Plakaty z polskimi artystami ostatniego stulecia na wystawie 100×40 – Katarzyna Lisowska, Mateusz Machalski

100x40

Jak przedstawić wizerunki polskich artystów w formie plakatu? Przed takim zadaniem stanęli studenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Efekt ich pracy możecie zobaczyć na wystawie 100×40, o której opowiedzieli mi jej kuratorzy – Katarzyna Lisowska i Mateusz Machalski.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Na ekspozycję składa się czterdzieści plakatów. Przedstawiają sylwetki polskich artystów, którzy w ciągu ostatnich stu lat mieli znaczący wpływ na naszą kulturę. Znaleźli się wśród nich literaci, filmowcy, muzycy, architekci i artyści-plastycy. Studenci i doktoranci ASP portretujący twórców odwołują się zarówno do ich wyglądu jak i dorobku artystycznego, wykorzystując różne techniki – od rysunku po kolaż.

Wystawę 100×40 można oglądać do 25 sierpnia w atrium Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37. Warto tam zajrzeć podczas spaceru nad Wisłą. Plakaty można też obejrzeć w internecie, na profilu facebookowym Międzynarodowego Biennale Plakatu IPB Warsaw.

Na liście czterdziestu sportretowanych artystów są między innymi Stanisław Witkiewicz, Julian Antonisz, Zofia Stryjeńska, Antoni Rząsa, Marek Hłasko, Olga Tokarczuk, Zofia Rydet i Grażyna Bacewicz. Nad pracą studentów czuwał uznany grafik i plakacista, prof. Lech Majewski. W jednym ze starszych odcinków podcastu rozmawiałam z nim o historii polskiego plakatu.

na zdjęciu: Katarzyna Lisowska i Mateusz Machalski, mat. własne

Plakaty z polskimi artystami ostatniego stulecia na wystawie 100×40 – Katarzyna Lisowska, Mateusz Machalski – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera