Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Na papierze bez granic


Artyści z 13 państw należących do Inicjatywy Trójmorza udowadniają, że sztuka nie zna granic! W rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać prace, których tworzywem jest papier. Okazuje się, że niezależnie od kręgu kulturowego można z niego korzystać i interpretować go na wiele sposobów.

Wystawa sztuki współczesnej pt. „Na papierze bez granic… artyści Trójmorza- habitat 2023” jest efektem ósmej już edycji Międzynarodowego Forum Artystycznego. W BWA w Rzeszowie można oglądać prace 63. artystek i artystów pochodzących z 13 krajów położonych wokół mórz: Czarnego, Adriatyku oraz Bałtyku.

Kuratorzy wystawy zwracają uwagę jak uniwersalnym i wielopoziomowym medium jest wynaleziony niemal 2 tysiące lat temu w Chinach papier. Pozwala on tworzyć rysownikom, malarzom, fotografom czy rzeźbiarzom, a prace tworzące wystawę „Na papierze bez granic” są dowodem na to, że ich wyobraźnia oraz twórczy horyzont nie są niczym ograniczone.

W tym roku podczas Wschodu Kultury w Rzeszowie można było też zobaczyć pracę Pracowni 017. Rozmowy z tworzącymi ją Szczepanem Rożkiem i Maciejem Maślanką można posłuchać w Audycjach Kulturalnych.

Na ekspozycji znalazły się prace artystów m.in. z Łotwy, Rumunii, Chorwacji, Litwy, a także z Polski. Wśród nich rysunki kuratora, profesora Jana Ferenca, a także plakat autorstwa Lecha Mazurka, który trafił na afisz promujący wystawę.

O wystawie, która dołączyła do programu tegorocznego festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, opowiedział jeden z jej kuratorów – Robert Rabiej.

Wystawę można oglądać w rzeszowskim BWA do 21 lipca 2024 roku.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Estrady Rzeszowskiej / fot. Sebastian Augustyn.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera