Emilian Kamiński – reżyser marzeń

Był aktorem ponad stu ról teatralnych, filmowych i musicalowych, reżyserem, wokalistą oraz założycielem i dyrektorem prywatnego Teatru Kamienica. Ostatnia rozmowa, jaką przeprowadziła z artystą Patrycja Pawlik właśnie ukazuje się w formie książkowej na polskim rynku wydawniczym.

„Emilian Kamiński. Reżyser marzeń” to wywiad rzeka, jaki przeprowadziła z artystą jego bliska współpracowniczka. Szczera, przyjacielska rozmowa ukazuje człowieka pełnego pasji, miłości do życia i ludzi, a przede wszystkim do teatru.
Patrycja Pawlik w Audycjach Kulturalnych opowiada o nieustępliwości i determinacji, które były jednymi z najważniejszych cech artysty. Siła w dążeniu do realizacji marzeń i osiągania celów doprowadziła go do artystycznych studiów, a później na najważniejsze polskie sceny teatralne.

W książce pojawiają się mistrzowie Emiliana Kamińskiego a wśród nich Aleksander Bardini, Tadeusz Łomnicki i Adam Hanuszkiewicz. Autorka przypomina jakie relacje łączyły tych wybitnych twórców.

W rozmowie wspominamy również najważniejsze role Emiliana Kamińskiego, takie jak postać Smierdiakowa w „Braciach Karamazow”, którą zagrał na deskach Teatru Narodowego czy Janosika w spektaklu Krystyny Jandy pt. „Na szkle malowane” w Teatrze Narodowym. Autorka opowiada również o spektaklach zrealizowanych z Wojciechem Młynarskim oraz o opozycyjnym Teatrze Domowym.

Na kartach książki znajdziemy opowieści o przyjaciołach Emiliana Kamińskiego, m.in. Wiktorze Zborowskim, Krystynie Jandzie i Magdalenie Zawadzkiej. Jak go wspominają? O tym także usłyszą Państwo w audycji.

O jakim teatrze marzył i w jaki teatr wierzył Emilian Kamiński? Zapraszamy na Audycje Kulturalne.

Fot. archiwum prywatne.

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera