Muzeum Tatrzańskie – opowieść o fenomenie Podhala

Złóbcoki Sabały, dudy, trąbity, wzorowana na ciupadze laska Tytusa Chałubińskiego, pięknie zdobione stroje ludowe, a także broń i ślad dinozaura – to wszystko można oglądać na nowej wystawie stałej Muzeum Tatrzańskiego. Jest ono jednym z największych i najstarszych muzeów w Polsce, a jego początki sięgają 1889 roku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Muzeum zostało stworzone z inicjatywy przyjaciół dra Tytusa Chałubińskiego jako dowód uznania jego zasług dla przyrody i kultury Tatr. Dziś jest to bardzo duża instytucja składająca się z jedenastu filii.

W audycji rozmawialiśmy o imponującej wystawie stałej, złożonej z 1400 artefaktów. Można ją zwiedzać na dwóch piętrach zabytkowego Gmachu Głównego Muzeum Tatrzańskiego, będącego ostatnim projektem Stanisława Witkiewicza. Budynek do dziś pozostaje przykładem niezwykle rzadkiej architektury murowanej w stylu zakopiańskim. Muzeum po dziś dzień realizuje „testament” Witkiewicza, odnawiając wille w stylu zakopiańskim, w których znajdują się kolejne wystawy kolekcji etnograficznych, przyrodniczych, a także te opowiadające o unikatowości zakopiańskiego stylu.

W audycji usłyszą Państwo również o wybitnych Polakach związanych z muzeum, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze, Stefanie Żeromskim czy Rafale Malczewskim.

O historii Podhala ukrytej w muzealnych artefaktach opowiedziała Anna Kozak, kuratorka wystawy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcie: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, fot. Emilia Pomiankiewicz-Wagner

Muzeum Tatrzańskie – opowieść o fenomenie Podhala – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera