Pamiętacie pierwsze słowa, które wpisaliście w internetową wyszukiwarkę? Ja mam mgliste wspomnienie poczucia zagubienia wobec ogromu możliwości. Za to czytając książkę, Wszyscy jesteśmy cyborgami, gościa tego odcinka podcastu, zdałam sobie sprawę, że wciąż pamiętam swój numer Gadu-Gadu, pierwszego komunikatora, z którego korzystałam. W swojej książce Michał R. Wiśniewski opisuje, jak internet zmienił Polskę. W rozmowie próbujemy opowiedzieć o tym, jak wpłynął na odbiór kultury.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Nie da się porozmawiać o wszystkich wpływach internetu na kulturę w jednym odcinku. Podobnie jak nie da się napisać książki o całym internecie. Już po zakończeniu nagrania pomyślałam o kilku wątkach, których nie poruszyliśmy. Ale nie mogliśmy do niego wrócić, bo Michał R. Wiśniewski snuł już kolejną opowieść na swoim spotkaniu autorskim. Posłuchajcie naszej rozmowy i potraktujcie ją jako wstęp do swoich własnych przemyśleń.
Michał R. Wiśniewski
Michał R. Wiśniewski jest pisarzem i popularyzatorem fantastyki i popkultury japońskiej. Współpracuje z prasą, był redaktorem naczelnym magazynu Kawaii. Poza książką Wszyscy jesteśmy cyborgami napisał też powieści Jetlag, God Hates Poland i Hello World oraz zbiór felietonów Jeśli zginiesz w grze, zginiesz naprawdę.
Zawartość odcinka
Z tego odcinka podcastu dowiesz się między innymi:
- jak algorytmy zmieniają nasz odbiór kultury;
- czy internet jest szansą dla niszowych twórców;
- dlaczego w przyszłości kultura retro może przestać istnieć.
W rozmowie wspominamy o prelekcji Amber Case Wszyscy jesteśmy cyborgami, znajdziecie ją na na stronie ted.com. A jeśli interesuje Was wpływ nowych technologii na kulturę, to posłuchajcie odcinków Wirtualna rzeczywistość w kinie i Gry wideo a literatura.
Wszyscy jesteśmy cyborgami – Michał R. Wiśniewski – transkrypcja podcastu
Fot. okładka książki (mat. pras.) / Markus Spiske