Dialog architektury i fotografii na wystawie w warszawskiej ASP

„Fotosfera – Oko na architekturę” to ekspozycja, którą można oglądać w Galerii Salon Akademii przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Prezentuje ona różne sposoby przedstawiania architektury na fotografiach: od wiernej dokumentacji aż po interpretacje i metafory. Poza zdjęciami wystawę tworzą także instalacje i prace konceptualne.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zdjęcia na wystawie pokazują, w jak różny sposób można myśleć o architekturze i przestrzeni: czasem budynki są pierwszoplanowymi bohaterami, a zdjęcia eksponują ich wyjątkowość, kiedy indziej autorzy skupiają się na detalu lub bezpośrednim otoczeniu. Często poruszanym problemem jest też wpływ człowieka na otaczającą rzeczywistość.

O wystawie zorganizowanej z okazji 75-lecia istnienia Wydziału Konserwacji i Rejestracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie można posłuchać na naszej stronie.

Pracom towarzyszą opisy stworzone przez autorów. Są uzupełnieniem ich fotograficznego podejścia do architektury oraz zachodzącym na tym polu zmian. Są napisane w sposób osobisty, nawiązujący do własnych przeżyć i wspomnień, a także żartobliwy – są „mrugnięciem oka” do zwiedzających wystawę.

Co ciekawe, prace zostały wykonane przez osoby wykładające na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie a także innych uczelniach artystycznych – sam pomysł stworzenia ekspozycji wyszedł od wykładowców Wydziału Architektury Wnętrz stołecznej ASP.

Wystawę można oglądać w Galerii Salon Akademii przy Krakowskim Przedmieściu 5 od 22 marca do 14 kwietnia 2023.

W Audycjach Kulturalnych opowiedziała o niej kuratorka dr hab. Anna Plewka.

for. Volodymyr Melymuka – miasto 1.
Zdjęcia: ASP w Warszawie / fot. Anna Maria Zagórska.

Dialog architektury i fotografii na wystawie w warszawskiej ASP – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera