Katarzyna Łoza jest Polką od lat mieszkającą w Ukrainie, gdzie pracuje jako przewodniczka, tłumaczka i publicystka. Napisana w przededniu wojny książka jej autorstwa to subiektywna opowieść o blaskach i cieniach Ukrainy. To także podróż przez symbole ukraińskiej tożsamości, przefiltrowana przez osobiste doświadczenia. „Umiłowanie wolności jest silniejsze niż umiłowanie życia” – usłyszą Państwo w podcaście.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Naszą rozmowę zaczynamy jednak od trudów wojennej rzeczywistości. „Nie ma dnia, żeby nie rozmawiać z rodziną i ze znajomymi o tym, co się dzieje na froncie, jakie są prognozy, co będzie dalej. Jednocześnie to życie toczy się normalnie” – mówi autorka, która połączyła się z nami ze Lwowa. „Nie da się żyć przez długi czas w napięciu i w strachu” – dodaje.
W rozmowie usłyszą Państwo o trwającej aktualnie dyskusji wokół języka ukraińskiego, który podczas wojny stał się ważnym elementem identyfikacji. Z Katarzyną Łozą rozmawiamy też o micie kozactwa, soroczkach, karpackich wsiach i pierogach ruskich. Zapraszamy do słuchania!
W niedzielę 28 sierpnia autorkę będzie można usłyszeć podczas spotkania autorskiego w ramach festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w Białymstoku. Szczegółowy program wydarzenia znajdą Państwo na stronie festiwalu.
Książka „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego 13 kwietnia 2022 roku. Przez pół roku cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na działalność Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA.
Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy – transkrypcja podcastu