Jan Machulski zagrał około 80 ról filmowych i 70 teatralnych, wyreżyserował 40 spektakli, sam również pisał sztuki teatralne. Był wieloletnim dziekanem Szkoły Filmowej w Łodzi, założycielem Teatru Ochoty, pedagogiem i wychowawcą.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W 95. rocznicę urodzin artysty w Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o najważniejszych rolach Jana Machulskiego. Gościem audycji jest Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.
Drogę artystyczną aktora rozpoczyna przełomowy debiut w filmie „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego. Gość audycji nie tylko opisuje kunszt aktorski Machulskiego, ale także kreśli obraz epoki końca lat 50. XX w. w polskiej kinematografii.
Wśród najważniejszych jego aktorskich kreacji znalazł się „Sublokator” z 1966 roku. Później były filmy stworzone wspólnie z synem, Juliuszem Machulskim, w tym ten, który przyniósł mu największą popularność, czyli Vabank z 1981 roku i jego druga część „Vabank II, czyli riposta”. I znów obok opowieści o postaci Henryka Kwinty i miłości do kina amerykańskiego jego syna, Łukasz Maciejewski przedstawia polską rzeczywistość filmową lat 70. i 80.
Jan Machulski pozostawił po sobie także spuściznę teatralną. Był współtwórcą Teatru Ochoty, ale odkrył i „wypuścił w aktorski świat” kilka pokoleń aktorów, których był ukochanym profesorem. Wśród jego uczniów i studentów znaleźli się m.in Katarzyna Figura, Cezary Pazura, Piotr Adamczyk, Edyta Jungowska, Wojciech Malajkat, Iza Kuna, Renata Dancewicz i wielu innych nagradzanych i docenianych postaci polskiego kina.
Czy jednak Machulski jako aktor miał szczęście do ról?
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
fot. domena publiczna
Chłopak z Hollyłódź – 95. rocznica urodzin Jana Machulskiego – transkrypcja podcastu