Witkacy, Żeleński, Conrad i Malinowski po raz pierwszy razem na ekranie

„Niebezpieczni dżentelmeni” to fabularny debiut Macieja Kawalskiego, wyróżniony Nagrodą Publiczności za najlepszy film Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To komedia kryminalna opowiadająca o spotkaniu w Zakopanem czterech wybitnych postaci kultury: Josepha Conrada, Tadeusza Boya Żeleńskiego, Witkacego oraz Bronisława Malinowskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Film przenosi widza do Zakopanego 1914 roku, do willi Witkacego. Bohaterowie budzą się po wielkiej imprezie i okazuje się, że zostali uwikłani w rewolucyjną intrygę oraz morderstwo.

Maciej Kawalski opowiada Audycjom Kulturalnym o swojej fascynacji biografią Tadeusza „Boya” Żeleńskiego, napisaną przez Józefa Hena. Książka ”Błazen – wielki mąż” stałą się najważniejszą inspiracją do stworzenia scenariusza.

Reżyser konstruuje świat artystycznej bohemy na podstawie opowiadań Rafała Malczewskiego, listów Witkacego, notatnika Bronisława Malinowskiego oraz osobistego dziennika Josefa Conrada, który po opuszczeniu ojczyzny w wieku 17 lat, powrócił do niej tylko raz, by pokazać najbliższym swój kraj.

Reżyser opowiada o artystach, którzy uciekali do Zakopanego by poczuć namiastkę wolności i otworzyć się na wzajemne inspiracje.

Maciej Kawalski nie wystawia artystom pomników, wręcz przeciwnie – wybierając kino gatunkowe (komedię kryminalną) patrzy na nich z przymrużeniem oka, tak by ci wielcy ludzie stali się nam bliżsi.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Zdjęcia: fotosy z filmu.

Witkacy, Żeleński, Conrad i Malinowski po raz pierwszy razem na ekranie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera