Pierwsza biografia Sławomira Mrożka

Monumentalne dzieło prof. Anny Nasiłowskiej przybliża postać autora „Tanga” – poznajemy nie tylko jego życiorys, od wczesnego dzieciństwa aż po współczesne recepcje jego twórczości, ale także odkrywamy rozmaite cechy jego charakteru, które decydowały o wyjątkowości jego utworów.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Sławomir Mrożek (1930-2013) jest jednym z najbardziej uznanych polskich twórców. Sławę przyniosły mu dramaty, których część weszła do kanonu literatury, ale także opowiadania oraz rysunki satyryczne, które publikował m.in. na łamach Przekroju i Szpilek.

Jednym z najważniejszych dramatów napisanych przez Sławomira Mrożka jest „Tango”. Interpretację utworu możemy oglądać m.in. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

W rozmowie z Aleksandrą Galant prof. Anna Nasiłowska, przywołuje mniej znane fakty z jego biografii, na które natrafiła podczas wieloletnich i pogłębionych badań. Dowiadujemy się więc o silnym związku Mrożka z jego matką oraz o szczególnej wrażliwości na kwestie związane z Shoah. W trakcie drugiej wojny światowej pisarz mieszkał wraz rodziną niedaleko Krakowa.

Mrożek przez długi czas nie miał pomysłu, z jaką dziedziną związać swoją przyszłość: studiował m.in. orientalistykę i architekturę, jednak żadnego z tych kierunków nie ukończył. W latach 50. związał się z Przekrojem, gdzie publikował satyryczne rysunki oraz teksty. Był to czas jego zaangażowania w socrealizm, na co dowodem są dwa zbiory pt. „Opowiadania z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerze Praktyczne”.

W książce pojawia się też wątek spotkania Mrożka i Gombrowicza, a także relacji łączącej obu pisarzy. Rozmowy z autorką biografii Gombrowicza można posłuchać tutaj.

Jak pisze Nasiłowska, Mrożek uciekał z Polski na Południe trzykrotnie – do Włoch, Meksyku i Francji. Powodów wyjazdów było wiele, wśród nich warto wymienić obawy przed donosicielstwem w PRLu, swoistą szpiegomanię, niechęć do salonowego „bywania”, introwertyzm, a w końcu – kwestie zdrowia i klimatu.

Mimo wyjazdów, nigdy nie czuł się emigrantem, a tworzone przez niego dzieła zawsze były związane z Polską, z której sytuacją – polityczną, kulturalną i społeczną – pozostawał na bieżąco.

O książce „Mrożek. Biografia” w Audycjach Kulturalnych opowiedziała prof. Anna Nasiłowska.

Materiały graficzne: Wydawnictwo Literackie

Pierwsza biografia Sławomira Mrożka – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera