„Twój Vincent” – film jak malowany

Vincent van Gogh

65 tysięcy filmowych klatek, 125 zawodowych malarzy i 1300 litrów farby. Tak praca nad „Twoim Vincentem” wyglądała w liczbach. Film otworzył 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Taka produkcja mogła powstać tylko o Vincencie van Goghu, twierdzi reżyserka, Dorota Kobiela. A to dlatego, że jego obrazy opowiadają o jego życiu. W filmie portrety, które malował, ożywają by opowiedzieć o ostatnich dniach życia malarza i rzucić trochę światła na jego zagadkową śmierć.

Głównym bohaterem jest syn listonosza, który ma za zadanie doręczyć list Vincenta zaadresowany do jego brata, Theo. Próbując wypełnić zadanie, rozpoczyna amatorskie śledztwo. Ale to nie fabuła jest w „Twoim Vincencie” najważniejsza. To pierwszy pełnometrażowy film stworzony techniką malarską. Każda klatka została namalowana ręcznie, a twórcy wpletli w opowiadaną przez siebie historię kilkadziesiąt dzieł mistrza. I choć to poetycki przewodnik po malarstwie van Gogha, może zainteresować tych, którzy na co dzień nie mają ze sztuką wiele wspólnego.

„Twój Vincent” dostał Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy i nagrodę za Najlepszy Film Animowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych sporo się o nim mówiło, ale ostatecznie wyjechał bez wyróżnień. Twórcy filmu czekają na reakcję szerszej widowni. 6 października „Twój Vincent” wchodzi do polskich kin.

Za produkcję odpowiada polsko-brytyjskie studio BreakThru Films. Film wyreżyserowali Dorota Kobiela i Hugh Welchman. W głównych rolach zobaczymy namalowanych: Douglasa Bootha, Eleanor Tomlinson, Jerome’a Flynna, Saoirse Ronan i Chrisa O’Dowda. Vincenta van Gogha gra Robert Gulaczyk.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Dorotą Kobielą i Robertem Gulaczykiem.

Twój Vincent – film jak malowany – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera