1 kwietnia mija sto lat od narodzin jednego z największych reżyserów polskiej szkoły filmowej. Wojciech Jerzy Has został jednogłośnie wybrany patronem tego roku przez Senat RP. Obchody symbolicznie zainaugurowało otwarcie wystawy „Has – terytoria czasu i przestrzeni”.
„Żyjemy w takich czasach, że czasami tej prawdy objawianej przez sztukę, filmy, teatr nie lubimy akceptować. Wierzę w to, że to początek odrodzenia twórczości Hasa” – mówiła nam Wanda Ziembicka-Has, dziennikarka, działaczka społeczna, wdowa po reżyserze. W podcaście usłyszą Państwo m.in. wspomnienia ze wspólnych podróży na pokazy filmowe.
Rozmawiamy także z Robertem Piaskowskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, który zapowiada kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody Roku Wojciecha Jerzego Hasa. To m.in. specjalny pokaz „Rękopisu znalezionego w Saragossie” z muzyką na żywo, podczas Festiwalu Muzyki Filmowej i Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy z prof. Rafałem Syską o kinie Wojciecha Jerzego Hasa.