Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”. Wydawcą serii jest Narodowe Centrum Kultury. O duchu epoki i okolicznościach zachodzących przemian rozmawiamy dziś z autorką książki – dr Katarzyną Nowakowską-Sito.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od rozwoju plakatu i reklamy przez awangardę, po niewielkie, funkcjonalne meble. Czas międzywojenny obfitował w nowości na polu kultury i sztuki. W kolejnych rozdziałach książki „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” dr Katarzyna Nowakowska-Sito przybliża koncepcje artystyczne, które rozwinęły się w tym okresie. Publikacja, wzbogacona ilustracjami autorstwa Ryszarda Kajzera, to pierwszy tom z serii „20 lat XX wieku”.

W naszym podcaście autorka zwraca uwagę na użytkowy wymiar sztuki i kontekst zachodzących wówczas zmian. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o epoce, w której ścierały się ze sobą różnorodne koncepcje, a warunki kulturowo-gospodarcze doprowadziły twórców do nowych rozwiązań.

Książka „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” jest dostępna w księgarni Narodowego Centrum Kultury.

fot. Marianna Kulesza / NCK

Wybrane fotografie z książki dzięki uprzejmości autorki.

Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera