Wakacje 1939 – Anna Lisiecka

Elżbieta Barszczewska urlopuje w Kosowie Huculskim. Maria Dąbrowska wypoczywa w Jaworzu. Wielu artystów bawi się w Zakopanem. Wakacje 1939 roku były udane. Do czasu. Atmosferę ostatniego lata przed wybuchem II wojny światowej opisuje dziennikarka, Anna Lisiecka. O książce rozmawiamy w tym odcinku podcastu.

Przedwojenne lato było wyjątkowo gorące. Popularne kurorty i uzdrowiska II RP pękały w szwach. Mało kto wierzył w wybuch wojny, a jeszcze mniej liczni, że potrwa dłużej niż trzy tygodnie. Większość wczasowiczów cieszyła się piękną pogodą i nowym, modnym tańcem – lambeth-walk. Jak spędzali czas znani artyści i politycy, dowiecie się z wydanej przez wydawnictwo Muza książki „Wakacje 1939”.

Dużą popularnością wśród letników cieszyło się polskie wybrzeże. W roku 1939 wakacje spędzało się w Gdyni, Jastrzębiej Górze i na Półwyspie Helskim, gdzie powstał raik dla bogatych – Jurata. O tym ostatnim kurorcie więcej dowiecie się z odcinka „Historia Juraty”, w którym rozmawiam z Anną Tomiak.

Polską riwierą były, położone w zakolu Dniestru, Zaleszczyki. Bogatsi dojeżdżali tam specjalnym pociągiem, lukstorpedą. Mniej zamożni – zwyczajną koleją. Tej wyjątkowej miejscowości jeden rozdział poświęciły autorki książki „Wieża Eiffla nad Piną”, o której rozmawiałyśmy w odcinku „Kresowe marzenia II RP”.

 

fot.: mat. własne

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera