Nadwiślański ska-jazz – wywiad z zespołem The Bartenders

the bartenders sska jazz

W tym odcinku podcastu Kuba Kaczmarek i Janusz Rutkowski z warszawskiej formacji The Bartenders opowiadają o ska-jazzie i swojej drugiej płycie, „Poles Are Movin’!”, która właśnie ukazała się na winylu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ska-jazz to muzyka o jamajskich korzeniach. Jeśli chcecie je poznać, sięgnijcie po twórczość zespołu The Skatalites, którego historia sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Sam termin powstał trzy dekady później, a jako pierwsi zaczęli go używać Amerykanie z New York Ska Jazz Ensemble. The Bartenders to jedyni przedstawiciele gatunku w Polsce i jeden z niewielu zespołów grających ska-jazz w tej części świata.

The Bartenders powstali w 2006 roku. Od tego czasu kilka razy zmieniali skład (Kuba Kaczmarek jest trzecim wokalistą dłużej związanym z zespołem), nagrali dwie długogrające płyty („Szumna Sessions” i „Poles Are Movin’!”) i współpracowali z zagranicznymi artystami związanymi ze sceną reggae. W 2015 roku zespół zaangażował się w projekt „Tribute to Alibabki” przypominający o pierwszej polskiej płycie z jamajskim brzmieniem – debiutanckiej EP-ce Alibabek „W rytmach Jamajca Ska”. Opowiadaliśmy o nim w jednym z zeszłorocznych odcinków Audycji Kulturalnych (posłuchaj).

W odcinku wykorzystano fragmenty utworów zespołu The Bartenders z płyty „Poles Are Movin’!”: „Mono”, „Jesteś Tu”, „Rżnij, Zbrodniarzu”.

fot.: Rafał Nowak, archiwum zespołu

Nadwiślański ska-jazz – wywiad z zespołem The Bartenders – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera