Autor uśmiechniętych książek – Kornel Makuszyński

Prozaik, poeta, krytyk teatralny, felietonista i publicysta, jeden z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci w historii polskiej literatury. Z jego twórczości najlepiej zostały zapamiętane wierszowane opowieści przeznaczone dla najmłodszych czytelników.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 70. rocznicę śmierci artysty zapraszamy Państwa do Zakopanego, do willi Opolanka, która niegdyś była domem pisarza, a od 1966 roku jest siedzibą muzeum jego twórczości.

Gościem Audycji Kulturalnych jest dr Kinga Nędza–Sikoniowska, koordynatorka muzeum. Rozmawiamy z nią o pamiątkach po pisarzu, jego prywatnych przedmiotach, listach, rękopisach i obrazach, wśród, których są również te, ocalone z warszawskiego mieszkania zbombardowanego w 1939 roku.

Kornel Makuszyński urodził się pod zaborem austriackim, w Stryju, wychował we Lwowie, po pierwszej wojnie światowej mieszkał w Warszawie, by w końcu zamieszkać na stałe w Zakopanem, w którym został pochowany.

Był nie tylko pisarzem, ale również zaangażowanym działaczem na rzecz Zakopanego. Za swoje zasługi już w 1931 roku dostał tytuł honorowego obywatela miasta. Zakopiańczycy kochali Kornela Makuszyńskiego on zaś oddał serce Podhalu. Jego zakopiańskie felietony doskonale przetrwały próbę czasu i do dziś nie straciły na aktualności.

Dr Kinga Nędza–Sikoniowska opowiada o losach pisarza, o przyjaciołach artysty, o bogatej twórczości, która po II wojnie światowej została odrzucona przez komunistyczne władze, a sam autor – skazany na zapomnienie.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, jak żadna inna placówka w Polsce pielęgnuje pamięć o artyście i propaguje jego twórczość wśród kolejnych pokoleń czytelników. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

fot. Marta Jasuwienas-Zaleska

Autor uśmiechniętych książek – Kornel Makuszyński – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera