„Kochał siebie na scenie”. Wszystkie twarze Romana Wilhelmiego

Dla widzów był Olgierdem z „Czterech Pancernych” i Nikodemem Dyzmą, dla scenicznych partnerów – wybuchowym i wymagającym perfekcjonistą. Odpowiedzi na pytanie, jaki naprawdę był Roman Wilhelmi, można poszukać w jego najnowszej biografii.

„Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego” to książka analizująca życiorys oraz twórczy dorobek urodzonego w Poznaniu artysty. Dziś jest uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów w historii polskiego kina, jednak nie zawsze mógł cieszyć się uznaniem reżyserów i zespołów, w których pracował.

Przez lata był związany ze stołecznym Teatrem Ateneum, gdzie wybitne role pierwszoplanowe przeplatał epizodami. Jak sam wspominał „przez 10 lat nie miał na co zaprosić rodziców do teatru”. Widzowie mogli oglądać go także na szklanym ekranie: choć rola w „Czterech pancernych i psie” przyniosła mu ogromną popularność, na lata przylgnęła do niego łatka Olgierda. Właśnie dlatego wzbraniał się przed zaangażowaniem w kolejną telewizyjną serię, jaką była „Kariera Nikodema Dyzmy” z 1980 r. Jego ostatnim serialowym sukcesem była rola dozorcy Anioła w cyklu „Alternatywy 4” Stanisława Barei.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o twórcy legendy Teatru Ateneum, Januszu Warmińskim.
Wilhelmi we wspomnieniach przyjaciół jawi się jako osoba niezwykle ambitna i pracowita, jednocześnie ceniąca swój warsztat i dająca odczuć to swoim scenicznym partnerom. Aktor przez lata zmagał się z alkoholizmem, który zniweczył wiele jego planów. Odszedł przedwcześnie, w 1991 roku.

Historię artysty, jego wypowiedzi i wspomnienia bliskich zebrała w książce „Anioł i twardziel? Biografia Romana Wilhelmiego” dziennikarka i autorka książek Magda Jaros, która gościła w Audycjach Kulturalnych.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebis.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera