Prozaik, poeta, krytyk teatralny, felietonista i publicysta, jeden z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci w historii polskiej literatury. Z jego twórczości najlepiej zostały zapamiętane wierszowane opowieści przeznaczone dla najmłodszych czytelników.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W 70. rocznicę śmierci artysty zapraszamy Państwa do Zakopanego, do willi Opolanka, która niegdyś była domem pisarza, a od 1966 roku jest siedzibą muzeum jego twórczości.
Gościem Audycji Kulturalnych jest dr Kinga Nędza–Sikoniowska, koordynatorka muzeum. Rozmawiamy z nią o pamiątkach po pisarzu, jego prywatnych przedmiotach, listach, rękopisach i obrazach, wśród, których są również te, ocalone z warszawskiego mieszkania zbombardowanego w 1939 roku.
Kornel Makuszyński urodził się pod zaborem austriackim, w Stryju, wychował we Lwowie, po pierwszej wojnie światowej mieszkał w Warszawie, by w końcu zamieszkać na stałe w Zakopanem, w którym został pochowany.
Był nie tylko pisarzem, ale również zaangażowanym działaczem na rzecz Zakopanego. Za swoje zasługi już w 1931 roku dostał tytuł honorowego obywatela miasta. Zakopiańczycy kochali Kornela Makuszyńskiego on zaś oddał serce Podhalu. Jego zakopiańskie felietony doskonale przetrwały próbę czasu i do dziś nie straciły na aktualności.
Dr Kinga Nędza–Sikoniowska opowiada o losach pisarza, o przyjaciołach artysty, o bogatej twórczości, która po II wojnie światowej została odrzucona przez komunistyczne władze, a sam autor – skazany na zapomnienie.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, jak żadna inna placówka w Polsce pielęgnuje pamięć o artyście i propaguje jego twórczość wśród kolejnych pokoleń czytelników. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
fot. Marta Jasuwienas-Zaleska
Autor uśmiechniętych książek – Kornel Makuszyński – transkrypcja podcastu