Na przełomie lat 60. i 70. projektował czasopisma. 30 lat później – strony internetowe. Jako „konsultant logiki wizualnej” opracowywał informacje na potrzeby sieci. Rozmawiamy o Krzysztofie Lenku.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Krzysztof Lenk (1936-2018) był specjalistą w dziedzinie projektowania prasowego i informacji. Większą część życia zawodowego spędził za granicą. We Francji pracował dla tygodnika „Jeune Afrique„. W Stanach Zjednoczonych pracował w założonym przez siebie studiu Dynamic Diagrams i wykładał na prestiżowej Rhode Island School of Design. W Polsce był autorem układów graficznych „Perspektyw” i „Problemów”. W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi prowadził pracownię projektowania publikacji. Projektowanie i uczenie innych projektowania były jego największymi pasjami. O dizajnie, nauczaniu i swoim życiu opowiedział Ewie Sataleckiej w książce „Podaj dalej” wydanej przez wydawnictwo Karakter.
Projektując czasopisma, strony internetowe, ale też plakaty, zawsze w pierwszej kolejności szukał jak najlepszego sposobu przekazania informacji odbiorcy. – Krzysztof w ogóle nie zajmował się ilustracją z powodu jej walorów estetycznych. Dla niego pięknem było to, co było pożyteczne, zrozumiałe i strukturalnie piękne, bo komunikatywne – opowiada współautorka książki „Podaj dalej”, Ewa Satalecka. Krzysztof Lenk był człowiekiem zupełnie innym niż stereotypowy artysta, zdecydowanie bardziej rozważnym niż romantycznym. – To taki człowiek, który bardzo racjonalnie traktował wszystkie zagadnienia dotyczące życia. Procesy intelektualne były dla niego bardzo istotne. Nawet jeśli myślał o tym, by sprowokować jakieś emocje, to najpierw myślał, jak to zrobić, szukał właściwych środków i to też robił racjonalnie. Takie działania wyłącznie intuicyjno-emocjonalne były mu raczej obce – dodaje Satalecka.
Lenk interesował się wszelkimi przejawami kultury. Bardzo dużo czytał, przez co w młodości nie zawsze starczało mu czasu na uczęszczanie do szkoły, słuchał muzyki poważnej, oglądał sztukę i spektakle teatralne. Warsztat projektanta porównywał do pracy reżysera. Do końca życia uczył też innych, nie tylko wtedy kiedy wykładał na uczelni. Zdolni studenci i koledzy po fachu zawsze mogli liczyć na jego wsparcie.
Jak myśli projektant, jak się tego nauczyć, jak patrzeć i porządkować informacje – między innymi o tym Krzysztof Lenk opowiada w książce „Podaj dalej”. A w Audycjach Kulturalnych Ewa Satalecka opowiada o nim samym. Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu.
Zdjęcie: materiały prasowe
Piękne jest to, co pożyteczne i zrozumiałe – transkrypcja podcastu