Wschód Kultury: „ESKapada” ożywiła XIX-wieczną kamienicę w Rzeszowie

Artyści Pracowni 017 stworzyli pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, odczytując na nowo europejskie wzory i legendy. Stworzone na ich motywach prace są pełne kształtów i kolorów, a uzupełniają je fotografie amerykańskiej fotografki Ashley Suszczynski.

Pracownię 017 tworzy duet rzeszowskich artystów – Szczepan Rożek i Maciej Maślanka, a 0-17 to numer kierunkowy do stolicy Podkarpacia. Choć obierane przez nich indywidualnie kierunki artystyczne różnią się od siebie (jeden woli tworzyć w czerni i bieli, drugi stawia na żywe kolory), to harmonijnie łączą się w czasie wspólnej pracy.

Wystawa „ESKapada” wpisuje się w hasło tegorocznego Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury, czyli „move to change”. Odnajdziemy tu prace przedstawiające plastyczne wyobrażenia Liczyrzepy, Swaroga, Wilkołaka czy Koboldów. Co ciekawe, prace wykraczają poza płótna: żywiołowe wzory pokryły ściany kamienicy, zadomowiły się w jej zakamarkach a nawet – wyszły na patio.

„ESKapada” jest prezentowana w kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25. Budynek powstał w końcówce XIX wieku, w istniejącej tam wówczas dzielnicy żydowskiej. Dziś nie jest ona zamieszkana, a stare podłogi, ceglane ściany i wysokie sufity zaadaptowali do swoich działań artyści Pracowni017.

To kolejne wydarzenie Wschodu Kultury w Rzeszowie, które nawiązuje do historii miasta. W zeszłym roku rozmawialiśmy z twórczynią wystawy poświęconej rodzinie legendarnych rzeszowskich fotografów.

O „ESKapadzie” i kolejnych twórczych planach opowiedzieli nam Szczepan Rożek i Maciej Maślanka.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera