Banknoty, rzeźby, puszki po kakao, czyli muzealny świat międzywojnia

Książka „Detefon, radion, vis. Muzealne historie o II Rzeczpospolitej” to kilkadziesiąt artykułów o oryginalnych obiektach sprzed ok. 100 lat, które wciąż można znaleźć w polskich muzeach. To także podsumowanie dotychczasowej pracy ekspertek i ekspertów zaangażowanych w tworzenie portalu Historia: poszukaj.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jaki obraz wisiał w gabinecie marszałka Piłsudskiego? Jakie płytki układano na podłogach w międzywojennej Gdyni? Czym były tytułowe: detefon, radion i vis? Tego można dowiedzieć się, czytając książkę wydaną przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. To właśnie NIMOZ koordynuje istniejący od 2015 r. projekt edukacyjny „Historia: poszukaj”. Znajduje się tam ponad 1300 artykułów dotyczących historii i kulturowego dziedzictwa Polski.

Książka „Detefon, radion, vis. Muzealne historie o II Rzeczpospolitej” przybliża rzeczywistość międzywojennej Polski poprzez opowieści o 112 obiektach: to nie tylko dzieła sztuki takie jak rzeźby, tkaniny czy obrazy, ale także przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły mieszkańcom II Rzeczpospolitej każdego dnia i które zrewolucjonizowały ich codzienne życie. Książka podzielona jest na 26 rozdziałów. Są nimi m.in. rodzina, zdrowie, sport, moda, muzyka, architektura, radio, wzornictwo, wystawy, wojsko, transport, a także ochrona dziedzictwa, wspólnota i mniejszości narodowe.

Świat II Rzeczpospolitej przybliżają także publikacje Narodowego Centrum Kultury – „Media dwudziestolecia”, „Architektura dwudziestolecia” i „Sztuka dwudziestolecia”.

Opowieść o przedmiotach to tak naprawdę szansa na przyjrzenie się zmianom społecznym, jakie nastąpiły po odzyskaniu niepodległości. Wiązały się one nie tylko z gospodarką i wojskowością, ale także z systemem edukacji, modą, a nawet światem reklamy.

W książce znajduje się ponad 200 ilustracji. Większość z nich udało się pozyskać dzięki digitalizacji.

O publikacji opowiada autorka wielu znajdujących się w niej artykułów, historyczka sztuki i polonistka, Karolina Dzimira-Zarzycka. Redaktorką prowadzącą publikacji była Dominika Mroczkowska-Rusiniak.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej.

Banknoty, rzeźby, puszki po kakao, czyli muzealny świat międzywojnia – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera