Dorośli często pamiętają ilustracje, które widzieli w swoich dziecięcych książkach i czasopismach. Dopasowanie do nich nazwisk twórców to już dużo trudniejsze zadanie. Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny czy Bohdan Butenko funkcjonują w świadomości społecznej, ale ilu Polaków wie, czym zajmowały się Krystyna Michałowska i Danuta Konwicka? Na takie pytanie Barbara Gawryluk odpowiada: Niewielu. Między innymi dlatego zaprosiłam ją do rozmowy w tym odcinku podcastu.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Nazwiska powojennych polskich ilustratorek, ale też ich kolegów po fachu, a czasem także partnerów życiowych, dziennikarka radiowa, pisarka i tłumaczka literatury dziecięcej, Barbara Gawryluk, przypomina w książce Ilustratorki, ilustratorzy. To zapis rozmów z artystami, krewnymi tych, którzy odeszli, a czasem tylko próby połączenia ze sobą skrawków życiorysu. Posłuchajcie, co autorka opowiedziała mi o pracy nad książką.
Polskie ilustratorki i ilustratorzy
Hanna Czajkowska, Olga Siemaszko, Leonia Janecka, ale też Jerzy Srokocki, Zdzisław Witwicki i Janusz Stanny. Między innymi tych artystów Barbara Gawryluk opisuje w swojej książce. Pyta ich samych lub ich rodziny o to, jak żyli i pracowali. Ilustratorki, ilustratorzy to nie książka o ilustracji a rozmowy z tymi, którzy tworzyli ją w powojennej Polsce. Wielu z nich do dziś inspiruje młodsze pokolenia twórców. Jeśli chcecie prześledzić, kto jest czyim mistrzem, zajrzyjcie do publikacji Polska szkoła książki obrazkowej i posłuchajcie rozmowy z jedną z jej autorek w odcinku o tym samym tytule.
Zawartość odcinka
Z tego odcinka dowiesz się między innymi:
- czy artyści ilustrujący książki dla dzieci byli traktowani poważnie;
- w jaki sposób Barbara Gawryluk docierała do informacji o powojennych twórcach;
- jak wyglądały pracownie polskich ilustratorek i ilustratorów.
W rozmowie wspominamy też o tym, jak zmieniła się sytuacja twórców ilustracji i o książce Sebastiana Frąckiewicza Ten łokieć źle się zgina. Posłuchacie o niej w odcinku Rozmowy nie tylko o ilustrowaniu. A jeśli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o jednym z bohaterów książki Ilustratorki, ilustratorzy, Józefie Wilkoniu, posłuchajcie odcinka Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia, w którym o biografii artysty opowiada Agata Napiórska.
Fot. okładka (mat. pras.) / Caleb Salomons
Ilustratorki, ilustratorzy – Barbara Gawryluk – transkrypcja podcastu