Szeryf z Rio Klawo. Wielki powrót Binio Billa

Jeden z najsłynniejszych polskich komiksów, ukazujący się w latach 80. na ostatniej stronie „Świata Młodych” doczekał się zbiorczego wydania. Kultura Gniewu proponuje fanom gatunku album, w którym znajdują się nie tylko wszystkie zeszyty z przygodami Binio Billa, ale także materiały dodatkowe dotyczące słynnego komiksowego cyklu, a także sylwetki jego autora, Jerzego Wróblewskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jerzy Wróblewski jest uznawany za jednego za najwybitniejszych twórców polskiego komiksu. Prywatnie wielki miłośnik westernów, po serii komiksów m.in. o Kapitanie Żbiku, postanowił stworzyć postać związaną z tym właśnie gatunkiem. Tak narodził się Zbigniew Bilecki, który jako szeryf Binio Bill strzegł miasteczka Rio Klawo.

Ale zanim Binio Bill i jego rumak Cyklon podbili serca czytelników „Świata Młodych”, dwukrotnie nie udało im się trafić do druku: pomysł odrzucił zarówno „Relax” jak i wydawnictwo „Sport i Turystyka”. Dla Jerzego Wróblewskiego, komiks był ucieczką od szarej rzeczywistości lat 80. w Polsce. Rysownik nie bał się też przełamywać konwencji westernu, czego przykładem było wysłanie swojego bohatera… w podróż kosmiczną.

Choć od publikacji przygód polskiego szeryfa w „Świecie Młodych” minęło ponad 30 lat, Binio Bill wciąż jest ważną postacią nie tylko dla fanów komiksu, ale także dla współczesnych twórców tego gatunku. W związku z tym, album wydany przez Kulturę Gniewu, prezentuje inspirowane rysunkowym westernem Wróblewskiego prace takich rysowników jak Michał Śledziński, Piotr Nowacki czy Karol Kalinowski.

O albumie „Binio Bill” w studiu Narodowego Centrum Kultury opowiadał Szymon Holcman z Kultury Gniewu.

O innych komiksach posłuchacie także w odcinku poświęconym Januszowi Chriście oraz w rozmowie z Karolem Kalinowskim czyli KaeRel’em.

Grafiki pochodzą z materiałów prasowych Kultury Gniewu.

Szeryf z Rio Klawo. Wielki powrót Binio Billa – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera