„Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”. Wystawa o odbudowie stolicy

Miasto zniszczone w ponad 80%, 22 mln metrów sześciennych gruzu – tak kształtował się bilans destrukcji Warszawy po II wojnie światowej. Historię pierwszych lat odbudowy miasta prezentuje aktualna wystawa w Muzeum Warszawy. W jej centrum znalazły się ruiny, gruzy i wspomnienia ludzi, którzy wznosili miasto na nowo.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Jeśli coś jest w gruzach zapisane, to właśnie ta przejściowa i często umykająca w innych źródłach historia” – mówi Adam Przywara, kurator ekspozycji zatytułowanej „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”. Na wystawie odkrywamy proces przewartościowania gruzów, które od niechcianych odpadów stały się drogocennym budulcem nowej stolicy. Ekspozycja przybliża także temat prac porządkowych, prowadzonych w pierwszych latach powojnia.

Wystawa zanurzona jest również w aktualnych wątkach: odbudowy walczącej Ukrainy czy gospodarki cyrkularnej. W jakich miejscach współczesnej stolicy znajdziemy gruzy przedwojennego miasta? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Ekspozycja potrwa do 3 września 2023 rok.

Zdjęcia: Muzeum Warszawy. Zdjęcie główne: Pracownicy brygad odgruzowujący ruiny kościoła św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, 1945, fot. Zofia Chomętowska

„Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”. Wystawa o odbudowie stolicy – transkrypcja podcastu

 

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera