Polskie filmy historyczne – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

kadr z filmu Legiony i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Piłsudski, Legiony, Kurier, Obywatel Jones – to tylko kilka filmów historycznych, które brały udział w Konkursie Głównym podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Filmowcy lubią pokazywać nam swoją wizję przeszłości, a widzowie chętnie oglądają ją w kinie. O tym, co jest dobre a co trochę gorsze w tego typu rodzimych produkcjach, rozmawiam w tym odcinku z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, historyczką i autorką bloga Zwierz popkulturalny.

Na twórcach chcących opowiedzieć o historii naszego kraju ciąży niemała odpowiedzialność. Chociaż w polskich filmach historycznych zdarza się, że kostiumy lub scenografia, a w niektórych przypadkach nawet pewne wydarzenia, nie są wiernym odtworzeniem przeszłości. Ale, jak mówi moja rozmówczyni, najtrudniejsze jest odwzorowanie dawnego sposobu myślenia. Więcej dowiecie się z naszego podcastu.

Polskie filmy historyczne

W latach 2005-2018 powstały 102 pełnometrażowe produkcje fabularne dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Widownię niektórych liczymy w milionach, innych w setkach tysięcy. Katyń Andrzeja Wajdy był drugim najchętniej oglądanym tytułem 2007 roku, w 2016 na trzeciej pozycji uplasował się Wołyń Wojciecha Smarzowskiego.  W 2013 roku blisko 1 mln osób obejrzało Wałęsę. Człowieka z nadziei także w reżyserii Wajdy, a rok później 1,75 mln – Miasto 44 Jana Komasy. W rozmowie z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk wspominamy o polskich filmach historycznych, których twórcy gościli w Audycjach Kulturalnych. W odcinku „Kamerdyner” – filmowa opowieść o Kaszubach możecie posłuchać rozmowy z Filipem Bajonem, a w odcinku „Piłsudski”  o pracy nad filmem opowiadają Maria Dębska, Borys Szyc i Michał Rosa.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka podcastu dowiecie się między innymi:

  • ile koni musi pojawić się na planie polskiego filmu historycznego, żeby spełnić oczekiwania widzów,
  • czy polscy filmowcy dobrze wychodzą na oglądaniu się na Hollywood,
  • który ze znanych Polaków jest idealnym materiałem na bohatera historycznego serialu;

Katarzynę Czajkę-Kominiarczuk mogliście już usłyszeć w Audycjach Kulturalnych. W odcinku Polacy i Oscary  rozmawiałyśmy o jej książce Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej. Katarzyna jest także autorką bloga Zwierz popkulturalnyWspółtworzy również podcasty Zombie vs. Zwierz  oraz Czytu, czytu.

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera