Pomagał w karierze polskim bigbitowcom, pisał muzykę do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego, wymyślił Franka Kimono. Andrzej Korzyński był gościem czerwcowego Winylobrania w Kordegardzie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
– Znacie go wszyscy, tylko nie do końca wiecie, że go znacie – tak Hirek Wrona, dziennikarz telewizyjny i radiowy, rozpoczął spotkanie z kompozytorem Andrzejem Korzyńskim. I na dowód tego wyciągał po kolei płyty winylowe, sprawdzając, czy wśród publiczności jest ktoś, kto o żadnej z nich nie słyszał. Do nieznajomości ścieżek dźwiękowych do filmów „Akademia Pana Kleksa”, „Polowanie na muchy”, „W pustyni i w puszczy” i wreszcie albumu Franka Kimono nikt się nie przyznał. A twórcą wszystkich jest właśnie Andrzej Korzyński – twórca, któremu nie tylko udało się zrobić karierę, ale też pozostać przy tym osobą tajemniczą. To ostatnie powoli się zmienia, między innymi za sprawą książki „Znam wszystkie wasze numery” – wydanego przez wydawnictwo Agora wywiadu rzeki, który z kompozytorem przeprowadziła Maria Szabłowska. Kilka historii, które znalazły się w książce Korzyński opowiedział podczas trzynastego Winylobrania, które odbyło się 17 czerwca w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.
– Udało mi się w jakimś sensie troszeczkę balansować pomiędzy Zachodem i Wschodem, to znaczy naszym krajem i Francją, Niemcami. Byłem też pół roku we Włoszech, gdzie pisałem muzykę filmową. To oczywiście było fantastyczne ładowanie akumultarów. Jak się tam naładowało to można było tu przyjechać i spokojnie przeżyć wszystkie niedogodności. (…) Zawsze byłem otwarty na nowości, na świat, na ludzi. To mi dawało ogromny zasób i wiedzy, i wiadomości, i kontaktów, które potem się gdzieś sprawdzały. Kilka czynników wpływało na to, że udało mi się napisać tyle, ile napisałem, za co serdecznie wszystkich przepraszam – wspominał i żartował podczas spotkania Andrzej Korzyński.
Zachęcamy do wysłuchania zapisu dźwiękowego całej rozmowy, pełnej zabawnych anegdot i opowieści o polskiej popkulturze.
O twórczości Andrzeja Korzyńskiego można także poczytać w wydanej przez Narodowe Centrum Kultury „Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej” przygotowanej pod redakcją Marka Horodniczego.
Winylobranie w Kordegardzie – transkrypcja podcastu