„Gabinet Mrożka”, czyli nieznane oblicze autora „Tanga”


Biurko z pokoju w Domu Literatów, ukochana planszówka, charakterystyczne okulary i wieczne pióro – to pamiątki, które pozwoliły urządzić w Bibliotece Kraków „Gabinet Mrożka”.

Pamiątki tworzące kolekcję „Gabinetu” to m.in. artefakty pochodzące z Domu Literatów przy ul. Krupniczej w Krakowie, gdzie Mrożek mieszkał po wojnie. Choć większość zebranych tam przedmiotów spalił w widowiskowym ognisku, to kilka, w tym biurko i pogrzebacz, ocalało.

O Sławomirze Mrożku rozmawialiśmy z autorką jego pierwszej biografii, prof. Anną Nasiłowską.

Gros pamiątek przekazała Bibliotece Kraków wdowa pisarza, Susana Osorio-Mrożek. W zeszłym roku przywiozła ich całą walizkę. Wśród nich dokumenty, książeczka wojskowa, korespondencja, figurki, a także gra planszowa „War Games”. Żona Artysty przyznała, że opublikowanie na portalu branżowym tekstu o strategiach Mrożka, wywołało w nim więcej ekscytacji niż przyznanie jakiejkolwiek literackiej nagrody.

O najnowszej adaptacji „Tanga” Sławomira Mrożka rozmawialiśmy z reżyserem spektaklu, Wawrzyńcem Kostrzewskim.

Projektantem „Gabinetu” jest Jan Polewka, sąsiad Mrożka z Domu Literatów, a także wieloletni dyrektor Teatru Groteska. W „Gabinecie” znalazły się afisze oraz maski ze spektakli na podstawie sztuk Mrożka.

O inicjatywie opowiedziały: dyrektorka Biblioteki Kraków Pani Agnieszka Staniszewska-Mól oraz prowadząca projekt Agnieszka Sabak.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Biblioteki Kraków

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera