Polskie kroje pisma – Mateusz Machalski

Chociaż nasz dorobek w dziedzinie typografii nie jest imponujący, to istnieją polskie kroje pisma, którymi możemy się pochwalić. W tym odcinku spróbuję zachęcić Was do uważniejszego przyglądania się literom. Moim gościem jest projektant, Mateusz Machalski, zaangażowany w prace nad Warszawskimi Krojami i digitalizacją peerelowskiej czcionki Bona i przedwojennej – Brygada.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mateusz Machalski to absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się głównie projektowaniem graficznym z naciskiem na identyfikację wizualną oraz projektowanie krojów pism. Jest kilkukrotnym Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym odcinku podcastu rozmawiamy o polskich krojach pisma, które niedawno zostały zdigitalizowane. To Brygada, która powstała w 1928 roku i Bona, którą w roku 1971 stworzył Andrzej Heidrich, twórca polskich banknotów. Oba kroje mają swoje strony internetowe – brygada1918.eu oraz bonanova.wtf. Warto też śledzić fanpage Bona Nova na Facebooku.

W rozmowie wspominamy także o Warszawskich Krojach – dwunastu krojach pisma inspirowanych warszawskim liternictwem, stworzonych przez młodych projektantów. Wszystkie można pobrać za darmo ze strony internetowej kroje.org. Bezpłatne są także kroje Brygada i Bona Nova.

Z typografią nieodłącznie związane jest projektowanie szyldów. A o tym, jak zrobić to dobrze, rozmawiałam z Natalią Kaczor ze Stowarzyszenia Traffic Design w odcinku „Jak zaprojektować dobry szyld”.

Projekt digitalizacji kroju Bona został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje”.

fot.: materiały własne

Polskie kroje pisma – Mateusz Machalski – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera