn</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Obecnosc.mp3

Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z twórczością Magdaleny Gross i Geli Seksztajn, które – mimo niesprzyjających czasów, w jakich przyszło im żyć – zapisały się w historii sztuki. Pierwsza z nich zajmowała się rzeźbą, zasłynęła jako animalistka. Druga głównie malowała portrety. Los obu połączyła II wojna światowa i żydowskie pochodzenie, dlatego podcast publikujemy w dniu 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. O życiu i twórczości artystek opowiada kuratorka wystawy Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz.

Na prezentowanej wirtualnie ekspozycji zobaczymy wykonane przez Magdalenę Gross rzeźby zwierząt, na co dzień rozproszone w wielu muzeach w Polsce. Artystka w czasie okupacji ukrywała się na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego, w domu zaprzyjaźnionego dyrektora zoo Jana Żabińskiego. O niezwykłej historii modernistycznego budynku i jego lokatorów posłuchają Państwo w podcaście „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą”.

Twórczość drugiej z artystek, której prace są pokazywane w Kordegardzie – Geli Seksztajn – to portrety. Przetrwały dzięki Archiwum Ringelbluma i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Możemy je zobaczyć dzięki uprzejmości Żydowskiego Instytutu Historycznego. Malarka należała do grona artystów tworzących środowisko żydowskiej kultury w stolicy. Specjalizowała się w akwareli i rysunku. Malowała realistyczne portrety, a także martwe natury i pejzaże. Wystawa jest poświęcona jej córeczce, która zmarła zginęła razem z Gelą Seksztajn prawdopodobnie podczas powstania w getcie warszawskim.

Zdjęcie główne z wystawy „Obecność. Magdalena Gross / Gela Seksztajn”, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, fot. Marianna Kulesza

Artykuł Obecność. Magdalena Gross / Gela Seksztajn pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z twórczością Magdaleny Gross i Geli Seksztajn, które – mimo niesprzyjających czasów, w jakich przyszło im żyć – zapisały się w historii sztuki.… Czytaj dalej Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z twórczością Magdaleny Gross i Geli Seksztajn, które – mimo niesprzyjających czasów, w jakich przyszło im żyć – zapisały się w historii sztuki.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:31
„Between Death & Love”. Nowa płyta Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały https://audycjekulturalne.pl/between-death-and-love/ Fri, 16 Apr 2021 08:00:33 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11023 https://audycjekulturalne.pl/between-death-and-love/#respond https://audycjekulturalne.pl/between-death-and-love/feed/ 0 <p>Na najnowszym albumie duetu Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały znalazł się repertuar kompozytorów rosyjskich – Siergieja Rachmaninowa oraz Modesta Musorgskiego. Ze światowej sławy śpiewakiem operowym rozmawiamy o realizacji wydawnictwa w czasie pandemii i specyfice wykonywania liryki wokalnej.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/between-death-and-love/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/between-death-and-love/">„Between Death & Love”. Nowa płyta Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Tomasz-Konieczny.mp3

Na najnowszym albumie duetu Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały znalazł się repertuar kompozytorów rosyjskich – Siergieja Rachmaninowa oraz Modesta Musorgskiego. Ze światowej sławy śpiewakiem operowym rozmawiamy o realizacji wydawnictwa w czasie pandemii i specyfice wykonywania liryki wokalnej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Tomasz Konieczny zasłynął w świecie opery jako bas-baryton często występujący w inscenizacjach dzieł Wagnera. W duecie z pianistą Lechem Napierałą nagrywa płyty z recitalem pieśniarskim. „Between Death & Love” jest kolejną propozycją po Schubertowskiej „Podróży zimowej” z tekstami Stanisława Barańczaka i „Songs & Sonnets” Romualda Twardowskiego. Tym razem artyści sięgnęli po wybór romansów Siergieja Rachmaninowa oraz „Pieśni i tańce śmierci” Modesta Musorgskiego. Utwory tworzą spójną całość, w której miłość przenika się ze śmiercią – wątkami charakterystycznymi dla twórczości kompozytorów rosyjskich.

W podcaście Tomasz Konieczny mówi o niełatwej sytuacji artystów w dobie pandemii, która przyniosła również pozytywne odkrycia twórcze. Jak zdradza śpiewak, w przypadku wykonywania liryki wokalnej, ogromną rolę odegrało także jego wykształcenie i doświadczenie aktorskie, od którego rozpoczął swoją ścieżkę artystyczną.

Płyta „Between Death & Love” została wydana wspólnie przez Stowarzyszenie Dal Segno Institute oraz Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Album jest dostępny w dobrych sklepach muzycznych.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Trepak” Modesta Musorgskiego oraz „Ja byl u niej” Siergieja Rachmaninowa w interpretacji Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały.

Fot. Tomasz Konieczny podczas recitalu w Filharmonii Narodowej, dzięki uprzejmości artysty.

„Between Death & Love”. Nowa płyta Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały – transkrypcja podcastu

Artykuł „Between Death & Love”. Nowa płyta Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Na najnowszym albumie duetu Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały znalazł się repertuar kompozytorów rosyjskich – Siergieja Rachmaninowa oraz Modesta Musorgskiego. Ze światowej sławy śpiewakiem operowym rozmawiamy o realizacji wydawnictwa w czasie pand... Na najnowszym albumie duetu Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały znalazł się repertuar kompozytorów rosyjskich – Siergieja Rachmaninowa oraz Modesta Musorgskiego. Ze światowej sławy śpiewakiem operowym rozmawiamy o realizacji wydawnictwa w czasie pandemii i specyfice wykonywania liryki wokalnej.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:27
Teresa Jakubowska. Z życia wycięte https://audycjekulturalne.pl/z-zycia-wyciete/ Thu, 15 Apr 2021 08:00:49 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11009 https://audycjekulturalne.pl/z-zycia-wyciete/#respond https://audycjekulturalne.pl/z-zycia-wyciete/feed/ 0 <p>Wybór prac graficzki Teresy Jakubowskiej prezentuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Dopóki galerie pozostają zamknięte, z ekspozycją możemy zapoznać się w sieci. Składają się na nią przede wszystkim czarno-białe linoryty, tworzone przez artystkę od drugiej połowy lat 50.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/z-zycia-wyciete/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/z-zycia-wyciete/">Teresa Jakubowska. Z życia wycięte</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Teresa_Jakubowska.mp3

Wybór prac graficzki Teresy Jakubowskiej prezentuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Dopóki galerie pozostają zamknięte, z ekspozycją możemy zapoznać się w sieci. Składają się na nią przede wszystkim czarno-białe linoryty, tworzone przez artystkę od drugiej połowy lat 50. ubiegłego wieku. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorką wystawy – Karoliną Prymlewicz.

Teresa Jakubowska urodziła się w 1930 roku w Wilnie. To tam, jako dziecko podziwiała ozdobny stiuk w kościele świętych Piotra i Pawła, co w przyszłości wpłynęło na jej artystyczną manierę wypełniania całej kompozycji przedstawieniem. Studia z zakresu grafiki artystycznej ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już pod koniec lat 50. ukształtowała się oryginalna stylistyka jej prac, wykonywanych początkowo jako drzeworyty, a później linoryty. Liczne podróże, możliwe dzięki sprzedaży grafik, zaowocowały wieloma portretami miast i ich mieszkańców. W swoich pracach Teresa Jakubowska komentowała również siermiężną codzienność PRL-u i sytuacje egzystencjalne obecnych jej czasów.

Naszą rozmówczynią jest Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte”. Historyczka sztuki opowiada o stylu i ścieżkach twórczych polskiej graficzki. Jak pisze o sobie sama artystka, w jej pracach obecny był zawsze element satyry, wynikający z „krytycznego spojrzenia na rzeczywistość i ludzkie przywary”.

Wystawa potrwa do 23 maja 2021 r. Spacer online po ekspozycji jest dostępny na stronie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Fot. Teresa Jakubowska, „Ślub”, 1959, linoryt.

Reprodukcje prac Teresy Jakubowskiej oraz widoki wystawy dzięki uprzejmości muzeum.

Artykuł Teresa Jakubowska. Z życia wycięte pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Wybór prac graficzki Teresy Jakubowskiej prezentuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Dopóki galerie pozostają zamknięte, z ekspozycją możemy zapoznać się w sieci. Składają się na nią przede wszystkim czarno-białe linoryty, Wybór prac graficzki Teresy Jakubowskiej prezentuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Dopóki galerie pozostają zamknięte, z ekspozycją możemy zapoznać się w sieci. Składają się na nią przede wszystkim czarno-białe linoryty, tworzone przez artystkę od drugiej połowy lat 50.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:35
O sensie życia z Antonim Liberą w 115. rocznicę urodzin Samuela Becketta https://audycjekulturalne.pl/115-rocznica-urodzin-samuela-becketta/ Tue, 13 Apr 2021 08:00:26 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=11001 https://audycjekulturalne.pl/115-rocznica-urodzin-samuela-becketta/#respond https://audycjekulturalne.pl/115-rocznica-urodzin-samuela-becketta/feed/ 0 <p>‚</p> <p>115 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku, autor m.in. „Czekając na Godota”, „Końcówki” czy „Szczęśliwych dni” – Samuel Beckett. O recepcji jego twórczości w Polsce, a także o inscenizacjach napisanych przez niego sztuk Katarzyna Oklińska rozmawia ze znawcą twórczości artysty, pisarzem i tłumaczem Antonim Liberą.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/115-rocznica-urodzin-samuela-becketta/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/115-rocznica-urodzin-samuela-becketta/">O sensie życia z Antonim Liberą w 115. rocznicę urodzin Samuela Becketta</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Beckett.mp3

115 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku, autor m.in. „Czekając na Godota”, „Końcówki” czy „Szczęśliwych dni” – Samuel Beckett. O recepcji jego twórczości w Polsce, a także o inscenizacjach napisanych przez niego sztuk Katarzyna Oklińska rozmawia ze znawcą twórczości artysty, pisarzem i tłumaczem Antonim Liberą.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dramaty Samuela Becketta to teatr absurdu, który miesza rzeczywistość z fikcją. Twórca porusza tematy trudne, często o wydźwięku eschatologicznym. W podcaście wraz z naszym gościem zastanawiamy się nad tym, dlaczego wątki egzystencjalne i pytania o sens życia ciągle przyciągają czytelników do tekstów napisanych przez dramaturga w połowie XX w.

Beckett należał do artystów skrzętnie broniących swoich dramatów przed ingerencją reżyserów teatralnych. Zauważał najdrobniejsze zmiany w inscenizacjach i zasłynął z dokładnych opisów w didaskaliach. Antoni Libera dzieli się z nami wspomnieniem spektaklu na podstawie sztuki Samuela Becketta, który szczególnie zapadł mu w pamięć.

Nasz gość mówi też o pierwszym, dotąd nigdy niepublikowanym w Polsce dramacie „Eleuhteria”, który ujrzy światło dzienne 21. kwietnia 2021 r. nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Na stronie PIW znajdą również Państwo książki z utworami wybranymi, o których wspominamy w rozmowie.

Polecamy też spotkanie ze wspomnianą Mają Komorowską, która wciela się w postać Winni w przedstawieniu „Szczęśliwe dni” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w reżyserii Antoniego Libery od 1995 r. Sztuka do dziś nie zeszła z afisza. Zdjęcie główne to fotografia zrobiona podczas spektaklu (archiwum Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, fot. Stefan Okołowicz).

O sensie życia z Antonim Liberą w 115. rocznicę urodzin Samuela Becketta – transkrypcja podcastu

Artykuł O sensie życia z Antonim Liberą w 115. rocznicę urodzin Samuela Becketta pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
‚ 115 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku, autor m.in. „Czekając na Godota”, „Końcówki” czy „Szczęśliwych dni” – Samuel Beckett. O recepcji jego twórczości w Polsce, a także o inscenizacjach napisanych przez niego sztuk... ‚<br /> <br /> 115 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku, autor m.in. „Czekając na Godota”, „Końcówki” czy „Szczęśliwych dni” – Samuel Beckett. O recepcji jego twórczości w Polsce, a także o inscenizacjach napisanych przez niego sztuk Katarzyna Oklińska rozmawia ze znawcą twórczości artysty, pisarzem i tłumaczem Antonim Liberą.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 25:22
Dzień Czekolady! Odkrywamy kulturowe oblicze kakaowego przysmaku https://audycjekulturalne.pl/dzien-czekolady/ Mon, 12 Apr 2021 08:00:40 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10966 https://audycjekulturalne.pl/dzien-czekolady/#respond https://audycjekulturalne.pl/dzien-czekolady/feed/ 0 <p>12. kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. W Audycjach Kulturalnych zabieramy więc Słuchaczy do krainy kakao i jednej z najstarszych fabryk czekolady w Polsce, która w tym roku kończy 170 lat.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/dzien-czekolady/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/dzien-czekolady/">Dzień Czekolady! Odkrywamy kulturowe oblicze kakaowego przysmaku</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Czekolada.mp3

12. kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. W Audycjach Kulturalnych zabieramy więc Słuchaczy do krainy kakao i jednej z najstarszych fabryk czekolady w Polsce, która w tym roku kończy 170 lat. Mowa o Fabryce Czekolady Wedla. O kulturowym znaczeniu słodkości opowiada Maestro Czekolady Janusz Profus.

W podcaście zastanawiamy się czy jest na świecie ktoś, kto nie lubi czekolady? Jeśli znają Państwo taką osobę koniecznie prosimy nas o tym poinformować! Nasz gość mówi o historii zmiany postrzegania tego przysmaku. W XVIII w. czekolada była sprzedawana w aptekach, a jeszcze w czasach PRL był to towar luksusowy. Trudno w to uwierzyć, wiedząc że dzisiaj może sobie na niego pozwolić właściwie każdy. W rozmowie cofamy się do odległej przeszłości, kiedy to ziarna kakaowca były… środkiem płatniczym.

Janusz Profus przypomina historię trzech pokoleń rodziny Wedlów i ich związków ze światem kultury. Dla marki pracowali m.in. jedna z najważniejszych malarek XX wieku Zofia Stryjeńska, architekt Józef Napoleon Czerwiński, który zaprojektował gmach funkcjonującej do dziś fabryki oraz włoski grafik – Leonetto Cappiello, nazywany „ojcem nowoczesnej reklamy”.

Więcej o książce „Sztuka dwudziestolecia” Katarzyny Nowakowskiej-Sito, wydanej przez NCK, o której wspominamy w podcaście, posłuchają Państwo w rozmowie „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty”.

Fot. dzięki uprzejmości Fabryki Wedla

Artykuł Dzień Czekolady! Odkrywamy kulturowe oblicze kakaowego przysmaku pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
12. kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. W Audycjach Kulturalnych zabieramy więc Słuchaczy do krainy kakao i jednej z najstarszych fabryk czekolady w Polsce, która w tym roku kończy 170 lat.… Czytaj dalej 12. kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. W Audycjach Kulturalnych zabieramy więc Słuchaczy do krainy kakao i jednej z najstarszych fabryk czekolady w Polsce, która w tym roku kończy 170 lat.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:52
Kontrola Jakości: Krzysztof Lenczowski, Oxford Drama, Pola Chobot & Adam Baran https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-12/ Fri, 09 Apr 2021 08:00:02 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10958 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-12/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-12/feed/ 0 <p>W kwietniowym odcinku Kontroli Jakości pod lupę bierzemy albumy artystów, którzy w swojej twórczości czerpią inspiracje z wielu obszarów muzyki. Ich wrażliwość, znakomity warsztat i otwartość na eksperymenty doprowadziły do powstania albumów wyróżniających się spośród wiosennych premier płytowych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-12/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-12/">Kontrola Jakości: Krzysztof Lenczowski, Oxford Drama, Pola Chobot & Adam Baran</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Kontrola-Jakosci.mp3

W kwietniowym odcinku Kontroli Jakości pod lupę bierzemy albumy artystów, którzy w swojej twórczości czerpią inspiracje z wielu obszarów muzyki. Ich wrażliwość, znakomity warsztat i otwartość na eksperymenty doprowadziły do powstania albumów wyróżniających się spośród wiosennych premier płytowych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Źródeł brzmień, które możemy odnaleźć na trzeciej płycie Krzysztofa Lenczowskiego, jest całkiem sporo. Muzyk znany m.in. z Atom String Quartet szukał ich również w twórczości innych artystów, z którymi dotąd współpracował. Impulsem do rozpoczęcia prac nad płytą „Lost Journey”, nagraną z Kajetanem Galasem i Bartoszem Staromiejskim, była książka „Bieguni” Olgi Tokarczuk.

Z duetem Oxford Drama, tworzonym przez Gosię Dryjańską i Marcina Mrówkę, rozmawiamy natomiast o poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, które może zapewnić muzyka. Jak pandemia wpłynęła na album zatytułowany „What’s The Deal With Time?” – ich trzecią wspólną płytę?

Pola Chobot i Adam Baran opowiadają w Kontroli Jakości o swoich bluesowych korzeniach i stałym eksplorowaniu, które doprowadziło ich do wydania minialbumu „Trzeba Mi”. Podczas tworzenia kierowali się zasadą nieograniczania własnych potrzeb względem materiału, jak najmniejszej ingerencji w pomysły wypływające z ich odczuć.

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • Krzysztof Lenczowski – słuchaj od 0:12;
 • Oxford Drama – słuchaj od 14:29;
 • Pola Chobot & Adam Baran – słuchaj od 25:15.

Albumy prezentowane w tym odcinku:

 • Krzysztof Lenczowski Trio – Lost Journey (Lydian Series);
 • Oxford Drama – What’s The Deal With Time? (wyd. własne);
 • Pola Chobot & Adam Baran – Trzeba Mi (FONOBO).

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Lost Journey” (Krzysztof Lenczowski Trio), „Episode Couples” (Oxford Drama) oraz „Kurz” (Pola Chobot & Adam Baran).

Zapraszamy również do wysłuchania poprzednich odcinków cyklu Kontrola Jakości:

Kontrola Jakości Krzysztof Lenczowski, Oxford Drama, Pola Chobot Adam Baran – transkrypcja podcastu

Artykuł Kontrola Jakości: Krzysztof Lenczowski, Oxford Drama, Pola Chobot & Adam Baran pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W kwietniowym odcinku Kontroli Jakości pod lupę bierzemy albumy artystów, którzy w swojej twórczości czerpią inspiracje z wielu obszarów muzyki. Ich wrażliwość, znakomity warsztat i otwartość na eksperymenty doprowadziły do powstania albumów wyróżniają... W kwietniowym odcinku Kontroli Jakości pod lupę bierzemy albumy artystów, którzy w swojej twórczości czerpią inspiracje z wielu obszarów muzyki. Ich wrażliwość, znakomity warsztat i otwartość na eksperymenty doprowadziły do powstania albumów wyróżniających się spośród wiosennych premier płytowych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 36:27
Król wśród instrumentów – odkrywamy zakamarki muzyki organowej https://audycjekulturalne.pl/zakamarki-muzyki-organowej/ Thu, 08 Apr 2021 08:00:03 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10944 https://audycjekulturalne.pl/zakamarki-muzyki-organowej/#respond https://audycjekulturalne.pl/zakamarki-muzyki-organowej/feed/ 0 <p>Imponują rozmiarem, możliwościami brzmieniowymi i zdobionymi fasadami. Ich liczne walory i skomplikowana konstrukcja od wieków budzą podziw. O organach rozmawiamy dziś z dr hab. Małgorzatą Trzaskalik-Wyrwą.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zakamarki-muzyki-organowej/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zakamarki-muzyki-organowej/">Król wśród instrumentów – odkrywamy zakamarki muzyki organowej</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Muzyka-organowa.mp3

Imponują rozmiarem, możliwościami brzmieniowymi i zdobionymi fasadami. Ich liczne walory i skomplikowana konstrukcja od wieków budzą podziw. O organach rozmawiamy dziś z dr hab. Małgorzatą Trzaskalik-Wyrwą.

Stowarzyszenie Pro Musica Organa stworzyło cykl filmów prezentujących pięć wyjątkowych instrumentów, będących perłami na organowej mapie Polski. Twórcy projekt „Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo” odwiedzili świątynie w Olkuszu, Pasłęku, Mariańskim Porzeczu, Siedlcach i Nowym Sączu. Na instrumentach zagrali znakomici polscy organiści, prezentujący repertuar z różnych epok.

O tajniki świata muzyki organowej pytamy dr hab. Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę, pomysłodawczynię projektu. W jakim kierunku zmierza współczesne budownictwo organowe? Czy każde organy są niepowtarzalne? Jakie trudności stoją przed organistami?

Projekt „Skarby w piszczałkach zaklęte odkrywane na nowo” powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem wykonanym przez polskich organistów na wyjątkowych instrumentach:

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Preludium” i fugi „As-dur op. 35 nr 4” Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego w wykonaniu Marka Pilcha oraz Gagliardy z Tabulatury braniewsko-oliwskiej w wykonaniu Krzysztofa Urbaniaka.

Fotografie dzięki uprzejmości twórców projektu.

Artykuł Król wśród instrumentów – odkrywamy zakamarki muzyki organowej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Imponują rozmiarem, możliwościami brzmieniowymi i zdobionymi fasadami. Ich liczne walory i skomplikowana konstrukcja od wieków budzą podziw. O organach rozmawiamy dziś z dr hab. Małgorzatą Trzaskalik-Wyrwą.… Czytaj dalej Imponują rozmiarem, możliwościami brzmieniowymi i zdobionymi fasadami. Ich liczne walory i skomplikowana konstrukcja od wieków budzą podziw. O organach rozmawiamy dziś z dr hab. Małgorzatą Trzaskalik-Wyrwą.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 24:05
Seriale. Do następnego odcinka https://audycjekulturalne.pl/seriale/ Wed, 07 Apr 2021 08:00:40 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10924 https://audycjekulturalne.pl/seriale/#respond https://audycjekulturalne.pl/seriale/feed/ 0 <p>Jakie seriale oglądamy najchętniej? Jak bardzo rynek zmienił przyzwyczajenia widzów w ostatnich latach? Czy polska kinematografia bardzo różni się od amerykańskiej lub angielskiej? M.in. na te pytania w rozmowie z Katarzyną Oklińską odpowiada Zwierz Popkulturalny, czyli Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki „Seriale.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/seriale/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/seriale/">Seriale. Do następnego odcinka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Seriale.mp3

Jakie seriale oglądamy najchętniej? Jak bardzo rynek zmienił przyzwyczajenia widzów w ostatnich latach? Czy polska kinematografia bardzo różni się od amerykańskiej lub angielskiej? M.in. na te pytania w rozmowie z Katarzyną Oklińską odpowiada Zwierz Popkulturalny, czyli Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki „Seriale. Do następnego odcinka”.

Seriale moglibyśmy podzielić na polskie i zagraniczne, jak „Wataha” i „Mad men”, na dawne i współczesne, jak „Czterej pancerni i pies” i „New Amsterdam”, w końcu na telenowele i zamknięte miniseriale, jak „Moda na sukces” i „Rojst”. Katarzyna Czajka-Komuniarczuk pisze o nich wszystkich przyznając, że nie wyczerpała tematu. W rozmowie zastanawiamy się czy łatka „seriale” pasuje do wszystkich wymienionych tytułów i jak bardzo telewizja na życzenie czy popularne serwisy streamingowe zmienimy rynek i nasze przyzwyczajenia.

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa W.A.B., a więcej przemyśleń naszego gościa na temat seriali i filmów – na blogu Zwierz Popkulturalny.

W materiale wykorzystaliśmy utwory z seriali „Czterdziestolatek”, „Czterej pancerni i pies”, „Rojst” i „Alternatywy 4”.

Na zdjęciu głównym Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, fot. Maciej Czajka

Artykuł Seriale. Do następnego odcinka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jakie seriale oglądamy najchętniej? Jak bardzo rynek zmienił przyzwyczajenia widzów w ostatnich latach? Czy polska kinematografia bardzo różni się od amerykańskiej lub angielskiej? M.in. na te pytania w rozmowie z Katarzyną Oklińską odpowiada Zwierz Po... Jakie seriale oglądamy najchętniej? Jak bardzo rynek zmienił przyzwyczajenia widzów w ostatnich latach? Czy polska kinematografia bardzo różni się od amerykańskiej lub angielskiej? M.in. na te pytania w rozmowie z Katarzyną Oklińską odpowiada Zwierz Popkulturalny, czyli Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki „Seriale.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:25
Nowa płyta zespołu Dagadana https://audycjekulturalne.pl/nowa-plyta-zespolu-dagadana/ Tue, 06 Apr 2021 08:00:25 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10835 https://audycjekulturalne.pl/nowa-plyta-zespolu-dagadana/#respond https://audycjekulturalne.pl/nowa-plyta-zespolu-dagadana/feed/ 0 <p>9. kwietnia ukaże się najnowszy album zespołu Dagadana „Tobie”. W Audycjach Kulturalnych opowiadają o niej Dagmara Gregorowicz i Dana Winnycka.<br /> Podczas zeszłorocznej odsłony Festiwalu Wschód Kultury „Inny Wymiar” w Białymstoku zespół Dagadana zaprezentował premierowo utwory ze swojej najnowszej płyty pt.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/nowa-plyta-zespolu-dagadana/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/nowa-plyta-zespolu-dagadana/">Nowa płyta zespołu Dagadana</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Dagadana.mp3

9. kwietnia ukaże się najnowszy album zespołu Dagadana „Tobie”. W Audycjach Kulturalnych opowiadają o niej Dagmara Gregorowicz i Dana Winnycka.

Podczas zeszłorocznej odsłony Festiwalu Wschód Kultury „Inny Wymiar” w Białymstoku zespół Dagadana zaprezentował premierowo utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „Tobie”. Jej premiera ma jednak miejsce dopiero teraz. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, którego Dagmara Gregorowicz i Dana Winnycka udzieliły Markowi Horodniczemu w sierpniu 2020 roku.

Artykuł Nowa płyta zespołu Dagadana pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
9. kwietnia ukaże się najnowszy album zespołu Dagadana „Tobie”. W Audycjach Kulturalnych opowiadają o niej Dagmara Gregorowicz i Dana Winnycka. Podczas zeszłorocznej odsłony Festiwalu Wschód Kultury „Inny Wymiar” w Białymstoku zespół Dagadana zaprezen... 9. kwietnia ukaże się najnowszy album zespołu Dagadana „Tobie”. W Audycjach Kulturalnych opowiadają o niej Dagmara Gregorowicz i Dana Winnycka. <br /> Podczas zeszłorocznej odsłony Festiwalu Wschód Kultury „Inny Wymiar” w Białymstoku zespół Dagadana zaprezentował premierowo utwory ze swojej najnowszej płyty pt.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:57
Jajko jako symbol życia – o tradycji tworzenia pisanek https://audycjekulturalne.pl/jajko-jako-symbol-zycia/ Sun, 04 Apr 2021 08:00:14 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10820 https://audycjekulturalne.pl/jajko-jako-symbol-zycia/#respond https://audycjekulturalne.pl/jajko-jako-symbol-zycia/feed/ 0 <p>Najstarsze polskie stanowisko archeologiczne z glinianymi i kamiennymi wyobrażeniami jaj datuje się na X-XIII wiek. Choć ich funkcja obrzędowa zmieniała się przez stulecia, pozostają one obiektami pełnymi znaczeń, towarzyszącymi nam dziś głównie podczas Świąt Wielkanocnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jajko-jako-symbol-zycia/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jajko-jako-symbol-zycia/">Jajko jako symbol życia – o tradycji tworzenia pisanek</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Pisanki.mp3

Najstarsze polskie stanowisko archeologiczne z glinianymi i kamiennymi wyobrażeniami jaj datuje się na X-XIII wiek. Choć ich funkcja obrzędowa zmieniała się przez stulecia, pozostają one obiektami pełnymi znaczeń, towarzyszącymi nam dziś głównie podczas Świąt Wielkanocnych. W tym odcinku pytamy o symbolikę jaj oraz tradycję ich zdobienia.

Mianem pisanek określamy dziś jaja udekorowane za pomocą różnorodnych technik. Wśród nich znajdziemy choćby kraszanki, rysowanki czy naklejanki. Przez lata w poszczególnych regionach rozwinęły się zróżnicowane sposoby barwienia i ozdabiania jaj, symbolizujących cykliczność życia.

Współcześnie jaja kojarzą się nam głównie ze zwyczajami wielkanocnymi. W przeszłości obdarowywano nimi bliskie osoby w okresie wiosennym. Były również przedmiotem wielu zabaw i podziękowań za tańce podczas zapustów.

O znaczeniu jaja w kulturze i kulisach technik zdobniczych opowiada Karolina Pachla-Wojciechowska z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Instytucja posiada największy w Polsce zbiór pisanek, liczący ponad 8 tysięcy eksponatów. W Audycjach Kulturalnych sprawdzamy, za którym z nich stoi niesamowita historia.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Fot. Pisanki z dedykacjami prezentowane na wystawie „Od-nowa” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Artykuł Jajko jako symbol życia – o tradycji tworzenia pisanek pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Najstarsze polskie stanowisko archeologiczne z glinianymi i kamiennymi wyobrażeniami jaj datuje się na X-XIII wiek. Choć ich funkcja obrzędowa zmieniała się przez stulecia, pozostają one obiektami pełnymi znaczeń, Najstarsze polskie stanowisko archeologiczne z glinianymi i kamiennymi wyobrażeniami jaj datuje się na X-XIII wiek. Choć ich funkcja obrzędowa zmieniała się przez stulecia, pozostają one obiektami pełnymi znaczeń, towarzyszącymi nam dziś głównie podczas Świąt Wielkanocnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:49
Paweł Łukaszewski: sacrum w muzyce to ciągłe poszukiwanie https://audycjekulturalne.pl/sacrum-w-muzyce/ Fri, 02 Apr 2021 08:00:09 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10815 https://audycjekulturalne.pl/sacrum-w-muzyce/#respond https://audycjekulturalne.pl/sacrum-w-muzyce/feed/ 0 <p>W Wielkim Tygodniu, czasie szczególnym dla chrześcijan, rozmawiamy z prof. Pawłem Łukaszewskim. Kompozytor i dyrygent opowiada o istocie muzyki sakralnej oraz jej współistnieniu z liturgią.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sacrum-w-muzyce/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sacrum-w-muzyce/">Paweł Łukaszewski: sacrum w muzyce to ciągłe poszukiwanie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/04/Muzyka-sakralna.mp3

W Wielkim Tygodniu, czasie szczególnym dla chrześcijan, rozmawiamy z prof. Pawłem Łukaszewskim. Kompozytor i dyrygent opowiada o istocie muzyki sakralnej oraz jej współistnieniu z liturgią.

Okazją do spotkania jest wydana niedawno płyta Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod batutą prof. Pawła Łukaszewskiego. Album „Benedictvs XVI in Honorem” ukazał się nakładem wydawnictwa Opus Series (Requiem Records). Zawarte na nim dzieła sakralne przedstawiają kierunki, jakimi podążali kompozytorzy różnych czasów.

Prof. Paweł Łukaszewski opowiada w Audycjach Kulturalnych o tym, co jego zdaniem może oznaczać sacrum w muzyce. Zastanawiamy się też, jak należałoby zdefiniować muzykę sakralną i co powinno być jej wyróżnikiem. Czy dziś cieszy się ona popularnością?

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „O salutaris” (z „Messe à trois voix”) André Capleta w wykonaniu Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” z płyty „Benedictvs XVI in Honorem” oraz „Via Crucis” prof. Pawła Łukaszewskiego.

Na zdjęciu prof. Paweł Łukaszewski, fot. Piotr Dłubak.

Artykuł Paweł Łukaszewski: sacrum w muzyce to ciągłe poszukiwanie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W Wielkim Tygodniu, czasie szczególnym dla chrześcijan, rozmawiamy z prof. Pawłem Łukaszewskim. Kompozytor i dyrygent opowiada o istocie muzyki sakralnej oraz jej współistnieniu z liturgią.… Czytaj dalej W Wielkim Tygodniu, czasie szczególnym dla chrześcijan, rozmawiamy z prof. Pawłem Łukaszewskim. Kompozytor i dyrygent opowiada o istocie muzyki sakralnej oraz jej współistnieniu z liturgią.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:43
Ożywiony mit golema w powieści Macieja Płazy https://audycjekulturalne.pl/ozywiony-mit-golema/ Wed, 31 Mar 2021 08:00:48 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10804 https://audycjekulturalne.pl/ozywiony-mit-golema/#respond https://audycjekulturalne.pl/ozywiony-mit-golema/feed/ 0 <p>„Golem” – tak nazywa się najnowsza powieść Macieja Płazy, która przenosi czytelników do świata polskich chasydów żyjących na początku XX wieku. Takiej rzeczywistości już nie ma.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/ozywiony-mit-golema/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/ozywiony-mit-golema/">Ożywiony mit golema w powieści Macieja Płazy</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Golem-popr-2.mp3

„Golem” – tak nazywa się najnowsza powieść Macieja Płazy, która przenosi czytelników do świata polskich chasydów żyjących na początku XX wieku. Takiej rzeczywistości już nie ma. Przepadła za sprawą I i II wojny światowej, które bezpowrotnie zmieniły strukturę społeczną naszego kraju. W rozmowie z Katarzyną Oklińską autor tłumaczy dlaczego postanowił opowiedzieć o tamtym czasie.

Maciej Płaza opisuje historię nieznajomego nazwanego Rafaelem, który w jednych budzi strach, a w innych nadzieję. Głuchoniemy jest bezinteresownie pomocny i do złudzenia przypomina mitycznego golema. Mężczyzna jest jednak uosobieniem wielu mitów. Jakich? Tego dowiedzą się Państwo słuchając rozmowy.

Autor mówi też o warsztacie. Zdradza swoje literackie inspiracje i tłumaczy dlaczego jidyszyzmy znalazły się w jego książce. Takie słowa jak „bachor”, „mendel” czy „rejwach” są iście żydowskie, a na stałe zapisały się w języku polskim. To kulturowa pozostałość po żydowskiej obecności w Polsce.

Artykuł Ożywiony mit golema w powieści Macieja Płazy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Golem” – tak nazywa się najnowsza powieść Macieja Płazy, która przenosi czytelników do świata polskich chasydów żyjących na początku XX wieku. Takiej rzeczywistości już nie ma.… Czytaj dalej „Golem” – tak nazywa się najnowsza powieść Macieja Płazy, która przenosi czytelników do świata polskich chasydów żyjących na początku XX wieku. Takiej rzeczywistości już nie ma.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:20
Zapomniana muzyka teatralna Krzysztofa Pendereckiego https://audycjekulturalne.pl/zapomniana-muzyka-pendereckiego/ Mon, 29 Mar 2021 08:00:59 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10788 https://audycjekulturalne.pl/zapomniana-muzyka-pendereckiego/#respond https://audycjekulturalne.pl/zapomniana-muzyka-pendereckiego/feed/ 0 <p>Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W Audycjach Kulturalnych wspominamy kompozytora i jego zapomnianą twórczość. Gościem Katarzyny Oklińskiej jest prof. Maciej Tworek, dyrygent i wieloletni współpracownik mistrza.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zapomniana-muzyka-pendereckiego/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zapomniana-muzyka-pendereckiego/">Zapomniana muzyka teatralna Krzysztofa Pendereckiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Penderecki.mp3

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W Audycjach Kulturalnych wspominamy kompozytora i jego zapomnianą twórczość. Gościem Katarzyny Oklińskiej jest prof. Maciej Tworek, dyrygent i wieloletni współpracownik mistrza.

Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego na stałe zapisały się w historii muzyki. Są jednak utwory, które sam kompozytor uważał za zaginione. To muzyka tworzona na początku jego kariery, w latach 50. i 60. XX w., głównie dla teatrów. Krakowskie Forum Kultury dotarło do partytur i je ożywiło. Dzieła pod batutą prof. Macieja Tworka, w wykonaniu chóru Cracow Singers i solistów Anniki Mikołajko i Jacka Wróbla są dostępne na kanale na portalu YouTube.

Spośród odnalezionych rękopisów utrwalono m. in. „Przygody warszawskiego misia (Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, reż. Stanisław Ochmański, 1958), muzykę z filmu krótkometrażowego „Nie ma końca wielkiej wojny (reż. Jan Łomnicki, 1959) oraz ilustrację muzyczną do „Dziadów z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reż. Bohdan Korzeniewski, 1963). Wszystkie utwory prezentujemy Państwu we fragmentach w naszym podcaście.

Projekt „Muzyczny ślad” Krakowskiego Forum Kultury został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Dziękujemy Instytutowi Teatralnemu za udostępnienie okładki programu do przedstawienia „Nieboska komedia”, do którego muzykę stworzył Krzysztof Penderecki. Czekamy na oryginalną muzykę z dawnych spektakli, do których IT dotarł i już niebawem ukażą się w internecie.

Artykuł Zapomniana muzyka teatralna Krzysztofa Pendereckiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W Audycjach Kulturalnych wspominamy kompozytora i jego zapomnianą twórczość. Gościem Katarzyny Oklińskiej jest prof. Maciej Tworek, dyrygent i wieloletni współpracownik mistrza.… Czytaj dalej Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W Audycjach Kulturalnych wspominamy kompozytora i jego zapomnianą twórczość. Gościem Katarzyny Oklińskiej jest prof. Maciej Tworek, dyrygent i wieloletni współpracownik mistrza.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:50
„Żyjemy tylko do opadnięcia kurtyny” – mówi Jan Englert w Międzynarodowym Dniu Teatru https://audycjekulturalne.pl/jan-englert-w-dniu-teatru/ Sat, 27 Mar 2021 09:00:55 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10793 https://audycjekulturalne.pl/jan-englert-w-dniu-teatru/#respond https://audycjekulturalne.pl/jan-englert-w-dniu-teatru/feed/ 0 <p>Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozmawiamy z pedagogiem, aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie Janem Englertem. Artysta mówi, czym dla niego jest teatr i jaki ma stosunek do przedstawień prezentowanych wirtualnie.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jan-englert-w-dniu-teatru/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jan-englert-w-dniu-teatru/">„Żyjemy tylko do opadnięcia kurtyny” – mówi Jan Englert w Międzynarodowym Dniu Teatru</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Englert.mp3

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozmawiamy z pedagogiem, aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie Janem Englertem. Artysta mówi, czym dla niego jest teatr i jaki ma stosunek do przedstawień prezentowanych wirtualnie. W rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza też kulisy powstania spektaklu „Udręka życia”, który można zobaczyć online.

Jan Englert, jak sam mówi, aktorem został przez przypadek. Zadebiutował w wieku 14 lat w „Kanale” Andrzeja Wajdy i od tamtej pory nie rozstał się z widzami, choć marzył, by zostać piłkarzem lub komentatorem sportowym. Reżyseria również nie była planowana. „To jest okrutny i piękny jednocześnie zawód” – mówi Jan Englert.

W podcaście mówimy też o przedstawieniu „Udręka życia” w reżyserii naszego gościa. W główne role Jony i Lewiwy Popoch wcielili się kolejno Janusz Gajos i Anna Seniuk. Premiera sztuki odbyła się w 2011 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie, a nagranie dla Teatru Telewizji – w 2013 r. Spektakl jest dostępny online, co naszym zdaniem jest wspaniałą okazją, żeby świętować Międzynarodowy Dzień Teatru nie wychodząc z domów.

A o festiwalu YouTube Dni Kultury 2021 więcej znajdą Państwo na stronie.

Na zdjęciu głównym Jan Englert podczas prób do „Trzech sióstr” Czechowa, fot. Małgorzata Szum, Teatr Narodowy w Warszawie

Artykuł „Żyjemy tylko do opadnięcia kurtyny” – mówi Jan Englert w Międzynarodowym Dniu Teatru pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozmawiamy z pedagogiem, aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie Janem Englertem. Artysta mówi, czym dla niego jest teatr i jaki ma stosunek do przedstawień prezentowanych wirtualnie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozmawiamy z pedagogiem, aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie Janem Englertem. Artysta mówi, czym dla niego jest teatr i jaki ma stosunek do przedstawień prezentowanych wirtualnie.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:17
Muzyka regionów: Kaszuby https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-kaszuby/ Fri, 26 Mar 2021 09:00:42 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10776 https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-kaszuby/#respond https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-kaszuby/feed/ 0 <p>Zainspirowani pomysłami naszych Słuchaczy, rozpoczynamy cykl podcastów poświęconych muzyce różnych regionów Polski! W tym odcinku rozmawiamy o kulturze muzycznej Kaszub, udowadniając, że sformułowanie „Cassubia non cantat” ma niewiele wspólnego z prawdą.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-kaszuby/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/muzyka-regionow-kaszuby/">Muzyka regionów: Kaszuby</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Muzyka_Kaszub.mp3

Zainspirowani pomysłami naszych Słuchaczy, rozpoczynamy cykl podcastów poświęconych muzyce różnych regionów Polski! W tym odcinku rozmawiamy o kulturze muzycznej Kaszub, udowadniając, że sformułowanie „Cassubia non cantat” ma niewiele wspólnego z prawdą.

O tradycyjnej muzyce kaszubskiej opowiada dr hab. Witosława Frankowska. Kompozytorka i etnomuzykolog podkreśla stosunkowo późne pojawienie się opracowań dotyczących muzyki tego regionu. W rozmowie poruszamy też temat wykorzystywanych instrumentów i cech typowych dla dźwięków Kaszub.

Muzyka kaszubska to przede wszystkim śpiew. Choć do dziś znamy teksty niektórych dawnych pieśni, wiele utworów odeszło w zapomnienie. Poza tym, całe Kaszuby były różnorodne i bogate w lokalne zwyczaje muzyczne. Mówi o tym Marian Wiśniewski, od lat związany z Zespołem Pieśni i Tańca Krëbanë z Brus. W podcaście usłyszą Państwo również o zanikłym już śpiewie rybackim i nierozstrzygniętej kwestii hymnu Kaszubów.

Jeśli interesuje Państwa kultura kaszubska, zachęcamy do obejrzenia pierwszego odcinka drugiej serii cyklu „Przejrzysty Ojczysty”, realizowanego w ramach kampanii Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Na zdjęciu Zespół Pieśni i Tańca Krëbanë, fot. Gmina Brusy.

Artykuł Muzyka regionów: Kaszuby pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Zainspirowani pomysłami naszych Słuchaczy, rozpoczynamy cykl podcastów poświęconych muzyce różnych regionów Polski! W tym odcinku rozmawiamy o kulturze muzycznej Kaszub, udowadniając, że sformułowanie „Cassubia non cantat” ma niewiele wspólnego z prawd... Zainspirowani pomysłami naszych Słuchaczy, rozpoczynamy cykl podcastów poświęconych muzyce różnych regionów Polski! W tym odcinku rozmawiamy o kulturze muzycznej Kaszub, udowadniając, że sformułowanie „Cassubia non cantat” ma niewiele wspólnego z prawdą.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 24:12
Gramy dla Białorusi! https://audycjekulturalne.pl/gramy-dla-bialorusi/ Tue, 23 Mar 2021 09:00:29 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10764 https://audycjekulturalne.pl/gramy-dla-bialorusi/#respond https://audycjekulturalne.pl/gramy-dla-bialorusi/feed/ 0 <p>„Gramy dla Białorusi 2021” to koncert, który ma być wyrazem solidarności z pokojowymi i prodemokratycznymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Czwartkowy występ to spotkanie polskich i białoruskich twórców.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/gramy-dla-bialorusi/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/gramy-dla-bialorusi/">Gramy dla Białorusi!</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Koncert.mp3

 „Gramy dla Białorusi 2021” to koncert, który ma być wyrazem solidarności z pokojowymi i prodemokratycznymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Czwartkowy występ to spotkanie polskich i białoruskich twórców. W rozmowie z Katarzyną Oklińską opowiadają o nim prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem wydarzenia oraz Adam Sztaba, kompozytor, pianista i dyrygent, który poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Narodowej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

25. marca 2021 r. o 20:15 w Filharmonii Narodowej wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Igor Herbut i Piotr Cugowski. Obok nich pojawią się artyści z Białorusi: grupa Naviband oraz chór Harmoń. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzą – wspomniany – Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim są odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Emisja koncertu jest zaplanowana w czwartek, 25. marca 2021 r., w Dniu Wolności Białorusi, na antenach TVP Kultura, TV Biełsat, TVP Polonia, TVP Wilno, radiowej Jedynki oraz na stronach Narodowego Centrum Kultury. Początek o 20:15.

Towarzysząca koncertowi akcja #lightforbelarus odbędzie się tego samego dnia. Polega na podświetlaniu budynków instytucji kultury i innych obiektów publicznych barwami biało-czerwono-białymi. Więcej o koncercie i akcji na stronie NCK.

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty utworów: grupy Lyapis Trubetskoy „Graj”, Jacka Kaczmarskiego „Mury” oraz Czesława Niemiena „Bema pamięci rapsod żałobny” i „Dziwny jest ten świat”.

Poniżej zdjęcie Wolhy Szukajły, której prace zawisły w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury razem z fotografiami innych białoruskich fotoreporterów. O ekspozycji mogą Państwo posłuchać w podcaście „Białoruś: marsz wolności”.

Gramy dla Białorusi! – transkrypcja podcastu

Artykuł Gramy dla Białorusi! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Gramy dla Białorusi 2021” to koncert, który ma być wyrazem solidarności z pokojowymi i prodemokratycznymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Czwartkowy występ to spotkanie polskich i białoruskich twórców.… Czytaj dalej „Gramy dla Białorusi 2021” to koncert, który ma być wyrazem solidarności z pokojowymi i prodemokratycznymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Czwartkowy występ to spotkanie polskich i białoruskich twórców.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:08
Ewa Iżykowska, Andrzej Lipiński i Wojciech Świtała o koncercie Pieśni Chopina https://audycjekulturalne.pl/piesni-chopina/ Mon, 22 Mar 2021 09:00:09 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10736 https://audycjekulturalne.pl/piesni-chopina/#respond https://audycjekulturalne.pl/piesni-chopina/feed/ 0 <p>W 2010 roku w sali Konserwatorium Paryskiego odbył się koncert pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Do tego wyjątkowego wydarzenia wracamy dziś w rozmowie ze znakomitymi artystami.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/piesni-chopina/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/piesni-chopina/">Ewa Iżykowska, Andrzej Lipiński i Wojciech Świtała o koncercie Pieśni Chopina</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Chopin-Piesni.mp3

W 2010 roku w sali Konserwatorium Paryskiego odbył się koncert pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Do tego wyjątkowego wydarzenia wracamy dziś w rozmowie ze znakomitymi artystami.

Żadna z pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina nie została wydana za życia kompozytora. Mimo woli pianisty, utworów nie zniszczono po jego śmierci. Do dziś zachowało się 19 pieśni, które odwzorowują stany emocjonalne Chopina w poszczególnych momentach jego życia. Kompozytor wybierał współczesną sobie poezję, pośród której znalazły się teksty m.in. Stefana Witwickiego, Adama Mickiewicza czy Zygmunta Krasińskiego.

W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy o pieśniach Chopina, wspominając koncert, który odbył się 11 lat temu w Paryżu. Śpiewaczka i aktorka Ewa Iżykowska oraz pianista Wojciech Świtała wystąpili wówczas w sali Konserwatorium Paryskiego. To przestrzeń, w której koncertował niegdyś sam Fryderyk Chopin. Wyjątkowość wydarzenia podkreślał oryginalny fortepian, na którym kompozytor grał w 1843 roku. Koncert został zarejestrowany przez reżysera dźwięku Andrzeja Lipińskiego, a nagranie ukazało się na kolekcjonerskiej płycie Blu-ray, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Płyta Chopin Pieśni jest dostępna w internetowym sklepie Wydawnictwa NCK.

Autorem zdjęć jest operator filmowy Stanisław Szymański.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Moja pieszczotka” (F. Chopin, A. Mickiewicz) oraz „Śliczny chłopiec” (F. Chopin, B. Zaleski) w wykonaniu Ewy Iżykowskiej i Wojciecha Świtały.

Artykuł Ewa Iżykowska, Andrzej Lipiński i Wojciech Świtała o koncercie Pieśni Chopina pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W 2010 roku w sali Konserwatorium Paryskiego odbył się koncert pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Do tego wyjątkowego wydarzenia wracamy dziś w rozmowie ze znakomitymi artystami.… Czytaj dalej W 2010 roku w sali Konserwatorium Paryskiego odbył się koncert pieśni skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Do tego wyjątkowego wydarzenia wracamy dziś w rozmowie ze znakomitymi artystami.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 35:18
Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo https://audycjekulturalne.pl/nieme-nieme/ Fri, 19 Mar 2021 09:00:22 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10725 https://audycjekulturalne.pl/nieme-nieme/#respond https://audycjekulturalne.pl/nieme-nieme/feed/ 0 <p>Z początkami kinematografii nierozłącznie związany jest film niemy. Autorzy projektu „Nieme Nieme” na warsztat wzięli kilka klasycznych tytułów, wzbogacając je o tworzoną na żywo muzykę, prelekcje oraz warsztaty z animacji.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/nieme-nieme/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/nieme-nieme/">Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Nieme-Nieme.mp3

Z początkami kinematografii nierozłącznie związany jest film niemy. Autorzy projektu „Nieme Nieme” na warsztat wzięli kilka klasycznych tytułów, wzbogacając je o tworzoną na żywo muzykę, prelekcje oraz warsztaty z animacji. W Audycjach Kulturalnych opowiadają o magii kina niemego i roli, jaką odgrywa towarzyszący mu dźwięk.

Transkrypcja podcastu do pobrania po tekstem poniżej.

Kuratorka programowa projektu, Anna Kądziela-Grubman, zwraca uwagę na istotną funkcję dźwięku, który od początku towarzyszył filmom. Zanim możliwe stało się wzbogacenie obrazu o ścieżkę dźwiękową, muzyka była obecna na planie filmowym i podczas pokazów. W projekt „Nieme Nieme” zaangażowani zostali polscy muzycy, którzy zadbali o oprawę dźwiękową pięciu produkcji z początku XX wieku. Filmom towarzyszą poświęcone im prelekcje prowadzone przez filmoznawców i krytyków.

Jeszcze przed wynalezieniem kinematografu, różnorodne techniki umożliwiały animację. Kilka z nich zaprezentowano na warsztatach dla dzieci, o których opowiadają twórcy – Grażyna Rigall i Konrad Kulczyński. Jak to się dzieje, że animacja pozostaje wciąż żywą sztuką, po którą z chęcią sięgają artyści? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Pomysłodawcą i producentem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Filmy z muzyką tworzoną na żywo, prelekcje i warsztaty online znajdą Państwo na kanale „Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo – transkrypcja podcastu

Artykuł Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Z początkami kinematografii nierozłącznie związany jest film niemy. Autorzy projektu „Nieme Nieme” na warsztat wzięli kilka klasycznych tytułów, wzbogacając je o tworzoną na żywo muzykę, prelekcje oraz warsztaty z animacji.… Czytaj dalej Z początkami kinematografii nierozłącznie związany jest film niemy. Autorzy projektu „Nieme Nieme” na warsztat wzięli kilka klasycznych tytułów, wzbogacając je o tworzoną na żywo muzykę, prelekcje oraz warsztaty z animacji.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:29
Polscy projektanci szkła 1950-2020 https://audycjekulturalne.pl/polscy-projektanci-szkla/ Thu, 18 Mar 2021 09:00:29 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10712 https://audycjekulturalne.pl/polscy-projektanci-szkla/#respond https://audycjekulturalne.pl/polscy-projektanci-szkla/feed/ 0 <p>Choć uzdolnionych projektantów szkła w Polsce nigdy nie brakowało, trudno znaleźć dziś rzetelne informacje na temat ich wzorów. Anita Bialic, prezes Fundacji Fly with Art, za cel postawiła sobie zinwentaryzowanie części zasobów polskiego dizajnu szkła.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/polscy-projektanci-szkla/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/polscy-projektanci-szkla/">Polscy projektanci szkła 1950-2020</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Polscy-projektanci-szkla.mp3

Choć uzdolnionych projektantów szkła w Polsce nigdy nie brakowało, trudno znaleźć dziś rzetelne informacje na temat ich wzorów. Anita Bialic, prezes Fundacji Fly with Art, za cel postawiła sobie zinwentaryzowanie części zasobów polskiego dizajnu szkła. Tak powstał portal, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.

Nieco ponad 70 lat temu we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzono Wydział Ceramiki i Szkła. To właśnie tam kształciło się wielu uzdolnionych projektantów, realizujących później swoje prace w hutach szkła. Zmiany gospodarczo-ustrojowe doprowadziły z czasem do likwidacji tych zakładów, jednak projektowanie szkła pozostaje wciąż żywą gałęzią wzornictwa.

Projekt „Polscy projektanci szkła 1950-2020” jest internetowym zbiorem prac 30 wybranych twórców, uzupełnionym o noty biograficzne i opinie badaczy. Jak tłumaczy Anita Bialic, większość polskich projektantów szkła nie doczekała się dotąd własnego portfolio. Na stronie znaleźć można również historię kilkunastu hut szkła, a uruchomiony fanpage stał się miejscem poszukiwań i wymiany informacji wszystkich zainteresowanych tematem wzornictwa szkła w Polsce. Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym rozmawiamy o projekcie i współczesnych realiach produkcji szklanych obiektów użytkowych.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Jeśli zainteresował Państwa temat poruszany w rozmowie, polecamy wysłuchanie podcastu „Odwiedzamy Miasto Szkła”. To odwiedziny w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.polscyprojektanciszkla.pl.

Fot. Sebastian Pietkiewicz, Kultowe formy: karafka, poj. 1000 ml; szklanka long, poj. 380 ml; słoik, poj. 1000 ml; karafka z korkiem, poj 1000 ml; szklanka do whisky, poj. 320 ml; 2014, Huta Szkła Kryształowego „Julia”.

Artykuł Polscy projektanci szkła 1950-2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Choć uzdolnionych projektantów szkła w Polsce nigdy nie brakowało, trudno znaleźć dziś rzetelne informacje na temat ich wzorów. Anita Bialic, prezes Fundacji Fly with Art, za cel postawiła sobie zinwentaryzowanie części zasobów polskiego dizajnu szkła.... Choć uzdolnionych projektantów szkła w Polsce nigdy nie brakowało, trudno znaleźć dziś rzetelne informacje na temat ich wzorów. Anita Bialic, prezes Fundacji Fly with Art, za cel postawiła sobie zinwentaryzowanie części zasobów polskiego dizajnu szkła.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:26
Powieść „Szalej” jako rada Moniki Drzazgowskiej https://audycjekulturalne.pl/szalej/ Wed, 17 Mar 2021 09:00:13 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10702 https://audycjekulturalne.pl/szalej/#respond https://audycjekulturalne.pl/szalej/feed/ 0 <p>„Szalej” to debiut prozatorski Moniki Drzazgowskiej. Autorka w rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza kulisy pisania powieści i mówi o perypetiach głównej bohaterki Zosi, która na oczach czytelników z dziecka staje się kobietą.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szalej/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szalej/">Powieść „Szalej” jako rada Moniki Drzazgowskiej</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Szalej.mp3

„Szalej” to debiut prozatorski Moniki Drzazgowskiej. Autorka w rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza kulisy pisania powieści i mówi o perypetiach głównej bohaterki Zosi, która na oczach czytelników z dziecka staje się kobietą. Ta książka to opowieść o powinnościach wobec rodziców, o konwenansach i otoczeniu, które wpływa na sposób zachowania.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Monika Drzazgowska w podcaście opowiada o swojej metodzie pisarskiej. Zdradza, że na postać Zosi składają się życiorysy trzech osób, które kiedyś poznała. Wbrew pozorom, nie były to same kobiety, dlatego też główna bohaterka powieści nie reprezentuje jednej płci. Akcja książki toczy się na kaszubskiej wsi, a potem na blokowisku reprezentującym zmiany zachodzące w Polsce w latach 90. XX w.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Powieść „Szalej” jako rada Moniki Drzazgowskiej – transkrypcja podcastu

Artykuł Powieść „Szalej” jako rada Moniki Drzazgowskiej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Szalej” to debiut prozatorski Moniki Drzazgowskiej. Autorka w rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza kulisy pisania powieści i mówi o perypetiach głównej bohaterki Zosi, która na oczach czytelników z dziecka staje się kobietą.… Czytaj dalej „Szalej” to debiut prozatorski Moniki Drzazgowskiej. Autorka w rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza kulisy pisania powieści i mówi o perypetiach głównej bohaterki Zosi, która na oczach czytelników z dziecka staje się kobietą.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:45
Jerzy Szaniawski – dramaturg zapomniany? https://audycjekulturalne.pl/jerzy-szaniawski/ Tue, 16 Mar 2021 09:00:02 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10682 https://audycjekulturalne.pl/jerzy-szaniawski/#respond https://audycjekulturalne.pl/jerzy-szaniawski/feed/ 0 <p>W 51. rocznicę śmierci Jerzego Szaniawskiego wspominamy dramaturga i rozmawiamy o jego najważniejszych dziełach. Naszym gościem jest Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który przygotował cykl filmów o artyście „Nie wszystko się kończy z zapadnięciem kultury”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jerzy-szaniawski/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jerzy-szaniawski/">Jerzy Szaniawski – dramaturg zapomniany?</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Szaniawski.mp3

W 51. rocznicę śmierci Jerzego Szaniawskiego wspominamy dramaturga i rozmawiamy o jego najważniejszych dziełach. Naszym gościem jest Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który przygotował cykl filmów o artyście „Nie wszystko się kończy z zapadnięciem kultury”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Cztery filmy zrealizowane w projekcie „Szaniawski – dramaturg zapomniany?”, prezentują artystę i jego dorobek z wielu perspektyw. Znajdziemy w nich wspomnienia osób, które go znały, oprowadzanie po dawnym dworku Szaniawskich, inscenizacje fragmentów sztuk i rozmowy z ekspertami.

Polecamy Państwa uwadze Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz Szkołę Podstawową w Jadwisinie, której patronem jest autor „Dwóch teatrów”.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Na zdjęciu głównym Jerzy Szaniawski, fot. dzięki uprzejmości Teatru Dramatycznego w Płocku.

Jerzy Szaniawski dramaturg zapomniany – transkrypcja podcastu

Artykuł Jerzy Szaniawski – dramaturg zapomniany? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W 51. rocznicę śmierci Jerzego Szaniawskiego wspominamy dramaturga i rozmawiamy o jego najważniejszych dziełach. Naszym gościem jest Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, W 51. rocznicę śmierci Jerzego Szaniawskiego wspominamy dramaturga i rozmawiamy o jego najważniejszych dziełach. Naszym gościem jest Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który przygotował cykl filmów o artyście „Nie wszystko się kończy z zapadnięciem kultury”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:46
Piosenka prawdę ci powie IV – Ryszard Poznakowski/Czerwono-Czarni „Mały książę” https://audycjekulturalne.pl/czerwono-czarni-maly-ksiaze/ Sun, 14 Mar 2021 09:00:59 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10652 https://audycjekulturalne.pl/czerwono-czarni-maly-ksiaze/#respond https://audycjekulturalne.pl/czerwono-czarni-maly-ksiaze/feed/ 0 <p>Zespół Czerwono-Czarni powstał w czerwcu 1960 roku w Gdańsku z inicjatywy Franciszka Walickiego. Rok później nagrał pierwszą w Polsce płytę z zagranicznym repertuarem rock’n’rollowym. Podczas koncertów organizował konkursy dla amatorów, a najzdolniejszym proponował współpracę.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czerwono-czarni-maly-ksiaze/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czerwono-czarni-maly-ksiaze/">Piosenka prawdę ci powie IV – Ryszard Poznakowski/Czerwono-Czarni „Mały książę”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Maly-ksiaze.mp3

Zespół Czerwono-Czarni powstał w czerwcu 1960 roku w Gdańsku z inicjatywy Franciszka Walickiego. Rok później nagrał pierwszą w Polsce płytę z zagranicznym repertuarem rock’n’rollowym. Podczas koncertów organizował konkursy dla amatorów, a najzdolniejszym proponował współpracę. W 1961 roku ogłosił ogólnopolski konkurs „Szukamy młodych talentów”, których finały odbyły się w Szczecinie w 1962 i 1963 roku (Złote Dziesiątki). Ryszard Poznakowski grał w Czerwono-Czarnych w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych.

A w ostatnim odcinku tej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie” Maria Szabłowska z radiowej Jedynki opowiada o utworze „Mały książę”.

Zachęcamy Państwa do wysłuchania poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Ryszard Poznakowski/Czerwono-Czarni „Mały książę” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Zespół Czerwono-Czarni powstał w czerwcu 1960 roku w Gdańsku z inicjatywy Franciszka Walickiego. Rok później nagrał pierwszą w Polsce płytę z zagranicznym repertuarem rock’n’rollowym. Podczas koncertów organizował konkursy dla amatorów, Zespół Czerwono-Czarni powstał w czerwcu 1960 roku w Gdańsku z inicjatywy Franciszka Walickiego. Rok później nagrał pierwszą w Polsce płytę z zagranicznym repertuarem rock’n’rollowym. Podczas koncertów organizował konkursy dla amatorów, a najzdolniejszym proponował współpracę.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 7:02
O Kinie Moralnego Niepokoju w 25. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego https://audycjekulturalne.pl/kino-moralnego-niepokoju/ Sat, 13 Mar 2021 09:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10674 https://audycjekulturalne.pl/kino-moralnego-niepokoju/#respond https://audycjekulturalne.pl/kino-moralnego-niepokoju/feed/ 0 <p>Dziś, 13. marca 2021 r., przypada 25. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser był jednym z przedstawicieli Kina Moralnego Niepokoju. Razem z reportażystką Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Kieślowski.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kino-moralnego-niepokoju/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kino-moralnego-niepokoju/">O Kinie Moralnego Niepokoju w 25. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Kino-Moralnego-Niepokoju.mp3

Dziś, 13. marca 2021 r., przypada 25. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser był jednym z przedstawicieli Kina Moralnego Niepokoju. Razem z reportażystką Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Kieślowski. Zbliżenie”, rozmawiamy o odbiorze filmów reżysera. Zastanawiamy się też czy współczesne kino ma podobną siłę przekazu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Kino Moralnego Niepokoju to nurt w polskim kinie lat 70. XX wieku, który mocno zaznaczył się kilka lat przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku. Reżyserzy – przyjmując uniwersalną perspektywę dylematów moralnych – w istocie pokazywali mechanizmy władzy i procesy sprzyjające jej nadużyciom. Filmy tego nurtu charakteryzuje krytyczna postawa wobec rzeczywistości, która często była zdominowana przez sytuację polityczną.

Krzysztof Kieślowski – obok Andrzeja Wajdy, Felikasa Falka, Krzysztofa Zanussiego i Agnieszki Holland – był najwybitniejszym reprezentantem Kina Moralnego Niepokoju. Jego filmy np. „Blizna”, „Spokój”, „Amator” uważa się za czołowe dzieła tego nurtu. W podcaście skupiamy się na filmie dokumentalnym pt. „Z punktu widzenia nocnego portiera”, który dziś prawdopodobnie nie mógłby powstać, a którego realizacji – jak twierdzi Katarzyna Surmiak-DomańskaKieślowski żałował.

Wspomniany w podcaście numer „Kultury Współczesnej” znajdą Państwo na stronie internetowego sklepu NCK. A bilety do kina w rozsądnej cenie są do kupienia na portalu Kultury Dostępnej.

W materiale wykorzystaliśmy fragmenty filmów w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego „Siedem kobiet w różnym wieku”, „Bez końca” i „Z punktu widzenia nocnego portiera”.

Na zdjęciu głównym Krzysztof Kieślowski, fot. Marta Hryniak, z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego oraz dzięki uprzejmości Fundacji In Situ, która co roku w Sokołowsku organizuje festiwal poświęcony reżyserowi „Hommage a Kieślowski”.

O Kinie Moralnego Niepokoju w 25. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – transkrypcja podcastu

Artykuł O Kinie Moralnego Niepokoju w 25. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Dziś, 13. marca 2021 r., przypada 25. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser był jednym z przedstawicieli Kina Moralnego Niepokoju. Razem z reportażystką Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Kieślowski.… Czytaj dalej Dziś, 13. marca 2021 r., przypada 25. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser był jednym z przedstawicieli Kina Moralnego Niepokoju. Razem z reportażystką Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Kieślowski.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:00
Jakiej muzyki słucha polska młodzież? https://audycjekulturalne.pl/jakiej-muzyki-slucha-mlodziez/ Fri, 12 Mar 2021 09:00:03 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10649 https://audycjekulturalne.pl/jakiej-muzyki-slucha-mlodziez/#respond https://audycjekulturalne.pl/jakiej-muzyki-slucha-mlodziez/feed/ 0 <p>Na początku 2019 roku Narodowe Centrum Kultury opublikowało wyniki badań preferencji muzycznych polskich nastolatków. Po dwóch latach instytucja przeprowadziła podobną analizę grupy osób między 12 a 17 rokiem życia.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jakiej-muzyki-slucha-mlodziez/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jakiej-muzyki-slucha-mlodziez/">Jakiej muzyki słucha polska młodzież?</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Badania-preferencji-muzycznych.mp3

Na początku 2019 roku Narodowe Centrum Kultury opublikowało wyniki badań preferencji muzycznych polskich nastolatków. Po dwóch latach instytucja przeprowadziła podobną analizę grupy osób między 12 a 17 rokiem życia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o tym, jak zmieniły się gusta młodych słuchaczy.

Choć trudno spodziewać się muzycznej rewolucji w ciągu dwóch lat, niektóre wyniki mogą zaskakiwać. W podcaście przybliża je Antoni Głowacki z Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury – autor najnowszego raportu. Szczególnie zainteresowały nas gatunki muzyczne najchętniej wybierane przez młodzież. W porównaniu z poprzednią serią badań, możemy zaobserwować spadek zainteresowania muzyką rap/hip-hop, a także wzrost popularności muzyki rockowej.

O możliwe przyczyny tych zjawisk pytamy dziennikarzy muzycznych – Marcina Flinta, zajmującego się od lat m.in. sceną rapową oraz Bartosza Leśniewskiego, redaktora prowadzącego kwartalnika muzycznego Lizard. Zastanawiamy się też nad obecnym modelem słuchania muzyki i towarzyszącymi mu pułapkami.

Podsumowanie badań z 2019 roku, a także raport z najnowszej analizy znajdą Państwo na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Zainteresowanych polskim rapem zachęcamy do zapoznania się z publikacją NCK, której współautorem jest nasz rozmówca – Marcin Flint. Bezpłatny e-book „Antologii polskiego rapu” jest dostępny na stronie wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Fot. Pexels / domena publiczna.

Artykuł Jakiej muzyki słucha polska młodzież? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Na początku 2019 roku Narodowe Centrum Kultury opublikowało wyniki badań preferencji muzycznych polskich nastolatków. Po dwóch latach instytucja przeprowadziła podobną analizę grupy osób między 12 a 17 rokiem życia.… Czytaj dalej Na początku 2019 roku Narodowe Centrum Kultury opublikowało wyniki badań preferencji muzycznych polskich nastolatków. Po dwóch latach instytucja przeprowadziła podobną analizę grupy osób między 12 a 17 rokiem życia.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 34:22
Białoruś: marsz wolności https://audycjekulturalne.pl/bialorus-marsz-wolnosci/ Thu, 11 Mar 2021 09:00:09 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10628 https://audycjekulturalne.pl/bialorus-marsz-wolnosci/#respond https://audycjekulturalne.pl/bialorus-marsz-wolnosci/feed/ 0 <p>Siedmioro fotografów i siedem opowieści o Białorusi. W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury, można oglądać wystawę „Białoruś: marsz wolności” z pracami fotoreporterów dokumentujących protesty po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w tym kraju.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/bialorus-marsz-wolnosci/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/bialorus-marsz-wolnosci/">Białoruś: marsz wolności</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Bialorus.mp3

Siedmioro fotografów i siedem opowieści o Białorusi. W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury, można oglądać wystawę „Białoruś: marsz wolności” z pracami fotoreporterów dokumentujących protesty po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w tym kraju. Wyników głosowania i oficjalnego zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki nie uznaje demokratyczna opozycja, a także wiele europejskich państw.

Na ekspozycji zaprezentowano zdjęcia Darii Buriakiny, Nadii Bużan, Andrieja Liankiewicza, Lesii Pcholki, Wolhy Szukajły, Julii Szabłowskiej i Aleksandra Wasukowicza. Autorzy fotografii wykonywali swoją pracę mimo wielu trudności związanych z łamaniem na Białorusi praw człowieka.

Wystawa powstała z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, który 16. grudnia 2020 roku przyznał demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka.

Więcej informacji o ekspozycji znajdą państwo na stronie NCK. Również na stronie NCK przeczytają Państwo o akcji „#LightForBelarus”.

Fot. Wolha Szukajła

Artykuł Białoruś: marsz wolności pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Siedmioro fotografów i siedem opowieści o Białorusi. W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury, można oglądać wystawę „Białoruś: marsz wolności” z pracami fotoreporterów dokumentujących protesty po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w tym ... Siedmioro fotografów i siedem opowieści o Białorusi. W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury, można oglądać wystawę „Białoruś: marsz wolności” z pracami fotoreporterów dokumentujących protesty po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w tym kraju.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 10:55
W 260. rocznicę urodzin Jana Potockiego https://audycjekulturalne.pl/urodziny-jana-potockiego/ Mon, 08 Mar 2021 09:00:20 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10585 https://audycjekulturalne.pl/urodziny-jana-potockiego/#respond https://audycjekulturalne.pl/urodziny-jana-potockiego/feed/ 0 <p>Był powieściopisarzem, podróżnikiem, politykiem, historykiem, etnografem i jednym z pierwszych polskich archeologów, ale pamiętamy go głównie jako autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Z okazji 260.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/urodziny-jana-potockiego/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/urodziny-jana-potockiego/">W 260. rocznicę urodzin Jana Potockiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Rekopis-1.mp3

Był powieściopisarzem, podróżnikiem, politykiem, historykiem, etnografem i jednym z pierwszych polskich archeologów, ale pamiętamy go głównie jako autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Z okazji 260. rocznicy urodzin wspominamy dziś Jana Potockiego. Naszą rozmówczynią jest Anna Wasilewska, autorka współczesnego przekładu powieści.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W podcaście odsłaniamy kulisy powstawania książki, a nie były one tak oczywiste. Anna Wasilewska nie tylko na nowo przetłumaczyła „Rękopis…”, ale także dotarła do takiej jego formy, w jakiej prawdopodobnie pozostawił ją autor. Nasz gość wysuwa teorię, że tłumaczenie z 1847 r., które weszło do kanonu literatury, może wcale nie  być autorstwa Edmunda Chojeckiego. Zastanawiamy się też, na ile ekranizacja powieści w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1965 r. przyczyniła się do popularności tego utworu.

W materiale wykorzystaliśmy fragmenty  filmu i ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Krzysztofa Pendereckiego.

Na zdjęciu głównym skan „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, wydanie z 1847 r., z cyfrowej biblioteki Polona.

W 260. rocznicę urodzin Jana Potockiego – transkrypcja podcastu

Artykuł W 260. rocznicę urodzin Jana Potockiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Był powieściopisarzem, podróżnikiem, politykiem, historykiem, etnografem i jednym z pierwszych polskich archeologów, ale pamiętamy go głównie jako autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Z okazji 260.… Czytaj dalej Był powieściopisarzem, podróżnikiem, politykiem, historykiem, etnografem i jednym z pierwszych polskich archeologów, ale pamiętamy go głównie jako autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Z okazji 260.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:57
Piosenka prawdę ci powie IV – Dżamble i Andrzej Zaucha „Wymyśliłem Ciebie” https://audycjekulturalne.pl/andrzej-zaucha-wymyslilem-ciebie/ Sun, 07 Mar 2021 09:00:50 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10580 https://audycjekulturalne.pl/andrzej-zaucha-wymyslilem-ciebie/#respond https://audycjekulturalne.pl/andrzej-zaucha-wymyslilem-ciebie/feed/ 0 <p>Andrzej Zaucha był muzycznym samoukiem, grał na saksofonie altowym i perkusji. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty, później został solistą grupy Telstar. W 1969 roku dołączył do Dżambli.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/andrzej-zaucha-wymyslilem-ciebie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/andrzej-zaucha-wymyslilem-ciebie/">Piosenka prawdę ci powie IV – Dżamble i Andrzej Zaucha „Wymyśliłem Ciebie”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Wymyslilem-Ciebie.mp3

Andrzej Zaucha był muzycznym samoukiem, grał na saksofonie altowym i perkusji. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty, później został solistą grupy Telstar. W 1969 roku dołączył do Dżambli. W tym samym roku wspólnie zdobyli nagrodę specjalną na Studenckim Festiwalu Jazz nad Odrą i wystąpili z Michałem Urbaniakiem na Jazz Jamboree w Warszawie.

Dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska z radiowej Jedynki opowiada o jednym z najbardziej popularnych utworów Andrzeja Zauchy „Wymyśliłem Ciebie”. To przedostatni odcinek big-beatowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Dżamble i Andrzej Zaucha „Wymyśliłem Ciebie” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Andrzej Zaucha był muzycznym samoukiem, grał na saksofonie altowym i perkusji. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty, później został solistą grupy Telstar. W 1969 roku dołączył do Dżambli.… Czytaj dalej Andrzej Zaucha był muzycznym samoukiem, grał na saksofonie altowym i perkusji. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty, później został solistą grupy Telstar. W 1969 roku dołączył do Dżambli.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 6:06
Kontrola Jakości: JANKA, wh0wh0, LASS https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-11/ Fri, 05 Mar 2021 09:00:28 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10561 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-11/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-11/feed/ 0 <p>W marcowym odcinku subiektywnego przeglądu płytowego znalazły się trzy długogrające debiuty fonograficzne. Ich twórcy to jednak muzycy obecni na scenie nie od dziś. W Kontroli Jakości opowiadają o zmianach, które nastąpiły w ich życiu twórczym.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-11/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-11/">Kontrola Jakości: JANKA, wh0wh0, LASS</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Kontrola-Jakosci.mp3

W marcowym odcinku subiektywnego przeglądu płytowego znalazły się trzy długogrające debiuty fonograficzne. Ich twórcy to jednak muzycy obecni na scenie nie od dziś. W Kontroli Jakości opowiadają o zmianach, które nastąpiły w ich życiu twórczym.

Transkrypcja podcastu do pobrania po tekstem poniżej.

Już niebawem duet JANKA, stworzony przez Daniela Szlajndę i Piotra Kalińskiego, wyda swój pierwszy longplay. Ich współpraca zaowocowała płytą „MIDI Life Crisis”, na której gościnnie wystąpiła Sujka (Iwona Król) oraz Kacha Kowalczyk. Efekt poszukiwań muzycznych Jacka Prościńskiego znajdziemy natomiast na jego solowym albumie wydanym pod aliasem wh0wh0. Jak mówi perkusista, to zupełnie nowe podejście do instrumentu, wynikające z inspiracji całościowym podejściem do muzyki, jakim wyróżniają się producenci. O koncertowych przygodach opowie Państwu Kasia Klimczyk, występująca jako LASS. Jej album „LOVEHOLIC*” to historia o ludzkich emocjach.

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • JANKA – słuchaj od 0:20,
 • wh0wh0 – słuchaj od 15:18,
 • LASS – słuchaj od 23:02.

Albumy prezentowane w tym odcinku:

 • JANKA – MIDI Life Crisis (U Know Me Records),
 • wh0wh0 – wh0wh0 (Coastline Northern Cuts),
 • LASS – LOVEHOLIC* (wyd. własne).

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Wejść i Wrócić Dub” (JANKA feat. Sujka), „skkeletr0n” (wh0wh0) oraz „DARK SUMMER” (LASS).

Zapraszamy również do wysłuchania poprzednich odcinków cyklu Kontrola Jakości:

Kontrola Jakości: JANKA, wh0wh0, LASS – transkrypcja podcastu

Artykuł Kontrola Jakości: JANKA, wh0wh0, LASS pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W marcowym odcinku subiektywnego przeglądu płytowego znalazły się trzy długogrające debiuty fonograficzne. Ich twórcy to jednak muzycy obecni na scenie nie od dziś. W Kontroli Jakości opowiadają o zmianach, które nastąpiły w ich życiu twórczym. W marcowym odcinku subiektywnego przeglądu płytowego znalazły się trzy długogrające debiuty fonograficzne. Ich twórcy to jednak muzycy obecni na scenie nie od dziś. W Kontroli Jakości opowiadają o zmianach, które nastąpiły w ich życiu twórczym.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 33:16
Joanna Bator o „Gorzko, gorzko” https://audycjekulturalne.pl/gorzko-gorzko/ Thu, 04 Mar 2021 09:00:24 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10556 https://audycjekulturalne.pl/gorzko-gorzko/#respond https://audycjekulturalne.pl/gorzko-gorzko/feed/ 0 <p>„Gorzko, gorzko” to powieść rozpisana na cztery pokolenia kobiet. Każda z nich – Berta, Barbara, Violetta przez V i dwa t oraz Kalina – obiera swoją drogę do emancypacji i szczęścia.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/gorzko-gorzko/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/gorzko-gorzko/">Joanna Bator o „Gorzko, gorzko”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Gorzko.mp3

„Gorzko, gorzko” to powieść rozpisana na cztery pokolenia kobiet. Każda z nich – Berta, Barbara, Violetta przez V i dwa t oraz Kalina – obiera swoją drogę do emancypacji i szczęścia. Joanna Bator opowiada Katarzynie Oklińskiej jak wiele jej samej jest w każdej z tych postaci. Porusza też tematy traumy, podwójnej narracji zastosowanej w książce i wielkiej historii, która wpływa na losy poszczególnych osób.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Saga rodzinna to sposób na opowiedzenie losów kraju dotkniętego w XX wieku wieloma tragicznymi wydarzeniami. Zmiany zachodzące w Polsce od II wojny światowej po upadek PRLu, mają dla życia czterech kobiet istotne znaczenie. Są też źródłem – jak mówi pisarka – „traumy transgeneracyjnej”, która jest ważnym wątkiem jej twórczości.

Autorka dużo mówi o miejscu kobiecości w swojej powieści. Za sprawą pierwszo- i trzecioosobowej narracji dyskutuje z tradycją „męsko-centrycznego narratora” twierdząc, że nie jest on konieczny do opowiedzenia wciągającej historii. Zdradza też, że są przynajmniej dwa „efekty uboczne” napisania tej książki. Jakie? Odpowiedź znajdą Państwo w podcaście.

Joanna Bator o „Gorzko, gorzko” – transkrypcja podcastu

Artykuł Joanna Bator o „Gorzko, gorzko” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Gorzko, gorzko” to powieść rozpisana na cztery pokolenia kobiet. Każda z nich – Berta, Barbara, Violetta przez V i dwa t oraz Kalina – obiera swoją drogę do emancypacji i szczęścia.… Czytaj dalej „Gorzko, gorzko” to powieść rozpisana na cztery pokolenia kobiet. Każda z nich – Berta, Barbara, Violetta przez V i dwa t oraz Kalina – obiera swoją drogę do emancypacji i szczęścia.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 25:17
Kosmiczne podróże z Arturem B. Chmielewskim https://audycjekulturalne.pl/kosmiczne-podroze/ Wed, 03 Mar 2021 09:00:41 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10517 https://audycjekulturalne.pl/kosmiczne-podroze/#respond https://audycjekulturalne.pl/kosmiczne-podroze/feed/ 0 <p>„Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy” – taki tytuł nosi wydana w języku polskim książka pracownika NASA – Artura B.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kosmiczne-podroze/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kosmiczne-podroze/">Kosmiczne podróże z Arturem B. Chmielewskim</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Chmielewski.mp3

„Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy” – taki tytuł nosi wydana w języku polskim książka pracownika NASA – Artura B. Chmielewskiego z ilustracjami taty autora, Papcia Chmiela. Nasz gość w rozmowie z Katarzyną Oklińską wspomina rysownika i opowiada o wspólnej pracy nad wydawnictwem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Artur B. Chmielewski przyjeżdżając do Polski ze słonecznej Kalifornii nie wiedział, że premiera pierwszej napisanej przez niego we współpracy z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką książki zbiegnie się w czasie z pogrzebem taty. Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski, zmarł w styczniu 2021 r., a „Kosmiczne wyzwania” zawierają jedne z ostatnich rysunków artysty.

Razem z synem rysownika wspominamy jego dzieciństwo i fascynację (od pierwszych lat życia) nauką. Ta pasja zrodziła się m.in. dzięki wyprawom z tatą na łono natury i obserwacji przyrody. Henryk Jerzy Chmielewski pragnął również zaszczepić w dzieciach miłość do sztuki, co z początku budziło ich silny sprzeciw. W rozmowie odsłaniamy też kulisy powstawania książki. Artur B. Chmielewski mówi dlaczego jej wydanie było dla niego tak ważne.

„Kosmiczne wyzwania” to publikacja przeznaczona dla dzieci od 9. roku życia, ale również dorośli członkowie redakcji Audycji Kulturalnych czytali ją z wypiekami na twarzy. Wydawnictwo zawiera 10 krótkich rozdziałów wyjaśniających jak „działa” kosmos, a wzbogacone jest o ilustracje Papcia Chmiela.

Kosmiczne podróże z Arturem B. Chmielewskim – transkrypcja podcastu

Artykuł Kosmiczne podróże z Arturem B. Chmielewskim pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy” – taki tytuł nosi wydana w języku polskim książka pracownika NASA – Artura B.… Czytaj dalej „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy” – taki tytuł nosi wydana w języku polskim książka pracownika NASA – Artura B.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:12
„Alla Polacca” – pierwsza polska płyta z muzyką na harfę i gitarę https://audycjekulturalne.pl/alla-polacca/ Mon, 01 Mar 2021 09:00:58 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10484 https://audycjekulturalne.pl/alla-polacca/#respond https://audycjekulturalne.pl/alla-polacca/feed/ 0 <p>Unikatowe zestawienie instrumentów i autorskie opracowania dzieł wielkich kompozytorów to znaki szczególne zespołu ACh Duo. Gitarowo-harfowy duet zadebiutował niedawno płytą „Alla Polacca”, o której rozmawiamy z młodymi twórcami w tym odcinku Audycji Kulturalnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/alla-polacca/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/alla-polacca/">„Alla Polacca” – pierwsza polska płyta z muzyką na harfę i gitarę</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/03/Alla-Polacca.mp3

Unikatowe zestawienie instrumentów i autorskie opracowania dzieł wielkich kompozytorów to znaki szczególne zespołu ACh Duo. Gitarowo-harfowy duet zadebiutował niedawno płytą „Alla Polacca”, o której rozmawiamy z młodymi twórcami w tym odcinku Audycji Kulturalnych.

Jedna z części kompozycji „Suite in modo polonico” Aleksandra Tansmana stała się inspiracją do tytułu albumu Noemi Hańczyk i Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego. Muzycy grają wspólnie od 2012 roku, tworząc nietypowy duet instrumentalny. Jako ACh Duo odnieśli wiele sukcesów na międzynarodowych konkursach muzycznych. W styczniu ukazała się ich debiutancka płyta, zawierająca utwory Chopina, Tansmana, Ryterbanda i Jurczyka.

Z podcastu dowiedzą się Państwo, czym charakteryzuje się zestawienie instrumentów, na których grają nasi goście. Pytamy również o miejsce gitary w muzyce klasycznej i autorskie opracowania kompozycji Fryderyka Chopina, który świętowałby właśnie 211. urodziny!

Płyta została wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju Gitarystyki Polskiej i dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów Preludium Des-dur op. 28 nr 15 Fryderyka Chopina, „Góry mgłą złączone na gitarę solo” Grzegorza Jurczyka oraz „Suite in modo polonico pour guitare et harpe – VII. Alla Polacca” Aleksandra Tansmana, w wykonaniu Ach Duo.

Fot. Mikołaj Dakowicz

Artykuł „Alla Polacca” – pierwsza polska płyta z muzyką na harfę i gitarę pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Unikatowe zestawienie instrumentów i autorskie opracowania dzieł wielkich kompozytorów to znaki szczególne zespołu ACh Duo. Gitarowo-harfowy duet zadebiutował niedawno płytą „Alla Polacca”, o której rozmawiamy z młodymi twórcami w tym odcinku Audycji K... Unikatowe zestawienie instrumentów i autorskie opracowania dzieł wielkich kompozytorów to znaki szczególne zespołu ACh Duo. Gitarowo-harfowy duet zadebiutował niedawno płytą „Alla Polacca”, o której rozmawiamy z młodymi twórcami w tym odcinku Audycji Kulturalnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 11:58
Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Kwiaty we włosach” https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/ Sun, 28 Feb 2021 09:00:48 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10465 https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/#respond https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/feed/ 0 <p>Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-kwiaty-we-wlosach/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Kwiaty we włosach”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Kwiaty-we-wlosach.mp3

Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski. Klenczon po odejściu z Niebiesko-Czarnych współtworzył zespół Pięciolinie, który w 1965 roku przekształcił się właśnie w Czerwone Gitary. Po pięciu latach Klenczon opuścił Czerwone Gitary, stworzył własny zespół Trzy Korony.

Jednym z najbardziej popularnych utworów duetu Klenczon/Krajewski jest piosenka „Kwiaty we włosach”, o której opowiada dziś Państwu Maria Szabłowska z radiowej Jedynki. Dziennikarka w kolejnej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” mówi o najważniejszych polskich utworach big-beatowych.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Kwiaty we włosach” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski.… Czytaj dalej Czerwone Gitary zyskały w Polsce , a także w całym Bloku Wschodnim, zwłaszcza w NRD, wielką popularność dzięki piosenkom, które komponowali głównie Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 6:07
Familekt, gwara i dialekt. O szczególnych odmianach języka https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/ Sat, 27 Feb 2021 09:00:15 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10471 https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/#respond https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/feed/ 0 <p>Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/familekt-gwara-i-dialekt/">Familekt, gwara i dialekt. O szczególnych odmianach języka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Odmiany_jezyka.mp3

Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce. Dziś w Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z beneficjentami programu – twórcami „DoMowego” i „Języków Pogranicza”.

Katarzyna Sołtan-Młodożeniec i Joanna Mueller opowiedzą Państwu o familekcie, czyli języku rodzinnym. To niepowtarzalny zbiór słów, za których powstaniem najczęściej stoją najmłodsi domownicy. Dlaczego warto go pielęgnować? Na to pytanie odpowiadają współtwórczynie projektu „DoMowy”.

Zabierzemy też Państwa na przygraniczne tereny wokół Włodawy, gdzie Muzeum Zespołu Synagogalnego powołało do życia program „Języki Pogranicza”. O specyfice wielokulturowego tygla opowie Bogusław Smolik, a prof. Feliks Czyżewski wytłumaczy, czym różni się gwara od dialektu. Zastanowimy się też nad przyszłością gwar, które stopniowo zanikają.

Obydwa projekty otrzymały dofinansowanie w ramach programu dotacyjnego Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 

 

 

Artykuł Familekt, gwara i dialekt. O szczególnych odmianach języka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce.… Czytaj dalej Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 25:29
Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/ Fri, 26 Feb 2021 09:00:56 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10460 https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/#respond https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/feed/ 0 <p>Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/ptacy-i-ludzie/">Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Ptacy-i-ludzie.mp3

Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy ze współautorem książki i wieloletnim przyjacielem Rudnika – Bolesławem Błaszczykiem.

Trudno o bardziej barwną postać polskiej muzyki eksperymentalnej niż Eugeniusz Rudnik. Urodzony w 1932 roku, doświadczył zarówno okrucieństw wojny, jak i okresu stalinizmu. Do Polskiego Radia trafił przypadkowo. Jednak z upływem lat, mimo braku wykształcenia muzycznego, z pracownika technicznego stał się uznanym artystą. Życiorys Rudnika został opisany w książce „Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku”. Jej współautorem jest wiolonczelista i muzykolog Bolesław Błaszczyk, który opowiada o kompozytorze w naszym podcaście.

W audycji zastanowimy się nad profilem kompozytorskim Rudnika, odpowiemy, dlaczego tworzywem sztuki uczynił „podłe materie”, a także wysłuchamy kilku anegdot, w które obfitowało jego życie. Nie zabraknie też bardzo osobistych wspomnień o zmarłym pięć lat temu artyście.

Autorami książki „Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku” są oprócz Bolesława Błaszczyka – Michał Mendyk, Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Zuzanna Solakiewicz i Jan Topolski. Pozycja ukazała się w ramach serii Biblioteka SEPR.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Nostalgia Totalna”, „Dziwne Dzwony Płaczliwe” oraz „Duszny Przedwieczerz”, które znalazły się na „Kostce Rudnika”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury (płytę wciąż można kupić w sklepie NCK). Więcej o albumie mogą Państwo usłyszeć w podcaście Eugeniusz Rudnik „Miniatury”.

Artykuł Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości. Właśnie ukazała się pierwsza publikacja poświęcona jednemu z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów – Eugeniuszowi Rudnikowi. Znajdziemy w niej m.in. esej biograficzny i zapis rozmowy z artystą, a także artykuły poświęcone jego twórczości.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 26:10
Beksiński – Banach. Wywiad, którego nie będzie https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/ Wed, 24 Feb 2021 09:00:17 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10417 https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/#respond https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/feed/ 0 <p>Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, który wpadł na pomysł przedstawienia „Wywiad, którego nie będzie”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wywiad-ktorego-nie-bedzie/">Beksiński – Banach. Wywiad, którego nie będzie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Beksinski.mp3

Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, który wpadł na pomysł przedstawienia „Wywiad, którego nie będzie”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Sztukę można zobaczyć w internecie. Filmowy zapis spektaklu powstał dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Punktem wyjścia historii jest tajemniczy SMS o treści „ZADZWOŃ”, który Wiesław Banach dostał w rocznicę śmierci malarza z jego telefonu. W spektaklu udaje mu się oddzwonić do przyjaciela.

W podcaście rozmawiamy też o artystycznych fascynacjach Zdzisława Beksińskiego. Oprócz malarstwa próbował swoich sił w literaturze i fotografii, choć z wykształcenia był architektem, a marzył o pracy filmowca.

Polecamy Państwu stronę internetową Muzeum Historycznego w Sanoku.

Na zdjęciu głównym Zdzisław Beksiński, fot. dzięki uprzejmości Wiesława Banacha.

Beksiński – Banach. Wywiad, którego nie będzie – transkrypcja podcastu

Twarz pomarszczonego mężczyzny, którego czubek głowy stapia się z tłem. Człowiek siedzi na galopującym koniu. Dwa czarne wilki stoją pośród zakrwawionego śniegu, nad nimi unosi się wielki balon na tle częściowo zachmurzonego nieba. Stara zniszczona katedra w trakcie burzy piaskowej. Dwójka mężczyzn w średnim wieku pozuje na tle obrazu.

Artykuł Beksiński – Banach. Wywiad, którego nie będzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, Gdyby żył, dziś skończyłby 92 lata. Bohaterem podcastu Audycji Kulturalnych jest dziś Zdzisław Beksiński. Katarzyna Oklińska rozmawia z przyjacielem artysty i wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesławem Banachem, który wpadł na pomysł przedstawienia „Wywiad, którego nie będzie”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 24:53
Zdzisław Najder we wspomnieniach Andrzeja Mietkowskiego https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/ Tue, 23 Feb 2021 09:00:10 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10389 https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/#respond https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/feed/ 0 <p>Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wspomnienie-zdzislawa-najdera/">Zdzisław Najder we wspomnieniach Andrzeja Mietkowskiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Mietkowski-o-Najderze.mp3

Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci. Intelektualista zmarł 15 lutego 2021 r. Miał 90 lat. O Zdzisławie Najderze rozmawiamy z Andrzejem Mietkowskim, z którym znawca twórczości Josepha Conrada współpracował w Radiu Wolna Europa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zdzisław Najder zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Oxfordzie. Był członkiem polskiego PEN Clubu. Specjalizował się w twórczości Josepha Conrada. Opracował pierwsze na świecie pełne zbiorowe wydanie dzieł pisarza. Był także autorem wydanej po polsku i angielsku biografii Conrada, o której można przeczytać m.in. w wydanym przez Narodowe Centrum Kultury zbiorze esejów „Oddać sprawiedliwość światu”.

Od lat 70. XX w. Zdzisław Najder angażował się w działania opozycji antykomunistycznej. Był założycielem Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Przez wiele lat utrzymywał kontakt z Jerzym Giedroyciem, redaktorem paryskiej „Kultury”. Efektem tej relacji są listy, które zostały wydane w formie książki przez NCK.

Sąd wojskowy PRL zaocznie skazał Zdzisława Nadera na karę śmierci za rzekome szpiegostwo. Pośrednio przyczynił się do tego fakt, że został dyrektorem sekcji polskiej Radia Wolna Europa. Po zmianach ustrojowych w Polsce był doradcą Lecha Wałęsy i Jana Olszewskiego.

Zdzisław Najder we wspomnieniach Andrzeja Mietkowskiego – transkrypcja podcastu

Trzy takie same książki ułożone są obok siebie. Na lewej krawędzi okładki znajduje się napis "ty", na prawej "lis", ułożone obok siebie tworzą napis "listy" Na pieńku częściowo zanurzonym w jeziorze leży książka. Na jej okładce znajduje się portret mężczyzny z brodą.

Artykuł Zdzisław Najder we wspomnieniach Andrzeja Mietkowskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci.… Czytaj dalej Dziś wspominamy historyka literatury i najbardziej znanego na świecie conradystę – Zdzisława Najdera. W latach 80. XX w. był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, za co został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 17:49
Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Anna Maria” https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/ Sun, 21 Feb 2021 09:00:08 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10378 https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/#respond https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/feed/ 0 <p>Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czerwone-gitary-anna-maria/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Anna Maria”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Anna-Maria.mp3

Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła. Druga połowa lat sześćdziesiątych należała do Czerwonych Gitar. Amerykański magazyn muzyczny „Billboard” przyznał im nagrodę specjalną jako najlepszemu polskiemu zespołowi, a na Targach MIDEM w Cannes w 1969 roku Gitary otrzymały trofeum za liczbę sprzedanych płyt.

Niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych piosenek tego zespołu jest „Anna Maria”, o której opowiada Państwu Maria Szabłowska z radiowej Jedynki. Dziennikarka w kolejnej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” mówi o najważniejszych polskich utworach big-beatowych.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czerwone Gitary „Anna Maria” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła.… Czytaj dalej Czerwone Gitary w czasach big-beatu były zwane fabryką przebojów. Kiedy w 1965 roku do zespołu dołączył Seweryn Krajewski, jeden z najzdolniejszych polskich kompozytorów, popularność Gitar ogromnie wzrosła.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 8:06
„Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/ Sat, 20 Feb 2021 09:00:54 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10396 https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/#respond https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/feed/ 0 <p>Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-sakralna-jerzego-nowosielskiego/">„Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Nowosielski.mp3

Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni” – tak o twórczości Jerzego Nowosielskiego mówił Tadeusz Różewicz. „Nietoperz w świątyni” stał się później inspiracją do tytułu biografii artysty autorstwa naszej rozmówczyni.

Dr Krystyna Czerni od lat prowadzi badania nad twórczością sakralną Jerzego Nowosielskiego. O ile świecka część jego prac została opisana, o tyle w kwestii dzieł kościelnych czy cerkiewnych pozostało jeszcze wiele do zrobienia. W podcaście rozmawiamy o nietypowych ikonach autorstwa Nowosielskiego i myśli towarzyszącej jego sztuce. Usłyszą Państwo również poruszające wspomnienia o artyście, który odszedł 21 lutego 2011 roku.

Katalogi „Nowosielski w Małopolsce” oraz „Jerzy Nowosielski w Lublinie”mogą Państwo obejrzeć na stronie Uniwersytetu w Heidelbergu.

O wspomnianym w rozmowie Kościele pw. Ducha Świętego w Tychach projektu Stanisława Niemczyka usłyszą Państwo więcej w naszej rozmowie z Marcinem Zasadą:„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” – opowieść o determinacji wizjonera.

Tym z Państwa, których interesuje sztuka sakralna, polecamy również podcast „Wyjątkowe obrazy – rozmowa z ikonopisarką Jadwigą Denisiuk”.

Fot. Jerzy Nowosielski, Górowo Iławeckie, 1983 fot. Bohdan Tchórz.

Fotografie dzięki uprzejmości dr Krystyny Czerni.

„Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego – transkrypcja podcastu

Portret mężczyzny z aureolą, namalowany na drewnianej ścianie. Wielki portret Matki Boskiej namalowany na kamiennej ścianie. Poniżej znajdują się cztery mniejsze portretu świętych. Wnętrze niewielkiego budynku sakralnego. Drewniany, wysoki krzyż prawosławny stoi wbity w ziemię. Przed nim znajduje się jeden znicz.

 

Starszy mężczyzna siedzi na ławce, nad nim wisi portret innego mężczyzny. Obraz o miękkich, ciepłych barwach przedstawia wnętrze pokoju. Obraz przedstawia prostokątne kształty.

Artykuł „Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.… Czytaj dalej Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:48
„Ojczysty” i gry planszowe w edukacji https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/ Fri, 19 Feb 2021 09:00:20 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10382 https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/#respond https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/feed/ 0 <p>Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach zajęć szkolnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/ojczysty/">„Ojczysty” i gry planszowe w edukacji</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Ojczysty_gra.mp3

Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach zajęć szkolnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od 2012 roku NCK prowadzi społeczno-edukacyjną kampanię Ojczysty – dodaj do ulubionych, której celem jest podnoszenie świadomości językowej Polaków i pielęgnowanie poprawnej polszczyzny. W związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, rozmawiamy o rodzinnej grze planszowej stworzonej w ramach programu. Dzięki „Ojczystemu” poznajemy słowa dawne, potoczne, młodzieżowe, a nawet te używane niepoprawnie.

O wynikach badań uzyskanych na podstawie doświadczeń graczy rozmawiamy z Martyną Rutką z Działu Badań i Analiz NCK. Okazuje się, że planszówka oferuje znacznie więcej, niż rozwój świadomości językowej. Możliwe modyfikacje gry rozszerzają bowiem jej wykorzystanie, zwłaszcza w sektorze edukacji. Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, dlaczego użytkownicy sięgają po planszówki i na co zwracają szczególną uwagę.

Naszym gościem jest również Aleksander Pawlicki – nauczyciel i wykładowca związany ze Szkołą Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiamy o tym, co umożliwiają zajęcia szkolne prowadzone z wykorzystaniem gier. W audycji usłyszą Państwo również o roli błędu w procesie nauczania i istocie planowania zajęć zorientowanych na indywidualną grupę uczniów.

„Ojczysty” jest dostępny w księgarni internetowej Wydawnictwa NCK, a o projekcie gry mogą Państwo posłuchać w podcaście z udziałem jej autora i recenzentki gier planszowych.

„Ojczysty” i gry planszowe w edukacji – transkrypcja podcastu

Pełna plansza gry "Ojczysty" Górna część pudełka gry leży obok zwiniętej planszy do gry. Okładka gry przedstawia napis: "ojczysty", każda litera jest napisana innym fontem i ma różny kolor. Karty do gry planszowej.

Artykuł „Ojczysty” i gry planszowe w edukacji pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach za... Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach zajęć szkolnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 21:15
Czy chodzimy do galerii sztuki? https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/ Wed, 17 Feb 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10366 https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/#respond https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/feed/ 0 <p>W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czy-chodzimy-do-galerii-sztuki/">Czy chodzimy do galerii sztuki?</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Czy-chodzimy-do-galerii-sztuki.mp3

W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje. Takie dane przedstawia Główny Urząd Statystyczny, a my zastanawiamy się co zrobić, aby zachęcić zwiedzających do obcowania z kulturą i czy wystawy online tworzone w 2020 r., podczas pandemii, są dobrym rozwiązaniem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W rozmowie z historyczką sztuki prof. Joanną Sosnowską sprawdzamy też czy wystawy prezentowane w internecie w formie filmów były popularne i czy zostaną z nami również po pandemii. Jako przykład służą nam ekspozycje przygotowane przez Kordegardę, Galerię Narodowego Centrum Kultury, ponieważ przewodniczącą Rady Programowej tej instytucji jest nasz gość.

Polecamy Państwu wysłuchanie podcastów o wystawach prezentowanych w Kordegardzie. W zeszłym roku były to m.in.:

Wiele z tych wystaw można zobaczyć wirtualnie.

Na zdjęciu głównym fragment wystawy „Niepamięci” w Kordegardzie, fot. Marianna Kulesza

Czy chodzimy do galerii sztuki? – transkrypcja podcastu

Dwie kobiety w maseczkach przyglądają się abstrakcyjnej płaskorzeźbie umieszczonej w szkle. Fragment ekspozycji przedstawia drewnianą konstrukcje w Galerii Kordegarda Kobieta i mężczyzna oglądają obrazy wiszące na ścianie. Manekin, ubrany w strój królowej, stoi na przeciwko obrazu rozchwianej kobiety.

Artykuł Czy chodzimy do galerii sztuki? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje.… Czytaj dalej W 2019 r. w Polsce działało 327 galerii sztuki, które zorganizowały 3,9 tysiące wystaw. Zwiedziło je 4,5 miliona osób, z których 88 procent wybrało publiczne instytucje.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:51
Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/ Mon, 15 Feb 2021 09:00:22 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10337 https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/#respond https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/feed/ 0 <p>Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, z którym zastanawiamy się po co nam awangarda.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/po-co-nam-awangarda/">Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Po-co-nam-awangarda_errata.mp3

Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, z którym zastanawiamy się po co nam awangarda.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

Jarosław Suchan tłumaczy, dlaczego zbiór sprzed 90 lat jest tak ważny i jak awangarda tworzona m.in. przez Katarzynę Kobro i Władysława Strzemińskiego zmieniła podejście do sztuki. Nasz rozmówca zauważa, że trudno dziś wskazać dominujący nurt sztuki, wokół którego skupialiby się artyści. Wątpi też, aby w najbliższej przyszłości doszło do ważnych zmian w tym zakresie. Jednocześnie wskazuje na intensywny rozwój sztuki poza cywilizacją euroatlantycką. Jarosław Suchan odpowiada też na pytanie, które zadaje sobie wielu zwiedzających kolekcje sztuki nowoczesnej: po co konfrontować się z dziełem, które mogę narysować sam?

Na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi przeczytają Państwo o publikacji „Awangardowe muzeum” związanej z urodzinami i o jubileuszowej wystawie planowanej na jesień. Zarówno książka jak i ekspozycja mają pokazać początki łódzkiego muzeum w kontekście innych inicjatyw zmierzających do powołania nowatorskich instytucji artystycznych, które nie tylko miały gromadzić sztukę, ale także stwarzać warunki do eksperymentowania z jej tworzeniem i percepcją. Chodzi o twórczość m.in. Kazimierza Malewicza, Władimira Tatlina, Aleksandra Rodczenki czy Marcela Duchampa.

Polecamy też Państwu podcasty o tym jak zmieniły się muzea i co czeka nas w przyszłości w takich instytucjach: „Pierwsze interaktywne muzeum” i „Jak zmieniły się muzea? Rozmowa z twórcami przestrzeni wystawienniczych”, a także cykl audiooprowadzań po instytucjach kultury.

A książkę „Sztuka i myśl” znajdą Państwo na stronie internetowej Wydawnictwa NCK.

Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi – transkrypcja podcastu

 

Artykuł Po co nam awangarda? 90 lat Muzeum Sztuki w Łodzi pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, Muzeum Sztuki w Łodzi kończy 90 lat. 15 lutego 1931 roku instytucja otworzyła dla publiczności stałą ekspozycję Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Z tej okazji w Audycjach Kulturalnych gościmy dyrektora muzeum Jarosława Suchana, z którym zastanawiamy się po co nam awangarda.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:35
Piosenka prawdę ci powie IV – Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/ Sun, 14 Feb 2021 09:00:59 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10333 https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/#respond https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/feed/ 0 <p>Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/skaldowie-wszystko-mi-mowi/">Piosenka prawdę ci powie IV – Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Skaldowie.mp3

Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia. Ich przebojowe piosenki wyróżniały się na tle big-beatowego pejzażu. Było w nich słychać góralską nutę. Nic dziwnego, bo mama braci Zielińskich była góralką.

Zapraszamy do wysłuchania historii utworu „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” według Marii Szabłowskiej z radiowej Jedynki. Dziennikarka w kolejnej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” opowiada o najważniejszych polskich utworach big-beatowych.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Piosenka prawdę ci powie IV – Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” – transkrypcja podcastu

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia. Zespół powstał w Krakowie w 1965 roku i w tym samym roku zadebiutował w krakowskiej Telewizyjnej Giełdzie Piosenki. Muzycy zajęli pierwsze i trzecie miejsce. Rok później Skaldowie wystąpili w Opolu i dokonali pierwszych nagrań dla Polskiego Radia.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 5:58
Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/ Fri, 12 Feb 2021 09:00:14 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10319 https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/#respond https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/feed/ 0 <p>Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, zabieramy Państwa w świat jego fotografii.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wystawa-edwarda-hartwiga/">Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Hartwig.mp3

Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, zabieramy Państwa w świat jego fotografii.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

112 lat temu w Moskwie przyszedł na świat chłopiec, który za jakiś czas miał stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Pierwszy kontakt Edwarda Hartwiga z tą dziedziną sztuki przypadł na jego lata dziecięce, kiedy pomagał ojcu w prowadzeniu lubelskiego zakładu fotograficznego. Z czasem fotografia stała się w jego życiu pasją i twórczym środkiem wyrazu. Pozostawił po sobie tysiące prac przedstawiających ludzi, martwą naturę, architekturę i pejzaże. Zajmował się również fotografią teatralną i filmową, ale jego poszukiwania twórcze wymykały się klasyfikacjom.

W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z kuratorką wirtualnej wystawy Edwarda Hartwiga – dr Mariką Kuźmicz. Historyczka sztuki opowiada o charakterze prac artysty i jego poglądzie na to, czym jest fotografia. Internetowa ekspozycja została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Fotografie dzięki uprzejmości Fundacji Edwarda Hartwiga. © Danuta Hartwig-Saulewicz

Zainteresowanych fotografią zachęcamy do wysłuchania podcastu poświęconego życiu i twórczości Zofii Rydet.

Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga – transkrypcja podcastu

Artykuł Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, zabieramy Państwa w świat jego fotografii.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:44
Mit i znaczenie https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/ Thu, 11 Feb 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10311 https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/#respond https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/feed/ 0 <p>„Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza tematy ważne nie tylko dla myślicieli.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/mit-i-znaczenie/">Mit i znaczenie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Levi-Strauss.mp3

„Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza tematy ważne nie tylko dla myślicieli. Rozmawiamy dziś o nich z jednym z autorów polskiego przekładu prof. Rafałem Wiśniewskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Claude Levi-Strauss zapoznaje nas w tej książce z dorobkiem swojego życia, czyli interpretacjami mitów i próbami odkrycia ich znaczenia dla ludzkiej zdolności pojmowania. Wykłady rozpoczyna dyskusja o historycznym rozłamie między mitologią i nauką oraz o tym, że w podejściu do nauki ponownie uwzględniamy mityczne poziomy rozumienia. W rozwinięciu tego wątku badacz poddaje analizie to, co nazwaliśmy myśleniem „prymitywnym”, a także omawia wybrane uniwersalne cechy mitologii człowieka. Ostatnie dwa wykłady pokazują związek funkcjonalny między mitologią i historią oraz strukturalny między mitologią i muzyką.

Publikacja ukazała się w serii „Myśl o kulturze” nakładem Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Polecamy Państwu także podcast o serii „Myśl o kulturze” NCK.

Mit i znaczenie – transkrypcja podcastu

Artykuł Mit i znaczenie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza... „Mit i znaczenie” – to tytuł książki Claude’a Levi-Strauss’a, której przeczytanie zajmuje zaledwie godzinę, ale jej treść zostaje w pamięci na dużo dłużej. Zawiera pięć krótkich wykładów antropologa, przygotowanych dla kanadyjskiego Radia CBC i porusza tematy ważne nie tylko dla myślicieli.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:12
Janusz Kapusta o sztuce ostatecznej https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/ Tue, 09 Feb 2021 09:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10304 https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/#respond https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/feed/ 0 <p>Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-ostateczna/">Janusz Kapusta o sztuce ostatecznej</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Janusz-Kapusta.mp3

Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40. latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych, postanowił wrócić do Polski. Jak dziś patrzy na sztukę? Jak polska kultura prezentuje się na tle kultury USA? Janusz Kapusta w podcaście odpowiada na te pytania.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jako członek Rady Programowej Kordegardy, artysta dzieli się też swoimi przemyśleniami na temat Galerii Narodowego Centrum Kultury. Twórca mówi o swojej wizji na wykorzystanie tej przestrzeni wystawienniczej i porównuje ją do miejsc, w których sam wystawiał swoje prace.

Janusz Kapusta w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi o sztuce ostatecznej, do której dąży. Twierdzi, że to, co piękne może być dobre i prawdziwe, dlatego chciałby w przyszłości ułożyć równanie matematyczne. Czy może się to udać?

Polecamy też Państwu wysłuchanie podcastów o wystawach prezentowanych w Kordegardzie. W zeszłym roku były to m.in.:

Wiele wystaw prezentowanych w Kordegardzie można też zobaczyć wirtualnie.

Na zdjęciu głównym fragment instalacji Janusza Kapusty z wystawy „Triumf”, która odbyła się w Kordegardzie (fot. Rafał Kudyba).

Janusz Kapusta o sztuce ostatecznej – transkrypcja podcastu

Artykuł Janusz Kapusta o sztuce ostatecznej pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40.… Czytaj dalej Zapraszamy na rozmowę z twórcą wymykającym się wszelkim schematom: grafikiem, ilustratorem, malarzem, a także scenografem i wynalazcą jedenastościennej bryły. W połowie 2020 r., po niemal 40.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 15:22
Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/ Mon, 08 Feb 2021 09:00:02 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10286 https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/#respond https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/feed/ 0 <p>W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szklo-metal-detal/">Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Szklo_metal_detal.mp3

W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 2016 roku, rok po uznaniu gdyńskiego śródmieścia za pomnik historii, powstała wystawa, której celem było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony i konserwacji modernistycznych detali wykończeniowych. Znalazły się wśród nich m.in. klamki, płytki czy elementy okienne o niemal stuletniej historii. Projekt „Szkło, metal, detal” przywoływał też założenia modernizmu, zorientowane na poprawę warunków mieszkaniowych i funkcjonalność budynków. Rozszerzeniem idei stała się platforma internetowa „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci”, będąca kompendium wiedzy o modernistycznym dziedzictwie Gdyni, powstała dzięki środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

W Audycjach Kulturalnych gościmy koordynatorkę projektu – dr Annę Śliwę z Muzeum Miasta Gdyni, która opowiada o kontekście rozwoju modernizmu w mieście. Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, gdzie znaleźć można oryginalne podłogi z „gorsecików” czy ówczesne rozwiązania doświetlające zimowe ogrody. Pytamy też o to, czy modernistyczna architektura przetrwała próbę czasu.

Projekt jest dostępny na stronie internetowej.

A skoro modernizm, to i Bauhaus! Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Ewa Solarz oprowadza nas po wystawie stworzonej w ramach festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia w Lublinie.

Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni – transkrypcja podcastu

Artykuł Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 20:01
Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Bema pamięci rapsod żałobny” https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/ Sun, 07 Feb 2021 09:00:42 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10280 https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/#respond https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/feed/ 0 <p>Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/niemen-bema-pamieci/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Bema pamięci rapsod żałobny”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Bema-pamieci.mp3

Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem. Kolejnym punktem zwrotnym w jego karierze było sięgnięcie do poezji, co miało ogromny wpływ na całą późniejszą twórczość.

Efektem tej decyzji jest m.in. utwór „Bema pamięci rapsod żałobny” na podstawie tekstu Cypriana Kamila Norwida, o którym opowie Państwu Maria Szabłowska z radiowej Jedynki w kolejnym odcinku nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Bema pamięci rapsod żałobny” – transkrypcja podcastu

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Bema pamięci rapsod żałobny” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem.… Czytaj dalej Jako kompozytor Czesław Niemen zadebiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz”. Jej sukcesy na Liście Przebojów Studia Rytm (w Pierwszym Programie Polskiego Radia) utwierdziły go w przekonaniu, że powinien komponować i robił to z powodzeniem.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 7:20
Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/ Fri, 05 Feb 2021 09:00:18 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10271 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/feed/ 0 <p>Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-10/">Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Kontrola-Jakosci.mp3

Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

„Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk” to dokument o reżyserze, którego wielu zapamiętało niekoniecznie tak, jak życzyłby sobie tego twórca. Obraz w reżyserii Kuby Mikurdy dopełnia ścieżka dźwiękowa autorstwa Stefana Wesołowskiego, który opowiada w Audycjach Kulturalnych o dylematach związanych z tworzeniem muzyki filmowej. Martyna Matwiejuk rozmawia też z Michałem Fetlerem o mariażu elektroniki z muzyką tradycyjną. Na „Prawdziwie Polskim Techno” Fanfary Awantury dzieją się bowiem niestworzone historie! Za sprawą Sexy Suicide przenosimy się również do fantastycznej estetyki lat 80., o której niezwykłości przekonuje Bartłomiej „Poldek” Salamon. Zapraszamy do słuchania!

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • Stefan Wesołowski – słuchaj od 0:40,
 • Fanfara Awantura – słuchaj od 15:20,
 • Sexy Suicide – słuchaj od 23:57.

Albumy prezentowane w tym odcinku:

 • Stefan Wesołowski – The Disappearance of Walerian Borowczyk (Lakeshore Records),
 • Fanfara Awantura – Prawdziwie Polskie Techno (Nopaper Records),
 • Sexy Suicide – We will die as one (Requiem Records).

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów “Boro” (Stefan Wesołowski), “Polka Techno dziadek” (Fanfara Awantura) i „Techno scar” (Sexy Suicide).

Zapraszamy również do wysłuchania poprzednich odcinków Kontroli Jakości:

Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide – transkrypcja podcastu

Artykuł Kontrola Jakości: Stefan Wesołowski, Fanfara Awantura, Sexy Suicide pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.… Czytaj dalej Czy orkiestra dęta ma coś wspólnego z muzyką techno? Jak to się dzieje, że uwielbiamy synth pop? Ile wolności zapewnia tworzenie muzyki służącej obrazowi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku przeglądu polskich nowości płytowych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 34:52
Michał Rusinek o słowach pożyczonych https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/ Thu, 04 Feb 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10261 https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/#respond https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/feed/ 0 <p>„Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/michal-rusinek-o-zapozyczeniach/">Michał Rusinek o słowach pożyczonych</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Wihajster.mp3

„Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof. Michał Rusinek , autor książki „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mimo, że „Wihajster…” został wydany z myślą o dzieciach to okazuje się, że często sięgają po niego dorośli. Dlaczego? Autor mówi, że powodem jest fakt, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele słów zapożyczyliśmy z obcych języków. A jakie to języki? Zdziwią się Państwo, bo to nie tylko angielski.

Michał Rusinek zdradza nam też, że niebawem ukaże się kolejna książka związana ze słowami. Jakimi? Tego dowiedzą się Państwo słuchając rozmowy.

Polecamy też Państwu rozmowę z literaturoznawcą o akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”.

Fot. Jakub Ociepa

Michał Rusinek o słowach pożyczonych – transkrypcja podcastu

Artykuł Michał Rusinek o słowach pożyczonych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof.… Czytaj dalej „Kawa”, „jasiek” czy „stół” – między innymi te słowa zostały zapożyczone z obcych języków. Takich wyrazów w języku polskim jest znacznie więcej, a opowiada nam o nich prof.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:37
Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/ Wed, 03 Feb 2021 09:00:42 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10252 https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/#respond https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/feed/ 0 <p>„Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/tam-i-sam/">Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Tam-i-sam-1.mp3

Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury. Muzyk postanowił skonfrontować dźwięki przyrody ze swoją muzyczną wrażliwością. Saksofonowi towarzyszą na płycie odgłosy wody, muczenie krów, szczekanie psów i furkot przelatujących ptaków.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mateusz Pospieszalski w rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza skąd wziął się pomysł na nagranie takiego właśnie albumu. Tłumaczy też, dlaczego powodem nie była pandemia koronawirusa. W podcaście zdradzamy na ile utwory były tworzone spontaniczne i czy muzyk był tak naprawdę sam.

Polecamy też Państwu rozmowę z Wojciechem Waglewskim o płycie „Anawa 2020”, o której wspominamy w podcaście z Mateuszem Pospieszalskim.

Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie – transkrypcja podcastu

Artykuł Tam i sam. Mateusz Pospieszalski z saksofonem na polanie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury.… Czytaj dalej „Tam i sam” – taki tytuł nosi nowa płyta Mateusza Pospieszalskiego, którego gościmy dziś w Audycjach Kulturalnych. Mamy do czynienia z  albumem wyjątkowym, bo nagranym nie w studiu, lecz na łonie natury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:22
Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/ Mon, 01 Feb 2021 09:00:52 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10236 https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/#respond https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/feed/ 0 <p>Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/sztuka-dwudziestolecia-formy-i-konteksty/">Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/02/Sztuka-dwudziestolecia.mp3

Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”. Wydawcą serii jest Narodowe Centrum Kultury. O duchu epoki i okolicznościach zachodzących przemian rozmawiamy dziś z autorką książki – dr Katarzyną Nowakowską-Sito.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od rozwoju plakatu i reklamy przez awangardę, po niewielkie, funkcjonalne meble. Czas międzywojenny obfitował w nowości na polu kultury i sztuki. W kolejnych rozdziałach książki „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” dr Katarzyna Nowakowska-Sito przybliża koncepcje artystyczne, które rozwinęły się w tym okresie. Publikacja, wzbogacona ilustracjami autorstwa Ryszarda Kajzera, to pierwszy tom z serii „20 lat XX wieku”.

W naszym podcaście autorka zwraca uwagę na użytkowy wymiar sztuki i kontekst zachodzących wówczas zmian. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o epoce, w której ścierały się ze sobą różnorodne koncepcje, a warunki kulturowo-gospodarcze doprowadziły twórców do nowych rozwiązań.

Książka „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” jest dostępna w księgarni Narodowego Centrum Kultury.

fot. Marianna Kulesza / NCK

Wybrane fotografie z książki dzięki uprzejmości autorki.

Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty – transkrypcja podcastu

Artykuł Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”.… Czytaj dalej Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:36
Piosenka prawdę ci powie IV – Marek Grechuta/Anawa „Korowód” https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/ Sun, 31 Jan 2021 09:00:00 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10231 https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/#respond https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/feed/ 0 <p>W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdobywając Grand Prix za „Tango Anawa”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/marek-grechuta-korowod/">Piosenka prawdę ci powie IV – Marek Grechuta/Anawa „Korowód”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Piosenka-Korowod.mp3

W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdobywając Grand Prix za „Tango Anawa”. Rok później na festiwalu w Opolu dziennikarze przyznali im nagrodę specjalną. W 1971 roku Marek Grechuta i Anawa za utwór „Korowód” otrzymali nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

I to właśnie o tym utworze w podcaście opowiada Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia. W czwartej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” dziennikarka przedstawia historię polskiego big-beatu.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Piosenka prawdę ci powie IV – Marek Grechuta i Anawa „Korowód” – transkrypcja podcastu

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Marek Grechuta/Anawa „Korowód” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdo... W 1967 roku Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz utworzyli zespół muzyczny przy kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Anawa. Grupa zadebiutowała na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 roku zdobywając Grand Prix za „Tango Anawa”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 6:27
Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem” https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/ Fri, 29 Jan 2021 09:00:20 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10221 https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/#respond https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/feed/ 0 <p>Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Przemysława Truścińskiego, niedawno wydana „Andzia” to zaproszenie do surrealistycznego świata, w którym odnajdą się również dorośli czytelnicy.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/trust-o-andzi/">Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Andzia.mp3

Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Przemysława Truścińskiego, niedawno wydana „Andzia” to zaproszenie do surrealistycznego świata, w którym odnajdą się również dorośli czytelnicy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Piotr Mańkowski, biskup kamieniecki, urodził się w 1866 roku. Do dziś zachowały się jego pamiętniki, prace teologiczne oraz „Andzia”, czyli zbiór wierszowanych przygód nieco niesfornej dziewczynki. Po niemal wieku wiersze ujrzały światło dzienne za sprawą rodzinnego odkrycia. Do ich zilustrowania zaproszono Przemysława Trusta Truścińskiego, jednego z najważniejszych twórców komiksu i ilustracji w Polsce.

W Audycjach Kulturalnych artysta opowiada o tym, co zmieniła w jego życiu wieloletnia praca nad rysunkami do „Andzi”. Wbrew pozorom, światy kreowane przez twórców, których różni tak wiele, znakomicie się dogadują. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o projekcie, który połączył artystów odległych epok.

„Andzia” jest dostępna na stronie wydawcy.

Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem” – transkrypcja podcastu

Artykuł Przemysław Trust Truściński: „Dzięki Andzi nauczyłem się być lepszym ilustratorem” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Stuletnie wiersze autorstwa biskupa Piotra Mańkowskiego odnaleziono po latach w rodzinnym archiwum. Ich bohaterką jest Andzia – dziewczynka, której przytrafiają się niesamowite przygody. Dzięki współczesnym ilustracjom naszego gościa, Przemysława Truścińskiego, niedawno wydana „Andzia” to zaproszenie do surrealistycznego świata, w którym odnajdą się również dorośli czytelnicy.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:53
SzekspirOn//line https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/ Thu, 28 Jan 2021 09:00:43 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10200 https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/#respond https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/feed/ 0 <p>20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szekspir-online/">SzekspirOn//line</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/SzekspirOn.mp3

20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty. O aktualności twórczości angielskiego pisarza rozmawiamy z prof. Jerzym Limonem, dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Pretekstem do stworzenia podcastu jest portal SzekpirOn//line poświęcony sztukom: „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Makbet”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Burza” i „Romeo i Julia”. Strona internetowa pozwala poszerzyć wiedzę o dziełach Williama Szekspira za pośrednictwem internetu i bez wychodzenia z domów.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura w sieci” operowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu audiooprowadzanie po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Portret Williama Shakespeare.

Artykuł SzekspirOn//line pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty.… Czytaj dalej 20 000 – tylu słów używał William Szekspir, podczas gdy przeciętna wykształcona osoba używa ich dwa razy mniej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto sięgnąć po twórczość klasyka i wczytać się w jego dramaty.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:48
Historia polskiego wzornictwa w animacji https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/ Wed, 27 Jan 2021 09:00:33 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10209 https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/#respond https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/feed/ 0 <p>KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, o których rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wzornictwo-w-animacji/">Historia polskiego wzornictwa w animacji</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/KO-LEKCJE.mp3

KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, o których rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pobyt Stanisława Witkiewicza w Zakopanem pod koniec XIX wieku zaowocował powstaniem stylu zakopiańskiego – to wtedy rozpoczęła się historia polskiego wzornictwa. Dążenia do niepodległości inspirowały kolejnych twórców do sięgania po tradycyjne, ludowe elementy, które zostały przeniesione na obiekty użytkowe. Z czasem jednak wśród artystów rozwinęły się ruchy awangardowe, a wzornictwo skierowało się ku funkcjonalności.

Początki polskiej sztuki stosowanej przedstawiają KO-LEKCJE, czyli trzy krótkie filmy animowane. Dzięki nim odkryją Państwo nie tylko podstawowe fakty dotyczące rozwoju wzornictwa, ale i gospodarczo-kulturowy kontekst jego zmian. O projekcie, dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, opowiadają nam jego twórczynie – Kaja Nosal i Anna Wręga z ONTO Studio.

KO-LEKCJE mogą Państwo obejrzeć tutaj.

Zachęcamy również do wysłuchania naszego podcastu o Galerii Wzornictwa Polskiego w warszawskim Muzeum Narodowym.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty odcinka cyklu KO-LEKCJE, poświęconego pierwszym polskim „designerom”.

Historia polskiego wzornictwa w animacji – transkrypcja podcastu

Artykuł Historia polskiego wzornictwa w animacji pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, o których rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:10
Piotr Głowacki i Maciej Barczewski o „Mistrzu” https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/ Mon, 25 Jan 2021 09:00:00 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10167 https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/#respond https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/feed/ 0 <p>Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/piotr-glowacki-i-maciej-barczewski/">Piotr Głowacki i Maciej Barczewski o „Mistrzu”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Mistrz.mp3

Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego. Dzieło od razu zdobyło uznanie krytyków. O pracy na planie i przygotowaniach do realizacji filmu w rozmowie z Katarzyną Oklińską opowiadają reżyser oraz odtwórca głównej roli – Piotr Głowacki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Twórcy podkreślają, że realizacja filmu bokserskiego osadzonego w czasach II wojny światowej i holokaustu była dużym wyzwaniem. Tadeusz Pietrzykowski to prawdziwa postać. Był pięściarzem, który dzięki woli walki przetrwał pobyt w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Film nie miał jeszcze premiery, która – z uwagi na pandemię i zamknięcie kin – została przełożona na późniejszy termin. Był on jednak pokazywany w konkursie głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, współorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Więcej o życiu Tadeusza Pietrzykowskiego znajdą Państwo na stronie internetowej Sportowcy Dla Niepodległej.

Fot. Robert Pałka

Piotr Głowacki i Maciej Barczewski o „Mistrzu” – transkrypcja podcastu

Czarnobiały portret młodego mężczyzny w mundurze. Mężczyzna ubrany w strój bokserski, pozuje do zdjęcia. Kadr z filmu, w rogu ringu stoi bokser gotowy do walki. Za nim stoją więźniowie, którzy oglądają walkę. Kadr z filmu, sędzia unosi rękę boksera na ringu, ukazuje w ten sposób zwycięzcę walki. Bokser ma uniesione obie ręce do góry w geście zwycięstwa. Kadr z filmu, grupa oficerów niemieckich przygląda się czemuś. Kadr z filmu, chłopiec w ubraniu więziennym patrzy się poważnie na coś nieujętego w kadrze. Mężczyzna instruuje kogoś nieujętego w kadrze. W jego prawej ręce znajduje się scenariusz.

Artykuł Piotr Głowacki i Maciej Barczewski o „Mistrzu” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego.… Czytaj dalej Jako więzień Auschwitz stoczył 70 walk. Ważył wtedy około 50 kg i pokonywał przeciwników cięższych nawet o 20 kg. Tadeusz Pietrzykowski ps. „Teddy” stał się bohaterem pierwszego pełnometrażowego filmu Macieja Barczewskiego.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:28
Piosenka prawdę ci powie IV – Breakout „Na drugim brzegu tęczy” https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/ Sun, 24 Jan 2021 09:00:44 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10189 https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/#respond https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/feed/ 0 <p>Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/breakout-na-drugim-brzegu-teczy/">Piosenka prawdę ci powie IV – Breakout „Na drugim brzegu tęczy”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Breakout-Na-drugim-brzegu-teczy.mp3

Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku. Dwa lata później utworzyli w swoim rodzinnym Rzeszowie zespół Blackout, który potem przekształcił się w Breakout.

Zapraszamy Państwa na kolejny odcinek nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”. Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia opowiada w nim o polskich utworach z gatunku big-beat. Dzisiaj to historia utworu „Na drugim brzegu tęczy”.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Breakout „Na drugim brzegu tęczy” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku.… Czytaj dalej Breakout to pierwszy polski zespół bluesowy, na którym wychowali się właściwie wszyscy późniejsi  przedstawiciele tego gatunku. Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska byli laureatami Złotej Dziesiątki w Szczecinie w 1963 roku.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 5:59
Archi-przygody. O edukacji i architekturze jutra https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/ Sat, 23 Jan 2021 09:00:32 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10182 https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/#respond https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/feed/ 0 <p>Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/archi-przygody/">Archi-przygody. O edukacji i architekturze jutra</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/ARCHI-PRZYGODY.mp3

Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych. W Audycjach Kulturalnych pytamy o znaczenie edukacji architektonicznej i rozwiązania, które kształtują architekturę przyszłości.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Już od kilku lat dzięki Archi-przygodom dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas podstawowych odkrywają zagadnienia związane z ich najbliższym otoczeniem. Opracowane scenariusze zajęć zawierają propozycje wielu aktywności ruchowo-manualnych, a także pomysły na dyskusje z najmłodszymi. Lekcje współprowadzone są przez nauczyciela i architekta. Szczegóły projektu zdradza jego koordynatorka i współtwórczyni – Paulina Niemczyk.

Do 7 lutego 2021 r. trwa nabór architektów do tegorocznej odsłony projektu.

Rozmawiamy też z młodymi architektami – Gabrielą Chechłacz oraz Mateuszem Potempskim, który dodatkowo jest współtwórcą programu. Pytamy ich dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o architekturze i w jaki sposób użytkownicy przestrzeni mogą wpływać na jej kształt. Czemu w „erze antropocenu” liczy się każde rozwiązanie umożliwiające zrównoważony rozwój? Jak wygląda architektura jutra? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

O zajęciach programu Archi-przygody w jednym z warszawskich przedszkoli mogą Państwo posłuchać w podcaście „Archi-przygody w Narodowym Centrum Kultury”.

Fot. Piotr Litwic

Archi-przygody. O edukacji i architekturze jutra – transkrypcja podcastu

Grupa dzieci jest oprowadza po parku, przez trzy kobiety. Grupa dzieci oparta o kamienny murek, zapisuje coś na kartkach.. Zajęcia plastyczne dla dzieci.

Artykuł Archi-przygody. O edukacji i architekturze jutra pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych.… Czytaj dalej Budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:38
Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/ Fri, 22 Jan 2021 09:00:13 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10152 https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/#respond https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/feed/ 0 <p>22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/mural-w-rocznice-urodzin/">Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Mural.mp3

22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Krzysztof Kamil Baczyński marzył o studiach w Akademii Sztuk Pięknych, jednak pragnienie to przerwał wybuch wojny. Poeta zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego w wieku 23 lat. Po stu latach od narodzin ta wybitna postać nadal funkcjonuje w pamięci Polaków, a zwłaszcza w miejscu, które szczególnie wiąże się z jej życiorysem – w Warszawie.

„Syn tego miasta” – tak o Baczyńskim mówił w Audycjach Kulturalnych prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Już od kilku lat instytucja prowadzi działania street artowe, poprzez które włącza się w obchody ważnych rocznic, inspiruje i zachęca do dialogu. Z okazji setnej rocznicy urodzin poety-Powstańca, przy ul. Solec 85 powstał mural przypominający o postaci tak ważnej dla historii Warszawy.

Rozmawiamy też z autorem projektu muralu – ilustratorem Bartoszem Kosowskim, który opowiada o kulisach jego powstania. Obok portretu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego artysta przywołał fragment wiersza „Spojrzenie” z 1943 roku. O wzrastającej popularności murali i sztuce ich tworzenia opowiada w audycji Zuza Olejniczak z Good Looking Studio, które było odpowiedzialne za wykonanie projektu.

Więcej o samym poecie usłyszą Państwo w naszym podcaście „Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?”.

Fotografie dzięki uprzejmości Good Looking Studio.

Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety – transkrypcja podcastu

Mural widziany z perspektywy przechodnia. Mural na tle panoramy miasta Loga instytucji odpowiedzialnych za powstanie muralu i podpis autora projektu. longdesc= "Zbliżenie na cytat znajdujący się na muralu, który brzmi: jeden z nas — to jestem ja,. którym pokochał. Świat mi rozkwitł. jak wielki obłok, ogień w snach. i tak jak drzewo jestem — prosty." Grafika przedstawia młodego mężczyznę, obok niego znajduje się cytat. Mężczyzna stoi na rusztowaniu i pędzlem maluje mural. Malarz w stroju roboczym, macza pędzel w białej farbie. Kobieta na rusztowaniu, w jednej ręce trzyma projekt muralu, drugą ręką maluje.

Artykuł Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych. 22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:52
Twórczość wirtualnie. O Roczniku Kultury Polskiej 2020 https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/ Wed, 20 Jan 2021 09:00:26 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10142 https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/#respond https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/feed/ 0 <p>Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, czyli kolejnego tomu czasopisma Narodowego Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/rocznik-kultury-polskiej-2020/">Twórczość wirtualnie. O Roczniku Kultury Polskiej 2020</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Rocznik-Kultury-Polskiej-2020.mp3

Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, czyli kolejnego tomu czasopisma Narodowego Centrum Kultury. To jedyne wydawnictwo w naszym kraju, które w tak szeroki sposób analizuje pandemiczny rok w kontekście sztuki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jakiej pomocy państwo udzieliło twórcom? Czy pieniądze przyznane beneficjentom z programu „Kultura w sieci” były wystarczające? Jak instytucje poradziły sobie z przejściem na zdalny system pracy? I w końcu, czy odbiorcy byli gotowi na taką zmianę? Między innymi na te pytania odpowiedzi znajdą Państwo w Roczniku Kultury Polskiej 2020. Na wiele z nich odpowiadają też nasi goście: dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, redaktor merytoryczna tomu z Działu Badań i Analiz NCK Kamila Węglarska i zastępczyni kierownika tego samego działu Grażyna Pol.

Rocznik Kultury Polskiej 2020 jest dostępny do bezpłatnego pobrania w sklepie NCK. Czasopismo można też bezpłatnie zamówić w formie drukowanej, również w sklepie NCK.

Twórczość wirtualnie. O Roczniku Kultury Polskiej 2020 – transkrypcja podcastu

Artykuł Twórczość wirtualnie. O Roczniku Kultury Polskiej 2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, Jak poradziła sobie polska kultura w czasie pandemii? Wiele osób próbowało odpowiadać na to pytanie, jednak niewiele zrobiło to w tak przejrzysty, usystematyzowany i wnikliwy sposób jak twórcy Rocznika Kultury Polskiej 2020, czyli kolejnego tomu czasopisma Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:57
Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta? https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/ Mon, 18 Jan 2021 09:00:24 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10116 https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/#respond https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/feed/ 0 <p>W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/poeta-i-zolnierz/">Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Baczynski-biograficznie.mp3

W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców. W podcaście opowiadamy o życiu i twórczości artysty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W rozmowie z literaturoznawcą prof. Maciejem Urbanowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego skupiamy się na wierszach, które nierozerwalnie wiążą się ze światopoglądem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przyglądamy się rozumieniu patriotyzmu i bierzemy na warsztat jego wiersze miłosne pisane dla żony Barbary Drapczyńskiej.

W drugiej części podcastu, ze znawcą twórczości poety Wiesławem Budzyńskim rozmawiamy o wojennych losach poety. Wracamy też do wątku konieczności aktywnego udziału w walkach II wojny światowej i spotkania z Czesławem Miłoszem.

W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Narodowe Centrum Kultury odsłoniło mural poświęcony poecie. Zachęcamy Państwa do wysłuchania podcastu poświęconemu temu wydarzeniu.

Polecamy też Państwu portal Biblioteki Narodowej Polona i obejrzenie wspominanego w rozmowie rękopisu tomiku poetyckiego „W żalu najczystszym”, który Krzysztof Kamil Baczyński podarował swojej żonie w dniu ślubu.

Fot. Krzysztof Kamil Baczyński z żoną i matką, zdjęcie ślubne, 1942 r., z archiwum Wiesława Budzyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta – transkrypcja podcastu

Stare zdjęcie portretowe przedstawia mężczyznę. Elegancko ubrany mężczyzna w średnim wieku pozuje o zdjęcia. Starszy mężczyzna o siwych włosach i zaroście, siedzi w lokalu.

Artykuł Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta? pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców. W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:07
Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/ Sun, 17 Jan 2021 09:00:32 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10112 https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/#respond https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/feed/ 0 <p>Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugiego kolorowego zespołu polskiej sceny młodzieżowej lat 60.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/">Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Dziwny-jest-ten-swiat.mp3

Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugiego kolorowego zespołu polskiej sceny młodzieżowej lat 60. XX w. Próbował zrobić karierę we Włoszech, Francji i Niemczech, ale zrezygnował z tego, wrócił do Polski i stał się jedną z najważniejszych postaci polskiej piosenki, a „Dziwny jest ten świat” do dzisiaj jest uważany za kamień milowy w jej historii.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zapraszamy Państwa na drugi odcinek nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”. Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia opowiada w nim o polskich utworach z gatunku big-beat.

Polecamy też Państwu podcast o innym utworze Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. A dopełnieniem będzie wysłuchanie tej piosenki w mistrzowskim wykonaniu Krystyny Prońko w akcji zaśpiewajmy.pl, czyli śpiewnika Narodowego Centrum Kultury.

Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” – transkrypcja podcastu

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugieg... Czesław Niemen w 1958 roku repatriował się wraz z rodziną ze Starych Wasyliszek koło Grodna do Polski. Był laureatem pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, dzięki czemu został jednym z solistów Niebiesko-Czarnych – drugiego kolorowego zespołu polskiej sceny młodzieżowej lat 60.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 7:54
Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/ Fri, 15 Jan 2021 09:00:58 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10101 https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/feed/ 0 <p>23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-kaligrafii-i-nauce-pisania/">Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Pismo_reczne.mp3

23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność. Czy kaligrafia jest przeżytkiem i jakie trudności wiążą się z nauką pisania? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W erze wzrastającej popularności komunikacji cyfrowej umiejętność ręcznego pisania zdaje się być coraz mniej istotna. Jako czynność manualna, ma ona jednak nieoceniony wpływ na nasz rozwój. Z kolei sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia, uczy wrażliwości, dbałości o proporcje, właściwej organizacji, a poza tym – relaksuje.

Naszym gościem jest Ewa Landowska, twórczyni Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma. Rozmawiamy nie tylko o pozytywnych aspektach pisma ręcznego, ale również o nauce pisania i związanych z nią problemach, z którymi często borykają się uczniowie.

Z pewnością pamiętają Państwo słynne zdanie „Ala ma kota”, zaczerpnięte z elementarza autorstwa Mariana Falskiego. Ta książka służyła najmłodszym przez kolejne dekady minionego stulecia. Historia elementarzy jest bardzo bogata – pierwsze tego typu pomoce naukowe pojawiły w Polsce już w XVI wieku. Nasza rozmówczyni opracowała niedawno autorski elementarz ułożony według metody nauki pisania. Więcej o wydawnictwie usłyszą Państwo w audycji.

Zachęcamy również do zapoznania się z numerem Kultury Współczesnej poświęconym analogowym mediom i przedmiotom – „Uroki analogu” (Kultura Współczesna nr 4(84)/2014), w którym Monika Górska-Olesińska poszukuje istoty pisma odręcznego w analogowo-cyfrowej rzeczywistości.

Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania – transkrypcja podcastu

Na drewnianym blacie leży otwarty zeszyt, w którym znajdują się pięknie zapisane wyrazy. Otwarty podniszczony zeszyt z pięknie zapisanymi literami. Otwarty zeszyt, w którym w każdej linijce zapisane są takie same wyrazy - ćwiczenie kaligrafii. Na dole strony znajduje się ocena: "pięć", zapisana czerwonym długopisem.

 

Młoda kobieta pozuje do zdjęcia. W tle znajduje się rozmyty las. Fragment elementarza, który przedstawia pisane i drukowane litery polskiego alfabetu. Okładka elementarza, na której znajduje się namalowana, biegnąca świnia. Fragment elementarza, w którym znajdują się krótkie teksty, a pod nimi - namalowane zwierzęta.

Artykuł Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność.… Czytaj dalej 23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:20
Zieja – zapomniany bohater https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/ Thu, 14 Jan 2021 09:00:59 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10091 https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/#respond https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/feed/ 0 <p>Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zieja-zapomniany-bohater/">Zieja – zapomniany bohater</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Zieja-1.mp3

Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego. Reżyser opowiada Katarzynie Oklińskiej o trudnych początkach, o problematycznej nieskazitelności postaci i o poszukiwaniu konfliktu, który jest zalążkiem każdej filmowej opowieści.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Film „Zieja” to ciągła retrospekcja. Poznajemy duchownego pod koniec lat 70. XX w., kiedy jest przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. Ksiądz wspomnieniami wraca do wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., do Powstania Warszawskiego w 1944 r. i do spotkań Komitetu Obrony Robotników w drugiej połowie lat 70. XX w. Robert Gliński mówi, dlaczego podjął decyzję o takim ułożeniu fabuły.

Reżyser opowiada też o spotkaniu dwóch wielkich aktorów: Andrzeja Seweryna i Zbigniewa Zamachowskiego. To oni wcielili się – kolejno – w postaci przesłuchiwanego księdza Jana Ziei i przesłuchującego go oficera SB Adama Grosickiego.

Film był pokazywany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni współorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu wysłuchanie podcastu „Jan Zieja – kapelan piątego przykazania” o życiu duchownego.

W materiale wykorzystaliśmy fragmenty filmu.

Fot. fotos z filmu „Zieja”, od lewej Zbigniew Zamachowski i Andrzej Seweryn.

Zieja – zapomniany bohater – transkrypcja podcastu

Polscy żołnierze uzbrojeni w karabiny i ksiądz z krzyżem w dłonie, przemykają po zniszczonym mieście.

Artykuł Zieja – zapomniany bohater pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego.… Czytaj dalej Apelował do żołnierzy o niezabijanie wrogów, nazywał wierzącymi osoby, którym nie po drodze było z Kościołem, nigdy nie zdradził swoich wartości – ksiądz Jan Zieja jest bohaterem filmu Roberta Glińskiego.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:49
Szymborska. Znaki szczególne https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/ Wed, 13 Jan 2021 09:00:00 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10073 https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/#respond https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/feed/ 0 <p>To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/szymborska-znaki-szczegolne/">Szymborska. Znaki szczególne</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Szymborska.mp3

To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka. Joanna Gromek-Illg mówi jak zapamiętała noblistkę i jaki wizerunek poetki wyłania się z jej korespondencji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Książka prezentuje Wisławę Szymborską jako postać wielowymiarową. Autorka biografii mówi, że jej praca to uzupełnienie już istniejącej literatury opowiadającej o życiu artystki. Jednak dopiero z tej publikacji dowiadujemy się na przykład, w którym momencie młoda kobieta stała się poetką. W podcaście rozmawiamy też o Wisławie Szymborskiej – miłośniczce kiczu oraz o jej trudnościach finansowych (sic!) spowodowanych otrzymaniem literackiej nagrody Nobla.

Polecamy Państwu również podcast o wierszach Wisławy Szymborskiej w jazzowych aranżacjach Kasi Osterczy oraz rozmowę z sekretarzem noblistki prof. Michałem Rusinkiem i aktorką Sonią Bohosiewicz o akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza też na kuratorskie oprowadzanie online po wystawie „Szuflada Szymborskiej” z 2013 roku.

Szymborska. Znaki szczególne – transkrypcja podcastu

Uśmiechnięta Wiesława Szymborska pozuje z szympansem Wiesława Szymborska siedzi na ławce obok starszego mężczyzny, który pali papierosa. Wiesława Szymborska siedzi w powozie, trzyma pod rękę mężczyznę, który ma w rękach lejce. Niewielki powóz jest ciągnięty przez niewielkiego konia. Młoda Wiesława Szymborska siedzi obrócona profilem. W ręce trzyma papierosa. Okładka książki pod tytułem: "Wiesława Szymborska, Znaki szczególne", przedstawia bohaterkę biografii, która siedzi przy stoliku w pustej kawiarni i pali papierosa.

 

Starsza kobieta siedzi oparta o krawędź kanapy, obok niej siedzi pies w podobnej pozycji.

 

Artykuł Szymborska. Znaki szczególne pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka.… Czytaj dalej To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:25
PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/ Mon, 11 Jan 2021 09:00:21 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10068 https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/#respond https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/feed/ 0 <p>Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/powarszawsku/">PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/PoWarszawsku_Karnawal.mp3

Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie. Dziś pytamy go o to, jak mieszkańcy przedwojennej Warszawy świętowali karnawał.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Słowo „karnawał” prawdopodobnie pochodzi od włoskiego „carnevale” i oznacza „pożegnanie z mięsem”. Rozpoczynający się Świętem Trzech Króli okres zabaw i uczt trwa do Środy Popielcowej, która inauguruje czas Wielkiego Postu. Zwyczaj karnawałowych bali sięga dawnych czasów, my jednak przyjrzymy się dziś nie tak odległej historii dwudziestolecia międzywojennego.

Do stołecznych sal bankietowych zabierze nas Łukasz Ostoja-Kasprzycki, twórca varsavianistycznego bloga PoWarszawsku. Dowiemy się, gdzie tańczono do rana i co jadano najchętniej na warszawskich przyjęciach. Porozmawiamy też o pasji, z której zrodził się blog cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród internautów.

PoWarszawsku znajdą Państwo na Facebooku, YouTubie oraz Instagramie.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów: „Piosenka o mojej Warszawie” (Mieczysław Fogg), „Yo-Yo (live)” (Jazz Band Młynarski Masecki) oraz „Bal na Gnojnej” (Stanisław Grzesiuk).

Obraz: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

PoWarszawsku – o karnawale w międzywojennej stolicy – transkrypcja podcastu

Artykuł PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie.… Czytaj dalej Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 11:35
Piosenka prawdę ci powie IV – Karin Stanek „Malowana lala” https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/ Sun, 10 Jan 2021 09:00:50 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10024 https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/#respond https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/feed/ 0 <p>Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/karin-stanek-malowana-lala/">Piosenka prawdę ci powie IV – Karin Stanek „Malowana lala”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Malowana-lala.mp3

Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Jurorzy zachwycili się jej żywiołowością i rockandrollową energią, a Czerwono-Czarni, jeden z dwóch tzw. kolorowych zespołów polskiego big beatu (ten drugi to Niebiesko-Czarni), zaproponowali współpracę. Koncertowała z nimi w całej Polsce i ośrodkach polonijnych w USA i Kanadzie. Jednym z jej pierwszych wielkich przebojów była „Malowana piosenka” (dziś znana jako „Malowana lala”). I to właśnie o niej w pierwszy odcinku nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie” o polskich utworach z gatunku big-beat opowie Maria Szabłowska z Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Mogą też Państwo posłuchać poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Piosenka prawdę ci powie IV – Karin Stanek „Malowana lala” – transkrypcja podcastu

Artykuł Piosenka prawdę ci powie IV – Karin Stanek „Malowana lala” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.… Czytaj dalej Karin Stanek była  muzycznym samoukiem i wokalistką lokalnych zespołów młodzieżowych na Śląsku. W 1962 roku została laureatką pierwszej Złotej Dziesiątki Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 7:14
Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/ Fri, 08 Jan 2021 09:00:43 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=10061 https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/#respond https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/feed/ 0 <p>Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, to bardzo interesujące powroty.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/kontrola-jakosci-9/">Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Kontrola_Jakosci.mp3

Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, to bardzo interesujące powroty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Czarny Roman, tarantyzm i skradziona nerka to tylko niektóre spośród tematów, jakie trafiły na „Mrówkę Zombie” – trzeci album jazzowo-folkowego zespołu Chłopcy Kontra Basia. O zamiłowaniu do tajemniczych historii opowie Państwu w Kontroli Jakości Basia Derlak. Kolejną propozycją płytową Martyny Matwiejuk jest album „2020” łódzkiego projektu Hedone, za którym stoi producent i wokalista Maciej Werk. Jak wraca się z nowym wydawnictwem po piętnastoletniej przerwie? Zapraszamy do słuchania! Zerkniemy też na szeroko pojętą scenę alternatywną, o której urokach i mankamentach porozmawiamy z Maciejem Wachowiakiem, liderem zespołu Max Bravura.

Na skróty do Państwa ulubionych artystów:

 • Chłopcy Kontra Basia – słuchaj od 0:42,
 • HEDONE – słuchaj od 11:07,
 • Max Bravura – słuchaj od 21:54.

Albumy i single prezentowane w tym odcinku:

 • Chłopcy Kontra Basia – Mrówka Zombie (Mystic Production)
 • HEDONE – 2020 (New Sun)
 • Max Bravura – Mostly 4 Fun

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Wołga” (Chłopcy Kontra Basia), „What Dickens Says About Loneliness” (Hedone) oraz „Mostly 4 Fun” (Max Bravura).

Zapraszamy również do wysłuchania poprzednich odcinków Kontroli Jakości:

Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura – transkrypcja podcastu

Artykuł Kontrola Jakości: Chłopcy Kontra Basia, HEDONE, Max Bravura pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, Pierwszemu odcinkowi subiektywnego przeglądu płytowego w 2021 roku towarzyszą albumy twórców, których polska scena zdążyła już poznać. Niezależnie od tego, czy wracają z nowymi pomysłami, w nowym składzie czy też po latach milczenia, to bardzo interesujące powroty.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 33:37
Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/ Wed, 06 Jan 2021 09:00:54 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9979 https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/#respond https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/feed/ 0 <p>Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/admiralowie-wyobrazni/">Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2021/01/Admiralowie-wyobrazni.mp3

Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci”, o której w Audycjach Kulturalnych opowiada Alicja Wincencjusz-Patyna – redaktor merytoryczna tomu oraz autorka wielu zagadnień w publikacji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nasz gość mówi nie tylko o zawartości tomu. Tłumaczy, dlaczego autorzy podjęli decyzję o rezygnacji z chronologicznej opowieści o stu latach pracy polskich ilustratorów na rzecz hasłowości. Wymienia najważniejszych twórców z badanego okresu. Wyjaśnia też, kiedy rysunek staje się ilustracją. W rozmowie nie zapominamy o dzieciach. To przecież również dla nich – tych już czytających, ale również oglądających tylko obrazki, bo ciągle przed nauką czytania – powstała ta książka.

Polecamy Państwu rozmowę z prof. Januszem Górskim o okładkach polskich książek.

Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci – transkrypcja podcastu

Artykuł Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni.… Czytaj dalej Alfabetycznie ułożone hasła – od „Abstrakcji” po „Zoo” – i kilkaset rysunków prezentujących dorobek polskich ilustratorów z ostatnich 100 lat. To wszystko składa się na książkę „Admirałowie wyobraźni.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:15
Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie” https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/ Mon, 04 Jan 2021 09:00:58 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9970 https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/#respond https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/feed/ 0 <p>„Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/pawel-huelle-o-talicie/">Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Talita.mp3

„Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka. Twórca zdradza też, że najbardziej lubi czytać opowiadania. Dlaczego? Ponieważ to forma wieczorowo-kolejowa. Wyjaśnienie znajdą Państwo w podcaście.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Talita” to zbiór 12 opowiadań. Każde z nich to krótka historia wyjątkowych bohaterów, których Paweł Huelle lepi ze słów. Nie są to słowa proste. Autor daje popis polszczyzny, o której być może na co dzień zapominamy. W tomie – jak zawsze w przypadku tego pisarza – dominuje Gdańsk, z którego Paweł Huelle nie jeden już raz próbował się wyprowadzić. W rozmowie wyjaśnia dlaczego się nie udało. Wiele mówi nam również o religijności, która jest ważna dla bohaterów „Tality”. Pisarz przyznaje, że nie było mu łatwo tworzyć tej książki. A jaki jest efekt? To muszą ocenić Państwo sami.

Polecamy też Państwu rozmowę z Anną Kaszubą-Dębską, o której wspomina Paweł Huelle „O życiu Brunon Schulza. Pierwsza biografia artysty”.

Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie” – transkrypcja podcastu

Artykuł Im krócej, tym trudniej – Paweł Huelle o „Talicie” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka.… Czytaj dalej „Talita” to tytuł najnowszej książki Pawła Huelle’go. Pisarz w rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi co jest dla niego wzorem literatury – zdziwią się Państwo, bo to nie żaden autor ani konkretna książka.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 23:05
Języki tańca https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/ Sun, 03 Jan 2021 09:00:36 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9892 https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/#respond https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/feed/ 0 <p>„Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowania tradycji.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/jezyki-tanca/">Języki tańca</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Jezyki-tanca.mp3

„Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowania tradycji. O innych kontekstach tej dziedziny sztuki rozmawiamy z redaktorem naczelnym pisma Rafałem Koschanym, dr. hab. prof. UAM, prodziekanem na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Kultura Współczesna” to pismo wydawane od 1993 roku. Jest kwartalnikiem naukowym o wyraźnie kulturoznawczym rodowodzie. Wpisuje się w aktualne debaty poświęcone kulturze, naukom o kulturze, jak również zjawiskom okołokulturowym. Jest także otwarte na środowiska kulturo- i opiniotwórcze w kraju i za granicą. Więcej o kwartalniku „Kultura współczesna” znajdą Państwo na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury.

Odsyłamy też Państwa do omawianego numeru „Języki tańca”.

Fot. Katarzyna Oklińska

Języki tańca – transkrypcja podcastu

Artykuł Języki tańca pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowani... „Języki tańca” – to temat kolejnego numeru „Kultury Współczesnej”. Kwartalnik wydawany przez Narodowe Centrum Kultury tym razem porusza temat tańca, ale nie tylko w kontekście rozrywki, ale również międzykulturowego sposobu komunikacji czy pielęgnowania tradycji.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:55
Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/ Fri, 01 Jan 2021 09:00:55 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9868 https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/#respond https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/feed/ 0 <p>W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/opowiesc-o-boleslawie-ksiazku/">Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Boleslaw-Ksiazek.mp3

W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej. Dzięki „Czarodziejowi z Łysej Góry” możliwe były realizacje architektoniczne wykorzystujące ceramikę, a wazony i talerze jego projektu do dziś znajdziemy w polskich domach.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Bolesław Książek kochał swoją pracę i oddawał się jej całym sobą. Przygodę z ceramiką rozpoczął w 1941 r. w krakowskiej Kunstgewerbeschule (przed wojną ASP). Dziesięć lat później trafił do Łysej Góry, gdzie pracował jako kierownik artystyczny Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kamionka”. To tam powstawały wspaniałe gliniane przedmioty jego projektu – wazony, misy, talerze, ale również płytki ceramiczne i obiekty ozdobne. Poza rozwijaniem zamysłu artystycznego, Książek stale pracował nad poprawą technologii, tworząc nowe receptury szkliw. Jego otwartość na eksperymenty doprowadziła do powstania dziesiątek ceramicznych kompozycji architektonicznych, spośród których dużą część możemy podziwiać do dzisiaj.

O postaci ceramika i łysogórskich wytworach opowiada dr Bożena Kostuch – kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, autorka książki „Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku” (wyd. Marginesy). Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo m.in. w jaki sposób w „Kamionce” wytwarzano ceramikę i czym różniła się od innych ówczesnych przedmiotów sztuki użytkowej. Zastanowimy się też, czy Polacy są zainteresowani polskim wzornictwem ubiegłego stulecia.

Bolesław Książek, kompozycja na piętrze Starych Łazienek Mineralnych w Krynicy-Zdroju, 1963/64, fot. Marcina Sacha.

Więcej o polskiej ceramice lat 50. i 60. usłyszą Państwo w podcaście „Ceramika w stylu new look”.

Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku – transkrypcja podcastu

Artykuł Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej.… Czytaj dalej W łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”, pod okiem Bolesława Książka, powstawała ceramika inna niż wszystkie. Do 1970 roku artysta zaprojektował ponad 1600 wzorów rzeźb i obiektów sztuki użytkowej.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 16:40
Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/ Wed, 30 Dec 2020 09:00:06 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9880 https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/#respond https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/feed/ 0 <p>Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta/">Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Zabij-to.mp3

Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Mariusz Wilczyński pracował nad filmem 14 lat. W rozmowie z Katarzyną Oklińską mówi dlaczego potrzebował tak dużo czasu. Dzieli się też wrażeniami po odebraniu Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, współorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Postaci narysowane przez reżysera zostały ożywione głosami wielu artystów, m.in.: Andrzeja Wajdy, Tadeusza Nalepy, Gustawa Holoubka, Andrzeja Chyry, Marka Kondrata, Małgorzaty Kożuchowskiej, Krystyny Jandy, Magdaleny Cieleckiej czy Zbigniewa Bońka i Anji Rubik. Mariusz Wilczyński nie ucieka od trudnych tematów: odchodzenia bliskich, okrucieństwa wobec zwierząt czy miłości do miejsca, którego już nie ma. Bez skrupułów opowiada o czasach swojego dzieciństwa, bezapelacyjnie związanych z Łodzią. W podcaście zdradza też pewną tajemnicę, którą wyjawił tylko Audycjom Kulturalnym.

Fot. kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” – transkrypcja podcastu

Artykuł Mariusz Wilczyński o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta” pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.… Czytaj dalej Pełnometrażowa animowana opowieść o tych, którzy odeszli i rozliczenie z własnym stosunkiem do bliskich – tak w skrócie można byłoby określić, o czym jest „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 28:39
T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/ Tue, 29 Dec 2020 09:00:21 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9854 https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/#respond https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/feed/ 0 <p>29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/t-jak-tytus/">T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/T-jak-Tytus.mp3

29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

Tytusowi Chałubińskiemu zawdzięczamy wiele. Doktor szczególnie ukochał sobie Zakopane, które dzięki niemu szybko zyskało status popularnej miejscowości uzdrowiskowej. Jego górskie wyprawy przecierały nowe szlaki tatrzańskie. W 1873 r. pomógł Zakopiańczykom w opanowaniu epidemii cholery, nie tylko lecząc, ale również edukując.

Pasja przyrodnicza doprowadziła go do stworzenia monumentalnych zbiorów okazów przyrodniczych, z „Zielnikiem mchów tatrzańskich” na czele. Na pierwszej wystawie wirtualnej poświęconej Tytusowi Chałubińskiemu, Muzeum Tatrzańskie udostępnia jego kolekcje geologiczne i botaniczne, w tym preparaty mchów wykonane przez samego doktora.

„Angażował się w pełni we wszystko, co robił” – tak o Chałubińskim mówi w Audycjach Kulturalnych dr Marcin Warchałowski, kurator ekspozycji. W podcaście usłyszą Państwo o zakopiańskim okresie życia Chałubińskiego, jego działaniach na rzecz społeczeństwa i rozwoju nauki.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” można oglądać na stronie Muzeum Tatrzańskiego. Wystawę dofinansowano ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Fotografie dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego.

T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr – transkrypcja podcastu

Artykuł T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.… Czytaj dalej 29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 19:03
Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/ Sun, 27 Dec 2020 09:00:23 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9844 https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/#respond https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/feed/ 0 <p>„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/czuly-narrator/">Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Czuly-narrator.mp3

„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r. Razem ze znawczynią twórczości autorki dr Katarzyną Kantner i zastępcą dyrektora Instytutu Książki prof. Krzysztofem Koehlerem analizujemy myśli zawarte w publikacji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nasi goście nie zawsze się zgadzają. Oboje cenią twórczość Olgi Tokarczuk, ale różnie ją nazywają. Dr Katarzyna Kantner mówi o odpowiedzialnym podejściu noblistki do procesu twórczego. Prof. Krzysztof Koehler zdobywa się na nazwanie jej konserwatystką, co mogłoby zaskoczyć samą pisarkę. Wszyscy zastanawiamy się czy romantyczne i magiczne postrzeganie literatury przez Olgę Tokarczuk jest utopijne. Mierzymy się również z przekonaniem autorki, która twierdzi, że jesteśmy jednym z ostatnich pokoleń czytelników.

To nie wszystko. W podcaście rozmawiamy o Innych i podróżowaniu, o stosunku ludzi do zwierząt, o czwartoosobowej narracji oraz o wspólnej odpowiedzialności autorów i tłumaczy za tekst. Zapraszamy do słuchania!

Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk – transkrypcja podcastu

Artykuł Czy czuły narrator istnieje? Debata wokół nowej książki Olgi Tokarczuk pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
„Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r.… Czytaj dalej „Czuły narrator” – to nie tylko tytuł mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Tak także nazywa się zbiór esejów pisarki. To pierwsza książka wydana po otrzymaniu przez nią literackiej nagrody Nobla w 2019 r.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 35:22
Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/ Thu, 24 Dec 2020 09:00:01 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9840 https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/feed/ 0 <p>Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-dawnych-potrawach-wigilijnych/">Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Dawne-potrawy-wigilijne.mp3

Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych. Choć pewna szczególna grupa składników pozostaje stała, niektóre potrawy powoli odchodzą w zapomnienie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Z łaciny „vigilia”, czyli „czuwanie”, dawniej wiązała się z kolacją spożywaną w przeddzień dnia świątecznego. Spośród funkcjonującej niegdyś szerokiej gamy wieczerzy wigilijnych, współcześnie kultywowana jest już tylko Wigilia Bożego Narodzenia. Tego dnia przygotowujemy specjalne potrawy zarezerwowane na ten szczególny wieczór.

Gościem naszego podcastu jest prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który opowiada o tym, co przed laty znaleźlibyśmy na wigilijnych stołach Polaków. Wśród ryb z pewnością byłby to szczupak, dorsz, bieługa czy popularny do dziś karp, na którego szesnatowieczny przepis usłyszą Państwo w audycji. Przy okazji zastanowimy się też nad znaczeniem chętnie używanego w kuchni określenia „staropolski”.

Dawne receptury kulinarne znajdą Państwo na blogu prof. Jarosława Dumanowskiego „Kuchnia staropolska”.

Zachęcamy też do posłuchania o tym, jak zmieniły się bożonarodzeniowe zwyczaje.

Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych – transkrypcja podcastu

Artykuł Zupa migdałowa czy jarmuż z kasztanami? O dawnych potrawach wigilijnych pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniow... Wigilia świąt Bożego Narodzenia – jeden z najbardziej niepowtarzalnych dni w roku, bogaty jest w tradycje i rodzinne zwyczaje, zwłaszcza te kulinarne. Wigilijny jadłospis przez lata ulegał zmianom, zależnie od regionu i obowiązujących nawyków żywieniowych.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 24:30
Rewolta grudnia 1970 r. https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/ Wed, 23 Dec 2020 09:00:03 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9818 https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/#respond https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/feed/ 0 <p>Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/rewolta-grudnia-1970/">Rewolta grudnia 1970 r.</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Grudzien.mp3

Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen. Zginęło co najmniej kilkadziesiąt pokojowo manifestujących osób. Z okazji rocznicy Narodowe Centrum Kultury przygotowało film edukacyjny „Przerwane życie. Rewolta grudnia ‘70”, o którym Katarzyna Oklińska rozmawia z Maksymilianem Olenderkiem z Działu Edukacji Kulturalnej NCK.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nasz gość opowiada jak doszło do protestów. Wyjaśnia dlaczego podwyżki, czy też – jak to nazywała komunistyczna władza – regulacje cen, to tylko bezpośrednia przyczyna wyjścia protestujących na ulice w 1970 r. Niepokoje społeczne panowały od dawna. Nasz gość mówi też o konsekwencjach demonstracji. Były nimi nie tylko użycie broni przez milicję i wojsko oraz śmierć robotników, ale również zmiana na szczytach władzy, która tylko pozornie stała się dla Polaków bardziej przyjazna.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu edukacyjnego NCK „Przerwane życie. Rewolta grudnia ‘70”.

W rozmowie wykorzystaliśmy fragmenty filmu.

Fot. kadr z filmu

Rewolta grudnia 1970 r. – transkrypcja podcastu

Artykuł Rewolta grudnia 1970 r. pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.… Czytaj dalej Mija 50 lat od tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, choć jak wskazują badania historyków, również w innych miastach Polski. W grudniu 1970 roku komunistyczna władza użyła siły wobec robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:34
Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie! https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/ Mon, 21 Dec 2020 09:00:43 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9779 https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/#respond https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/feed/ 0 <p>Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/wielkie-koledowanie/">Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie!</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Wielkie-Koledowanie.mp3

Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in. Stanisławę Celińską, zespół Enej, Sylwię Grzeszczak i Sebastiana Karpiela-Bułeckę.

W Audycjach Kulturalnych pytamy muzyków o ich wspomnienia z dzieciństwa związane z kolędowaniem. Z czym kojarzą im się święta i jakie uczucia towarzyszą wykonywaniu kolęd? Czy jako dzieci bywali kolędnikami? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Koncert Wielkiego Kolędowania z Polsatem z Sanktuarium Matki Bożej w Mariańskim Porzeczu rozpocznie się o godzinie 16:45 w Wigilię. Artyści zaśpiewają znane kolędy, a o oprawę muzyczną zadba Grott Orkiestra pod kierownictwem Michała Grotta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach WPR Narodowe Śpiewanie.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Oj Maluśki Maluśki” (Aleksandra Kurzak, Sebastian Karpiel-Bułecka) oraz „W żłobie leży” (w wykonaniu Stanisławy Celińskiej).

Zapraszamy Państwa do wysłuchania naszego podcastu o polskich kolędach.

Fot. Anna Wołowczyk

Artykuł Stanisława Celińska, Enej, Sylwia Grzeszczak i Sebastian Karpiel-Bułecka. Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie! pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in.… Czytaj dalej Po raz kolejny w Wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd z udziałem znakomitych polskich artystów, współorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Na antenie telewizji Polsat usłyszymy m.in.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 12:15
Zaproś nas do siebie 2020 https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/ Sun, 20 Dec 2020 09:00:07 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9772 https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/#respond https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/feed/ 0 <p>16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/zapros-nas-do-siebie-2020/">Zaproś nas do siebie 2020</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Zapros-nas-do-siebie.mp3

16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury. W podcaście wysłuchają Państwo w czym NCK pomogło beneficjentom i jak – mimo pandemii – doszło do realizacji programu. Zdradzamy także szczegóły badania domów kultury, które premierowo ma ukazać się w styczniu 2021 r.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wśród gości są: dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski i Grażyna Pol z Działu Badań i Analiz NCK oraz przedstawiciele części beneficjentów: Paulina Nowakowska z Domu Kultury Stare Babice, Katarzyna Kotarska z Centrum Kultury Gminy Jabłonna, Paweł Perdek z Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli, Jolanta Lechowska-Białecka z Miejskiego Domu Kultury w Brzezinach i Adam Bondarenko z Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie.

„Zaproś nas do siebie” zakłada uczenie się przez poznawanie dobrych praktyk, wymianę doświadczeń i budowanie relacji między uczestnikami podczas wizyt studyjnych, warsztatów, konsultacji z ekspertami i spotkań zespołowych. W tegoroczną odsłonę programu zaangażowały się:

 • Miejski Dom Kultury w Brzezinach,
 • Miejski Dom Kultury w Człuchowie,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach,
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie,
 • Miejski Dom Kultury „Ligota” w Katowicach,
 • Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich,
 • Miejski Dom Kultury w Lublińcu,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie,
 • Ośrodek Kultury Górna w Łodzi,
 • Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji „PEGAZ” w Pieckach,
 • Centrum Kultury Gminy Jabłonna w Piotrkowie Drugim,
 • Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach,
 • Świdwiński Ośrodek Kultury w Świdwinie,
 • Wołowski Ośrodek Kultury w Wołowie,
 • Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli,
 • Dom Kultury Stare Babice w Zielonkach-Parceli.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku poświęconego tegorocznej odsłonie programu. A także do poczytania o badaniu dot. domów kultury, o którym wspominamy w podcaście.

Na stronie Narodowego Centrum Kultury znajdą też Państwo zapis spotkania dotyczącego „Zaproś nas do siebie!” 2020.

Fot. Obraz truthseeker08 z Pixabay

Zaproś nas do siebie 2020 – transkrypcja podcastu

Artykuł Zaproś nas do siebie 2020 pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej 16 samorządowych instytucji kultury z całej Polski, czyli w sumie 268 osób wzięło udział w tegorocznej odsłonie „Zaproś nas do siebie!”. To ogólnopolski projekt szkoleniowy Narodowego Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 13:23
Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/ Fri, 18 Dec 2020 09:00:08 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9752 https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/#respond https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/feed/ 0 <p>Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, czasem bardzo dziwnych miejscach.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/doslownie-janusz-gorski/">Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Doslownie.mp3

Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, czasem bardzo dziwnych miejscach. „Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944-2019” prof. Janusza Górskiego to lektura obowiązkowa dla miłośników edytorstwa, liternictwa i typografii.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Janusz Górski w rozmowie z Katarzyną Oklińską omawia rozwój projektowania okładek w kolejnych dekadach, zastanawia się nad ukrytym sensem słów, a także wyjaśnia co oznaczają: font, czcionka i krój pisma. Znawca edytorstwa wiele miejsca poświęca kaligrafii, która coraz bardziej odchodzi w zapomnienie. Tłumaczy też czym różnią się liternictwo od typografii, choć sam w publikacji używa tych słów zamiennie.

Autor sam stworzył okładkę swojej książki. W rozmowie wyjaśnia, dlaczego do jej zaprojektowania wybrał trzy kolory, a słowo podzielił na trzy części.

Dosłownie o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim – transkrypcja podcastu

 

Artykuł Dosłownie – o okładkach polskich książek rozmawiamy z Januszem Górskim pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, Publikacja odpowiada na pytanie jak zmieniały się polskie okładki książek w ostatnich 80. latach. Oprócz obszernej historii zagadnienia, otrzymujemy niemal tysiąc reprodukcji zrealizowanych projektów. Nasz gość szukał ich w wielu, czasem bardzo dziwnych miejscach.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 20:07
Studenci a kultura https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/ Wed, 16 Dec 2020 09:00:12 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9748 https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/#respond https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/feed/ 0 <p>Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/studenci-a-kultura/">Studenci a kultura</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Kultura-studencka.mp3

Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dziś pytamy, czy studenci chcą uczestniczyć w kulturze i w jaki sposób możemy im w tym pomóc.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Izabela Pastuszko – dyrektor programowa Chatki Żaka i pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej. Przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, w ramach projektu zrealizowano badania mające na celu wskazanie kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce. Analizie poddano również motywy, dla których studenci chcą uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Czym jednak jest dziś kultura studencka? Jak zmieniają się potrzeby młodych dorosłych i w jaki sposób akademickie jednostki kultury mogą wyjść im naprzeciw? O tym rozmawiamy w podcaście.

Zachęcamy Państwa także do obejrzenia debaty eksperckiej z udziałem badaczy, specjalistów z zakresu socjologii kultury i przedstawicieli ośrodków akademickich. W panelu dyskusyjnym „Kultura studencka. Czy na tej planecie jest życie? Kondycja współczesnej kultury studenckiej w Polsce, perspektywa badawcza.” udział wzięli: dr. hab. Jan Pomorski, prof. ucz. (UMCS w Lublinie), prof. dr. hab. Tomasz Szlendak (UMK w Toruniu), a także dr Marcin Zarzecki oraz mgr Agata Rozalska (UKSW w Warszawie). Moderatorem dyskusji był dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz., dyrektor NCK.

Z raportem „Diagnoza kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce” mogą zapoznać się Państwo na stronie NCK.

Fot. Pixabay

Artykuł Studenci a kultura pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.… Czytaj dalej Próba zdefiniowania kultury studenckiej i jej dzisiejszych potrzeb stała się tematem ogólnopolskich badań zrealizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:24
Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/ Mon, 14 Dec 2020 09:00:04 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9733 https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/#respond https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/feed/ 0 <p>Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/ignacy-witz/">Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Ignacy-Witz.mp3

Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Poglądy estetyczne Ignacego Witza ukształtowało przedwojenne lwowskie środowisko artystyczne. Debiutował jako prasowy rysownik satyryczny i choć przez lata jego formy ekspresji ulegały zmianie, to właśnie rysunek pozostawał ich podstawą. Tworzył ilustracje do książek, plakaty i karykatury. Jednocześnie, pozostając twórcą prac zaangażowanych, prężnie działał na polu krytyki i popularyzacji sztuki.

Tej nieco zapomnianej dziś postaci poświęcona jest pierwsza monografia z serii Sylwetki, wydana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. W naszym podcaście rozmawiamy o artyście z Karoliną Prymlewicz, autorką tomu zatytułowanego „Ignacy Witz (1919-1971). Oczy są radarem mózgu”. Dlaczego o rysowniku mówi się dziś niewiele? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Obraz: Bez tytułu, ok. 1955.

Fotografie i reprodukcje prac dzięki uprzejmości Muzeum Karykatury w Warszawie.

Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu – transkrypcja podcastu

Artykuł Ignacy Witz. Oczy są radarem mózgu pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.… Czytaj dalej Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 14:15
Andrzej Wróblewski. Waiting Room https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/ Sun, 13 Dec 2020 09:00:45 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9666 https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/#respond https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/feed/ 0 <p>W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił człowiek.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/andrzej-wroblewski-waiting-room/">Andrzej Wróblewski. Waiting Room</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Andrzej_Wroblewski.mp3

W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił człowiek.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 1956 r. wraz z krytyczką sztuki, Barbarą Majewską, malarz odbył trzytygodniową podróż do Jugosławii. Podczas pobytu Wróblewski odwiedził wiele miejsc związanych nie tylko ze światem sztuki, ale i lokalnym dziedzictwem kulturowym. Wizyta silnie wpłynęła na ostatnie miesiące jego twórczości, aż do niespodziewanej śmierci w 1957 r. w Tatrach.

Otwarta w Lublanie wystawa „Andrzej Wróblewski. Waiting Room” skupia się na ostatnich latach jego działalności twórczej. O przedsięwzięciu rozmawiamy z Magdaleną Ziółkowską i Wojciechem Grzybałą z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego. Współkuratorem ekspozycji jest również Marko Jenko ze słoweńskiej Moderna galerija. Wystawa potrwa do 10 stycznia 2021 roku, ale już niebawem dostępna będzie także w formie wirtualnego spaceru pod adresem http://waitingroom.andrzejwroblewski.pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z esejem Magdaleny Ziółkowskiej pt. „Wszystko, co minęło, rozegra się na nowo. Historyczne i artystyczne okoliczności wyjazdu Andrzeja Wróblewskiego do Jugosławii jesienią 1956 roku.” [w]: Andrzej Wróblewski. Waiting Room, red. Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz, Warszawa – Ostfieldern 2020, s. 51–67.

Fot. „Autoportret z żoną III” (tytuł stosowany w literaturze), maj 1954, fotografia czarno-biała, Archiwum Spadkobierców Artysty.

Reprodukcje prac oraz widoki wystawy dzięki uprzejmości Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

Andrzej Wróblewski. Waiting Room – transkrypcja podcastu

Artykuł Andrzej Wróblewski. Waiting Room pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił... W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił człowiek.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 20:19
Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/ Fri, 11 Dec 2020 09:00:46 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9617 https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/#respond https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/feed/ 0 <p>Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/witajcie-w-swiecie-cyberpunka/">Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Cyberpunk.mp3

Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.

Termin „cyberpunk” wszedł do użytku już w latach 80. ubiegłego stulecia za sprawą wstępu do antologii „Mirrorshades” Bruce’a Sterlinga. Przez lata gatunek chętnie eksplorowali twórcy z różnych obszarów kultury, kreując dystopijne światy z przyszłości. Ich bohaterami byli zazwyczaj ludzie funkcjonujący w cyberprzestrzeni dzięki gadżetom z pogranicza biotechnologii. W tym podcaście prof. Paweł Frelik z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, czym charakteryzują się cyberpunkowe uniwersa.

Jednym z przedstawicieli tego nurtu jest gra „Cyberpunk 2077”, stworzona przez polskiego producenta CD Projekt Red. Studio jest odpowiedzialne również za słynnego „Wiedźmina”, który znacząco wpłynął na rozpoznawalność Polski na międzynarodowym rynku gier. Jakie wyzwania stoją przed jedną z najgłośniejszych produkcji roku i jak może ona rezonować w popkulturze? Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy!

O grach inspirowanych literaturą, w tym o „Wiedźminie”, możecie posłuchać w podcaście „Gdy wideo a literatura”, a o polskich grach zaangażowanych społecznie mówimy tutaj.

Fot. Pixabay

Artykuł Najbardziej oczekiwana gra. Witajcie w świecie cyberpunka pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich la... Po wielkim sukcesie „Wiedźmina”, miłośnicy gier i fantastyki doczekali się „Cyberpunka 2077”. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy nurt science fiction, wokół którego polski producent gier stworzył jedną z najbardziej wyczekiwanych premier ostatnich lat.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 18:29
Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/ Wed, 09 Dec 2020 09:00:18 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9599 https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/#respond https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/feed/ 0 <p>W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/o-leopoldzie-tyrmandzie/">Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Tyrmand-NCK.mp3

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości. „Leopold Tyrmand. Pisarz – człowiek spektaklu – świadek epoki” to eseje polskich humanistów spoglądające na autora „Złego” z różnych perspektyw.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nasze rozmówczynie – redaktor prowadząca publikację Magdalena Woźniewska-Działak i kierowniczka Wydawnictwa NCK Małgorzata Chrobak – opowiadają nie tylko o tym, co zawiera tom. Mówią przede wszystkim o złożoności postaci. Leopold Tyrmand żył w czasach, które nie sprzyjały jakiejkolwiek twórczości, a on mimo wszystko tworzył. I to niezłomna postawa wobec systemu zmusiła go do opuszczenia Polski i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Książkę „Leopold Tyrmand. Pisarz – człowiek spektaklu – świadek epoki” można znaleźć na stronie internetowej Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

Polecamy też Państwu wywiad z Marcelem Woźniakiem, autorem najnowszej biografii Leopolda Tyrmanda oraz rozmowę z Bartkiem Skubiszem, który wraz z Art Celebration podczas tegorocznego festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie stworzył ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu na podstawie powieści „Zły”.

A Fundacja Wirtualne Horyzonty zaprasza na tropienie myśli literackiej Warszawy lat 50. podczas wirtualnego spaceru po mieście śladami Leopolda Tyrmanda.

Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie – transkrypcja podcastu

Kolaż kolorystyczny, po lewej stronie leżą książki ułożone w wachlarz, pod nimi otwarta książka, której lewa strona jest pusta i zielona, a prawa biała, zapisana czarnymi literami. Kompozycję dopełnia zielona roślina w białej doniczce, wypełnionej ciemną ziemią.

 

 

Artykuł Niepokorny, hardy i zawzięty. O Leopoldzie Tyrmandzie pochodzi z serwisu Audycje Kulturalne.

]]>
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości.… Czytaj dalej W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Wydawnictwo Narodowego Centrum Kultury postanowiło upamiętnić pisarza i wydało tom poświęcony jemu i jego twórczości.… Czytaj dalej Audycje Kulturalne clean 22:40
„Odmienne stany świadomości” – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/ Mon, 07 Dec 2020 09:00:25 +0000 https://audycjekulturalne.pl/?p=9526 https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/#respond https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/feed/ 0 <p>Autyzm i zespół Aspergera to nie choroby – przekonuje reżyser filmu „Odmienne stany świadomości” Piotr Stasik. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.… <a href="https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/" class="read-more">Czytaj dalej </a></p> <p>Artykuł <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl/odmienne-stany-swiadomosci/">„Odmienne stany świadomości” – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie</a> pochodzi z serwisu <a rel="nofollow" href="https://audycjekulturalne.pl">Audycje Kulturalne</a>.</p> https://audycjekulturalne.pl/wp-content/uploads/2020/12/Odmienne-stany-swiadomosci.mp3

Autyzm i zespół Aspergera to nie choroby – przekonuje reżyser filmu „Odmienne stany świadomości” Piotr Stasik. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Jego autor o pomyśle na film opowiada w rozmowie z Katarzyną Oklińską.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Piotr Stasik przyznaje, że jako dokumentalista wzoruje się na Krzysztofie Kieślowskim. „Odmienne stany świadomości” to kolejny film reżysera, który nawiązuje do „Gadających głów” z 1980 roku. Nasz rozmówca mówi jednak, że znalezienie na pozór prostej formy nie jest łatwą sprawą, a sam proces dokumentacji, jeszcze przed realizacją zdjęć, zajmuje wiele miesięcy.

Polecamy też Państwu rozmowę z drugim laureatem nagrody „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza (wyróżnienie zostało przyznane ex-aequo) Jerzym Śladkowskim o filmie „Gorzka miłość”.

A więcej o Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu na stronie internetowej wydarzenia.

Fot. fotos z filmu

Odmienne stany świadomości – Piotr Stasik o swoim najnowszym dokumencie – transkrypcja podcastu

Zamyślona dziewczynka, ustawiona profilem, patrzy się przed siebie. W tle znajduje się ciemny materiał. Chłopiec znajduje się na ciemnym tle, ma otwarte usta i zamknięte oczy. Częściowo oświetlony chłopczyk, zasłania ręką część twarzy. Chłopczyk znajduje się na ciemnym tle. Chłopczyk w okularach nad czymś się zastanawia, drapie się ręką po brodzie. Postać znajduje się na ciemnym tle. Częściowo oświetlony chłopczyk patrzy się w obiektyw, swoją prawą rękę opiera na szarym prostokątnym kształcie. Tło jest ciemne.