„Architektura dwudziestolecia” – nowoczesność i funkcjonalizm

W serii 20 lat XX wieku, wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, ukazała się właśnie „Architektura dwudziestolecia”. Bogato ilustrowana książka przedstawia najciekawsze miejsca i budowle stworzone w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Dziś rozmawiamy z autorami publikacji o kontekście narodzin modernizmu i jego nowatorskich założeniach.

Transkrypcja podcastu do pobrania po tekstem poniżej.

Po I wojnie światowej sytuacja społeczno-gospodarcza na świecie znacząco uległa zmianie. Polska nie była tu wyjątkiem. Odzyskanie dostępu do morza, budowa licznych zakładów przemysłowych, a także zmiany obyczajowości wiązały się z dynamiczną transformacją architektury. Nadchodził modernizm, którego twórcy postulowali m.in. większy dostęp do światła słonecznego, wolny plan układu pomieszczeń czy bliskość zieleni. Rozwijała się także urbanistyka, a nowoczesne materiały budowlane umożliwiały powstanie śmiałych konstrukcji.

O okresie przełomowym dla polskiej architektury rozmawiamy z autorką książki – Heleną Postawką-Lech. Historyczka sztuki opowiada o istotnych zmianach podejścia do projektowania budynków i miast w dwudziestoleciu międzywojennym.

„Architekturę dwudziestolecia”, podobnie jak poprzednią część serii, wzbogaciły ilustracje Ryszarda Kajzera, który w podcaście zdradza nam kulisy ich powstawania. Z artystą rozmawiamy też o tym, co oznacza dobrze zaprojektowana książka.

Publikacja jest dostępna w księgarni Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

O pierwszym tomie serii 20 lat XX wieku mogą Państwo posłuchać w podcaście „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty”.

Wszystkich zachwyconych modernizmem zapraszamy też do wysłuchania audycji o projekcie przybliżającym architekturę Gdyni tego okresu.

Na zdjęciach fragmenty książki „Architektura dwudziestolecia”.

„Architektura dwudziestolecia” – nowoczesność i funkcjonalizm – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera