Film trwa 40 minut, nie pada w nim ani jedno słowo, a obsada przypomina line-up muzycznego festiwalu. Na jednym z nich „Elektro-sonda” miała swoją premierę. Kolejne pokazy odbędą się jesienią.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Kamp!, Bokka, Rysy, Jaaa, Zamilska, Polpo Motel, Wojciech Golczewski i Komendarek. Nie tyle oni co ich muzyka jest bohaterką filmu Tomasza Knittla „Elektro_sonda”. W transową podróż po świecie swojej wyobraźni zabiera nas młody chłopiec w okularach VR. Przeszłość miesza się z teraźniejszością i przyszłością, a nostalgiczny klimat filmu współgra ze współczesną polską elektroniką. Na ekranie można też zobaczyć twórców związanych ze środowiskiem polskiego teatru i tańca współczesnego – Dominika Knapik, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Robert Wasiewicz. A inspiracją dla całości był kultowy telewizyjny program popularno-naukowy z lat osiemdziesiątych – „Sonda”.
Reżyser, Tomasz Knittel, specjalizuje się w produkcjach o tematyce muzycznej. Jest autorem kilku dokumentów poświęconych tej tematyce, m.in. „From Podserednieje with Love”, opowiadający o Amerykance zakochanej w rosyjskim tancerzu, „Dobry wieczór, Opole!”, o legendarnym festiwalu muzycznym oraz „Polska – Path of Dance” o polsko-szwedzkim muzycznym projekcie. Zrealizował także średniometrażowy film „Kapel mistrze” portretujący środowisko muzyki tradycyjnej i folkowej.
Producentami „Elektro_sondy” są Narodowy Instytut Audiowizualny i Telewizja Polska S.A. Obraz miał swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu Opener w Gdyni. Mogli go obejrzeć także uczestnicy płockiego Audioriver.
1 września o 22:00 odbędzie się kolejny pokaz filmu – na Placu Defilad w Warszawie. 8 października będzie można go obejrzeć podczas Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, następnie podczas targów muzycznych Womex World Music Expo w Katowicach. Późną jesienią film trafi do telewizji i prawdopodobnie pojawi się również w internecie.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem „Elektro_sondy” Tomaszem Knittlem.
Transowa podróż w przeszłość i przyszłość – transkrypcja podcastu