Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice

Miłośnicy kinematografii mogą odkrywać stolicę Dolnego Śląska podążając trasami, jakie znajdą w wydanym niedawno filmowym przewodniku. Publikację stworzyli miejscy przewodnicy, którym udało się zidentyfikować kilkadziesiąt obrazów i scen rozgrywających się w samym centrum Wrocławia.

Filmowa popularność stolicy Dolnego Śląska jest zasługą nie tylko malowniczych plenerów i urokliwych obiektów. W latach 50. komunistyczne władze założyły tu Wytwórnię Filmów Fabularnych (Warszawa była wtedy wciąż w ruinie), która odpowiadała za produkcję najwybitniejszych dzieł w historii rodzimego kina takich jak „Popiół i diament”, „Nóż w wodzie”, „Lalka” czy „Pamiętnik znaleziony w Saragossie”.

Kilka lat temu powstał przewodnik po filmowym Dolnym Śląsku, o którym można posłuchać w Audycjach Kulturalnych.

Choć wytwórnia przeszła poważny kryzys w latach 90., to filmowcy nie stracili zainteresowania Wrocławiem. Wciąż powstają tu produkcje związane z Dolnym Śląskiem (wystarczy tylko wspomnieć dzieła Jana Holoubka), ale także obrazy w których Wrocław imituje inne miasta (m.in. przedwojenną Warszawę czy Kopenhagę). Miasto zwróciło też uwagę reżyserów z zagranicy – swoje filmy nagrywał tu Peter Greenaway, a nawet Steven Spielberg.

Okazało się że filmów które były nagrywane we Wrocławiu jest na tyle dużo, że warto stworzyć przewodniki poświęcone różnym dzielnicom po kolei. Na początek w ręce Czytelników trafia „Filmowy Wrocław. Rynek i okolice” przygotowany przez przewodników miejskich i popularyzatorów filmowego dziedzictwa Wrocławia, Małgorzatę Urlich- Kornacką i Bogdana Bernackiego, którzy w Audycjach Kulturalnych opowiedzieli o swojej pracy.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Urlich-Kornackiej i Bogdana Bernackiego.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera