70 lat Muzeum Literatury!

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie świętuje jubileusz 70 lat istnienia. Z tej okazji została otwarta wystawa pt. „7×70. Materie literatury”.

Tranksrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

28 czerwca 1939 roku Jan Parandowski napisał list do Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, w którym nakreślił wizję muzeum idealnego. Miało być to muzeum literackie. II wojna światowa przerwała plany stworzenia tej instytucji, ale idea odżyła po wojnie. W 1950 roku powołano Muzeum Mickiewicza i Słowackiego, które działalność rozpoczęło w 1952 roku.

Fundamentem kolekcji muzeum są zbiory związane z epoką romantyzmu. Do dziś zostały zgromadzone rękopisy, fotografie, pamiątki i księgozbiory m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Mirona Białoszewskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Witolda Gombrowicza, Wisławy Szymborskiej i wielu innych, ważnych polskich pisarzy. Muzeum posiada również największą na świecie kolekcję dzieł Brunona Schulza.

Gościem Audycji Kulturalnych była jedna z kuratorek pokazu, Izabela Zychowicz, która opowiedziała o prezentowanych na wystawie dziełach z przebogatej kolekcji muzeum. 70 lat Muzeum Literatury przedstawione zostało w siedmiu odsłonach. Podczas audycji rozmawialiśmy o dziełach i pamiątkach literackich cudownie ocalałych z pożogi II wojny światowej, a także o sensacyjnych wątkach związanych z takimi dziełami jak „Bagnet na Broń” Władysława Broniewskiego, „Trzy zimy” Czesława Miłosza czy „Grażyna” Adama Mickiewicza. Nie zabrakło też bardzo ciekawej anegdoty o Władysławie Reymoncie! Zapraszamy do wysłuchania audycji.

fot. Rękopis „Grażyny” Adama Mickiewicza. Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Literatury.

70 lat Muzeum Literatury! – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera