„Pianoforte” – kulisy najważniejszego konkursu pianistycznego na świecie

„Pianoforte” to najnowszy film dokumentalny Jakuba Piątka, nagrodzony na Millenium Docs Against Gravity, dostrzeżony na Sundance Film Festival, nominowany do Polskich Nagród Filmowych Orły. Reżyser towarzyszy w nim najlepszym młodym pianistom na świecie w najtrudniejszych momentach Konkursu Chopinowskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Reżyser opowiada o wyjątkowej możliwości przyjrzenia się młodym muzykom w sposób, w jaki nikt nigdy wcześniej tego nie robił. Artyści filmowani są w swoich domach, z rodzinami, w chwilach wielkiej radości i smutku, wreszcie w garderobach tuż przed wyjściem na scenę 18. edycji Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku.

Jakub Piątek zdradza nam, w jaki sposób zdobywał zaufanie bohaterów, by ci nie bali się okazywać przed kamerą tak trudnych emocji jak strach, smutek, rozczarowanie, wielkie napięcie, złość czy wręcz rezygnacja z dotychczasowych planów.

To także opowieść o spotkaniu z nastolatkami, którzy dorośli szybciej niż inni rówieśnicy, o zderzeniu marzeń z własnymi ograniczeniami oraz niezwykłej nocy, która na zawsze odmienia życie młodych pianistów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Fot. Darek Golik. Zdjęcia dzięki uprzejmości Against Gravity.

„Pianoforte” – kulisy najważniejszego konkursu pianistycznego na świecie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera