Utracone/Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej

W Kordegardzie już po raz siódmy prezentowane są dzieła odzyskane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem zobaczymy utracone w wyniku II wojny światowej obiekty z ordynacji gołuchowskiej, m.in. średniowieczny dyptyk przypisywany warsztatowi Dirka Boutsa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Historia obrazów „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” jest niezwykła. W 1883 roku weszły one w skład kolekcji kompletowanej przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Zakupiono je na aukcji sztuki w Paryżu. Dyptyk trafił na Zamek w Gołuchowie, w którym Izabela Działyńska stworzyła ogólnodostępne muzeum. „Bardzo świadomie budowała swoją kolekcję, była bardzo dobrze wykształcona. (…) Kupowała dzieła, które miały wysoką wartość artystyczną” – mówi w podcaście kuratorka wystawy, Ewa Witkowska z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN.

Na czas II wojny światowej najcenniejsze obiekty ordynacji gołuchowskiej zostały wywiezione do Warszawy i ukryte w kamienicy należącej do rodziny Czartoryskich, a także w skrzyniach zamurowanych pod bramą wjazdową przy ul. Kredytowej 12. W grudniu 1941 roku Niemcy odkryli obiekty i przetransportowali je do gmachu Muzeum Narodowego. Po upadku powstania warszawskiego dzieła zostały wywiezione ze stolicy, prawdopodobnie do zamku Fischhorn w Austrii. Tu ślad po nich ginie.

Dyptyk został zidentyfikowany w czasie pandemii w zbiorach Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii. W marcu 2023 roku obrazy powróciły na Zamek w Gołuchowie, a od 7 lipca można oglądać je w Kordegardzie na wystawie „Utracone/Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 lipca o godz. 16:00. Ekspozycja będzie czynna do 6 sierpnia 2023 roku.

fot. Sypialnia Królewska na zamku w Gołuchowie, fot. Antoni Pawlikowski, 1905, Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Utracone/Odzyskane. Z kolekcji gołuchowskiej – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera