„Fredro w porcelanie” w 230. rocznicę urodzin pisarza

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry Muzeum Literatury w Warszawie przygotowało jubileuszową wystawę poświęconą artyście. To jednak nietypowe spojrzenie na spuściznę najbardziej znanego polskiego komediopisarza. Studenci warszawskiej ASP stworzyli kolekcję porcelany inspirowaną Fredrowskimi dziełami.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych była Anna Lebensztejn, współkuratorka wystawy.

„Fredro w Porcelanie” to ekspozycja opowiadająca również historię pojawienia się „białego złota” w Europie, którego początki ściśle związane są z Polską i królem Augustem II. To właśnie w XVIII wieku, w Miśni, powstała pierwsza europejska manufaktura porcelany. Na wystawie w Muzeum Literatury można oglądać porcelanowe wyroby sprzed 300 lat, od sztućców aż po niezwykle okazałą, 70-cio centymetrową rzeźbę Augusta III.

Z Anną Lebensztejn rozmawiamy o Aleksandrze Fredrze nie tylko jako artyście, ale także o żołnierzu kampanii napoleońskich, polskim patriocie, wreszcie – walczącym o miłość mężczyźnie i niesłusznie posądzonym o brak odpowiedzialności za ojczyznę pisarzu. Życiorys Fredry, rzadziej dziś pamiętany, jest bardzo ciekawą opowieścią o drodze autora do stworzenia najważniejszych polskich komedii i kryzysie, po którym Fredro „złamał pióro” i nigdy już niczego nie opublikował.

Wystawa prezentuje współczesną porcelanę inspirowaną najważniejszymi Fredrowskimi utworami, m.in.: „Zemstą”, „Zapiskami starucha”, „Ślubami panieńskimi”, „Bajeczką o osiołku” czy „Małpą w kąpieli”. Znalazły się na niej również porcelanowe przedmioty należące do polskich pisarzy, mi.in do Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima czy Leopolda Staffa. Ekspozycja ukazuje również historyczne wydania utworów Fredry.

O współczesnym spojrzeniu na XVIII-wiecznego komediopisarza opowiada bohaterka Audycji Kulturalnych.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

fot. M. Bociański

„Fredro w porcelanie” w 230. rocznicę urodzin pisarza – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera