Marcin Masecki i muzyka do filmu „Zimna wojna”

Pianista, kompozytor, aranżer. Charakteryzuje go m.in. wyczucie muzycznej formy i poczucie humoru oraz łączenie z pozoru niepasujących stylów muzycznych. W swoim pianistycznym repertuarze ma utwory Bacha, Scarlattiego, Beethovena i Chopina, a także muzykę jazzową ostatnich stu lat.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Współtworzył m.in. formacje: Alchemik, Telewizor, Papierosy, Paristetris, Profesjonalizm oraz trio Masecki/Rogiński/Moretti, Współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem. Zbgniewem Wegehauptem, triem Waglewskich i Jankiem Młynarskim.

W swoim dorobku ma m.in. płyty: Gdzie są filmy z tamtych lat, 2000 (muzyka filmowa międzywojnia) nagraną wspólnie z Andrzejem Jagodzińskim i kwartetem Prima Vista, wcześniej płyty nagrane z zespołem Alchemik, w 2006 z zespołem Profesjonalizm płyta Chopin Chopin Chopin. Utwory Bacha nagrał przy użyciu starego magnetofonu kasetowego i wydał przy współudziale darczyńców oraz dofiansowaniu NiNy. Zdobywał nagrody w kategoriach muzyki jazzowej, rozrywkowej i popularnej. Jest autorem muzyki do kilku filmów (głównie krótkometrażowych oraz do Obcego nieba).

Jak można przeczytać na jego profilu w mediach społecznościowych jest „współtwórcą miliarda projektów”.

Jest wirtuozem i mistrzem improwizacji. Ceni sobie estetykę usterki. To zupełnie inna postawa od tej, która wyróżnia styl reżyserskiej pracy Pawła Pawlikowskiego. A jednak, tych dwóch artystów wspólnie stworzyło zamysł warstwy dźwiękowej filmu Zimna wojna, w którym muzyka (ludowa, jazzowa, rozrywkowa polska oraz francuska, a także kompozycje Fryderyka Chopina) jest jednym z bohaterów opowieści o Wiktorze i Zuli.

Marcin Masecki skomponował lub opracował większość utworów do filmu Zimna wojna. W zamieszczonym materiale opowiada o pracy nad muzyką do filmu, przytacza sceny, w których pojawia się na ekranie w całości lub jako część repertuaru Wiktora – bohatera filmu. W finale audycji można wysłuchać specjalnego wykonania muzycznego motywu piosenki Dwa serduszka.

Na zdjęciu: Marcin Masecki, fot. Marcin Pawlukiewicz, zdjęcie z materiałów prasowych Marcina Maseckiego

Marcin Masecki i muzyka do filmu „Zimna Wojna” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera