Dwie dekady piękna. Jak wyglądała kultura codzienna w międzywojniu?

Temat ten przybliża najnowszy tom cyklu „20 lat XX wieku” wydawany przez Narodowe Centrum Kultury. Tym razem twórcy przyglądają się różnym aspektom codziennego życia, od fryzur i panujących mód, aż po pełne szaleństw nocne życie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Lata od uzyskania przez Polskę niepodległości aż do wybuchu II wojny światowej zapisały się mocno w naszej historii. Do dziś inspirują artystów, naukowców i badaczy, pobudzają też wyobraźnię czytelników. Oprócz wielkich odkryć i prężnego rozwoju przemysłu, były to dekady przemian społecznych i obyczajowych.

Zmieniało się życie codzienne – pojawiały się nowe fryzury, coraz odważniejsze stroje i nowe trendy w projektowaniu wnętrz. Zmieniało się też podejście do nauki i edukacji. Do dyspozycji były nowe formy spędzania wolnego czasu: wyjazdy samochodem, zorganizowana turystyka czy wizyty w kawiarniach i palarniach kawy. Coraz więcej osób inspirowało się polskimi i zagranicznymi gwiazdami kina i kabaretu. Trwał rozwój przemysłu i techniki, co wpływało znacząco na życie codzienne. Dalsze podróże były możliwe dzięki pociągom i automobilom.

Powstające wówczas przedmioty codziennego użytku były wykonane z wysokiej jakości materiałów i projektowane przez artystów (np. zabawka-smok Zofii Stryjeńskiej czy puszki z kawą i kakao Eryka Lipińskiego).
O magii dwudziestolecia międzywojennego oraz adekwatności projektu graficznego do treści książki, opowiedział nam autor ilustracji całej serii wydawniczej, prof. Ryszard Kajzer.

O wszystkich pozostałych częściach cyklu książkowego poświęconego dwudziestoleciu wojennemu można posłuchać w Audycjach Kulturalnych:
Architektura dwudziestolecia
Media dwudziestolecia
Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty

Książki z serii są dostępne w Księgarni NCK.

Dwie dekady piękna. Jak wyglądała kultura codzienna w międzywojniu – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera