Wystawa „Fredro w dobrym humorze” została otwarta w 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry, komediopisarza, pamiętnikarza, a także żołnierza batalii napoleońskich. Bohaterami wystawy są realizacje sześciu najczęściej wystawianych na scenach polskich arcydzieł mistrza.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Fredro w dobrym humorze” to nie tylko przypomnienie twórczości Fredry, ale także próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że jego komedie stały się fenomenem i wciąż wystawiane są na polskich scenach. Wystawa przybliża sześć komedii „lwowskich”, których prapremiery odbyły się w latach 1822–1835. Są nimi: „Mąż i żona”, „Damy i Huzary”, „Pan Jowialski”, „Śluby panieńskie”, „Zemsta” i „Dożywocie”. Te komedie pisane w ścisłej relacji z aktorami i przyjaciółmi z lwowskiego teatru, można uznać za najwspanialsze w twórczości autora.
Postaci w komediach Fredry są „pełnokrwiste”, w świadomości odbiorców istnieją niejako w oderwaniu od autora tekstu. Właśnie dlatego są tak wielkimi wyzwaniami dla aktorów. Wystawa prezentuje najważniejsze kreacje aktorskie uchwycone na zdjęciach. Wielu artystów scen polskich z fredrowskimi rolami związało się na lata. Było tak np. z Heleną Modrzejewską, wcielającą się w Anielę ze „Ślubów panieńskich”. Sposób w jaki grała, zgłębiali później studenci aktorstwa.
To zresztą niejedyna uwzględniona na wystawie aktorka, która zasłynęła rolą we fredrowskiej komedii: twórcy wystawy przywołują Alojzego Żółkowskiego, Jerzego Leszczyńskiego, Ludwika Solskiego, Mieczysławę Ćwiklińską, Jana Świderskiego, Gustawa Holoubka i Tadeusza Łomnickiego. Pojawiają się też współcześni artyści: Joanna Szczepkowska, Anna Seniuk, Jan Englert, Daniel Olbrychski czy Andrzej Seweryn.
Na wystawie zgromadzono wiele cennych eksponatów: od grafik, zdjęć i afiszy, przez rekwizyty sceniczne i oryginalne kostiumy (w tym strój Papkina z filmu Andrzeja Wajdy), po pamiątki po Aleksandrze Fredrze. Do najcenniejszych eksponatów, które znajdują się w zbiorach Muzeum Teatralnego, należy prywatna korespondencja artysty z lat 1857–1860 z towarzyszem broni, hrabią Józefem Załuskim oraz oryginalne listy Jana Nepomucena Kamińskiego, dyrektora teatru we Lwowie, zawierające wzmianki dotyczące wystawień fredrowskich komedii (m.in. „Ślubów panieńskich”) na scenie lwowskiej.
Z okazji jubileuszu, Aleksandra Fredrę upamiętniło w tym roku także Muzeum Literatury w Warszawie.
Wystawę „Fredro w dobrym humorze” można oglądać w Muzeum Teatralnym do 3.03.2024 r. W Audycjach Kulturalnych opowiedział o niej dr Andrzej Kruczyński.
Zdjęcia: Muzeum Teatralne w Warszawie/ fot. Krzysztof Sabak
„Grajmy Fredrę!”. Mistrz komedii na wystawie w Muzeum Teatralnym – transkrypcja podcastu