Od średniowiecza po czasy współczesne Polacy podróżowali w bliższe i dalsze zakątki świata. Z własnej woli, ale często też zmuszeni przez okoliczności polityczne – badaczami zostawali syberyjscy zesłańcy. W tym odcinku podcastu historie kilku podróżników opowiadają Maria i Przemysław Pilichowie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Maria i Przemysław Pilichowie to przewodnicy turystyczni i autorzy wielu publikacji o tej tematyce. Spotkaliśmy się 14 lutego, żeby porozmawiać o Polakach, których opisali w książce ,,Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy” wydanej przez wydawnictwo Muza.
W odcinku przybliżamy losy Bronisława Piłsudskiego – brata Józefa i badacza kultury rdzennych mieszkańców rosyjskiej wyspy Sachalin. Przypominamy też o ogrodniku, Józefie Warszewiczu, który przywiózł do Europy kilkaset nieznanych wcześniej gatunków orchidei. Rozmawiamy także o podróżniczkach. Pierwszą Polką, która samotnie wyprawiła się na inny kontynent była Michalina Isaakowa, łowczyni motyli. A Maria Czaplicka, po powrocie ze swoich wypraw badawczych, została pierwszą wykładowczynią antropologii na Oxfordzie. Sięgamy także do historii pierwszego polskiego podróżnika – Benedykta Polaka, o którym Pilichowie pisali w swojej poprzedniej książce.
Jeśli interesują Was losy polskich podróżników, sięgnijcie też po publikację Narodowego Centrum Kultury – „Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo” Edwarda Kajańskiego.
Dokąd podróżowali i co odkrywali Polacy – rozmowa o książce – transkrypcja podcastu