Wisława Szymborska – 100. rocznica urodzin poetki

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Poetka, felietonistka, eseistka, krytyczka i tłumaczka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 1996, autorka ponad 350 wierszy. Obchodzimy rok Wisławy Szymborskiej, a 2 lipca przypada 100. rocznica urodzin artystki.

Gościem Audycji Kulturalnych jest profesor Wojciech Ligęza – wybitny znawca poezji Wisławy Szymborskiej, historyk literatury, krytyk i eseista. Rozmawialiśmy o jubileuszowym zbiorze twórczości Wisławy Szymborskiej, pt. „Wiersze wszystkie”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Znak.

„Wiersze wszystkie” to pełny zbiór twórczości poetyckiej noblistki obejmujący lata 1945 – 2011.

Gość audycji opowiada o dojrzewaniu języka poetyckiego Wisławy Szymborskiej na przestrzeni ponad 7 dekad. Profesor Ligęza na przykładzie kilku wierszy przybliża nam wrażliwość poetki i jej sposób postrzegania świata. W rozmowie pojawiają się nie tylko wiersze cytowane najczęściej, takie jak „Kot w pustym mieszkaniu” czy „Nic dwa razy się nie zdarza”, ale też utwory nieznane (bo nigdy dotąd niepublikowane).

Nastolatka, poetka przepracowująca poetycko dramat II wojny światowej, pisarka uwikłana w komunizm, a jednocześnie rozliczająca okres socrealizmu, rzeczniczka człowieka pochylająca się nad światem wzorem Michela de Montaigne i wreszcie poetka przyglądająca się starości i odchodzeniu – Wisława Szymborska bez patosu, prostymi słowami opowiada o złożoności istnienia.

Prof. Wojciech Ligęza przeprowadza nas przez świat jednej z najważniejszych polskich poetek. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Wisława Szymborska – 100. rocznica urodzin poetki – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera