Za co pokochano Zakopane przed wojną?

Nowa wystawa w Muzeum Tatrzańskim pt. „Zbierało się fajne towarzystwo” opowiada o fenomenie, jakim Zakopane było w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy stawało się letnią i zimową stolicą Polski. Do małej wsi w Podhalu zjeżdżali miłośnicy gór, wśród nich malarze, pisarze czy muzycy, którzy niejednokrotnie, zostawali tam na stałe.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W dwudziestoleciu międzywojennym zapanowała prawdziwa moda na Zakopane. Wiązała się nie tylko z bliskością gór oraz rosnącą popularnością narciarstwa (w 1936 r. została otwarta kolej linowa na Kasprowy Wierch), ale także możliwością spotkania tam przedstawicieli ówczesnej socjety. Tych z kolei przyciągała do Zakopanego atmosfera ekscentryzmu. Najbardziej barwną postacią, która uległa magii tego miejsca był Stanisław Ignacy Witkiewicz. Artysta określił ją w artykule na łamach Echa Tatrzańskiego (1919) „demonizmem”.

Atmosfera tamtego czasu zainspirowała także reżysera Macieja Kawalskiego, o czym usłyszycie w jednym z naszych podcastów.

Wystawa nie przedstawia najważniejszych dzieł, które powstały dzięki wizytom artystów w stolicy Podhala (te można podziwiać w tym samym budynku na wystawie czasowej „Artyści i sztuka w Zakopanem”). Ekspozycja „Zbierało się fajne towarzystwo” szuka raczej odpowiedzi na pytanie o fenomen Zakopanego, a także dokumentuje tętniące tam w dwudziestoleciu międzywojennym życie towarzyskie i artystyczne. Ważną częścią wystawy są wspomnienia z tamtejszych restauracji. U Karpowicza i u Trzaski bywano, a także tworzono. Wystawa prezentuje bogatą kolekcję karykatur, które otrzymywali goście tych lokali. Znalazło się też miejsce na zdjęcia z tamtych czasów oraz gazety, będące areną dyskusji na temat sztuki oraz miejscem publikacji plotek o kolejnych towarzyskich ekscesach.

Fenomen Podhala przybliża inna wystawa Muzeum Tatrzańskiego.

Wystawa to nie tylko fotografie i archiwalia. Do tworzenia ekspozycji zostali zaproszeni uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, którzy stworzyli prace o życiu artystycznym stolicy Podhala sto lat później, czyli w latach 20. XXI wieku.

Wystawę „Zbierało się fajne towarzystwo” można oglądać w Galerii Sztuki w willi Oksza do 25 czerwca 2023 r. Gościem Audycji Kulturalnych jest kuratorka ekspozycji – Zofia Radwańska.

Zdjęcia: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Zdjęcie główne: Droga do Morskiego Oka, ok. 1930 r., fot. Stefan Zwoliński

Za co pokochano Zakopane przed wojną? – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera